Најекономично греење (затоплување)

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
12.795
Поени од реакции
8.983
Имам греалка пишува 1500 W .... Е сеа ме интересира дали многу троши струја? Јас врска неам не се разбирам.. Иначе греалкава е така малецка со 3 ребра и е преубаво грее соба од 7-8 квадрата... У денот сигурно ми е уклучена 2-3 саати ...
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
406
Mozebi ne e za tuka ova ali nema da mozeme da ja koristime frazata kupi si japanec da se zagrees.
https://off.net.mk/vesti/biznis/kinezi-za-ich-pari-si-kupija-toshiba
Многу поинтересна е изворната информација:
Capture.PNG
Се зборува и за непостоечка контрола на квалитет последните 20-30 години, пред се во автомобилската индустрија. Што останува за бела техника, клими и други производи...

Пред некое време пишував за тоа, скоро и да нема јапонско производство, а тоа што се произведува таму е нереално скапо.
Уште еден податок, Sony пред 20 години ја затвори последната фабрика на јапонско тло. Што и да купите од Sony, апсолутно нема шанси да биде 'Made in Japan'. Тоа важи за најголем број Јапонски фирми и тој тренд продолжува.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
847
Поени од реакции
921
Имам греалка пишува 1500 W .... Е сеа ме интересира дали многу троши струја? Јас врска неам не се разбирам.. Иначе греалкава е така малецка со 3 ребра и е преубаво грее соба од 7-8 квадрата... У денот сигурно ми е уклучена 2-3 саати ...
1.5kW * 3h вклучена на ден *6.6 ден. со ддв * 30 дена во месецот = 891 ден. на месечно ниво или 30 ден. дневно, е сега дали е многу или малку ти си одлучуваш
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
152
Дали во ултрасоничен навлажнувач мора да се става дестилирана вода или може и обична "чешмовача"? :)
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
181
Дали во ултрасоничен навлажнувач мора да се става дестилирана вода или може и обична "чешмовача"? :)
Најдобра варијанта е лозовача евентуално шливовача

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
B

Bafra

Гостин
Дали во ултрасоничен навлажнувач мора да се става дестилирана вода или може и обична "чешмовача"? :)
Чешмовача (Скопска) има голема тврдина и многу фаќа бигор.

Зашто не си ставите едно поголемо тенџере со обична вода на шпорет да ви врие неколку минути, ем еукалиптус ќе си ставите или ментол или камилица.
Или сушете алиштата во дневна :D
 
Член од
18 август 2015
Мислења
201
Поени од реакции
357
Zdravo
Zaintetesiran sum za inverter za 35 m2 za Bitola se mislam pomegu gree amber i mitsu fh 35. Ve molam za preporaki. Moze i nekoja treta. Budzet 1000-1100 eur
Пред да се обидеме да ти дадеме некој совет или препорака би било добро да дадеш подетални информации за просторијата која планираш да ја грееш и тоа : дали просторијата е изолирана, какви прозорци има и дали тие добро дихтувааат, колку надворешни ѕидови има, кон која страна е изложена ( север, југ... ) дали под и над неа се грее или не и сл.
 
Член од
20 ноември 2017
Мислења
14
Поени од реакции
35
Пред да се обидеме да ти дадеме некој совет или препорака би било добро да дадеш подетални информации за просторијата која планираш да ја грееш и тоа : дали просторијата е изолирана, какви прозорци има и дали тие добро дихтувааат, колку надворешни ѕидови има, кон која страна е изложена ( север, југ... ) дали под и над неа се грее или не и сл.
Se raboti za novogradba stan pod koj i nad koj se gree i dva zida se nadovresni a dva se sosedni so komsii lokacija jugozapad so nova dograma[DOUBLEPOST=1511274867][/DOUBLEPOST]
Имаш размислено за опцијата да земиш од Лерин? Пред 2 месеци јас зедов Mitsubishi FH-35VE, 1050€ беше цената, минус 200€ данок, ми дојде 850€ + 4500 за монтажа + едно шише виски за цариникот. Пиши ми ПП ќе ти дадам повеќе инфо.
Bash i za od grcija gledam od solun ja najdov za 998 eur so vklucen 24 % ddv
Vo Lerin kade ja ima??
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.680
Многу поинтересна е изворната информација:
Прегледај го приврзокот 180567
Се зборува и за непостоечка контрола на квалитет последните 20-30 години, пред се во автомобилската индустрија. Што останува за бела техника, клими и други производи...

Пред некое време пишував за тоа, скоро и да нема јапонско производство, а тоа што се произведува таму е нереално скапо.
Уште еден податок, Sony пред 20 години ја затвори последната фабрика на јапонско тло. Што и да купите од Sony, апсолутно нема шанси да биде 'Made in Japan'. Тоа важи за најголем број Јапонски фирми и тој тренд продолжува.
Ако ти е за утеха Sony ја затвори и фабриката во Гуангжу(Кантон) во Кина , така што на нив им има тргнато здраво , во преселби!
Апропо контролата, веќе е пишано од моја страна порано, има ама не е на ниво:(.
Така да јас 60-70% од робата ја увезувам од Германија иако е кинеска ама затоа германиците се имаат изборено за повисок степен на завршна контрола .
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
152
Чешмовача (Скопска) има голема тврдина и многу фаќа бигор.

Зашто не си ставите едно поголемо тенџере со обична вода на шпорет да ви врие неколку минути, ем еукалиптус ќе си ставите или ментол или камилица.
Или сушете алиштата во дневна :D
Кујната е одвоена со врата така да тоа со тенџерето тешко, алишта е докажано дека е штетно да се сушат во просторија кај што се престојува ,освен ако не переш само со чиста вода :D. Така да единствено решение изгледа е навлажнувач :toe:
 
B

Bafra

Гостин
Кујната е одвоена со врата така да тоа со тенџерето тешко, алишта е докажано дека е штетно да се сушат во просторија кај што се престојува ,освен ако не переш само со чиста вода :D. Така да единствено решение изгледа е навлажнувач :toe:
Тенџерето можеш да си го оставиш во собата кај сакаш штом зоврие само безбедност од деца ова она :D

Алиштата зашто е штетно да се сушат во дневна ? Штом ти е сув домот, не се плаши нема мувла да ти фати :D
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
152
Тенџерето можеш да си го оставиш во собата кај сакаш штом зоврие само безбедност од деца ова она :D

Алиштата зашто е штетно да се сушат во дневна ? Штом ти е сув домот, не се плаши нема мувла да ти фати :D
Имам пробано со вриење.Кога ќе падне влажноста на 20% треба континуирано навлажнување. Алиштата нели се перат со прашак, омекнувач ,испарувањето воопшто не е здраво.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
847
Поени од реакции
921
Како климата го суши воздухот во зима, нели во лето кондензира внатрешната а во зимо надворешната единица? Или нешто не сум доразбрал до крај.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
152
Не знам зошто ама сите грејни тела го сушат воздухот, особено климатизерите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom