Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
440
Кај мене (10 годишниот) Vivax Gei 18 во другата соба работи по 3-4 часа дневно, во соба која е околу 7 степени и досега (ова зимо) нема направено дефрост.
Togas drugar ispaga deka Hansol-ot e nesto defek ili e pak so fabricka greska bidejki vo drugata soba Vivax-ot ne ti pravi defrost a Hansolot ova vreme ti pravi po nekilku defrosti znaci deka ne nesto vo red so Hansolot
Bidejki imas isti toplinski zagubibi i kaj Vivax-ot ii kaj Hansolot ispaga deka e do klimata ( gree Hansol ) a ne do prostorot.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.682
Togas drugar ispaga deka Hansol-ot e nesto defek ili e pak so fabricka greska bidejki vo drugata soba Vivax-ot ne ti pravi defrost a Hansolot ova vreme ti pravi po nekilku defrosti znaci deka ne nesto vo red so Hansolot
Bidejki imas isti toplinski zagubibi i kaj Vivax-ot ii kaj Hansolot ispaga deka e do klimata ( gree Hansol ) a ne do prostorot.
Не можеш да кажеш дека е дефект само ради дефростите :)
Напишав погоре , зависи од условите надвор и колку силно го оптеретуваш.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
440
Не можеш да кажеш дека е дефект само ради дефростите :)
Напишав погоре , зависи од условите надвор и колку силно го оптеретуваш.
Kolku i da ja opteretuvas ako e kvalitetna klimata na vakov ne vlazen vozduh mnogu retko ke vleguva vo defrost samiot korisnik na Hansolot kaza deka imal vivax i deka vo soba so 7°C ne pravi nikakvi defrosti taka da ako od 7°C do 20°C i toa e opteretuvanje no vivax-ot ne pravi defrost
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
16.210
Поени од реакции
23.527
Има у скопјево некој што прави плочи од гус или пак да купиш готови? Имам некој шпорет со метални плочи и трошиш дрва но се губи топлината и не е енергетски ефикасен и ништо не можеш да зготвиш, па ме интересира дали може да се најдат други плочи.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.682
Денес најдов мерач на потрошувачка , во Анхоч, ваков :
https://energenie.com/item.aspx?id=7022
Не ме израдува многу , после 15 мин. ништо не покажуваше!
@omlet13m баш како тој што го имаш ти! И од исто место :)
 
Последно уредено:
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
154
Денес најдов мерач на потрошувачка , во Анхоч, ваков :
https://energenie.com/item.aspx?id=7022
Не ме израдува многу , после 15 мин. ништо не покажуваше!
@omlet13m баш како тој што го имаш ти! И од исто место :)
Ист таков имам веќе една година,а и други на форумов. Пробан е со други уреди што имаат позната потрошувачка точно покажува.Јбг таква ти била среќата. :)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.682
Ист таков имам веќе една година,а и други на форумов. Пробан е со други уреди што имаат позната потрошувачка точно покажува.Јбг таква ти била среќата. :)
Не е страшно, има 6 месеци гаранција! Ќе го сменам, ама се наострив да ја следам потрошувачката на оптеретена 3,5 Даикин во 50 м2.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
154
На ова време не постигнува да изгаси, користи 700w за да одржува температура. Гасеше кога беше 15 степени надвор.
Не знам што да ти кажам или имаш огромни топлински загуби, или нешто климата не е во ред.Некој спомна да пробаш со греалка на пр. и да видиш со колку kw ќе одржуваш температура.Откако ќе ги знаеш топлинските загуби полесно ќе го лоцираш проблемот.[DOUBLEPOST=1512754247][/DOUBLEPOST]
Не е страшно, има 6 месеци гаранција! Ќе го сменам, ама се наострив да ја следам потрошувачката на оптеретена 3,5 Даикин во 50 м2.
Уфф добар предизвик :)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.682
.[DOUBLEPOST=1512754247][/DOUBLEPOST]
Уфф добар предизвик :)
Нее, не мислам јас да останам на него ! Он сиромавиот беше купен за ладење ама к 'сметот му отиде на друга страна;).
Сега сум у план да го појачам со постар брат од фамилијата на Mitcubishi SF50 ама едно ми мути памет , истата иако номинално има скоро исти карактеристики со EF серијата е за 400 евра поевтина овде кај нас, додека во Јунанистан е иста цена, евро горе доле. Ме јаде јанѕа во што е штосот?
Иначе си дошол како кец на десетка со никот, во ова штосот :pos:.
Имаше во наше време една , кога ќе прашаат во што е штосот?
Штосот е у Перо а Перо е на војска, кога ќе дојде ќе ви го каже штосот:).
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
614
Поени од реакции
529
Не знам што да ти кажам или имаш огромни топлински загуби, или нешто климата не е во ред.Некој спомна да пробаш со греалка на пр. и да видиш со колку kw ќе одржуваш температура.Откако ќе ги знаеш топлинските загуби полесно ќе го лоцираш проблемот.[DOUBLEPOST=1512754247][/DOUBLEPOST]
Уфф добар предизвик :)
во ред си е климата, само проблемот е кај него, што сака 25с.
90% од луѓето што се греат на клими држат 20-21с, ако јадат трици дека им е 23-24, не верувајте им многу. Нека ја намали климата на 20-21 ќе видиш каква потрошувачка ќе има, сигурно не повеќе од 400W
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Не ме израдува многу , после 15 мин. ништо не покажуваше!
Остави го преку цела вечер и поврзи некој уред кој цело време влечи енергија, така да цела вечер преку него има проток на енергија. Колку што знам овие мерачи немаат батерии туку само поголем кондензатор.

Не знам што да ти кажам или имаш огромни топлински загуби, или нешто климата не е во ред.
Па јас мислам дека е ова второто. Се работи за 16м2, колкави и да се топлотните загуби, а мислам дека не се големи, ако не лажам имаше релативно добри ПВЦ прозори и мислам дека имаше и стаклена волна на кровот не треба да биди проблем да загрее економично.
во ред си е климата, само проблемот е кај него, што сака 25с
Добро и да сака 25 кај него не би требало да е проблем. Луѓето ако не лажат овдека на форумов греат дупло поголеми површини, и со помала изолација, и со помала потрошувачка.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
154
во ред си е климата, само проблемот е кај него, што сака 25с.
90% од луѓето што се греат на клими држат 20-21с, ако јадат трици дека им е 23-24, не верувајте им многу. Нека ја намали климата на 20-21 ќе видиш каква потрошувачка ќе има, сигурно не повеќе од 400W
Или јас сум у другите 10% или не е така како што велиш.Моментално е 23,5Ц и потрошувачка 640W, со тоа што денес долго време беше отворена вратата од терасата па треба време да надокнади.На овие температури обично е околу 500W.Ако не веруваш кога ќе те носи патот накај Скопје бујрум на ж'та и салата се разбира, да те разубедам :)[DOUBLEPOST=1512765498][/DOUBLEPOST]
Нее, не мислам јас да останам на него ! Он сиромавиот беше купен за ладење ама к 'сметот му отиде на друга страна;).
Сега сум у план да го појачам со постар брат од фамилијата на Mitcubishi SF50 ама едно ми мути памет , истата иако номинално има скоро исти карактеристики со EF серијата е за 400 евра поевтина овде кај нас, додека во Јунанистан е иста цена, евро горе доле. Ме јаде јанѕа во што е штосот?
Иначе си дошол како кец на десетка со никот, во ова штосот :pos:.
Имаше во наше време една , кога ќе прашаат во што е штосот?
Штосот е у Перо а Перо е на војска, кога ќе дојде ќе ви го каже штосот:).
Појма немам во што е штосот ама во Перо сугурно не е :D. Има поупатени на форумов може ќе одговорат.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2016
Мислења
370
Поени од реакции
442
во ред си е климата, само проблемот е кај него, што сака 25с.
90% од луѓето што се греат на клими држат 20-21с, ако јадат трици дека им е 23-24, не верувајте им многу. Нека ја намали климата на 20-21 ќе видиш каква потрошувачка ќе има, сигурно не повеќе од 400W
Тоа е чист доказ дека климата не е до толку ефективна ако сака некој дома да му е стоплено, а тоа 20-21 степен е долна граница на номинална температура.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom