Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.126
Поени од реакции
1.167
Еве шо викаат Финците за тој Хансол до -20
Нека не ве трујат GREE лобите овде.
Читајте и едуцирајте се пред да ги дадете тешко заработените пари.
Отворија темата кај финците и за micubisito fh има и таму поплаки не е се идеално
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
510
Јас не би знаел да ти кажам бидејќи ги немам. Ама мислам дека работата дирекно да не се допираат мет.држач(носач) со над.единица.
Можно е да помине некоја иновација во тој правец.
Znam za sto sluzat,i logicki e da se gumeni za da ne se prenesuva vibracija,ama me cudi sto se pravi tolku fama okolu niv i zosto po default ne gi vgraduvaat,koga cenata e smesna
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
271
Поени од реакции
284
Zdravo
Zaintetesiran sum za inverter za 35 m2 za Bitola se mislam pomegu gree amber i mitsu fh 35. Ve molam za preporaki. Moze i nekoja treta. Budzet 1000-1100 eur
Нема споредба ниту дилема - митсубиши и биди си раат на душата.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
10 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
789
Dali imas gumici baferi na klimata na nadvoresnata edinica za namaluvanje na bucavata i vibraciite?
Не треба да има било каква бука. Кај мене нема бафери ама ете ти пробај,ако не помогне викни ги од сервис да не е некој капак или друг дел разлабавен.
Немам вакви бафери не наместија кога монтираа зошто незнам не бев дома тогаш.
Ај ќе пробам да наместам па ќе видиме колку ќе се намали бучавата. Инаку внатрешната единица е со нормална бука ама надворешната звучи како оние старите југословенски правосмукалки како борбен авион :(. Колку децибели треба да е максималната јачина на бучава кај Хансол -20 ?
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
152
Znam za sto sluzat,i logicki e da se gumeni za da ne se prenesuva vibracija,ama me cudi sto se pravi tolku fama okolu niv i zosto po default ne gi vgraduvaat,koga cenata e smesna
Пред 5-6 години кога ја монтираа Беко-то на работа побарав да ги стават баферите што доаѓаа заедно со климата, но монтерите ме убедуваа дека ќе попушти гумата по некое време од сонце и ќе почне да брчи уште повеќе, ама бев упорен и ги наместија.Пред еден месец морав да ги престегам штрафовите, беа олабавени, гумата омекната и испукана.Претпоставувам дека тоа е причината, да си немаат непотребни интервенции во иднина или недај боже да се разлабави штрафот од вибрации и да испадне ( не сакам ни да помислам што би можело да се случи).
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
439
Колку децибели треба да е максималната јачина на бучава кај Хансол -20 ?
Na klimi mk pisuva 43Db https://klimi.mk/product.php?id=264[DOUBLEPOST=1511215678][/DOUBLEPOST]
Zdravo
Zaintetesiran sum za inverter za 35 m2 za Bitola se mislam pomegu gree amber i mitsu fh 35. Ve molam za preporaki. Moze i nekoja treta. Budzet 1000-1100 eur
Moj predlog bi bil Toshiba
https://klimi.mk/product.php?id=212
Za 55 m2 e ovaa Toshiba tebe za kolku kvadrati ti treba ?
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
16.868
Поени од реакции
10.246
Мајсторот што го прашав за гумите, рече такви главно ставале за ѕидови кај што се пренесувале вибрациите полесно, како кај бараките на пример. И кај мене на одредена брзина на моторот, надворешната брчи. Во друга брзина е тивка. Пробав од долу ја притиснав нагоре, брчењето престана. Долните шрафови ги проверив, беа стегнати до крај. За страничните немав толкава скала. Ќе мора сервис.
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2017
Мислења
16
Поени од реакции
22
здраво, јас за ова зимо првпат решив да се греам со инвертер, зедов Mitsubishi Heavy Srk50zm-s околу 35м2 ќе греам, куќа малтеришана со дупли дрвени прозорци,
пишав и порано овде.
но сега како непланирано ми се јави-сувиот воздух преку ноќ, зедов еден развлажнувач за евтини пари, и гледам на RH% мерилото си ја врши работата ја покачува вредноста на влажноста, но ме интересира дали има некое друго решение за сувиот воздух, бидејки развлажувачот си бара обврска со него, го полниш вода, па треба да се пушта-гаси, појачува-намалува, плус и он си има некоја минимална потрошувачка. ако може некој искуство, и некое поедноставно решение. ???
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
152
здраво, јас за ова зимо првпат решив да се греам со инвертер, зедов Mitsubishi Heavy Srk50zm-s околу 35м2 ќе греам, куќа малтеришана со дупли дрвени прозорци,
пишав и порано овде.
но сега како непланирано ми се јави-сувиот воздух преку ноќ, зедов еден развлажнувач за евтини пари, и гледам на RH% мерилото си ја врши работата ја покачува вредноста на влажноста, но ме интересира дали има некое друго решение за сувиот воздух, бидејки развлажувачот си бара обврска со него, го полниш вода, па треба да се пушта-гаси, појачува-намалува, плус и он си има некоја минимална потрошувачка. ако може некој искуство, и некое поедноставно решение. ???
Можеш да споделиш каков навлажнувач имаш и колку го зема.Инаку истиот проблем го имам и јас.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
401
Поени од реакции
838
Се што сакам да кажам е дека 1кв електрична енергија + магија не е еднаква на 4-5-6-7кв топлинска енергија со директна трансформација. Но 1кв електрична енергија во топлинска пумпа која работи на инвертер кога е +7 степени може да пренесе 3-4-5 кв топлинска енергија.

Инаку, немам посебен мерач за да видам колку влече самиот систем за греење, и навистина не знам. Но, можам да постирам колку ми беа сметките за струја (не само за греење) последните две грејни сезони.

Кај мене е местено Кано 2ка за цела куќа (2 сонди по 4 КВ инсталирана моќност = 8КВ). Куќата е на два спрата, од кои активно се загрева само долниот спрат. Горниот кога како затоа што не секогаш има луѓе таму. Тоа му доаѓа цел долен спрат, околу 60 квадрати (соба со телевизор, дневна, спална, купатило). Горе исто има 3 спални + трпезарија со кујна (секој радијатор си има термовентил за регулација на температура). Целата куќа е околу 130 квадрата (2та спрата). Изолација има, надворешна 10 цм стиропор + лепак + абриб. Внатре, долниот спрат е ламперија. Горниот спрат има тервол врз таванот. Прозорците се сите со двојно стакло. Ролетни насекаде.

Инаку, се додека температурата се врти во рангот на 5-10 степени, внатре без загревање е околу 17-20 степени.

Режим на работа: 23 степени греење, 15 степени мирување. Една сонда од 4 KW работи нон стоп, другата сонда 4 KW ќе се уклучува повремено (кога има луѓе горе). Има термостат со програмирање за секој ден во неделата, и работи по следниот начин.
Пон-Петок: Наутро од 4:00-7:00 часот и попладне 16:00-22:00 часот активно греење. Остатокот од времето, пасивно.
Саб-Недела: 5:00-22:00 активно греење.

2015/2016 Мека зима, цела грејна сезона беше некоиси 10 000 денари.
2016/2017 Ноември околу 2000 денари сметка за струја, декември 3500, јануари 4 500, Февруари 3 000, Март 1800.
Сметката за струја вклучува бојлер, телевизор, два фрижидера, перална, осветлување.

Оваа сезона го уклучив на 08.11.2017, па ќе видиме како ќе биде со сметките оваа година.
Generale izvini pak ja...
Sporet 1kWx2hx30dena=60kWh
Bojler 2kWx2hx30dena=120kWh
Frizider 0,25kWх12hх30dena=90kWh
Peralna 1.5kWx2hx4dena=12kWh
Kompjuter 0.1kWx5hx30=15kWh
Televizor 0.1kWx4hx30dena=12kWh
Total: 309kWh
200kWh vo skapa 1320den
109kWh vo eftina 360
Vkupno 1680den
Ova se nekoi minimumi zemeni od letno vreme bez sijalici bez usisivaci bez fen bez pegla bez susara.
Dalje ako nema celicna disciplina za trosenje struja po domot minimum za struja bez greenje e 2000den. Sega ke napravam edna brza i gruba racunica znaci ako kano 2 tebe te zagrealo na primer lani vo januar (4500den) so samo 2500den potrosena struja za greenje ili 80den dnevno ili grubo okolu 15kWh togas toj sistem prosecno trosi 625W na cas (i toa samo edniov 4kW sto vikas deka e nonstop uklucen, a kaj e drugiot...). Dobra izolacija imas da i eve da zememe idealen slucaj deka imas toplotni zagubi od 80W/m2 (50W/m2 e standard na pasivnite kukji) togas na 60m2 (samo dolniot sprat) zagubata ti e 4800W i iskaca deka sistemot so vlozeni 625W gi proizveduva spomenatite..Zaklucok e deka site nie ovde se zalazuvame sami sebe a i drugite so tvrdenjata i preporakite deka toplotna pumpa i inverter klima e najekonomicniot nacin na greenje...
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2017
Мислења
16
Поени од реакции
22
в
Можеш да споделиш каков навлажнувач имаш и колку го зема.Инаку истиот проблем го имам и јас.
Во Кочани само во Сетек имаше развлажнувач, и го зедов овој модел, не бучен, тивок е и може да се спие со него, но замарање е да полниш вода, појачуваш-намалуваш. и знае да навлажни на подлогата оклу него, или на ѕидот до него да има влажно, не оди се во воздух, паѓа и околу.
http://setec.mk/index.php?route=product/product&product_id=20141
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
561
Поени од реакции
731
Bitno e 35 m2 kuka ili stan? Ne sum strucen sto no za kuka podobro pojaka klima za minusni temperaturi od licno iskustvo.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom