Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ретко има кондензација со клима затоа што го движи влажниот воздух.

А со парно од внатрешната страна се јавува кондензација.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Каде се јавува кај тебе на стаклото од внатрешна страна или помеѓу двете стакла на термопанот?
Od vnatresnata stana
Ne megu staklata
Eve od kako se staveni pvc prozorite 3-ta godina e vaka neznam kako da se spravam so kondezacijata.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Od vnatresnata stana
Ne megu staklata
Eve od kako se staveni pvc prozorite 3-ta godina e vaka neznam kako da se spravam so kondezacijata.
Очигледно имаш зголемена влажност, малку чудно зашто се грееш со клима, јас го имам обратниот проблем сув е воздухот.Можни причини, јака изолација паро непропусна, на пример стиропор; недоволно греење пониска темп.- поголема влажност; готвење т.е. испарувањето од него.Решение, повремено луфтирање или ќе си набавиш одвлажнувач на воздух.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Он има шкарт клима вивакс ако имаше од грее ни влага ни студ ќе сетеше вака што да му правиме кога неслушал навреме :D
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Решение, повремено луфтирање или ќе си набавиш одвлажнувач на воздух.
Dali znaes kaj gi ima tie odvlaznuvaci i kolku pari se da go probam i toa cudo :)[DOUBLEPOST=1511300044][/DOUBLEPOST]
Он има шкарт клима вивакс ако имаше од грее ни влага ни студ ќе сетеше вака што да му правиме кога неслушал навреме :D
Sigurno na gree klimite moze da se susat i alista :pos::) mala sala !
Inace vivax-ot bez problem pravese 24 °C i
na -20
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Dali znaes kaj gi ima tie odvlaznuvaci i kolku pari se da go probam i toa cudo :)[DOUBLEPOST=1511300044][/DOUBLEPOST]
Sigurno na gree klimite moze da se susat i alista :pos::) mala sala !
Inace vivax-ot bez problem pravese 24 °C i
na -20
Абе каков одвлажнувач немој да наседнеш на некој од овие понуди ненормално скапа работа е тоа.
А и ај сега стручњакот од минатата страна нека објасни зошто тебе не ти го суши климата воздухот, може ќе ти најдат стручњациве подземни води или нешто друго
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Dali znaes kaj gi ima tie odvlaznuvaci i kolku pari se da go probam i toa cudo :)
Има од Gorenje одвлажувачи, може да видиш. За цена не знам точно ама мислам дека некаде околку 100еур. Друга варијанта е да грееш цело време. Трета варијанта ти е да пробаш да го мениш само стаклопакетот на прозорот и да земеш со low-e стакло. Четврта варијанта ти е да земеш рекуператор за 1 соба. Мислам дека Lunos има во Енергија ама сигурно цената ќе биди солена. Цената во Германија е околку 450 еур. https://www.amazon.de/dp/B0108613JC/?smid=A34H3XCZZWWEWE&tag=preisvergleich-idealode02-21&linkCode=asn&creative=6742&camp=1638&creativeASIN=B0108613JC&ascsubtag=pb9CqUgyUU0HieXqZcBV1A
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Еве да видите како ГРЕЕ AMBER NORDIC "3,5ka"....и суши алишта ;)
Моделот е GWH12YD-S6DBA2A
Prethodno prvo go izladiv prostorot na okolu 20C za da usisot ne se zgolemi do 30C no sepak se kaci od 21 na 26 iako i prozorite bea otvoreni celo vreme, za odrzuvanje 20C na usis sepak treba labaratoriski uslovi i celiot izduv da iskaca negde nadvor sto vo domasni uslovi tesko da se izvede.

nadvor 4C, usis na krajna tocka 26C izduv 57C na treta brzina od 630m3/h
A toa znaci deka AMBER NORDIC (Deklarirana kako 4Kw) i vikana 3,5ka na 4C predava 6500W toplina....Q= 1,2 x 630 x(57-26) /3600 =6,51Kw
nesto sto retko koj Vivax 18ka moze da go izmeri :D

Maksimumot e negde na 12minuta
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
не туку соли памет што чини, а што не, дај аргументи со слика, каков навлажнувач користиш и колку ти е влажноста дома
јас имам најевтин, како тој на @Alex86MK и го користам во 20м2 соба на пола снага
IMG_20171121_222123.jpg
IMG_20171121_221702.jpg
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
А и ај сега стручњакот од минатата страна нека објасни зошто тебе не ти го суши климата воздухот, може ќе ти најдат стручњациве подземни води или нешто друго
Јас кажав што би можеле да се причините, далеку сум од стручњак(друга ми е професијата). А ти пошто си стручњак биди полезен и објасни му на човекот.[DOUBLEPOST=1511301499][/DOUBLEPOST]
не туку соли памет што чини, а што не, дај аргументи со слика, каков навлажнувач користиш и колку ти е влажноста дома
јас имам најевтин, како тој на @Alex86MK и го користам во 20м2 соба на пола снага
Прегледај го приврзокот 180594
Прегледај го приврзокот 180593
Според тебе ќе брка ли работа во 35м2 овој и на колку време дотураш вода?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Јас кажав што би можеле да се причините, далеку сум од стручњак(друга ми е професијата). А ти пошто си стручњак биди полезен и објасни му на човекот.
Извини ако се пронајде но не беше затебе напишаното, имаше еден подрзок ти за разлика однего објасни а стручњакот само ми се нафрли, ама за разлика од тебе него по се изгледа секој кој не се сложува со нивното лоби е "стручњак" не за друго туку оти им се меша во бизнис и најверојатно во џебот, уште еднаш извини.
 
B

Bafra

Гостин
Абе каков одвлажнувач немој да наседнеш на некој од овие понуди ненормално скапа работа е тоа.
А и ај сега стручњакот од минатата страна нека објасни зошто тебе не ти го суши климата воздухот, може ќе ти најдат стручњациве подземни води или нешто друго
Зашто НЕ одвлажнувач ако има често влага човекот? Си видел како функционира или онака си трескаш како со климите и зашто сушеле воздух :facepalm: .
Имам пробано со вриење.Кога ќе падне влажноста на 20% треба континуирано навлажнување. Алиштата нели се перат со прашак, омекнувач ,испарувањето воопшто не е здраво.
Бре Перо прав маж си. Никад не си уклучил машина а :D
Переш со прашок и омекнувач но на крај се тоа 98% е испрано и однесено од водата. Машината на крај прави плакнење. Ако имаш од поновите сигурно имаш опција само плакнење. Штом заврши со перење, пушти ја уште еднаш само на плакнење (10-15мин е обично) и нема прашок . Купи ако не прашак за перење кој е безопасен ( не би го шмркал сепак :D )
Или најефтин бокал за вриење вода, уклучи го во штекер, отвори капак и нека врие. Ама струја ќе ти троши :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom