Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
која фирма држи до себе па денес продава клима со сет цевки од 5м,држачи,розетна?
холендери имаат сите.

ок,се слагам,престануваме со меѓусебна дискусија.
 
Последно уредено:

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Мислење за климите (3.5KW):

Carrier 42EQV035M - 44.000
Toshiba Suzumi RAS B13N3KVZ-E 51.000
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Член од
18 мај 2012
Мислења
122
Поени од реакции
23
A da ve prasam,ovie klimive sto pisuva deka rabotat do -15 me interesira dali dokolku padni temperaturata tolku nisko do -15 dali ke mozi doma da zatopli solidno otprilika 22-23 stepeni ?
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Interesen mozebi i spodelen do sega link za montaza (vklucuvajki i za preporacana dolzina na cevkite na instalacijata) i najefikasno koristenje na mini split klima za greenje za novive interesenti na forumot so gi mrzi da citaat nanazad :)
.
https://www.buildinggreen.com/blog/7-tips-get-more-mini-split-heat-pumps-colder-climates

P.S Strelec te pozdravi slikava (y)
Klima nisko.jpg [DOUBLEPOST=1475690655][/DOUBLEPOST]
A da ve prasam,ovie klimive sto pisuva deka rabotat do -15 me interesira dali dokolku padni temperaturata tolku nisko do -15 dali ke mozi doma da zatopli solidno otprilika 22-23 stepeni ?
Druze vaka ednostavno spored ona sto brkas i primera radi nabrzinka zirnav za mitsata i euroventot vika:
Screenshot (4).png
sto znaci na -15 ovaa klima ke ti isporacuva okolu 2.4Kw toplina sto znaci zamisli edna panelka od 2.5Kw i otprilika zakluci dali ke ti bide dovolno za temperaturava sto ja baras da ja odrzava na veke zagreana prostorija na tvoive kvadrati..
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2012
Мислења
122
Поени од реакции
23
Interesen mozebi i spodelen do sega link za montaza (vklucuvajki i za preporacana dolzina na cevkite na instalacijata) i najefikasno koristenje na mini split klima za greenje za novive interesenti na forumot so gi mrzi da citaat nanazad :)
.
https://www.buildinggreen.com/blog/7-tips-get-more-mini-split-heat-pumps-colder-climates

P.S Strelec te pozdravi slikava (y)
Прегледај го приврзокот 157394[DOUBLEPOST=1475690655][/DOUBLEPOST]

Druze vaka ednostavno spored ona sto brkas i primera radi nabrzinka zirnav za mitsata i euroventot vika:
Прегледај го приврзокот 157398
sto znaci na -15 ovaa klima ke ti isporacuva okolu 2.4Kw toplina sto znaci zamisli edna panelka od 2.5Kw i otprilika zakluci dali ke ti bide dovolno za temperaturava sto ja baras da ja odrzava na veke zagreana prostorija na tvoive kvadrati..
A kaj mozam da najdam vakvi podatoci i za drugi klimi?
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
8
Поени од реакции
2
Zemav Haier AS12GB3HRA/1U12BE6ERA pa nadvoresnata edinica mi brci mnogu jako monterite mi rekoaa moralo taka da bide imala vibracija pojaka od drugite a edni drugi mi rekoa da ja zamenam nesto ne e vo red, nz sto da pravam dali moze nekoja pomos od nekoj sto znae nesto poise
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Мислење за климите (3.5KW):

Carrier 42EQV035M - 44.000
Toshiba Suzumi RAS B13N3KVZ-E 51.000
kolku kvadrati?[DOUBLEPOST=1475696105][/DOUBLEPOST]
Zemav Haier AS12GB3HRA/1U12BE6ERA pa nadvoresnata edinica mi brci mnogu jako monterite mi rekoaa moralo taka da bide imala vibracija pojaka od drugite a edni drugi mi rekoa da ja zamenam nesto ne e vo red, nz sto da pravam dali moze nekoja pomos od nekoj sto znae nesto poise
za haier ovde nikoj nisto ne znae druze si go zgresil mestoto, da imase gree....
da imase gree ke ti recea deka majstorot so ti ja mestel ne ti gi zastrafil dobro strafovite (ne ti ja pozicioniral dobro)
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
26-30 квадрати, зграда на 7ми спрат (север-исток), добра изолација, ПВЦ дограма, прозорите малку не дихтоваат ама ќе се средат
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Koj rezil za Haier od 26000 aj aj aj :pos:, i so Eurovent bese ovoj HAIER TIDE ili nemase EV ? :D
Druze cim tolku buci nisto cudno i da e kompresor, vikaj gi odma :D
Mislam i @tzlatko ke mi go lajkne postov :D

@bub00
deckovo @SpiderWeb e po se izgleda od Bitola, pazi sto ke mu sovetuvas :D
Za tie pari moze i Hansol da si zeme do -30 :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
26-30 квадрати, зграда на 7ми спрат (север-исток), добра изолација, ПВЦ дограма, прозорите малку не дихтоваат ама ќе се средат
Hitachi RAC-35WPA / RAK-35PPA Tehnoklima treba da ja ima posledna informacija 41k bez montaza.
ke zimam i jas ke im barame popust za 2 ;)
ima uste nekoj?
 
Член од
25 декември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
Vo vrska so temata za najekonomicno greenje imam poloven bafer od 2000 l za prodazba. Info so sliki po pp.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom