Најекономично греење (затоплување)

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.682
Ако може предлог за клима, се работи за стан, градба од 1980 со pvc прозорци кој има јужна ориентација. Станот е 72м2 од кој отворен простор е некаде 45-50 м2. Досега тој простор се грееше со термо печка од 4,5кв но цркна греачот и не може да се поправи па се бара алтернативно греење.

Барам нешто што е цена/перформанси најисплатливо?

П. С. Нема предрасуди за марка на клима и слично :)
Цена/перформанси е константа! 99% случаи е колку пари толку музика!
@Klima ured е можеби прав околу Виваксот ама јас имам едно искуство од 2011.
Нашиот дуќан беше 27м2 до нас исто забарка ист дуќан иста зграда, иста квадратура. Ние купивме Панасоник 3,5 за 50000 она Вивакс3,5 за 32000.
Кога паднаа температурите под -10 ние се греевме спокојно , нивниот Вивакс беше целиот во иње , цел ден.Измрзнаа со колешката.
Не викам дека сите Вивакси така би се понашале ама веројатноста е голема.
Бидејки си во стан, може ќе ти се посреќи со поефтина ама ако си при пари погледни нешто поскапо, верувај ќе ти се исплати.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
440
Цена/перформанси е константа! 99% случаи е колку пари толку музика!
@Klima ured е можеби прав околу Виваксот ама јас имам едно искуство од 2011.
Нашиот дуќан беше 27м2 до нас исто забарка ист дуќан иста зграда, иста квадратура. Ние купивме Панасоник 3,5 за 50000 она Вивакс3,5 за 32000.
Кога паднаа температурите под -10 ние се греевме спокојно , нивниот Вивакс беше целиот во иње , цел ден.Измрзнаа со колешката.
Не викам дека сите Вивакси така би се понашале ама веројатноста е голема.
Бидејки си во стан, може ќе ти се посреќи со поефтина ама ако си при пари погледни нешто поскапо, верувај ќе ти се исплати.
Normalno deka site klimi nese isti primer da se zeme edna marka na klima uredi ima i pojaki i poslabi klima uredi jas ja predloziv vivax aeri kako najdobar model posle AEYI na vivax nezmaci deka covekot treba vivax da zeme toa bese ptedlog koga jas so vivax aezi lani na minusite bev zgrean mislam ( ne tvrdam deka i covekov so aeri ke e zadovolen ) a toa sto sporeduvas dukani so stampeni obiekti mislam deka ne drzi voda bidejki nemoze dukan sto ima primer eden ili dva dzida stakleni da sporedis so stan ili kuka dikan si ima pogolemi toplinski zagubi cesto otvaranje na vrata i slicno
Pak ke kazam mojot predlog bese dobronameren ima dosta korisnici sto se mnogu zadovolni od aeri modelot.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.319
Поени од реакции
1.773
Ако може предлог за клима, се работи за стан, градба од 1980 со pvc прозорци кој има јужна ориентација. Станот е 72м2 од кој отворен простор е некаде 45-50 м2. Досега тој простор се грееше со термо печка од 4,5кв но цркна греачот и не може да се поправи па се бара алтернативно греење.

Барам нешто што е цена/перформанси најисплатливо?

П. С. Нема предрасуди за марка на клима и слично :)
Не си кажал буџет. Затоа добиваш чудни одговори.

Дали сакаш за 60000 решение, за 85000 решение или за 100000 решение.
 

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.090
Поени од реакции
6.428
Koga se deklarira 3.5kw 4kw ili 5kw klimata za greenje se pravi spored tabelata na koja temperatura +7 +2 -7 -15?
Deklariraniot kapacitet na greenje(3,5KW) treba da go ispolni prema tabelava
Ili na +2 za Topla-Portokalova, -10 za Umerena-Zelena ili -22 za Ladna-Sina , zavisi za koja Temperaturna zona e nameneta klimata. Temperaturite +2, -10 i -22 se vikaat DizajnTemperaturi....za ovie temperaturi mokjnosta na Eurovent ja citame vo podatokot PdesignH i toj podatok e zapisan i vo EnergyLabel.
HeatingHours.jpg
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2015
Мислења
191
Поени од реакции
539
Со здравје да ја користиш...Како ти ја затвориле дупката секоја им "чест" на монтерите..Гледај затвори ја што побрзо оти ќе имаш проблем, само немој со пур пена, ќе го прецвикаш тоа цревото што е за кондезација и на лето ќе имаш поплава дома...Чудно место за монтажа имаш одбрано, ама не се разбирам многу, нека кажат поискусните... Поздрав
 

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.090
Поени од реакции
6.428
Monterite ne se moleri
Pvc prozori koga stavate dali vi gi popolnuvaat dupkite ili baraat + pari za toa ;)
 
Член од
18 август 2015
Мислења
201
Поени од реакции
357
Успешно стигна даисекаито од Грција. 930 еур после одбиен ддв.
Утре ќе се врши монтажа.
Прегледај го приврзокот 181461 Прегледај го приврзокот 181462 Прегледај го приврзокот 181463 Прегледај го приврзокот 181463
Со здравје да ја коиристиш! Долго и добро да те служи. Не е лошо,ако можеш, да споделиш искуство околу начинот и постапката за набавка, како и колкав простор ќе загреваш, каков е тој простор (изолиран неизолиран , куќа-
стан, каква е изложеноста на просторот исл.) Колку ќе платиш за монтажа. Ако можеш следија монтажата па сподели слики или видео.[DOUBLEPOST=1512835898][/DOUBLEPOST]
Најбитно е да си ги знаете топллинските загуби на ГРЕЕЊЕ!
како пример на klimi.mk сајт кој ги има скоро сите цени за клими кои се продаваат кај нас, ценовно ако штиклирате инвертери од 3,5KW кои се Декларирани или ке потенцирам РЕКЛАМРАНИ како 3,5ки ги има со цени од 19.990 до 71.990.
Грубата констатација е оваа.....на ЛАДЕЊЕ сите се 3,5ки
Ама Греењето е различно...затоа и цената е различна.
Битно е да не ве лажат дека секоја ке заврши работа!!!

[DOUBLEPOST=1512778295][/DOUBLEPOST]Daisekai серија 8 има 2 верзии
RAS-13G2KVP-E / RAS-13G2AVP-E до -15 Декларирана
RAS-35G2KVP-ND / RAS-35G2AVP-ND NORDIC верзија до -25 Декларирана

И двете верзии имаат исти компресор twin-Rotary а тој е DA150A1T-21F и ист максимален издув при греење од 762м3/h
Што е разликата меѓу двете акo Датабукот на Toshiba го кажува ова:
Првата на -10 дава 3,54KW максимално
Втората на -10 дава 5,05КW максимално или 1500W повеќе!!!

Втората на -25 дава дури повеќе од првата на -15
или максимум 2,82KW имаме кај Nordik верзијата АМА на -25, а само 2,72Kw на едвај -15Ц кај поефтината варијанта-Ненордикот.

Што е разликата ако е се па скоро иста изведба исти компресор и издув ?
И Трик прашање, споредено со Митсубиши FH35VE дали е ова 3,5ka на ГРЕЕЊЕ ако Tbiv e -7 а кај Митсубишито Tbiv= -10 ?
3,18+12%=?


Најискрено незнам која од двете е подобра.
Тошибата има поголем компресор од Митсубишито а као дава помалку топлина.
Тошибата има детални таблици за секоја поединечна температура од +24 до -15 што е за пофалба и можеме да ги анализираме тие податоци( и да ги троламе).
Од друга страна Митсубиши дава детални податоци за сите температури на Ладење ама многу штури податоци дава за Греење во своите сервисни и само за 3-4 температури што за просечен корисник се тотално нејасни податоци.
Ако читаме по Еуровент испаѓа дека Митсубишито е појако.....ама дали е така ???
Добро е што некој го има Даисекаиво и ке може да го измери на -10 во Битола.....тоа ке биде одлично инфо за темава ако го измери и покаже на -10 колку дава
Секоја чест! Ова е вистинскиот стрелец. Ова го очекувам од него. Конструктивно и едуктивно За пофалб.
 
Последно уредено:
Член од
13 јануари 2015
Мислења
646
Поени од реакции
128
Дали некој од вас има парно на котел на пелети? Ве молам ако имате искуство, споделете
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
440
Дали некој од вас има парно на котел на пелети? Ве молам ако имате искуство, споделете
Moj prijatel ima parno na peleti kompletnata instalacija na parnoto mu bese 4.000 evra plus za edna grejna sezona za peleti dava 400 evra.
Gree ( stan od 72m2 )
Moe mislenje e deka so tie 4.000 evra ke si kupese kvalitetna toplinska pumpa sto voopsto ne zagaduva i ke imase gospotsko greenje bez kacuvanje peleti i kilavenje na 5-ti sprat no toa si e negov izbor dali se zeznali ili ne on si znae
Jas da sum na negovo mesto so tie finansii ke stavev parno na toplotna pumpa a ne na peleti.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.682
Moj prijatel ima parno na peleti kompletnata instalacija na parnoto mu bese 4.000 evra plus za edna grejna sezona za peleti dava 400 evra.
Gree ( stan od 72m2 )
Moe mislenje e deka so tie 4.000 evra ke si kupese kvalitetna toplinska pumpa sto voopsto ne zagaduva i ke imase gospotsko greenje bez kacuvanje peleti i kilavenje na 5-ti sprat no toa si e negov izbor dali se zeznali ili ne on si znae
Jas da sum na negovo mesto so tie finansii ke stavev parno na toplotna pumpa a ne na peleti.
Само топлотната пумпа, со монтажа е минимум 4000 евра. Кариер на пример, башка бакови ,башка инсталација на подно на пример.
Посаглам топлотни од 4500 па нагоре, плус монтажа плус ако немаш останати инсталации.
Точно господска работа е ама чини поприлично.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
440
Само топлотната пумпа, со монтажа е минимум 4000 евра. Кариер на пример, башка бакови ,башка инсталација на подно на пример.
Посаглам топлотни од 4500 па нагоре, плус монтажа плус ако немаш останати инсталации.
Точно господска работа е ама чини поприлично.
Tocno skapa rabota e no koga nekoj e spremen da dade 4.000 evra a pritoa sve izrenovira doma mozese so tie pari da si zeme toplotna pumpa i da ne se macese ni so kacuvanje peleti ni so cistenje pepel i slicno da ne zaboravime deka 400 evra dava za peleti plus struja mesecno prosek 2.000den gotvenje perenje masina za susenje i slicno taka da za mene licno peletite se dzabe vlozeni pari za nekoja godina sigurno ke poeftinat toplotnite pumpi i ke bidat najekonomicno najekolosko greenje
I inverter klimite pred 10-tina godini bea so izgor ceni pa sega se mnogu popristupacni i poevtini.

Isto drugo licno iskustvo mojot komsija sto sme dvor do dvor 30 i kusir godini se greese na struja termo pecki i toa dve 4-ka i 2.5-ka sega pred 5 godini ja renovira kukata i stai parno ama na drva sto go kostase ( 5-ipol iljadi evra ) ne se disi ne mozes ni da provetris ni vrata da otvoris
Koga bese spremen komsijava da sade 5.000evra za parno i da se fura deka ima parno trebase ilii da go napravi parnoto na struja ili da si zemese kvalitetna toplotna pumpa i taka ima soncev kolektor za topla voda a ne da ne true so drvata i da se gusime plis prosek 2.500den plaka sruja masini sijalici ( ne led ) kompjuteri masina za sadovi masina za alista.

Taka da toplotnite pumpi ke poevtinat koga togas i ke bidat najekonomicen nacin za greenje na struja.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
402
Поени од реакции
840
...Pak ke kazam mojot predlog bese dobronameren ima dosta korisnici sto se mnogu zadovolni od aeri modelot.
Koi korisnici? Kade? Surajkata i Badzanakot ne vazat, daj link daj konkretno da vidime pozitivno korisnicko iskustvo. Zabavno ti e da si preporacuvas i da pametuvas na temava ama ako zeznes nekoj so broeni pari i deca po doma da izmrznat toa ich ne e zabavno![DOUBLEPOST=1512846367][/DOUBLEPOST]
Monterite ne se moleri
Pvc prozori koga stavate dali vi gi popolnuvaat dupkite ili baraat + pari za toa ;)
Druze ne se slagam..Za tarifata od 60-90€ kolku sto naplakjaat malce cement ili elektricarski gips da zamesaat i da popunat okolu dupceto ne bi rekol deka gi kategorizira kao moleri i e daleku pominorna intervencija od popunuvanje okolu 3-4-5 pvc prozori... Plus koj e toj moler sto ke dojde specijalno da go zatvori ova dupcevo ko kaj bitolskiot, i kolku treba da naplati?!
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.682
@Klima ured , Се слагам со тоа дека топлотните пумпи се подобро решение и ќе имаат тенденција да поефтинуваат. Плус и струјата како енергенс ќе биде поевтина.
Баш затоа јас пред едно месец дена и напишав дека време е Gree да влезе посериозно на нашиот пазар со такви производи. Од една страна, веќе не се почетници во климатизација, плус се другарчиња со Daikin , кој има такви решенија.
Плус ќе влијаат на ценовната политика на преставниците на брендовите(Toshiba, Daikin, Mitsubishi...) кај нас.
Оти засега мислам дека само Carier почнуваат од 3000 евра па нагоре , другите се од 4500 па нагоре .
Второ ова се цени само на топлотните пумпи , мислам дека го превидуваш фактот, дека на таа топлотна пумпа и треба уште многу да биде како парно.
Тука спаѓа :монтажа, гликол, бафер , пумпи, додатни фитинзи за приспособување на топлотната пумпа кон инсталацијата на постоечкото парно или па ако немаш самото парно.
Уште успат ќе ти препорачаат да додадеш неколку сончеви панели на тој систем :D.
Пак инсталации, пак пумпи, експанзиони посуди:cenzura:.
Така гледано дупло ќе ги надминеш 5000 евра на комшијата ,кои ќе ги лупнеш одеднаш.
Срачунај кога ќе ја покриеш разликата од 5000 евра во разлика на чинење на дрвата(брикети,...) , не скоро!
Мој заклучок е: Кој има пари и не сака да си ја мачи душата , бујрум;).
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.319
Поени од реакции
1.773
Три клими и пријатно. Какви пелети какви глупости тешки. 2018та година влегуваме веќе.
Стискаш дугме изаџе куварица.
Зимаш една ѕверска за дневен простор и две микро клими за по тоа собите и ајт.

2000еур се на се за беспари греење.

Ќе се труемњ во 2018ма година со горење кабли, пелети, дрво или иверица. Страшно е каква инертност се јавува кај народ. Се потрувме живи со тоа горењето ствари ВО СРЕД ГРАД.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom