Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
Во СЕТЕК,пишува дека нема на залиха. И јас барам да купам,но неможам да најдам никаде. Ако некој знае каде има,добро би било да сподели информација :)

http://www.anhoch.com/product/33450/power-consumption-meter-single-socket-wlcd-display
http://www.conrad.mk/artikel.php?ks=125330
http://www.loging.mk/930/184090/0/ShowProduct/Merach_na_energija_za_shuko_prikluchnica
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Ovie anhoch, od 850 den. go kacija na 980 den. sega gledam 1080 im e. Ako prodolzime da gi reklamirame ovde ke go odnesat na 1480.
A conrad imate li probano da naracate nesto? Pogolema zaebancija nemam slusnato do sega. Pre mesec dena bese koga sakav da naracam/naracav eden termometar koj sveti so zeleno i pisuva go ima na zaliha vo Germanija. Po nekolku saati otkako ja pustiv narackata mi pisuvaat mail deka treba da go platam 100% avansno i se ceka 30-40 dena, a najgolemata glupost im bese sto pisaa i deka e povisoka cena od taa sto stoese na sajtot (odma i ja smenija na sajtot.
Stvarno ne mi e jasno dali ima nekoj sto im poracuva so takvi uslovi.
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
Ovie anhoch, od 850 den. go kacija na 980 den. sega gledam 1080 im e. Ako prodolzime da gi reklamirame ovde ke go odnesat na 1480.
A conrad imate li probano da naracate nesto? Pogolema zaebancija nemam slusnato do sega. Pre mesec dena bese koga sakav da naracam/naracav eden termometar koj sveti so zeleno i pisuva go ima na zaliha vo Germanija. Po nekolku saati otkako ja pustiv narackata mi pisuvaat mail deka treba da go platam 100% avansno i se ceka 30-40 dena, a najgolemata glupost im bese sto pisaa i deka e povisoka cena od taa sto stoese na sajtot (odma i ja smenija na sajtot.
Stvarno ne mi e jasno dali ima nekoj sto im poracuva so takvi uslovi.

Немам порачувано од Conrad сеуште ништо, ама сум заинтересирам за овај термометер и планирам да го порачам од loging http://www.loging.mk/1454/182894/0/ShowProduct/Meteoroloshka_stanica
па како ке биде со нив соработката ке видеме.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Ovie anhoch, od 850 den. go kacija na 980 den. sega gledam 1080 im e. Ako prodolzime da gi reklamirame ovde ke go odnesat na 1480.
A conrad imate li probano da naracate nesto? Pogolema zaebancija nemam slusnato do sega. Pre mesec dena bese koga sakav da naracam/naracav eden termometar koj sveti so zeleno i pisuva go ima na zaliha vo Germanija. Po nekolku saati otkako ja pustiv narackata mi pisuvaat mail deka treba da go platam 100% avansno i se ceka 30-40 dena, a najgolemata glupost im bese sto pisaa i deka e povisoka cena od taa sto stoese na sajtot (odma i ja smenija na sajtot.
Stvarno ne mi e jasno dali ima nekoj sto im poracuva so takvi uslovi.
Ako ne se lazam, ova ne e nesto razlicno(poloso) od toa od anhoch, a cini 700 denari:
http://www.ebay.co.uk/itm/EU-Plug-Energy-Meter-Watt-Volt-Voltage-Electricity-Monitor-Analyzer-Power-HG-/281745763015
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.091
Поени од реакции
8.151
Немам порачувано од Conrad сеуште ништо, ама сум заинтересирам за овај термометер и планирам да го порачам од loging http://www.loging.mk/1454/182894/0/ShowProduct/Meteoroloshka_stanica
па како ке биде со нив соработката ке видеме.
Немаш ли смарт телефон? симни апликациција термометар и ке си гледаш како е воздухот во просторијата и други работи.
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
Немаш ли смарт телефон? симни апликациција термометар и ке си гледаш како е воздухот во просторијата и други работи.
Немаат сите смартфони сензор за температура. На пример samsung S5,iako e eden od podobrite nema,a postariot model S4 ima.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Благодарам за вложениот напор на Strelec и на moongoses да го добијам одговорот на поставеното прашање. Сензорот е подесен. Можам да кажам дека можноста за дополнително подесување на сензорот за температура на внатрешната единица е одлична работа. Fujitsu мислел на се.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Благодарам за вложениот напор на Strelec и на moongoses да го добијам одговорот на поставеното прашање. Сензорот е подесен. Можам да кажам дека можноста за дополнително подесување на сензорот за температура на внатрешната единица е одлична работа. Fujitsu мислел на се.
Sega citam postari postovi deka imas LUCA. Toa e mnogu mokjna klima, koja nema da ima problem da ti gree 40m2 cela zima, ne samo potopol Noemvri (ako ja rabotis non-stop na poniski temperaturi). I ako si vo ponova zgrada.
Jas so Hansol koj e gore-dolu so ista mokjnost kako LUCA nemam problem vo 42m2.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.728
Поени од реакции
2.546
Подесете ја температурата за да ви биде комотно во собата. Дали тоа значи дека на далечинското ќе биде 20 или 26 најмалку важно. И нека дува нонстоп. Кај мене штом се пушти, ниту корекција ниту гасење се до пролет. 22 е собна температура 24/7 имало некој дома или не.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Sega citam postari postovi deka imas LUCA. Toa e mnogu mokjna klima, koja nema da ima problem da ti gree 40m2 cela zima, ne samo potopol Noemvri (ako ja rabotis non-stop na poniski temperaturi). I ako si vo ponova zgrada.
Jas so Hansol koj e gore-dolu so ista mokjnost kako LUCA nemam problem vo 42m2.
Да, имам и Fujitsu ASYG 12 LUCA. Сега за сега успева без некој поголем напор да ги загрее вкупно 40-тината м2, ( 26 м2 каде се наоѓа уредот + 14 м2 преку отворена врата од просторијата каде се наоѓа уредот ). Малку е незгоден распоредот на просториите, но сепак сега-за сега успева. Таа функционира 24 часа без исклучување, така мислам и да продолжам, бидејќи од мое некое скромно искуство работата на климата е повоедначена, а конфорот далеку подобар од ( вклучи-исклучи ). Се работи за зграда изградена на крајот на 70-тите, со нови прозорци ( 6-коморни со 4-ри сезонско стакло ).
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Да, имам и Fujitsu ASYG 12 LUCA. Сега за сега успева без некој поголем напор да ги загрее вкупно 40-тината м2, ( 26 м2 каде се наоѓа уредот + 14 м2 преку отворена врата од просторијата каде се наоѓа уредот ). Малку е незгоден распоредот на просториите, но сепак сега-за сега успева. Таа функционира 24 часа без исклучување, така мислам и да продолжам, бидејќи од мое некое скромно искуство работата на климата е повоедначена, а конфорот далеку подобар од ( вклучи-исклучи ). Се работи за зграда изградена на крајот на 70-тите, со нови прозорци ( 6-коморни со 4-ри сезонско стакло ).
A, pa ti imas dve klimi Fujitsu. Drugava sto ja podesuvase ti e 7-ca? Kaj ja najde 7-ca kaj nas ziti se, i sto pari e?
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
По нарачка, но мораш да знаеш што сакаш и да бараш од дистрибутерите или застапниците на марките во Македонија да ја набават и ти останува да чекаш. За цените не прашувај, знаеш сигурно, дека генерално цените кај нас се напумпани. Само за пример во Србија ( земја која не е во ЕУ ) Fujitsu ASYG 07 LMCA или неговиот претходник ASYG 07 LEC отприлика чини околу 550 Евра.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Mi crkna samsungot. Koga ce ja vklucam vnatresnata normalno funkcionira a na nadvoresnata i se vklucuva ventilatorot a kompresorot pravi kratok brum kako nekoj motor na primer od ventilator koga e vklucen a vie so raka go drzite da ne vrti, znaci kratok brum pa pauza nekolku sekundi pa pak brum i taka vo krug.
Ne vi napisav ja srediv uste pred dve nedeli, sepak kondenzatorot bese, go kupiv 250 denara i sam go smeniv. Mu nakaciv zici za da ne gi secam klemite na samata klima bidejci ce naracam 6 pinski kakov sto bese od ebay . Vakov kako sto staviv imaa edni komsije do mene na rabota i skoro ednas godisno go menjavaa so toa sto ednas spektakularno im zacade :) zatoa i ne go planiram za stalno ama si vrsi rabota sega za sega

20151126_163052.jpg
 
Последно уредено:
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
kupiv merac na potrosena struja od Loging pre 1 mesec, bese na popust i go kupiv za 890den. Ne e los ja vrsi rabotata, mi lici ttocen koga go meram na sijalici od 100w tocno si pokazuva. Meram potrosuvacka na Gree inverterot, ne e loso zasega :)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.091
Поени од реакции
8.151
Lomovo prvpat denes mi trepka sonceto na klimava, tropanje do nemaj kade ima, sea i ne duva normalno so k.r mu e sea?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom