Најекономично греење (затоплување)

Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Јас имам двајца пријатели што имаат парно на пелети во куќите, они се презадоволни од све, посебно од финансиски аспект...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Decki ubavo e da si podspomneme za vozduh-voda kombinacii ama realno ovde "tavanot" ni e okolu 1000ce taka da sega za sega daleko je more..
Nego odamna nemame spomnato za kasetnive edinici a eve gledam na klimi edna po pristupacna cena ama so "odbivna" tezina na nadvoresna edinica..
https://klimi.mk/product.php?id=272

Prasanje mi e dali ima nekoj iskustvo so vakva klima vo dnevna vo stan ili kukja so nekoja standardna visina na tavan od 2.5m kako funkcionira dali smeta duvanjeto i vo kolkav krug naokolu ili pa e mozda poudobna od klasicnata zidna klima. Po kancelarii i teretani so povisoki tavani ja imam doziveano ama po doma i na ponizok tavan mozebi e drugacie..
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
785
Поени од реакции
266
Јас имам двајца пријатели што имаат парно на пелети во куќите, они се презадоволни од све, посебно од финансиски аспект...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
И јас имам слушнато доста позитивни мислења па затоа и почнав да размислувам за овој тип... Затоа и ми требаше мислење од некој што веќе го користи овој систем, а не да нагаѓаме. Фала ти
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
Decki ubavo e da si podspomneme za vozduh-voda kombinacii ama realno ovde "tavanot" ni e okolu 1000ce taka da sega za sega daleko je more..
Nego odamna nemame spomnato za kasetnive edinici a eve gledam na klimi edna po pristupacna cena ama so "odbivna" tezina na nadvoresna edinica..
https://klimi.mk/product.php?id=272

Prasanje mi e dali ima nekoj iskustvo so vakva klima vo dnevna vo stan ili kukja so nekoja standardna visina na tavan od 2.5m kako funkcionira dali smeta duvanjeto i vo kolkav krug naokolu ili pa e mozda poudobna od klasicnata zidna klima. Po kancelarii i teretani so povisoki tavani ja imam doziveano ama po doma i na ponizok tavan mozebi e drugacie..
млати ветер ако си под неа
иначе ако ја поставиш имај у план дека треба едно 20см да го спуштиш плафонот за да не ти остане онака ко чвор и ко голубарник ке ти дојде собата


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Да повториме.
Греење со топлотни пумпи не е греење на струја.
Цената за греење на пелети за тој простор споредбено со топлотни пумпи ќе биде x4 пати повисока при грење со пелет.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ти си барем по економијата. Кога ќе ја надоместиш разликата во почетната инвестиција?[DOUBLEPOST=1512891030][/DOUBLEPOST]
Еве ти официјални цени за Daikin. https://www.daikin.mk/mk_mk/katalozi-i-cenovnici.html

Човек само да одлучи кој бубрег ќе го продава и дали еден ќе биде доста.

И само за подсетување, вредностите на моќноста се на +7 надворешна температура и +35 степени излез на вода. Рачунај дека повеќето фенкојлери се проектирани на +50 степени влез на топла вода, а радиаторите на +70.
Кај мене имам и инсталација на подно и се ' само топлотната пумпа со адаптација на инсталацијата ми излегува околу 6000 . Така да треба здраво ценкање за бубрегот
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Vo slovenija cenata na peletite e ista kako ovde, a cenata na strujata e najmalku duplo povisoka ako ne i poveke. E sega pri takov soodnos peleti/kw elektrika presmetale deka e mnogu poeftino zatopluvanje so toplotna pumpa nego so peleti znaci kaj nas e duri dvojno poisplatlivo zaradi niskata cena na strujata. I tie sto veke imaat kamini i kotli na peleti gi vadat i zamenuvaat so toplotni pumpi. Imase i podatok deka kaj novo izgradenite kuki i objekti zastapenosta na toplotni pumpi e preku 90% a sistemi za peleti nikoj vece ne stava. Vo Avstrija isto masovno gi bataluvaat sistemite na peleti, gi prodavaat kotlite i gi menjaat so toplotni. Interesna rabota e so cenata na peletite ne paga, pokraj toa sto na zapad potrosuvackata na peleti e sekoja godina se pomala. Realno vo nasi uslovi da se isplakja greenje na peleti vrekickata od 15 kila ne treba da e poskapa od 100 den a so ovie ceni treba da si cuknat vo glava da razmisluvas za niv.
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
@valvoline , Јасно ни е нас дека греењето со пелети е пролазна мода, уште појасно ни е дека кога тогаш и ние ќе станеме нормална држава :pos:и субвенции ќе има за топлотни пумпи , не за пелети.
Проблемот е што почетната инвестиција за топлотната пумпа е над плафонот на можностите на македонецот и тоа баагимити над:(.
За жал.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
млати ветер ако си под неа
иначе ако ја поставиш имај у план дека треба едно 20см да го спуштиш плафонот за да не ти остане онака ко чвор и ко голубарник ке ти дојде собата


Sent from my iPhone using Tapatalk
Катастрофа. За греење климата треба да е што пониско. А ако ја шибнеш горе вака канцелариски е за никаде. Секогаш ти дува без врска насекаде.

Ако веќе те занима алтернатива за греење види ги парапетните единици. А не тавански. Многу се глупави. Имав службено 200 такви и страшно се безвезни според мене.
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Ако може предлог за клима, се работи за стан, градба од 1980 со pvc прозорци кој има јужна ориентација. Станот е 72м2 од кој отворен простор е некаде 45-50 м2. Досега тој простор се грееше со термо печка од 4,5кв но цркна греачот и не може да се поправи па се бара алтернативно греење.

Барам нешто што е цена/перформанси најисплатливо?

П. С. Нема предрасуди за марка на клима и слично :)
Fujitsu ASYG18LFC , od Grcija za 950€, so povrat na ddv okolu 770€
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Ти си барем по економијата. Кога ќе ја надоместиш разликата во почетната инвестиција?[DOUBLEPOST=1512891030][/DOUBLEPOST]
Кај мене имам и инсталација на подно и се ' само топлотната пумпа со адаптација на инсталацијата ми излегува околу 6000 . Така да треба здраво ценкање за бубрегот
Ako sakas ubavo greenje za prifatliva cena jas mislam deka ubava rabota e multi split sistem. Jas se razmisluvam na veliko za ovaa kombinacija za gorniot sprat od kukjata. Iskustva od eden prijatel imam ,koj stavi daikin multi so 4 vnatresni i toa edna vo kujna so trpezarija zidna i edna vo salonot parapetna , vo spalna i decka po edna zidna. Celata investicija go kostase 2800 evra za kukja od okolu 95 kvadrati. Si mestis vo koja soba kolku sakas temperatura mnogu fino izgleda ,kje vidam kako so potrosuvacka kje bide zimovo posto pocna so greenje pred dva tri dena.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
@valvoline , Јасно ни е нас дека греењето со пелети е пролазна мода, уште појасно ни е дека кога тогаш и ние ќе станеме нормална држава :pos:и субвенции ќе има за топлотни пумпи , не за пелети.
Проблемот е што почетната инвестиција за топлотната пумпа е над плафонот на можностите на македонецот и тоа баагимити над:(.
За жал.
Че, токму така “кога ќе станеме нормална држава“.... ама тешко да станеме! Околу греењето нели како најголем фактор на загадувањето (50-55% од цврсти горива па + - 20тина проценти сообраќајот и индустријата у распад...)
За субвенција на топлотни пумпи од секој вид (ограничено за поскапите до толку и толку) за клима- инвертерите и тн.... и пишав и на предходната и на оваа Влада.. со тоа да на најсиромашните (оние најранливите категории) што знам колку 1,000-5000 семејства од СК и по толку и толку од најзагрозените од загадување градовии во МК (Те Ку Бт).... да им се купи од буџетот на РМ (нема да пропадне, гарантирано) плинска печка со гратис 100 литри плин - подели им бонови нели како што имаше за гориво у наше (убаво време :) )...со тоа да им се зациментира оџакот... а за останатите сведување на даночната стапка за купување на инвертери и останати топлотни пумпи на онаа од ИТ опремата или детската храна (5%) царината од 15 на 5% (во тој сл не треба субвенции, а и овие даночни олеснувања нека бидат ограничен рок, што знам година или две)... во тој случај би поевтинеле инвертерите оние што се сега 30К на 23-25К оние што се 50-60 пресметајте на колку... немора сите да поседуваат Мицубиши ФХ или Фуџитсу ЛУКА, Даикин Уруру... и тн. По таква една акција, прво забрануваш у СК кое БДВ е единствена метропола во Европа во која не е забрането греење на Цврсти горива, значи забрануваш на 5-6-7 км од центар на СК оџак (во другите градови што знам на 2-3-4км)... пушташ едно 10тина дрона низ градот.... а задими некаде оџак јавуеш у БонСтил дигаат два Ф15... ;)... не се разбира, казни! Се прашуваш ли зошто едните хохшаплери (кои дојдоа) ја превзедоа акцијата за субвенционирање печки на пелети, од предходните хохштаплери (кои ојдоа од власт)??? Само за пара и за ништо друго. Всушност новиве и двете досега мерки што ѓоа ги превзедоа против загадување (поскапување на дизелот и паркингот) е за пара, за полнење на буџетот... но не против загадување! Околу греењето мое размислување и логика .... печка на пелет за греење на 30-35квадрати од 6-7кВ е 50-60,000, ќе ти платат тие 70%, но данок некој мора да плати (тоа е 12,000)....Една таква печка троши 1-1,8 кгр на час, килото е 14-15 Денари ми се чини, во тој сл значи месечната сметка за греење на 30-35кв би била од 8-10,000 Денари! Со дрва е пола од таа цена, со инвертер дури и третина од таа цена! Е па не е исто данок да платиш на 10,000 и на 3,000 Денари... Ако пресметаш колку данок ќе платиш за печката и пелетите што ќе ги трошиш (секако и персоналниот кој треба да го плати и тој што ти ја продал)... па субвенцијата ќе им ја вратиш за 3-4 години, а натаму за нив чист ќар е! Можда е паушална математикава... но размислете во тој смер и ќе ви биде јасно зошто не субвенционираат топлотни пумпи, туку печки на пелети кои сигурно не ги купуваат оние што досега се грееле на дрва. Или барем не 95% од нив! И која е поентата на субвенцијата? :tapp:
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
@valvoline , Јасно ни е нас дека греењето со пелети е пролазна мода, уште појасно ни е дека кога тогаш и ние ќе станеме нормална држава :pos:и субвенции ќе има за топлотни пумпи , не за пелети.
Проблемот е што почетната инвестиција за топлотната пумпа е над плафонот на можностите на македонецот и тоа баагимити над:(.
За жал.
Vo sekoj slucaj se isplakja malce da se poceka, siguren sum deka doprva doagjaat cenovno dostapni i kvalitetni toplotni pumpi za sekoj gep. Koga malce ke razmislis toplotna pumpa e fakticki klima na koja vnatresnata edinica e potopena vo rezervoar za voda, nema logika uste dolgo vreme da drzat naduvani ceni.
A i ovie lg therma v monoblok so gi gledav vo slo se ekstra i cenite se veke prifatlivi, ne znam dali i zosto kaj nas ne gi nudat.[DOUBLEPOST=1512906326][/DOUBLEPOST]
Че, токму така “кога ќе станеме нормална држава“.... ама тешко да станеме! Околу греењето нели како најголем фактор на загадувањето (50-55% од цврсти горива па + - 20тина проценти сообраќајот и индустријата у распад...)
За субвенција на топлотни пумпи од секој вид (ограничено за поскапите до толку и толку) за клима- инвертерите и тн.... и пишав и на предходната и на оваа Влада.. со тоа да на најсиромашните (оние најранливите категории) што знам колку 1,000-5000 семејства од СК и по толку и толку од најзагрозените од загадување градовии во МК (Те Ку Бт).... да им се купи од буџетот на РМ (нема да пропадне, гарантирано) плинска печка со гратис 100 литри плин - подели им бонови нели како што имаше за гориво у наше (убаво време :) )...со тоа да им се зациментира оџакот... а за останатите сведување на даночната стапка за купување на инвертери и останати топлотни пумпи на онаа од ИТ опремата или детската храна (5%) царината од 15 на 5% (во тој сл не треба субвенции, а и овие даночни олеснувања нека бидат ограничен рок, што знам година или две)... во тој случај би поевтинеле инвертерите оние што се сега 30К на 23-25К оние што се 50-60 пресметајте на колку... немора сите да поседуваат Мицубиши ФХ или Фуџитсу ЛУКА, Даикин Уруру... и тн. По таква една акција, прво забрануваш у СК кое БДВ е единствена метропола во Европа во која не е забрането греење на Цврсти горива, значи забрануваш на 5-6-7 км од центар на СК оџак... пушташ едно 10тина дрона низ скопјево и а задими некаде оџак јавуеш у БонСтил дигаат два Ф15... ;)... не се разбира, казни! Се прашуваш ли зошто едните хохшаплери (кои дојдоа) ја превзедоа акцијата за субвенционирање печки на пелети, од предходните хохштаплери (кои ојдоа од власт)??? Само за пара и за ништо друго. Всушност новиве и двете досега мерки што ѓоа ги превзедоа против загадување (поскапување на дизелот и паркингот) е за пара, за полнење на буџетот... но не против загадување! Пример, печка на пелет за греење на 30квадрати од 6-8кВ е 50-60,000, ќе ти платат 70%, но данок некој мора да плати (тоа е 12,000)....Една таква печка троши 1-1,8 кгр, килото е 14-15 Денари ми се чини, во тој сл значи месечната сметка за греење на 30-35кв е од 8-10,000 Денари! Со дрва е пола со инвертер дури и третина од таа цена! Е па не е исто данок да платиш на 10,000 и на 3,000 Денари... Ако пресметаш колку данок ќе платиш за печката и пелетите што ќе ги трошиш (секако и персоналниот кој треба да го плати и тој што ти ја продал)... па субвенцијата ќе им ја вратиш за 3-4 години, а натаму за нив чист ќар е! Можда е паушална математикава... но размислете во тој смер и ќе ви биде јасно зошто не субвенционираат топлотни пумпи, туку печки на пелети кои сигурно не ги купуваат оние што досега се грееле на дрва. Или барем не 95% од нив! И која е поентата на субвенцијата? :tapp:
Dosta e da se otkazat od carinata i danokot, ako zemat zamav toplotnite pumpi zamislete samo kolku novi dobro plateni rabotni mesta ke se otvorat za monteri i serviseri. win win situacija, em pocist vozduh, em ekonomski plus od sekoj aspekt.
A pogolema glupost od peletite nema, isto taka fijasko se i subvenciite za pecki na peleti. Nekolku pati vo temava sum napisal kakov promasaj se peletite koga ke se zeme vo predvid energetskiot bilans za nivno proizvodstvo. Ako strujata so se trosi za proizvodstvo na peleti se usmeri direkno vo klimi i toplotni co cop 3 i pogolem dobienata neto toplinska energija e ednakva ili pogolema od taa so ke se dobie so sogoruvanjeto na proizvedenite peleti. Koj idiotizam e ova znaci kraj mu nema.
 
Последно уредено:
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Со оглед дека околу 45к е буџетот оваа е екстра опција, но веројатноста да се случи е многу мала :) сепак фала за предлогот
Spored mene @Strelec mozi najdobro da ti kazi koja klima da ja odberish i da ne zgreshish :) Vervaj me ekspert e! Pozdrav
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
плинска печка со гратис 100 литри плин - подели им бонови нели како што имаше за гориво у наше (убаво време :) )...
Za toplotnite pumpi si vo pravo no plinskive pecki se vo red great se malku ne se tolku ekonomicni
( mesecno po 3 boci pin trosi od iskustvo ) no i so plinska pecka mnogu mirisa na plin vo prostorot kade sto e peckata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom