Најекономично греење (затоплување)

Член од
18 април 2014
Мислења
365
Поени од реакции
666
Успешно стигна даисекаито од Грција. 930 еур после одбиен ддв.
Утре ќе се врши монтажа.
Прегледај го приврзокот 181461 Прегледај го приврзокот 181462 Прегледај го приврзокот 181463 Прегледај го приврзокот 181463
Уфф, друже, искрено ти љубоморам. Желба ми е Daiseikai 8 неостварена. Од каде ја зема точно и како помина на царина. И обавезно, ама обавезно да споделиш искуство.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.781
Тоа е чист доказ дека климата не е до толку ефективна ако сака некој дома да му е стоплено, а тоа 20-21 степен е долна граница на номинална температура.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Па нема да е сезонски COP 4, туку ќе е SCOP 3. Што е пак 3 ПАТИ поефикасно од друго греење.
 
Член од
20 ноември 2017
Мислења
14
Поени од реакции
35
Уфф, друже, искрено ти љубоморам. Желба ми е Daiseikai 8 неостварена. Од каде ја зема точно и како помина на царина. И обавезно, ама обавезно да споделиш искуство.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ја земав од Мега еуроникс од Лерин
Редовна цена беше 1250 еур ама Христос ми даде попуст и платив 1150 еур со се ддв. Си вратив 220 еур назад tax free.
На граница ја поминав на два пати. Прво внатрешната единица па второто одење надворешната. Ја разделив фактурата на две посебни сметки и така поминав.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
413
Поени од реакции
878
Член од
20 ноември 2017
Мислења
14
Поени од реакции
35
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
@Che59, два такви мерачи имам и покажуваат многу прецизно. Ги зедов затоа што забележав дека мнозинството на форумот го имаат истиот и сакав да имаме исти мерни инструменти.

Топлинските загуби се големи, но ќе бидат референтни за градот Прилеп. Скоро сите куќи градени во периодот 1965-1980 се од овој тип, на два спрата со една плоча меѓу спратот и без плоча над вториот спрат, полна цигла и стандард фасада. Куќите со нова ефикасна надворешна изолација сеуште се бројат на прсти, исто така ретко кој става тервол над трската. Veka дограма има, која ја платив прилично скапо. Докупив уште 36м2 камена волна да ја наредам над другите соби викендов, па наредниот викенд да комплетирам цел спрат. Можеби 90% од живеалиштата во Прилеп се куќи и околу 50% се од овој тип. Така што сметам дека многумина ќе можат да земат за референца како се топли куќа со клима и тоа баш со овој модел.

Ја имам 27 дена и првичните импресии се дека е послаба од она што очекував, требаше да одам на појака. Можеби Хансол -30, Амбер -30, FH35VE, a најдобро Аsyg 18. Секогаш предимензионирај барем 2 пати и нема да згрешиш.

Не гледам смисла да ја ставам на 20 сетпоинт, на 23-24 степени внатре се чувствуваш пријатно, а за тоа е потребно 25 сетпоинт.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
191
Поени од реакции
539
@omlet13m mislam deka klimata ti e vo red..Sekoj prostor e posebna prikazna za sebe nemaat site isti toplotni zagubi i isti temperaturni potrebi( mislam na 25c vo prostorijata kako kaj tebe)...Spomna deka vo prostorijata sto ja grees so Vivaksot nekolku h temperaturata e padnata na 7c, koga ne gree taa klima...Moe mislenje e deka imas ogromni zagubi na toplina stom tolku ti se ladi prostorot, slicno e i kaj mene,ako ne se gree prostorot temperaturata drasticno paga, kaj tie sto sedat vo stan ne e ni priblizno isto,zatoa ne mozes da sporeduvas kuka so stan, ili temperatura od 25 c vo stan so temperatura kaj tebe vo kuka so 25 c...Jas greaam prostor od 30-31 m2 vo kuka so izolacija i pvc no megutoa nad mene ima ploca i neizolirano otvoreno potkrovje so mesta do geramidi koi dostigata do 3.5m visina,ne geramidi nemam izolacija...Prvata godina prostorot od 30 m2 go greev so termo pecka od 6kw koja se akumulirase samo noke, temperaturta vo sobata ne krevase poveke od 20 c ( vo zavisnot od nadvoresnite temperaturi nekogas krevase i do 21 22c no na - 15 imav samo 18c vo sobata) samo so akumuliranjeto, za da dobijam poveke morase da ja izduvuvam, do vecerta bese prazna, vo toj period ne sedev postojano ako sedev postojano peckata ke bese izduvana i pred 22h...Narednata godina za istiot prostor zedov Vivax Aeci 12ka, prezadovolen so nea(smetkite pomali a toplinata pornomerno rasporedena,za razlika od termoto ako ne se izduvuva) se do Dekemvri mesec koga fatija golemi magli, defrosti na 30 do 45 min i toa taa klima izduvuvava laden vozduh 1min pred da prestane da duva(vidi imam pisano)...Zagubite golemi duri pomine defrostot temperaturata odma se namaluva,(sigurno i kaj tebe e isto ako ja isklucis klimata ke vidis kolku brzo ke ti padne temperaturata vo prostorijata..) morav vo dekemvri duri bese maglata da ja akumuliram termo peckata za pripomos na klimata isto i vo januari pod -7c uklucena bese i termo peckata...Od lani za istiot prostor zedov Hansol kako tvojot, termo pecka ne ukluciv, temperaturata ja mestam na 22C na ifeel na 6 metri odalecenost od klimata i ja odrzuva taa temperatura, koga ne e pod nula ja mestam na auto pod nula ja ostavam vo treta...Potrosuvackata imam pisano na forumot, 180kw period od 16.10. do 16.11...do 16.12. 416kw, vo najladniot period lani 740kw..Sakam da kazam deka se zavisi od prostorot i koja temperatura sakame da ja postigneme...Za postignes temperatura od 25 c so panel od 1kw kako sto te ubeduvaat nekoi od forumot nema sansi,probaj ke vidis i so 2kw panel nema da bidi nisto, ti kazav deka so termi pecka 6kw ne postignuvav poveke od 20 tina c bez da se duva vo zavisnost od nadvoresnite temperaturi..Uste nesto proveri kade sto ti vleguvaat bakarnite cevki vo sobata da ne e dobro zatvorena dupkata pa da idi laden vozduh i da go lazi senzorot, probaj so i feel porabiti ja malku..So izolacijata gi imas namaleno zagubite no sega temperatura e poniska i zatoa ne mozes da osetis na potrosuvackata..
Za defrostite ja forsiras premnogu klimata i tie derosti se najcesto suvi(prepostavuvam) za da se zastiti kompresot od pregrevanje..
Da ne ispadne deka ja falam klimata premnogu samo spodeluvam iskustvo i moe mislenje...
Pozdrav
 

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.128
Поени од реакции
6.503
Најбитно е да си ги знаете топллинските загуби на ГРЕЕЊЕ!
како пример на klimi.mk сајт кој ги има скоро сите цени за клими кои се продаваат кај нас, ценовно ако штиклирате инвертери од 3,5KW кои се Декларирани или ке потенцирам РЕКЛАМРАНИ како 3,5ки ги има со цени од 19.990 до 71.990.
Грубата констатација е оваа.....на ЛАДЕЊЕ сите се 3,5ки
Ама Греењето е различно...затоа и цената е различна.
Битно е да не ве лажат дека секоја ке заврши работа!!!

[DOUBLEPOST=1512778295][/DOUBLEPOST]Daisekai серија 8 има 2 верзии
RAS-13G2KVP-E / RAS-13G2AVP-E до -15 Декларирана
RAS-35G2KVP-ND / RAS-35G2AVP-ND NORDIC верзија до -25 Декларирана

И двете верзии имаат исти компресор twin-Rotary а тој е DA150A1T-21F и ист максимален издув при греење од 762м3/h
Што е разликата меѓу двете акo Датабукот на Toshiba го кажува ова:
Првата на -10 дава 3,54KW максимално
Втората на -10 дава 5,05КW максимално или 1500W повеќе!!!

Втората на -25 дава дури повеќе од првата на -15
или максимум 2,82KW имаме кај Nordik верзијата АМА на -25, а само 2,72Kw на едвај -15Ц кај поефтината варијанта-Ненордикот.

Што е разликата ако е се па скоро иста изведба исти компресор и издув ?
И Трик прашање, споредено со Митсубиши FH35VE дали е ова 3,5ka на ГРЕЕЊЕ ако Tbiv e -7 а кај Митсубишито Tbiv= -10 ?
3,18+12%=?


Најискрено незнам која од двете е подобра.
Тошибата има поголем компресор од Митсубишито а као дава помалку топлина.
Тошибата има детални таблици за секоја поединечна температура од +24 до -15 што е за пофалба и можеме да ги анализираме тие податоци( и да ги троламе).
Од друга страна Митсубиши дава детални податоци за сите температури на Ладење ама многу штури податоци дава за Греење во своите сервисни и само за 3-4 температури што за просечен корисник се тотално нејасни податоци.
Ако читаме по Еуровент испаѓа дека Митсубишито е појако.....ама дали е така ???
Добро е што некој го има Даисекаиво и ке може да го измери на -10 во Битола.....тоа ке биде одлично инфо за темава ако го измери и покаже на -10 колку дава
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Koga se deklarira 3.5kw 4kw ili 5kw klimata za greenje se pravi spored tabelata na koja temperatura +7 +2 -7 -15?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.885
Toshiba e toshiba. Mojov predpotopen toshiba inverter so r22 raboti ko saat, neso pocesto pocna defrosti da prai pa viknav eden drugar majstor da ja zirne, dosta freon i falelo vika lud si so si ja teral ovaka, i cefkite vika mnogu sum gi prekrsil koga sum gi mestel, ja demek licno da bide, on sega malce gi zaobli na aglite kaj so gi vitkav. Ja sam si ja namontirav pred dve god ja donesov polovna od italija, ni freon punenje ni nisto odma pali :v. E sega otkoga ja dopuni drugarov defrosti vece ne prai i malce poubavo gree (mozebi placebo efekt). :v Ja licno osven toshiba drugo ne bi gledal.[DOUBLEPOST=1512807576][/DOUBLEPOST]
Најбитно е да си ги знаете топллинските загуби на ГРЕЕЊЕ!
како пример на klimi.mk сајт кој ги има скоро сите цени за клими кои се продаваат кај нас, ценовно ако штиклирате инвертери од 3,5KW кои се Декларирани или ке потенцирам РЕКЛАМРАНИ како 3,5ки ги има со цени од 19.990 до 71.990.
Грубата констатација е оваа.....на ЛАДЕЊЕ сите се 3,5ки
Ама Греењето е различно...затоа и цената е различна.
Битно е да не ве лажат дека секоја ке заврши работа!!!

[DOUBLEPOST=1512778295][/DOUBLEPOST]Daisekai серија 8 има 2 верзии
RAS-13G2KVP-E / RAS-13G2AVP-E до -15 Декларирана
RAS-35G2KVP-ND / RAS-35G2AVP-ND NORDIC верзија до -25 Декларирана

И двете верзии имаат исти компресор twin-Rotary а тој е DA150A1T-21F и ист максимален издув при греење од 762м3/h
Што е разликата меѓу двете акo Датабукот на Toshiba го кажува ова:
Првата на -10 дава 3,54KW максимално
Втората на -10 дава 5,05КW максимално или 1500W повеќе!!!

Втората на -25 дава дури повеќе од првата на -15
или максимум 2,82KW имаме кај Nordik верзијата АМА на -25, а само 2,72Kw на едвај -15Ц кај поефтината варијанта-Ненордикот.

Што е разликата ако е се па скоро иста изведба исти компресор и издув ?
И Трик прашање, споредено со Митсубиши FH35VE дали е ова 3,5ka на ГРЕЕЊЕ ако Tbiv e -7 а кај Митсубишито Tbiv= -10 ?
3,18+12%=?


Најискрено незнам која од двете е подобра.
Тошибата има поголем компресор од Митсубишито а као дава помалку топлина.
Тошибата има детални таблици за секоја поединечна температура од +24 до -15 што е за пофалба и можеме да ги анализираме тие податоци( и да ги троламе).
Од друга страна Митсубиши дава детални податоци за сите температури на Ладење ама многу штури податоци дава за Греење во своите сервисни и само за 3-4 температури што за просечен корисник се тотално нејасни податоци.
Ако читаме по Еуровент испаѓа дека Митсубишито е појако.....ама дали е така ???
Добро е што некој го има Даисекаиво и ке може да го измери на -10 во Битола.....тоа ке биде одлично инфо за темава ако го измери и покаже на -10 колку дава
Ja mislam deka razlikata e vo heat excengerite i nadvoresnite edinici, to est od kakvi materijali i specifikacii se napraeni. Ne mi e jasno zosto ponovite klimi gi deklariraat ovaka, taa daisekai moze da isporaca 5.5kw so ja pravi 18ka a ne 12ka. Kaj mene si pisuva max heat output 3.6kw a max potrosuvacka na kompresorot e 1150w, i tocno tolku e poise od 1100 vati ne vlece koga e kocan ili ako ja staam na 32c.
Ako ne se lazam vece se prodava i serijata daiseikai 9 so cop preku 6, kujznae kolku im e cenata.

https://varmepumpshopen.se/produkt/toshiba-daiseikai-9-ras-25/
Eve na nekoja svedska strana, 1500e e 9ka modelot.
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
Ако може предлог за клима, се работи за стан, градба од 1980 со pvc прозорци кој има јужна ориентација. Станот е 72м2 од кој отворен простор е некаде 45-50 м2. Досега тој простор се грееше со термо печка од 4,5кв но цркна греачот и не може да се поправи па се бара алтернативно греење.

Барам нешто што е цена/перформанси најисплатливо?

П. С. Нема предрасуди за марка на клима и слично :)
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
440
Ако може предлог за клима, се работи за стан, градба од 1980 со pvc прозорци кој има јужна ориентација. Станот е 72м2 од кој отворен простор е некаде 45-50 м2. Досега тој простор се грееше со термо печка од 4,5кв но цркна греачот и не може да се поправи па се бара алтернативно греење.

Барам нешто што е цена/перформанси најисплатливо?

П. С. Нема предрасуди за марка на клима и слично :)
Zdravo ako ti e otvoren prostor 45m2 bi ti preporacal AERI VIVAX 5.5kw 18.btu
https://klimi.mk/product.php?id=92
maksimalen kapacitet na greenje 6.8kw potrosuvacka na greenje 1.5kw greac na kopresor i greac na tacna od opcii wifi ifeel.
5.5kw klima ti preporacuvam bidejki kazuvas deka stanot ti e so prosecna izolacija i pvc prozori taka da mislam deka od aeri vivax 18btu ke bides mnogu zadovolen.
 

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.128
Поени од реакции
6.503
Ja mislam deka razlikata e vo heat excengerite i nadvoresnite edinici, to est od kakvi materijali i specifikacii se napraeni. Ne mi e jasno zosto ponovite klimi gi deklariraat ovaka, taa daisekai moze da isporaca 5.5kw so ja pravi 18ka a ne 12ka.
Ova za heat excengerite lesno se proveruva ako gi zemes servisnite za dvete Daisekai 3,5ki i ja spoeredis PartListata na delovi.
Daisekai do -15 ima potpolno ist HeatExchanger so ist PartNumber 43T43458 kako i Nordic verzijata do -25.
Vidi pod broj 9: CONDENSOR ASSEMBLY 43T43458
Eve ti za Nordikot servisno drugoto veke ke go najdes
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
Zdravo ako ti e otvoren prostor 45m2 bi ti preporacal AERI VIVAX 5.5kw 18.btu
https://klimi.mk/product.php?id=92
maksimalen kapacitet na greenje 6.8kw potrosuvacka na greenje 1.5kw greac na kopresor i greac na tacna od opcii wifi ifeel.
5.5kw klima ti preporacuvam bidejki kazuvas deka stanot ti e so prosecna izolacija i pvc prozori taka da mislam deka od aeri vivax 18btu ke bides mnogu zadovolen.
Фала на одговорот, ја гледав оваа клима и мене ми изгледа како добра опција ако се земе во предвид цена перформанси.
Инаку ми треба за во Радовиш, па ако има некој да сподели како е со монтажа/ транспорт за клима купена преку клими.мк
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
440
Фала на одговорот, ја гледав оваа клима и мене ми изгледа како добра опција ако се земе во предвид цена перформанси.
Инаку ми треба за во Радовиш, па ако има некој да сподели како е со монтажа/ транспорт за клима купена преку клими.мк
Okolu kupuvanjeto od klimi mk i transportot najubavo konsultirajse so niv imas telefon na nivnata web srana https://klimi.mk
Najubavo prasaj si licno sve sto te interesira pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom