Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
So srekja da te sluzi druze i Bravo i da informiras zimoska za performansot na Hitachito pocesto da nemora da gi citame samo prodavacive :D[DOUBLEPOST=1476308767][/DOUBLEPOST]@Strelec onoj @rorschach6 sto ti mu pomogna najvise za Hitachi-to RAC-50WPA/PPA ne zaboravi ama mislam @bmarkoski ke izvestuva pa da imame i eden tekoven Hitachi raport za makventov ;)
Kako go pamtis toj so 50WPA skroz sum go izumil a i vidov ne e javen na temava/forumov 1 godina. A seirov so 35WPB iako e jak istata ja ima i @mt07485 i po negovi pisuvanja prezadovolen e od klimata, 50m2 mislam greese. Znaci nesto ili ne e u redu so ovaa kaj @bmarkoski ili mu e premnogu laden prostorot pa za pocetok taka mora da ja raboti ako denes ja montiral, ke vidime pokasno kako ke se odnesuva, moze izbrzana konstatacija mu e ova. A so 29zadadena sigurno deka mnogu mu trosi. @bmarkoski , vo kolkava prostorija e klimava tvoja kolku m2? Potrosuvackata mozes da ja vidis i na dalecinskoto posto ima takva opcija....i probaj so AutoFan izduvot namesti go zasto vo vtora ?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Prviot post na @bmarkoski i odovor za tebe @Strelec [површина 30-35 м2 дневна со кујна, во стан со пвц дограма и стиродур 3см од внатрешната страна на ѕидот, станот е на среден кат во Охрид.]
mislam deka e nov klimadzija i deka poleka ke nauci da ja barata ko sto treba plus se slagam stanov laden ke da bil denes posle montaza..
 
Член од
5 август 2010
Мислења
16
Поени од реакции
14
Kako go pamtis toj so 50WPA skroz sum go izumil a i vidov ne e javen na temava/forumov 1 godina. A seirov so 35WPB iako e jak istata ja ima i @mt07485 i po negovi pisuvanja prezadovolen e od klimata, 50m2 mislam greese. Znaci nesto ili ne e u redu so ovaa kaj @bmarkoski ili mu e premnogu laden prostorot pa za pocetok taka mora da ja raboti ako denes ja montiral, ke vidime pokasno kako ke se odnesuva, moze izbrzana konstatacija mu e ova. A so 29zadadena sigurno deka mnogu mu trosi. @bmarkoski , vo kolkava prostorija e klimava tvoja kolku m2? Potrosuvackata mozes da ja vidis i na dalecinskoto posto ima takva opcija....i probaj so AutoFan izduvot namesti go zasto vo vtora ?
Ja imam veke 2 nedeli ama deneska bese poladno, 33 m2 e prostorijata samo na 26 stepeni nekako mlako duva i isklucuva kompresorot brzo. Izgleda ja meri temp. gore. Ke probam utre na autofan.

Sent from my HTC Desire 310 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ja imam veke 2 nedeli ama deneska bese poladno, 33 m2 e prostorijata samo na 26 stepeni nekako mlako duva i isklucuva kompresorot brzo. Izgleda ja meri temp. gore. Ke probam utre na autofan.

Sent from my HTC Desire 310 using Tapatalk
Da ne ja zalepi do tavan vnatresnata ?
Kolku metri bakar stavija ? Vakumiraa ?
Ajde moze @mt07485 ke ti dade nekoj sovet da ne se steluva nekako senzorot preku daljinskoto ili podesuvanje nekoe neka ti kaze kako kaj nego mu e podesena.
 
Член од
5 август 2010
Мислења
16
Поени од реакции
14
Da ne ja zalepi do tavan vnatresnata ?
Kolku metri bakar stavija ? Vakumiraa ?
Ajde moze @mt07485 ke ti dade nekoj sovet da ne se steluva nekako senzorot preku daljinskoto ili podesuvanje nekoe neka ti kaze kako kaj nego mu e podesena.
10sm ima do tavanot, 3,5m bakar, i ja vakumira da. 20 kw ima potroseno za 2 nedeli so povremeno uklucuvanje. Na kolku treba da e namestena?

Sent from my HTC Desire 310 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
10sm ima do tavanot, 3,5m bakar, i ja vakumira da. 20 kw ima potroseno za 2 nedeli so povremeno uklucuvanje

Sent from my HTC Desire 310 using Tapatalk
Vaka sve dobro izgleda, zapazen e minimumot za taa klima od 3m...nego uste ova nadvoresnata edinica dali e zastitena od vetar ? Oh moze ne e laden mnogu kako Bitola ama znae jak vetar da duva. Ostavi ja i preku nokj denovive ako zidovite na dopir ti se ladni, prvo stopli gi zidovite posle ke ti raboti posmireno. Se nadevam ne si vo turisticka zgrada i imas komsii do/nad/pod tebe sto great.
 
Член од
17 јануари 2016
Мислења
18
Поени од реакции
27
Здраво на сите ме интересира клима со инвертер Vivax 3,5 имам просторија за греење 15 м2 кој модел е добар планирам цела зима да се греам на клима Поздрав
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=E6799FE17E7C874EBF5D838A957088C8
Придобивки од гасификацијата има и за граѓаните и тоа директно преку намалување на нивните сметки и тоа за 7 проценти за оние кои се греат на дрво, за 35 проценти за оние кои сега се грејат на струја, и поевтинување за над 50 проценти за оние кои користат друг вид на течни и тврди нафтени горива,

Дали го делите ова мислење ?
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
Со здравје да си ја служиш!

Браво кај тебе е 10цм, кај мене е голиот минимум 5цм, само затоа што на жена ми и сметаше што виси под трегер, па го теравме Зоки да ја израмни :)

Јас мојата ја терам стрикно на ауто, 24 или 25 зададена преку ден, ноќе 22-23. Точно е тоа дека кога е блиску температурата до зададената, млако дува ама тоа е и поентата да не троши струја. Околу 330-350W, пониско на греење не сум ја видел (изгледа тоа е долна граница).

Лани на "топлата" зима, дневен просек ми беше околу 5KW дневно на потопло и 8-9 на ладните денови.

Инаку баш пред некој ден (саботата ако не се лажам) околу 9 сабајле ми текна да ја опнам на 32Ц зададена и да видам потрошња и температура на издув. Надворешна температура беше околу 10Ц(моја претпоставка). Крена 1500W на почеток и после се стабилизира на 1200, на издув добив 50-51Ц.

Вака се мери температура на издув така? Баш читав тука пред некоја недела за температури на издув па сакав да видам чисто информативно. Можете сеа од овие податоци да извадите COP?

Инаку и кај мене е нешто над 3 метра бакарот, и вакумирана. Нема гумици, се држи на два штрафа само, и треба да залепиш уво до нејзе за да чуеш дали работи.

10sm ima do tavanot, 3,5m bakar, i ja vakumira da. 20 kw ima potroseno za 2 nedeli so povremeno uklucuvanje. Na kolku treba da e namestena?

Sent from my HTC Desire 310 using Tapatalk
[DOUBLEPOST=1476317505][/DOUBLEPOST]Не ми е јасно како на тие што се грејат на дрва ќе им се намалат сметките за 7 посто?
Ако ги конвертираат Македонски шуми пилите на гас наместо на бензин :D

35% на тие што се грејат на струја?! И ова ми е небулоза... Гас во домаќинства нема да видиме за добри 3-4 години, според мене... така да ова ми личи на евтина реклама пред избори.

http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=E6799FE17E7C874EBF5D838A957088C8
Придобивки од гасификацијата има и за граѓаните и тоа директно преку намалување на нивните сметки и тоа за 7 проценти за оние кои се греат на дрво, за 35 проценти за оние кои сега се грејат на струја, и поевтинување за над 50 проценти за оние кои користат друг вид на течни и тврди нафтени горива,

Дали го делите ова мислење ?
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@mt07485 ако сакаш да израчунаме COP ќе мора да ја измериш и Т на усисот горе на климата, и ставија рачно на 3-та брзина, нормално ќе ни ја кажеш и потрошувачката во тој момент
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Pero drugar ne se fakjaj za dve tri raboti sto ti vlegle vo glava od citnatoto..rascitaj ubavo i vnimatelno nanazad barem edno 100 strani i ke mozes da razmisluvas poseopfatno..
Vikas carierot imal najmal protok i sto mislis deka ke ti raboti so najmaliot vo prostorija koja ima golemi toplinski zagubi?? Ke urla i ke duva jako za da postigne pa ke smiruva na sredna brzina na izduv ostavi komentarive od denovive koga e blago esensko ladno.. Se nadevam me razbiras sto sakam da ti kazam site nie pominavme niz ova i si cukavme glava sto da zememe ama pa nema drug nacin ako sakas da napravis pravilen izbor.. Prioritet ti e izolacijata, barem i sitna dihtung lenti n prozori i na vrati i ako nemozes nadvoresno togas napravi vnatresna izolacija ama ne go ostavaj taka prostorot i ne odi so jaka klima pa vo idnina ako izoliras ke iskoci dekaa si ja preplatil bezveze zasto si brzal plus ekonomicnosta na pogolemata klima e pomala od pomalata koja bi odgovarala vo tvojot postoecki ama izoliran prostor.. Pravis izbor za barem narednite 6-7 god i zatoa napravi go vistinskiot..
Не викам дека кариерот има најмал издув сигурно има и други такви клими, а што се однесува до изолацијата непланирам да ставам поради икс причини, ама затоа прозорите ги задихтував максимално колку што можеше. Е сега да знам дека ќе поминам со јака 3,5ка нема воопшто да се замарам со поголема, затоа мислам дека подобар избор е да има нешто плус него да фали кога ќе е минус надвор.
 
Последно уредено:
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
Е тоа не ми текна. Немора да ја ставам на најако, секако дека во тој момент беше на фул вентилаторот.

Ај да претпоставиме дека било 25-26, колку би бил цоп-от?

@mt07485 ако сакаш да израчунаме COP ќе мора да ја измериш и Т на усисот горе на климата, и ставија рачно на 3-та брзина, нормално ќе ни ја кажеш и потрошувачката во тој момент
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Ајде стручњаци, ми треба клима која ќе служи за греење на деловен простор - дуќан од 25 м2 , излог свртен кон југ, четирисезонско стакло со висина на кров од 3м, локација во Гевгелија. Прва недоумица ми е дали за овој простор ми е потребна 9-ка или 12-ка ?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ајде стручњаци, ми треба клима која ќе служи за греење на деловен простор - дуќан од 25 м2 , излог свртен кон југ, четирисезонско стакло со висина на кров од 3м, локација во Гевгелија. Прва недоумица ми е дали за овој простор ми е потребна 9-ка или 12-ка ?
Да беше стан доволно ќе беше 9-ка
Бидејќи е дуќан, со влези-излези, може и 12-ка
Но и со 9-ка ќе поминеш. Не е секој ден многу ладно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom