Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Куќите имаат поголеми загуби затоа што имаат помалку внатрешни ѕидови со околни станови. Затоа кај нив особено се исплати да се оди на поефикасни клими со големи SCOP, а и поголем PDesignh, секако во рамките на побарувањата.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Generale izvini pak ja...
Sporet 1kWx2hx30dena=60kWh
Bojler 2kWx2hx30dena=120kWh
Frizider 0,25kWх12hх30dena=90kWh
Peralna 1.5kWx2hx4dena=12kWh
Kompjuter 0.1kWx5hx30=15kWh
Televizor 0.1kWx4hx30dena=12kWh
Total: 309kWh
200kWh vo skapa 1320den
109kWh vo eftina 360
Vkupno 1680den
Ova se nekoi minimumi zemeni od letno vreme bez sijalici bez usisivaci bez fen bez pegla bez susara.
Dalje ako nema celicna disciplina za trosenje struja po domot minimum za struja bez greenje e 2000den. Sega ke napravam edna brza i gruba racunica znaci ako kano 2 tebe te zagrealo na primer lani vo januar (4500den) so samo 2500den potrosena struja za greenje ili 80den dnevno ili grubo okolu 15kWh togas toj sistem prosecno trosi 625W na cas (i toa samo edniov 4kW sto vikas deka e nonstop uklucen, a kaj e drugiot...). Dobra izolacija imas da i eve da zememe idealen slucaj deka imas toplotni zagubi od 80W/m2 (50W/m2 e standard na pasivnite kukji) togas na 60m2 (samo dolniot sprat) zagubata ti e 4800W i iskaca deka sistemot so vlozeni 625W gi proizveduva spomenatite..Zaklucok e deka site nie ovde se zalazuvame sami sebe a i drugite so tvrdenjata i preporakite deka toplotna pumpa i inverter klima e najekonomicniot nacin na greenje...
Нема потреба да се извинуваш. Тука разговараме и дискутираме за (економично) греење и реално секој треба да споредува сопствени искуства.
Ниту јас, ниту другите домашни немаме железна дисциплина за струја. Ако подразмислам, немаме никаква дисциплина за струја. Кога треба да работи нешто, пуштено е. Никогаш не сум внимавал на скапа/евтина струја. Но од друга страна, сите уреди по дома, вклучувајќи го осветлувањето се енергетски-ефикасни (такви налепници имаат де, а дали се, е друга приказна).

Конкретно за оваа година во јануари, всушност околу 12тина дена работеа и двете сонди и се грееше на двата спрата. Јас мислам дека мене најмногу ме вади изолацијата на самата куќа.
На истата куќа ако требаше да наместам топлотни пумпи(клима уреди со инвертери), инвестицијата ќе беше преголема (долу три клими + греалка некаква за бањата, горе четири). На крај имам инвестиција од некои 4к евра, ама немам систем за греење на цела куќа туку седум клима уреди. Од надвор има изолација, ама од внатре сепак е стара куќа и распоредот на собите е таков.

А вака, теоретски утре да се гасифицира Македонија, и струјата стане екстремно скапа за греење, одштекувам Кано, полнам дестилирана вода, закачувам печка на природен гас и тоа е тоа.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
Немам вакви бафери не наместија кога монтираа зошто незнам не бев дома тогаш.
Ај ќе пробам да наместам па ќе видиме колку ќе се намали бучавата. Инаку внатрешната единица е со нормална бука ама надворешната звучи како оние старите југословенски правосмукалки како борбен авион :(. Колку децибели треба да е максималната јачина на бучава кај Хансол -20 ?
До продавницата на Жито до УЈП према Кисела Вода има една продавница за гума и таму има една гумена ролна(како патека е). Дали може да се пресече и да се стават парчиња меѓу климата и држачот? Дали е тоа изводливо?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
До продавницата на Жито до УЈП према Кисела Вода има една продавница за гума и таму има една гумена ролна(како патека е). Дали може да се пресече и да се стават парчиња меѓу климата и држачот? Дали е тоа изводливо?
Ако се оди на тој начин тогаш потребно е да се земат големи шајбни за штрафовите на климата.
И да се оди со
-Глава на штраф
-Голема шајбна
-Гума
-Ногарка на клима
-Гума
-Држач на ѕид
-Гума
-Голема шајбна
-Мутер

Пак ќе има крута врска со штрафот, ама сепак ова е највеќе што може да се постигне со DIY гума.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Mene mi trrba za 35 m2
Имаш размислено за опцијата да земиш од Лерин? Пред 2 месеци јас зедов Mitsubishi FH-35VE, 1050€ беше цената, минус 200€ данок, ми дојде 850€ + 4500 за монтажа + едно шише виски за цариникот. Пиши ми ПП ќе ти дадам повеќе инфо.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Некој има предлог како да се намали буката од надворешната единица? Голема мана на Хансол -20 се покажа големата бука која пречи особено навечер. Ако бучи сега на вакви температури од 0 до 10 степени на пониски температури можи да е само полошо.
Majka Bugarija ke treba da se organiziras da ti donese nekoj eventualno..
http://www.dbk-dimitrov.com/антивибрационни-тампони
https://www.tashev-galving.com/200542-20-1/0/Тампони+антивибрационни
http://dimatoni.com/4-антивибрационни-тампони
https://vimax.bg/antivibracionni-tamponi.html
ili ako ti e poizvodlivo od Solun gi imas ovde
https://www.frigohellas.gr/antikradasmika-sinemplok-gia-klimatistiko-psuktika-mixanimata-40x20-set-twn-4tmx

P.S Kolku vreme go vakumirale sistemot monterite i kolku metri ti se cevkite za freon?
 
Член од
2 септември 2017
Мислења
16
Поени од реакции
22
да во www.technopolis.bg и во technomarket.bg имаа голем избор. несакав да одам специјално за тоа до БГ па затоа овој што го земав од Сетек го за привремено, само за преку ноќ, зш преку ден RH процентот е во нормала, се отварат често врати и влева свеж воздух, само во тек на ноќта се осеќа потреба, здравје з до нова година планирам да ги посетам источните соседи и ќе си набавам поарен и автоматски овлажнувач.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Ebay: https://www.ebay.com/itm/4x-Anti-Vibration-Rubber-Mount-Damper-Shock-Pad-For-Air-Conditioning/222062663114?hash=item33b3f755ca:g:sfUAAOSwxcRW8qBI

И овие од бугарија се :) Инаку вакви може и самоделски да се направат, ти требаат само 4 стопери за врата од оние гумените црните, тие веќе се пробушени, можда малку ќе треба да се рашири дупката, и малку поголеми шајбни доколку нема на штрафовите од климата (ама обично има).
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Вакви антивибрациони, има како држач за рено ауспух мислам. Идете и купете си од продавница за автоделови.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
10 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
852
Кај нас нема нигде вакви ?
Иначе појма немам колку време вакумирле не бев дома за време на мотажата, а должината е отприлика 2,5 до 3 метри има и oil trap. Купив некој гумици ќе пробам самиот да направам нешто па ќе видиме како ќе испадни.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Кај нас нема нигде вакви ?
Иначе појма немам колку време вакумирле не бев дома за време на мотажата, а должината е отприлика 2,5 до 3 метри има и oil trap. Купив некој гумици ќе пробам самиот да направам нешто па ќе видиме како ќе испадни.
Ај прво провери си како ти е монтирана надворешната единица дали е водорамно? Ако не е џабе гумици...ќе треба да се премонтира..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom