Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 септември 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
дали некој може да ми даде совет за следниов модел
MSZ-HJ35VA/ MUZ-HJ35VA
се работи за простор од 30 м2 првенствено за загревање, куќа солидно изолирана, цената е окоу 35 к
или што препорачувате за тие пари
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
дали некој може да ми даде совет за следниов модел
MSZ-HJ35VA/ MUZ-HJ35VA
се работи за простор од 30 м2 првенствено за загревање, куќа солидно изолирана, цената е окоу 35 к
или што препорачувате за тие пари
земај и не се замарај, не чекај некој да ти даде инфо за неа оти ја нема тука никој
средна класа е од мицубиши и за разлика од ломото на ГРЕЕ е измислена
ако пак ти се даваат уште 5-6К ден. земи си Хитачи
1.HITACHI, Summit Series, Inverter model

- Tip i cena: RAK-35RPB/RAC-35WPB = 41.000,00 den/kom so vkluceno 18% ddv

- Nacin na plakjanje: avansno

- Cena za montaza: priblizno 4.940,00 den (vo zavisnost od mestopolozba i lokacija na objektot) za komplet bakaren razvod i kondenz crevo do 3m (nad 3m se doplakja 930 den od metar dolzen bakar i kondenz).

- Rok na isporaka: od lager

- Rok na garancija za klimata e 2 godini, a za kompresorot 3 godini.
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
дали некој може да ми даде совет за следниов модел
MSZ-HJ35VA/ MUZ-HJ35VA
се работи за простор од 30 м2 првенствено за загревање, куќа солидно изолирана, цената е окоу 35 к
или што препорачувате за тие пари
Искрено јас не го бендисувам многу тој модел, скап а според спецификации не ги оправдува парите.
Пред се категоризиран е -10 што повеќе иде како он/офф клима ( -7 ) во тој поглед околку инвертер, seer 5.1 со scop 3.8 послаба економичност и работен капацитет 1.4-3.5kW што номинална би била под 3.2kW. Ако веќе одеш со mitsubishi тогаш MSZ-DM35VA/MUZ-DM35VA за мала разлика ( 1500-2000ден ) е подобар модел.

Инаку за 30м2 имаш солиден избор пример AEVI моделот на VIVAX ACP-12CH35AEVI или пак за иста цена можеш конзолна од VIVAX ACP-12CT35AERI одлично решение.
Или ако имаш простор за поголем буџет GREE GEH12AA-K3DNA1C исто конзолна до -20, екстра клима.
Добро решение е и DAIKIN FTXB35C/RXB25C .
Ако ти се чека исто топ е GREE LOMO GWH12QC-K3DNB4G цена/перформанси мислам дека е најдобро решение но го нема на лагер стига крај на месецов.

Се тоа е добар избор зависи што ке ти влезе најмногу во око.[DOUBLEPOST=1476298812][/DOUBLEPOST]
Никој на форумов не пријавил СТ клима... Моја претпоставка е дека до 0 степени можеби, ама можеби, и ќе се згрееш. Зависи од ориентацијата на станот, каква изолација имаш, какви прозори, колку ти е висок таванот итн. Како што ќе се намалуваат температурите, климата нема да може да постигне.

И уште нешто, зависи и колку е тоа „топло“. Дали 21 степен ќе ти е дома (стандард некој за греење) и ќе облечеш дебели тренерки и папучи, или сакаш 25 и по кратки да седиш.
Јас би скокнал брендови од типот ST, FUEGО и слично. Нема точни спецификации, никој релано не стои за нив, може да си пишуваат узвониците што сакаат нема потврда од надвор, слаб сервис и поголем број на проблеми.

Ако одеш на буџет варијанта било која VIVAX е далку подобар избор.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Шо ти е проблемот со тебе ?!
прекини да ги убедуваш луѓето да земат нешто што не вреди пет пари, не пак 500 и кусур евра. Дај свести се малку што пишуваш, не си ти единствен што продаваш вивакс и гри
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
прекини да ги убедуваш луѓето да земат нешто што не вреди пет пари, не пак 500 и кусур евра. Дај свести се малку што пишуваш, не си ти единствен што продаваш вивакс и гри
Пријателе, знам шо ти е маката ти си тука за препукувања, расправии деградирање и слично, тебе тоа те прави среќен очигледно, ама ако си писмен ке видеш дека понудив и вивакс и грее и митсубиши и даикин, доста ти со твоите филозофии и навреди со се што не е по твој ќеиф, си кажа ти мислење и го почитував никој не те навредува и не те провоцира, си кажав и јас мое мислење и простачки е од тебе да почнуваш со навреди ако не се совпаѓа со твоето. Дај свести се малку.
 
Член од
8 ноември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво
Мислење за оваа клима MIDEA MS12FU-18HRFN1 (5.0kW) Цена: 37,990 ден. Оваа цена е во хидросет ја добив на Facebook мени ми изгледа Ок и е доста поефтино од Gree LOMO GWH18QD-K3DNB Која ми ја нудеа за 48000 ден. Гледам дека е ломото појако но мене не ми треба само ако имате некое инфо за овие клими дали се Ок...
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Пријателе, знам шо ти е маката ти си тука за препукувања, расправии деградирање и слично, тебе тоа те прави среќен очигледно, ама ако си писмен ке видеш дека понудив и вивакс и грее и митсубиши и даикин, доста ти со твоите филозофии и навреди со се што не е по твој ќеиф, си кажа ти мислење и го почитував никој не те навредува и не те провоцира, си кажав и јас мое мислење и простачки е од тебе да почнуваш со навреди ако не се совпаѓа со твоето. Дај свести се малку.
еве еуровент од мицубишито и даикинот па нека си види што е подобро, а воедно види и ти и кажи ми која е подобра клима според тебе
1.jpg
Screenshot - 12.10.jpg

а кога му препорачуваш да земе вивакс и гри, дај ваква информација да видам јас а и другите членови тука колку топлина ќе дава на одредена Т
еве да ставам и за хитачито да се види колку е појако од другите две клими, кој не знае да ја прочита таблицата ќе објаснам
Screenshot - 12.10.jpg
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
- Tip i cena: RAK-35RPB/RAC-35WPB = 41.000,00 den/kom so vkluceno 18% ddv
- Rok na garancija za klimata e 2 godini, a za kompresorot 3 godini.
Se cudam zasto se dzmbarat tehno-klima za taa edna godina plus garancija i odbivaat musterii od koi eden del na primer najverojatno od tamu idat pravac u ICS po Daikin koj dava 3god i koj sto neli sekako go razmisluvale i imale dilema mtisu daikin fuji ili hitachi. Koga bi dale 3god i oni sigurnno bi imalo nekoe razdvizuvanje na pazarov na klimi na vodeckive brendovi u mk pa barem i malo..mozebi nekoj poradi pokonkurentnosta bi dal popust ili bi zgolemil garancija ili nesto slicno pa mozebi i fujitsu bi spustil cena pa bi stanala igrata pointeresena.. vaka sve si e isto edinstvena inicijativa se cuvstvuva samo od greemak drugive shlafen..
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@vedar друже мој што се замараш толку со гаранцијата
секоја клима ако е фабрички исправна и професионално монтирана не е важно дали има 2,3 или 5 години гаранција
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Здраво
Мислење за оваа клима MIDEA MS12FU-18HRFN1 (5.0kW) Цена: 37,990 ден. Оваа цена е во хидросет ја добив на Facebook мени ми изгледа Ок и е доста поефтино од Gree LOMO GWH18QD-K3DNB Која ми ја нудеа за 48000 ден. Гледам дека е ломото појако но мене не ми треба само ако имате некое инфо за овие клими дали се Ок...
Ima plazma ?
Ima greaci ?
Do -20 e ili do -15?
Lomo/Cozy Regular e ova druze, i pak tezi skoro 10kg pojse od Mideava....ne mesaj babi i zabi....so zdravje da te sluzi poeftinava
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
@yamaha druze taka si je koga diskutirame ama pa koga kupuvas pred da gi izbrois parite na masa najveke ti e pametot u garancijata...
 
Член од
5 август 2010
Мислења
16
Поени од реакции
14
Jas go zemav hitachito RAK-35RPB/RAC-35WPB. Nadvoresnata edinica raboti tivko isto i vnatresnata zadadena na vtoro nivo na duvanje. Samo na zadedana temperatura 26 stepeni nekako ne brka rabota duva mlako a na 29 stepeni e dobro i odrzuva temperatura 23 stepeni spored infoto na dalecinskoto i e toplo. Se cini kako 28-29 stepeni zadadena temperatura e kako standarna. Kako ke odi potrosuvackata ke vidime za eden mesec koga ke stigne smetkata za struja. Sakav da go spodelam moeto iskustvo sega zasega, mislam dobro e i drugi da spodelat iskustvo za svoite klimi sto gi imaat doma a ne samo prodavaci!
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Jas go zemav hitachito RAK-35RPB/RAC-35WPB. Nadvoresnata edinica raboti tivko isto i vnatresnata zadadena na vtoro nivo na duvanje. Samo na zadedana temperatura 26 stepeni nekako ne brka rabota duva mlako a na 29 stepeni e dobro i odrzuva temperatura 23 stepeni spored infoto na dalecinskoto i e toplo. Se cini kako 28-29 stepeni zadadena temperatura e kako standarna. Kako ke odi potrosuvackata ke vidime za eden mesec koga ke stigne smetkata za struja. Sakav da go spodelam moeto iskustvo sega zasega, mislam dobro e i drugi da spodelat iskustvo za svoite klimi sto gi imaat doma a ne samo prodavaci!
So srekja da te sluzi druze i Bravo i da informiras zimoska za performansot na Hitachito pocesto da nemora da gi citame samo prodavacive :D[DOUBLEPOST=1476308767][/DOUBLEPOST]@Strelec onoj @rorschach6 sto ti mu pomogna najvise za Hitachi-to RAC-50WPA/PPA ne zaboravi ama mislam @bmarkoski ke izvestuva pa da imame i eden tekoven Hitachi raport za makventov ;)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom