Најекономично греење (затоплување)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.413
Поени од реакции
8.676
Имаме систем за парно и беше на струја 24КВ греачи. Сега земавме на пелети печка Екоспар 25КВ...
со една клима 60м2 просторија нема преградни ѕидови ама има радијатори во неа...
Колкава моќност ти треба, показател ти се другите две греења што ги имаш. Претпоставувам дека 25 киловати ти се премногу за 60м2 (некој убаво те избричил), ама секако со 3.5 киловати клима нема да завршиш работа. Во идеални услови (како сега) добрите 3.5ки можат да постигнат и над 5 киловати греење - но тебе очигледно ти треба прилично повеќе за твоите 60м2.

Јас наместо 5-ка (или 7мица), би предложил две 3.5ки. Секако инвертор модели, не обични сплит. Јапонски клими ако можеш да си дозволиш, а од кинеските Гри. Од Вивакс бегај.
На крај кога ќе ги видиш сметките за греење, мислам дека примарно на климите ќе се грееш, а пелети евентуално ќе палиш само на најјаките минуси.[DOUBLEPOST=1507757758][/DOUBLEPOST]Освен ако немаш големи топлотни загуби. Не видов дека напиша каква изолација имаш, висина на плафон, дали се работи за стан или за куќа, во кој град/реон, итн....
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.116
Поени од реакции
2.138
МАшала Стефус, со среќа да си ја користите печката на пелети, убаво да ве служи!
За преодно време те. греење во потоплите месеци во грејната сезона и за ладење летно време, на отворен простор од 60м2 имаш две опции ... да земеш 18ка нон-инвертер (он-оф клима) која безмалку работи како калорифер (на термостат), која би чинела 24-25К Денари, Bora od Gree на пример е меѓу подобрите, исто и од Vivax не би згрешил ... но јас ако ме прашаш би одел со 10К повеќе и би зел инвертер, на пример Vivax AEZI или AESI+ кои чинат 34-5К, https://klimi.mk/sporedba.php?id1=123&id2=238 или поскапа и подобра Tundra Haier 38K клима инвертери кои по спецификација, те препорака на производителот (можеш да прочиташ) се наменети за греење/ладење на 60м2, па мислам без проблем би ја вршеле работата во предсезона (за греење) и летно време за ладење... инвертерот сепак има многу предности пред не-инвертер, на пример баш оној меѓупериод Октомври Ноември, Март и почетокот на Април значи на повисоки надворешни температури (8-10-12 степени) работи со половина капацитет и секако сума-сумарум ќе потроши 30-40% помалку струја во сезона од он-оф климите! И доколку зимата е по-блага (со повисоки т. од просечните) цела сезона би греел со оваква една клима, квалитетно и евтино.... се разбира, многу зависи (морам да повторам иако е многу пати кажано на темава) зависи многу и од термалните загуби на просторијата, од изолацијата на објектот, од надворешната столарија (дали е стара, или е нова повеќекоморна PVC со двојно/тројно термопан стакло), натаму дали е куќа, или зграда, ако е зграда дали е на приземје, колку надворешни ѕида има тој простор, дали можеби имаш соседи кои се греат со парно ;)... и тн и тн
Поздрав и секое добро...
Фала...инаку продавам Тerma Sol електичен котел со пумпа за парно 24кв стар 10години не многу користен цена 5000ден...кој сака Повелете..мала реклама.[DOUBLEPOST=1507758747][/DOUBLEPOST]
Колкава моќност ти треба, показател ти се другите две греења што ги имаш. Претпоставувам дека 25 киловати ти се премногу за 60м2 (некој убаво те избричил), ама секако со 3.5 киловати клима нема да завршиш работа. Во идеални услови (како сега) добрите 3.5ки можат да постигнат и над 5 киловати греење - но тебе очигледно ти треба прилично повеќе за твоите 60м2.

Јас наместо 5-ка (или 7мица), би предложил две 3.5ки. Секако инвертор модели, не обични сплит. Јапонски клими ако можеш да си дозволиш, а од кинеските Гри. Од Вивакс бегај.
На крај кога ќе ги видиш сметките за греење, мислам дека примарно на климите ќе се грееш, а пелети евентуално ќе палиш само на најјаките минуси.[DOUBLEPOST=1507757758][/DOUBLEPOST]Освен ако немаш големи топлотни загуби. Не видов дека напиша каква изолација имаш, висина на плафон, дали се работи за стан или за куќа, во кој град/реон, итн....
Не системот е 25кв пелети печка за 150м2 куќа во град со 10см стиропор изолација и пвс нови прозори, работата е што има во едната големата просторија нема клима и треба нова и викаме да земем клима и за грење и ладење за таа просторија од 60м2 со 2 надворешни ѕида, 2.5 м плафон...може некогаш ќе бидеме само во таа просторија или нешто ако зезне парното или не го палиме или ни е прескапо или е преладно итн. Да се најде...кога и онака ќе дадеме 24-25000 плус уште некоја да земем ОК. Е сега дали 3.5кв или 5кв тоа ми е муабетот за 2Х3.5 е мислам дека е премногу.
За стандард или инвертор јасно е инвертор. Фирма?...модел...
https://klimi.mk/product.php?id=184 ова?
или ова https://klimi.mk/product.php?id=153 или нешто друго? 3.5kv од боља фирма?
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.413
Поени од реакции
8.676
За стандард или инвертор јасно е инвертор. Фирма?...модел...
https://klimi.mk/product.php?id=184 ова?
или ова https://klimi.mk/product.php?id=153 или нешто друго? 3.5kv од боља фирма?
Од тоа што го гледам на сајтот, кај сите модели препорачаната површина е прилично оптимистички изразена. Како за објекти со многу, многу добра изолација. Освен ако посочената површина не се однесува само за ладење, тогаш е реално. За греење? Јас би одземал барем 10м2.

Буџетот ти е ограничен до 40к?

Искрено, советот на Змиго мислам дека не е лош (минус секое спомнување на Вивакс), сплит систем наместо инвертор - само повисоко димензиониран. Јас повторно би препорачал две 12ки наместо една 18ка сплит, а ако зимаш сплит систем тогаш освен Гри можеш и корејци да гледаш (самсунг/ЛГ), или дури и Беко (Хјундаи појма немам што клими прават, ако прават). Две 12ки за 30к ќе ти обезбедат солидно греење се додека не се спушти темп. неколку степени под нула а тоа освен во 20тина денови во Скопје е обично само навечер. После палиш пелети.

Друга варијанта е инвертер, ама ќе треба да го одврзеш кесето повеќе од 40к, минимум 50к. Од Гри то ЕКО моделот ич не го гледај, по перформаси е сличен на сплит моделот, само што има инвертор за споро дување наместо сплитање. Од Гри гледај минимум Ломо LCLH, и мислам дека една 18ка тешко дека ќе ти заврши работа освен ако немаш навистина прва класа изолација. Но секако би работел на повеќето време на полн капацитет, што се услови во кои не очекувај долг работен век.

Две 12ки Ломо (само не ЕКО), тоа ти е оптимум варијантата.
Знам дека не ти се даваат пари, после сите претходни инвестиции. Штета што не си размислувал за клими пред да го извадиш новчаникот за решение со пелети. Вака сега ем греењето ти е поскапо, ем треба да го ложиш и да чистиш и сите други рачни работи... Ем немаш ладење решено.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
509
Inace okolu zagaduvanjevo ne deka ne se zagaduva od drvata , poentata mi e deka zagadeniot vozduh nemoze da bide odduvan od centar k.voda i lisice poradi gradbive koi se neplanski i prenatrupani. Inace kaj mene u maalo site se great so drva i ne se osekja tolku da e zagadeno, valjda u centar ide cadot :D . Jas sum edini sto zimava kje ja teram na klima me praat lud malku komsiive :) valjda kje se pokaze daikinov pa kje gi razubedam da se prefrlat na klima ,iako ne veruvam posto kaza nekoj pogore grafce kaj kje se vari !!!
Sreka sto ke se prefrlis na klima i nema da gi trues seljacite koi dojdoa po kriska leb.
Eko svesnite seljaci duri i majkite gi ubedija gravot sto go varat po doma na klima inverter da go varat, samo da nema zagaduvanje vo golemiot grad i da ne mora da se vratat daaaleku od kade sto dosle[DOUBLEPOST=1507782502][/DOUBLEPOST]
Ok tebe poevtino te fatilo ovoj pravese celosna instalacija za parno bez nikakvi subvencii i slicno inace po negovi kazuvanja mu e skapo posto do sea se greel na drva. Ako nisto drugo barem nema da zagaduva :)
Deka ke pomines poevtino so peletite vo odnos na drvata,nema da pomines garantiram.
Prednosta e vo ramnomerna regulacija i vo avtomatskata rabota kaj peletite,kako i daleku pocisto manipuliranje vo odnos na drvata. Da ne bea subvenciite nikoj nemase da stavi peleti,ne se peletite izmisleni od sega,se zaletaa site bez da presmetaat tekovni godisni trosoci
1. Bez izolacija na objekt i nuklearna centrala da imas za greenje dzabe ti e. Investirajte vo izolacija!
2. Najekonomicno e toplinska pumpa vozduh voda,no skapi se pocetni trosoci za bunar i pumpi,i maan se golemiot del delovi na celiot sistem
3. Inverterot e odlicen za ekonomicnost,ne e strasna investicijata,maana e toa sto mora da imas otvoren prostor za da go zagrees kako sto treba, no i toa se resava so fenkojler vo sekoja soba sto znacitelno gi poskapuva pocetnite trosoci (za kuka od okolu 100m2 baraa 10k eur aircon)
Maana na site se sto se zavisni od struja,a site naselbi okolu Skopjevo imaat problem so naponot
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
Ne treba da se bide sarkasticen. Zagaduvanjeto e realen problem i ako ne se prevzeme nesto ke se istrovime i ke se isporazboleme site od bolesti na disnite organi. Za grev se decata, nadvor covek ne smee da gi pusta. Treba da se najde nekakvo resenie, ovaka ne moze veke.
Vo lisice veke pocna da smrdi navecer i nasabajle.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
509
Ne treba da se bide sarkasticen. Zagaduvanjeto e realen problem i ako ne se prevzeme nesto ke se istrovime i ke se isporazboleme site od bolesti na disnite organi. Za grev se decata, nadvor covek ne smee da gi pusta. Treba da se najde nekakvo resenie, ovaka ne moze veke.
Vo lisice veke pocna da smrdi navecer i nasabajle.
Aj da pojasnam, moze ne sme se razbrale
Ne sporam deka se zagadi Skopje, bas naprotiv toa mnogu me boli.
Ne se zagadi Skopje od drvata, tuku od prenatrupanost! Tie sto dosle tuka i sega popuvaat, imaat opcija kade da se vratat ako ne im cini, jas NEMAM, i mene ne mi smeta zagadenosta, a niv im smeta a?
Tocno deka i porano imase zagaduvaci - Cementara, Zelezara, Ohis itn...ama za cudo nemase magli i smogovi po 2 meseci, i mozese da go vidis Vodno jasno. Sega zatoa ima x10 koli od prethodno, x10 stanovi, mnogu poveke luge i normalno deka zagadenosta e pogolema. Najgolem faktor e losiot urbanizam, se napravija od baraka vo koja ziveele 4ca - zgradi vo koi ziveat 44ca, nema provev i ostanati dobro poznati faktori. Site sakaat da im bide se blisku, sakaat da ziveat vo Centar, a imaat po 2 koli/covek (da se vovede primer pogolem danok za tie sto imaat po nekolku koli,a ziveat vo Centar moze ke bide edno od resenijata).
Pred 20 godini skoro site se greeja na drva, pa ne bese volku zagadeno, priznavam. Ne e zagadeno samo vo zima, kaci se na Vodno preku leto osobeno nautro, i ke vidis kakov smog ima celo vreme.
Ne e za tuka postov, ama se nametna temava.
Vo vrska so greenjeto, moeto mislenje go kazav pogore. Siromastijata pred se, a posle toa i neukosta si go pravat svoeto. Treba da se stimuliraat i finansiski da se pomognat korisnicite da stavat izolacija primarno, a posle i na fen ako sakaat neka se great. Site znaeme zosto se subvencioniraat peletite, za nekoi poedinci posle da profitiraat. So dobra izolacija nad 15cm i so 3ka klima ke se grees, i me raduva sto veke lugevo stanaa svesni i go praktikuvaat toa, ama golem del od populacijata si e old school.
Eve nekolku sliki od nedomakinski trosenje na drva, i za sreka ne e kaj nas, tuku pretpostavuvam nekade vo eko neosvestenite zemji (mala sala, ne skokajte odma)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.116
Поени од реакции
2.138
Од тоа што го гледам на сајтот, кај сите модели препорачаната површина е прилично оптимистички изразена. Како за објекти со многу, многу добра изолација. Освен ако посочената површина не се однесува само за ладење, тогаш е реално. За греење? Јас би одземал барем 10м2.

Буџетот ти е ограничен до 40к?

Искрено, советот на Змиго мислам дека не е лош (минус секое спомнување на Вивакс), сплит систем наместо инвертор - само повисоко димензиониран. Јас повторно би препорачал две 12ки наместо една 18ка сплит, а ако зимаш сплит систем тогаш освен Гри можеш и корејци да гледаш (самсунг/ЛГ), или дури и Беко (Хјундаи појма немам што клими прават, ако прават). Две 12ки за 30к ќе ти обезбедат солидно греење се додека не се спушти темп. неколку степени под нула а тоа освен во 20тина денови во Скопје е обично само навечер. После палиш пелети.

Друга варијанта е инвертер, ама ќе треба да го одврзеш кесето повеќе од 40к, минимум 50к. Од Гри то ЕКО моделот ич не го гледај, по перформаси е сличен на сплит моделот, само што има инвертор за споро дување наместо сплитање. Од Гри гледај минимум Ломо LCLH, и мислам дека една 18ка тешко дека ќе ти заврши работа освен ако немаш навистина прва класа изолација. Но секако би работел на повеќето време на полн капацитет, што се услови во кои не очекувај долг работен век.

Две 12ки Ломо (само не ЕКО), тоа ти е оптимум варијантата.
Знам дека не ти се даваат пари, после сите претходни инвестиции. Штета што не си размислувал за клими пред да го извадиш новчаникот за решение со пелети. Вака сега ем греењето ти е поскапо, ем треба да го ложиш и да чистиш и сите други рачни работи... Ем немаш ладење решено.
Фала ќе размислам...имав 3 клими за ладење ама таа најаката се расипа. Дури и да земам 3х3.5 кв и 1х5кв од поефтините инверторски 150000 ден треба вака со 110000-120000ден ме фаќа плус пефтино плус подолга амортизација плус делумно дупло грење плус попријатно греење плус греење во тоалети ходници и подрумски простори имам.Може да е малку понапорно и поскапи директните трошоци за енергенс есапот е според мене 50/50. Очекувам и јас да е поскапо како енергенс.Јас се мислев ама другите сакаа парно на тоа се навикнати. Тоа е...Фала. Ќе видиме зимово ќе пишам.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.749
Поени од реакции
747
Inace okolu zagaduvanjevo ne deka ne se zagaduva od drvata , poentata mi e deka zagadeniot vozduh nemoze da bide odduvan od centar k.voda i lisice poradi gradbive koi se neplanski i prenatrupani. Inace kaj mene u maalo site se great so drva i ne se osekja tolku da e zagadeno, valjda u centar ide cadot :D . Jas sum edini sto zimava kje ja teram na klima me praat lud malku komsiive :) valjda kje se pokaze daikinov pa kje gi razubedam da se prefrlat na klima ,iako ne veruvam posto kaza nekoj pogore grafce kaj kje se vari !!!
Загадувањето не е од ложење дрва за греење.

Така сакаат да се насочи муабетот вистинските загадувачи.

Тоа се индустрии и погони што горат се и сешто. Спалуваат отпад и тоа се го дишеме.

Како поинаку ќе објасниш дека цело лето имаше зголемување на загадување од 8 вечер до 1 саат сабајле.

Кој се греел во август?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
7.845
Поени од реакции
8.576
https://forum.kajgana.com/threads/Бојлер.86240/ гледам дека сте упатени во овие работи па ако може да ми дадете мислење тука или на темава?
1.jpg
Вака некако.....ќе ти треба некој топло-изменувач, може и бојлер за парно да искористиш. Со мали модификации вака би требало да биде во принцип.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.116
Поени од реакции
2.138
Размислував за куќа со систем цевки за парно и електичен греач стар 10г.
Електичен греач инвестиција 0 потрошувачка огромна удобност максимална но треба нов стар е.
Дрва средна инвестиција потрошувачка средна ама е прљаво напорно
Гас средна инвестиција ефтина потрошувачка ама е опасно и цена на енергенс многу варира
Нафта средна инвестиција најефтина потрошувачка ама прљаво опасно смрди цена непредвидлива.
Пелети средно висока инвестиција потрошувача висока ама удобно релативно чисто цена релативно стабилна
Инвертори највисока цена на инвестиција и релативно ефтина потрошувачка но греење најнеквалитетно лоша амортизација но бонус ладење кое ми е веќе решено делумно ама од друга страна па чисто и елегантно
И одлука падна на пелети...инвертори блиско 2 место. Причина најдобар сооднос квалитет цена фактор беше и Коце...мала предизборна реклама:D
Алтернативи како фотоволтаични греачи,колектори, топлотни резервари и пумпи и сл не се квалификуваа како резултат на мало искуство и неиспитаност и непозаници и нестабилни цени непрактичност итн.
За резултати во пракса зимово...
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
437
Размислував за куќа со систем цевки за парно и електичен греач стар 10г.
Електичен греач инвестиција 0 потрошувачка огромна удобност максимална но треба нов стар е.
Дрва средна инвестиција потрошувачка средна ама е прљаво напорно
Гас средна инвестиција ефтина потрошувачка ама е опасно и цена на енергенс многу варира
Нафта средна инвестиција најефтина потрошувачка ама прљаво опасно смрди цена непредвидлива.
Пелети средно висока инвестиција потрошувача висока ама удобно релативно чисто цена релативно стабилна
Инвертори највисока цена на инвестиција и релативно ефтина потрошувачка но греење најнеквалитетно лоша амортизација но бонус ладење кое ми е веќе решено делумно ама од друга страна па чисто и елегантно
И одлука падна на пелети...инвертори блиско 2 место. Причина најдобар сооднос квалитет цена фактор беше и Коце...мала предизборна реклама:D
Алтернативи како фотоволтаични греачи,колектори, топлотни резервари и пумпи и сл не се квалификуваа како резултат на мало искуство и неиспитаност и непозаници и нестабилни цени непрактичност итн.
За резултати во пракса зимово...
Tocno inverter klima uredite se edni od najskapa investicija no se mnogu ekonomicni lesni prakticni za koristenje
I so samata ekonomicnost inverter klimite se najisplatlivo stretvo za zagrevane na struja
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
763
Поени од реакции
810
Tocno inverter klima uredite se edni od najskapa investicija no se mnogu ekonomicni lesni prakticni za koristenje
I so samata ekonomicnost inverter klimite se najisplatlivo stretvo za zagrevane na struja
Добро кога веќе и Вие го кажувате тоа дека се најскапа инвестиција колку време ќе му биде потребно на просечен корисник за да си ги поврати парите од инвестицијата која се движи во ранг од над 6-700 евра, пред да почнат проблемите со откажување на уредот, потедбата да се дополнува со фреон, менува компресор , електроника...
 
На врв Bottom