Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Кебе два јоргани и јамболија.
--- надополнето: 27 декември 2011 во 18:17 ---
13000 денари мала сметка аи овде има стварно луѓе што не знаат голема сметка колку е.
Поскапи таму парното бе 300 насто немаат гајле овие :icon_lol:.
И без греење дома сигурно трошиш од 2500 до 3000 денари за струја (ако сте барем 4 члена во семејството). Значи ако загреваш 140 квадрата и најголемата сметка ти е 13.000 ( а во годината само една е таква, имаш уште две по 11.000 и можеби една од 8.000), кога ќе пресметаш, секако е поисплатливо од топлификација, а почисто и побезбедно од дрва, нафта и сл. Човекот си има поставено електронски тајмер, терморегулацијата е наместена и воопшто не обрнува внимание на тоа. Затоа ако знаеш асална фирма напиши...
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ај некој поупатен што е во парнаџискиве работи.Дали би се исплатело да ставиш калориметар за парно и да плаќаш на тој начин сметка.Се работи за куќа добро изолирана со своја подстаница на железарското парно.Во куќата нема никој од 8.00 до 16.00.
Или како да се пресмета колку би испаднале сметките со тој начин на наплата.Се јавив кај нив само ми дадоа информација, дека цената е 1966денари без ддв за MWh.Друго незнаеше да каже:mad:
Бегај од топлификација, без калориметар, а нарочно со калориметар.
Топлификација го воведе плаќањето према калориметар, исклучиво са намера да ги покачи цените. Не се работи за објективно мерење, кое е одобрено од државата. Стручната јавност, уште кога го воведоа тоа мерење се изјасни дека такво мерење не е точно за да може да се користи во пресметките за плаќање на обврските од облигационите односи.
Цената што ти е понудена ( 1, 966 денари за KWh ) не е вистинска цена, бидејќи тие пресметуваат, според некакви чудни формули, дополнитолно фиксни трошкови. за ангажирана моќност, и се разбира ДДВ. Најдобро да погледаш колкава е конечната цена кај некој кој веќе плаќа сметки од Топлификација. Моментална цена ( пред Нова година ), на ЕВН, во ефтина тарифа е 1,76 денари за KWh, плус 33.33 %, придонес, плус 18% ДДВ, па спореди сам.
 
Член од
31 октомври 2010
Мислења
14
Поени од реакции
2
Народе, ако може да ми препорачате фирма за инсталација на парно греење. Веќе имам парно на дрва, ама сакам да го префрлам на струја. Можеби има и поекономични варијанти ама откако видов кај пријател дека грее 140 квадрати, а највисоката сметка за струја минатата зима му беше 13.000 денари, одлуката е донесена. Сега сакам да најдам фирма со која имате позитивни искуства. Ви благодарам однапред
Zdravo.

Te molam daj nekolku podatoci: kakov objekt (stan/kukja) se tie 140 kvadrati, kakva izolcaija ima na fasada, kakvi prozori i sl.
Dali e objektot graden po standardi za niskoenergetski objekti ?
Jas na struja gream okolu 150 kvadrati klasicna kukja bez posebna izolacija i minatata godina najvisokta smetka bese dvojno povisoka od onaa sto ja kazuvas. I planiram da smenam drug sistem na greenje (Peleti mozebi)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Zdravo.

Te molam daj nekolku podatoci: kakov objekt (stan/kukja) se tie 140 kvadrati, kakva izolcaija ima na fasada, kakvi prozori i sl.
Dali e objektot graden po standardi za niskoenergetski objekti ?
Jas na struja gream okolu 150 kvadrati klasicna kukja bez posebna izolacija i minatata godina najvisokta smetka bese dvojno povisoka od onaa sto ja kazuvas. I planiram da smenam drug sistem na greenje (Peleti mozebi)
Пред да менуваш било што ИНВЕСТИРАЈ во дообра изолација на фасада и прозори кои доообро дихтуваат или реконструирај ги старите....на таванот минерална волна, ако имаш таван без плоча...
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Zdravo.

Te molam daj nekolku podatoci: kakov objekt (stan/kukja) se tie 140 kvadrati, kakva izolcaija ima na fasada, kakvi prozori i sl.
Dali e objektot graden po standardi za niskoenergetski objekti ?
Jas na struja gream okolu 150 kvadrati klasicna kukja bez posebna izolacija i minatata godina najvisokta smetka bese dvojno povisoka od onaa sto ja kazuvas. I planiram da smenam drug sistem na greenje (Peleti mozebi)
Куќата е лепенка, мислам од две страни (север и запад). Не е нова градба, но е реновирана. Нова дограма, изолација со стиропор (не сум сигурен дали е 5 или 8 цм). Два стана се на приземје и први кат од по 70 квадрати, се греат на ист котел и ист струјомер.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Cim sme kaj greenje...ja ovaka kao gastarbajter sakav da prasam slednovo. Ova plazma radijatori ili sto znam kao li se vikaat od Vaillant ili pa od Schneider, bivaat li za pet pari ili jok? Hvalja.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Cim sme kaj greenje...ja ovaka kao gastarbajter sakav da prasam slednovo. Ova plazma radijatori ili sto znam kao li se vikaat od Vaillant ili pa od Schneider, bivaat li za pet pari ili jok? Hvalja.
Јас се греам со три обични клими и тебе ти препорачувам да купиш клими наместо панели. Сметката за струја ќе ти биде двапати помала, а и летно време можеш да се ладиш. Најевтина клима чини околу десет илјади денари, а тоа не е многу поскапо од панелите
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Јас се греам со три обични клими и тебе ти препорачувам да купиш клими наместо панели. Сметката за струја ќе ти биде двапати помала, а и летно време можеш да се ладиш. Најевтина клима чини околу десет илјади денари, а тоа не е многу поскапо од панелите
Како успеваш да се грееш со обични клими? Или користиш инвертори?
Јас имам една обична клима БЕКО, има опција за греење до -5 степени надворешна температура, но некако слабо, не грее, а само пробав да видам како ќе оди? Инаку се греам на Топлификација, но кога ќе пројде грејната сезона пламирам да ги откачам, но сеуште се намам решено која ќе биде алтернативата.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Како успеваш да се грееш со обични клими? Или користиш инвертори?
Јас имам една обична клима БЕКО, има опција за греење до -5 степени надворешна температура, но некако слабо, не грее, а само пробав да видам како ќе оди? Инаку се греам на Топлификација, но кога ќе пројде грејната сезона пламирам да ги откачам, но сеуште се намам решено која ќе биде алтернативата.
Имам три обични клими, сите се различни и сите одлично греат, но ниедна не е БЕКО. Јас се одкажав од Топлификација и сега ми е четврта сезона како се греам со нив, најнапред имав две, а оваа година купив трета, сите се обични. Никогаш не сум имал застој на греењето, иако температурата паѓала на минус 17-18. Намерно не ги наведувам нивните типови, бидејќи тоа би била непотребна реклама, а забележав дека овде има и такви постови. Но имам пријател кој има таква клима и тој сосема солидно се грее, а други мои пријатели имаат други типови клими и сите добро се греат.
За да провериш дали твојата клима добро ќе те грее направи го следново:
Најнапред, добро исчисти го филтерот на внатрешната единица, истреси го, всисај го со павосмукалка, а ако е замастен, испери го со млака вода и детерџент.
Наместија климата на греење, на 26 степени, дување на најсилно и пуштија да грее цела ноќ. За една ноќ, таа ќе потроши помалце од 10 KWh, а ти ќе се увериш како грее.
Најтешки надворешни услови за греење со клима се сега, магла и ниски темперарури.
Те молам извети ме за резултатот.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Во ред ќе го пробам ова само кога е пуштено на греење многу слабо дува вентилаторот на климата дури и кога е на најсилно, а јас очекував да дува топол воздух, за разлика од тоа кога е ставена на ладење одма се осеќеа ладно.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Народе, ако може да ми препорачате фирма за инсталација на парно греење. Веќе имам парно на дрва, ама сакам да го префрлам на струја. Можеби има и поекономични варијанти ама откако видов кај пријател дека грее 140 квадрати, а највисоката сметка за струја минатата зима му беше 13.000 денари, одлуката е донесена. Сега сакам да најдам фирма со која имате позитивни искуства. Ви благодарам однапред
Zdravo.

Te molam daj nekolku podatoci: kakov objekt (stan/kukja) se tie 140 kvadrati, kakva izolcaija ima na fasada, kakvi prozori i sl.
Dali e objektot graden po standardi za niskoenergetski objekti ?
Jas na struja gream okolu 150 kvadrati klasicna kukja bez posebna izolacija i minatata godina najvisokta smetka bese dvojno povisoka od onaa sto ja kazuvas. I planiram da smenam drug sistem na greenje (Peleti mozebi)
доколку се греете на струја на класичен котел електричен, тоа е уствари еден обичен бојлер во кој се напикани греачи со голема моќност во тесен простор, и е налик како на проточен бојлер. е сега прикаската е дека тој начин на греење на водата има и одредени загуби кои стигаат до бројка од 55% односно просечно е околу 45%. значи пола, одкако ке се пресмета потрошената струја, при процесот на создавање топлинска енергија, до примопредавање на водата преку сите бариери во водата се пјавуваат загуби од околу половина капацитет. затоа и со електричните котли е потрошувачката толку голема. да претпоставм дека WIN311 електричниот котел ти е со снага од 18 или 24 киловати. кога би поставил КАНО систем, тоа би отишло за 50% подоле и потрошувачката автоматски ке биде прполовена. за тој објект снагата со КАНО системот би била максимално 12 киловати, и потребен е систем КАНО3, затоа и тврдам дека потрошувачката ке ти биде двојно помала со овој систем одколку со електричен котел. за да не испадне дека се рекламирам на форумов, повелете на нашиот веб сајт, има таму контакт форма а има и телефони, па стапете во контакт со нас. нашиот веб сајт е кано.ком.мк (намерно го пишав кирилица) или едноставно во гугл напишете кано греење ке ви излезе нашиот линк меѓу првите, кликнете на почетна страна и читајте, па контактирајте со нас...
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Во ред ќе го пробам ова само кога е пуштено на греење многу слабо дува вентилаторот на климата дури и кога е на најсилно, а јас очекував да дува топол воздух, за разлика од тоа кога е ставена на ладење одма се осеќеа ладно.
Moжно е да е расипан вентилаторот, но најчесто е нечист филтерот, затоа пробај и јави како си поминал
 

БојанMak

Нема
Член од
29 декември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
3
Ај некој поупатен што е во парнаџискиве работи.Дали би се исплатело да ставиш калориметар за парно и да плаќаш на тој начин сметка.Се работи за куќа добро изолирана со своја подстаница на железарското парно.Во куќата нема никој од 8.00 до 16.00.
Или како да се пресмета колку би испаднале сметките со тој начин на наплата.Се јавив кај нив само ми дадоа информација, дека цената е 1966денари без ддв за MWh.Друго незнаеше да каже:mad:
Истата дилема ја имам
 
Член од
12 април 2011
Мислења
3
Поени од реакции
3
на дрва дефинитивно е најекономично засега, за тие во стан малку е потешко
 

Kajgana Shop

На врв Bottom