Најекономично греење и ладење

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Пријателе, имаш напишано многу корисни совети. Ама последниов избриши го те молам. Темава ја посетуваат многумина, и што е најлошо, не читаат се, туку последната страница. Со ваков совет само ќе им наштетиш. Поздрав и секое добро.
Нема никому да наштетам...
Ако некој стави клима 2,5 и подоцна процени дека е мала, лесно може на другиот ѕид да стави уште една од 2,5
А нема да го чини многу поскапо од набавка на една голема од 5,5
Во тој случај ќе може да се затоплува или со една или со две клими по избор
Значи останувам на ставот - ИЗБЕРЕТЕ ШТО ПОМАЛИ КЛИМИ
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Izborot na soodvetna klima e prashanje koe me maceshe edna godina. Tolku vreme mi trebashe, tolku vreme imav i tolku vreme iskoristiv za da donesam odluka, kakva klima da zemam. Dali pogreshiv so izborot ili ne, odgovorot ke go imam posle nekolko pominati zimi. Dali da se zemi pomokna ili pomalce mokna klima....na ova prashanje nema ednostaven odgovor. TREBA DA SE KUPI SOODVETNA klima za prostorot, no i za uslovite vo koi planirate da se koristi. Ako vie kako korisnik, odnapred ste opredeleni deka koga ke zaladi poveke, kako sega shto zaladi, klimata ke ja isklucite a ke zapalite shpore ili kamin na drva, togas vam definitivno ne vi treba pojaka klima ili vi treba neshto poslaba od ssodvetnata. No dokoku vtorata opcija (za poladnite denovi) e panelka ili TA togash vi trebaat ili dve poslabi ili edna pojaka. Znaci treba da se zemat vo obzir, individualnite naviki i potrebi na lugeto i prostorot i posle da se donese odluka. Zatoa velime, koga nekoj bara pomosh/sovet okulu izbor na moknosta na klima deka treba da se navede kvadratura, izolacija, geografska orientacija, koga kako i kolku ke se koristi, kako i shto se ocekuva od klimata.
Taka da so poslednata recenica od posledniot post "Значи останувам на ставот - ИЗБЕРЕТЕ ШТО ПОМАЛИ КЛИМИ" ne se soglasuvam. Eve sega pisuvam od dnevnata i dokolku moram ovde da stavam ushe edna klima, ednostavno bi bilo grdo. A deka bi bi bilo korisno, ne stanuva zbor. No nemozime do beskraj doma da redime klimi. Mojot stav e: IZBERETE SOODVETNA KLIMA
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.742
Поени од реакции
4.095
Ne razbiram zosto site ovie muabeti i nagadjanja okolu izbor i snaga na klimite. Toa e tolku ednostavno da se presmeta za sekoj objekt, kolkavi gubitoci na toplina ima, pa prema toa da se izvrsi izborot. Od malce predimenzionirana klima (ili kotel ili bilo koe grejno telo) glava ne boli, obratno e vece pogolem problem.
Se secavam na moite srednoskolski, maturski denovi. Sedumdesetite godini na prosliot vek, masinski ucilisen centar vo Gostivar, maturska diplomska rabota ( ne kako sega izleguvaat polupismeni kadri od ucilistata) toplovodno greenje na individualna kuca so kotel na nafta, mentor Tome Bomba, poranesen pratenik vo parlamentot, strog i principielen. Znaci kompleten proekt na vistinska kuca, so preracun na site toplinski gubitoci, izbor na grejni tela, dimenzioniranje na kotel, cevovodna istalacija, raspored na grejni tela, kotel, pumpi, ekspanzioni posudi se kako sto treba, so site potrebni crtezi i mesto polozbi na ugradbenite elementi......togas nemase digitroni rabotevme so SIBERI ..... - mislam deka se bese besprekorno i po toj proekt bilo koja monerska kuca sosema sigurno mozese da se izvede uspesna izvedba na toplovodno greenje.
Zborot mi bese, ako sme mozele kako deca ova da go pravime, zarem e sega vo ovaa era na sekomu lesno dostapni informacii preku interenet, ce bide tesko da se presmetaat samo toplinskite gubitoci?
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.558
Твоето искуство е дискутабилно. Еве ако имаш панелки дома дали имаш и мерач онаков од анхоч?
Ништо лично него ја пребарав цела тема со гугл и неуспеав да најдам некој пост да се грее со панелка а да има постирано онака со слики од мерач потрошувачка дневна /неделна/месечна...а баш би било добро да имаме таков податок во темава. Ако некој успее да најде таков пост тука нека стави линк.
Тогаш да го продискутираме.
Ја загревав истата просторија при иста внатрешна и надворешна температура со конверторски панел, маслен радијатор и обична греалка со вентилатор, сите со иста јачина. При тоа ги следев промените на температурата и времето. Просторијата најбрзо се загреваше со панелот, приближно исто со радијаторот, додека греалката најбавно загреваше. Мерењата ги направив неколку пати и со различен редослед и ги добивав истите резултати. Немам друго објаснување за резултатите од тоа дека се работи за различна ефикасност на претворање на електричната во топлинска енергија (cop). Ако некој има друго објаснување, нека повели.
Истиот експеримент го направив и во купатило, користејќи панел и класична кварцна греалка за купатило и ги добив истите резултати во корист на панелот.
За жал записите од мерењата не ги чувам, за да ги пренесам точните вредности со оглед дека ова го правев пред 3-4 години.
Што се однесува до потрошувачката на греење со панели, мислам дека @kooperativa има објавено такви а дали се добиени со мерач, тоа не знам.

За ефикасноста на греачите може да се направи и следниов експеримент. Во едно исто тенџере загрејте литар вода од собна температура до точка на вриење, еднаш на обична рингла, вториот пат на рингла од стаклокерамичка плотна со иста јачина, притоа мерејќи го времето. Теоретски доколку двата греача во ринглите имаа ист коефициент на претворба, водата ќе зоврие за исто време. Но во пракса не е така.
KADE ISCEZNUVA VODATA pri zagrevanje? Me kopka cel den i mislam deka "otkriv" kade isceznuva! Ne isceznuva nikade! Ova e samo moe mislenje i ne mora da e tocno!
Точно ти е откритието. Водената пареа не исчезнува никаде, останува во воздухот, се намалува само РЕЛАТИВНАТА влажност, апсолутната останува иста. Без оглед на температурата, за најкомфорно чувство се проценува дека релативната влажност треба да се движи помеѓу 40% и 60%. Големата влажност допринесува температурата да ја чуствуваме повисока одошто е, тоа е особено забележливо во лето на повисоки температури.
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
75
Поени од реакции
11
Би сакал совет околу избор на котел за парно на дрва(значи внатрешна единица во стилот на шпорет на дрва со котел)?
Просторот што треба да се загрева е околу 150м2,кои се наоѓаат на три етажи .Куќата е со соодветна изолација и пвц прозори.
Прашањето ми е дали е можно да се загрее просторот со ALFA шпорет со вграден котел за парно?
Дали на првиот кат каде што ќе биде шпоретот ќе биде бања, на вториот кат топло а на третиот мраз?
Однапред благодарам.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.742
Поени од реакции
4.095
Ovde ama bas nisto ne e cudno, se raboti za greenje so kondukcija konvekcija ili radijacija. COP na greacite NIKOGAS ne e 1, bidejci na nasava planeta ne postoi ured sto raboti so stepen na korisno dejstvo 1 , tuku SEKOGAS ( cast izuzecima- toplotna pumpa) e POMAL od 1.
Ova so tendjerevo isto ne e cudno, bidejci obicnata ringla go gree metalot kade sto e vgradena, dodeka staklokeramickata skoro celata energija ja predava na tendjereto.
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
55
Тогаш да го продискутираме.
Ја загревав истата просторија при иста внатрешна и надворешна температура со конверторски панел, маслен радијатор и обична греалка со вентилатор, сите со иста јачина. При тоа ги следев промените на температурата и времето. Просторијата најбрзо се загреваше со панелот, приближно исто со радијаторот, додека греалката најбавно загреваше. Мерењата ги направив неколку пати и со различен редослед и ги добивав истите резултати. Немам друго објаснување за резултатите од тоа дека се работи за различна ефикасност на претворање на електричната во топлинска енергија (cop). Ако некој има друго објаснување, нека повели.
Истиот експеримент го направив и во купатило, користејќи панел и класична кварцна греалка за купатило и ги добив истите резултати во корист на панелот.
За жал записите од мерењата не ги чувам, за да ги пренесам точните вредности со оглед дека ова го правев пред 3-4 години.
За обичната греалката со вентилатор можно е да си во право. Не знам точно на кој принцип функционира. Разлика си приметил меѓу конвективна панел греалка и маслен радијатор затоа што панелката директно го загрева воздухот, а радијаторот прво го загрева маслото, а потоа маслото го загрева воздухот. Резултатот е побрзо загревање и ладење со панелка (затоа и си добил подобри резултати) и поспоро загревање и ладење со радијатор. Ефикасноста на двата уреди во секој случај е иста.
 
Последно уредено:
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Ovde ama bas nisto ne e cudno, se raboti za greenje so kondukcija konvekcija ili radijacija. COP na greacite NIKOGAS ne e 1, bidejci na nasava planeta ne postoi ured sto raboti so stepen na korisno dejstvo 1 , tuku SEKOGAS ( cast izuzecima- toplotna pumpa) e POMAL od 1.
Ova so tendjerevo isto ne e cudno, bidejci obicnata ringla go gree metalot kade sto e vgradena, dodeka staklokeramickata skoro celata energija ja predava na tendjereto.
Единствено кај индукциските рингли загубата е сведена на минимум. Кај обичните и стакло керамичките разликите се козметички. И за ова е дискутирано ама мрзлив народ е македонскиот да прочита.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.558
Не се чудам јас ништо, само ги споделувам искуствата. Ако некој уред ја загрева просторијата со помалку потрошена енергија, т.е. пари од друг, тој е поефикасен. Тотално неважно дали е тоа поради конвекција, радијација, козметика или ситуацијата на блискиот исток ;).
А мерењата покажуваат дека сите греалки не трошат исто струја за исто загревање односно не се исто ефикасни.
Доколку не ви е верно, мерете си сами.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.742
Поени од реакции
4.095
Izvini, nikade ne ni rekov deka ti se cudis, tuku ne ni cudno zosto razlicno trosat poradi razlicnite prenosi na toplina.
Inace nie na zemjava imame sreca sto soncevo ne gree so radiacija, koga bi bilo poinaku bi bilo mnogu strasno.... Imeno sonceto voopsto ne go gree vozduhot tuku samo vodata i kopnoto, a tie go great vozduhot so konvekcija, pa zatoa dolnite sloevi se topli, a na visina na koja letaat avionite i na ekvatorot e vo debel minus....
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
75
Поени од реакции
11
Би сакал совет околу избор на котел за парно на дрва(значи внатрешна единица во стилот на шпорет на дрва со котел)?
Просторот што треба да се загрева е околу 150м2,кои се наоѓаат на три етажи .Куќата е со соодветна изолација и пвц прозори.
Прашањето ми е дали е можно да се загрее просторот со ALFA шпорет со вграден котел за парно?
Дали на првиот кат каде што ќе биде шпоретот ќе биде бања, на вториот кат топло а на третиот мраз?
Однапред благодарам.
[DOUBLEPOST=1420746416][/DOUBLEPOST]ајде уште еднаш....
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
kooperativa НЕ користел мерач за добиените вредности. Немам ни термометар дома, се е на осет, на која температура ми е пријатно. Варирам со подесувањата, но единствена работа во која мора да се има дисциплина е ноќно време и додека сме на работа да се става во модул на штедлива работа. Тоа е месечина кај Atlantic, Thermor, ... можеби и кај други, но кога сме дома се префрла на сонце.
Тоа е само од набљудување. И после следи некаква проста математика со заокружување кон поголемите вредности. Сеуште не ми е стигната декемвриската сметка, ама предвидувам дека нема да биде поголема од 2500ден.
Ќе поставам и слика кога ќе дојде, а и за јануари исто, сепак тоа се критичните месеци
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.408
[DOUBLEPOST=1420746416][/DOUBLEPOST]
ајде уште еднаш....
Најевтино ти е да го избалансираш системот за да на секој спрат добиеш приближно ист проток на водата, со притегање на вентилите на испусната страна од радијаторот.
https://www.youtube.com/watch?v=6slCr3Vdv1g
https://www.youtube.com/watch?v=QUWbxccVDpc
Поскапата варијанта е да во орманчето со колекторот за секој радијатор ставиш вентили со регулација и мерач на проток.
Во секој случај битно е да знаеш колкав вкупен проток за 3те спрата е потребен за тие радијатори што ги имаш (или планираш да ги купиш) бидејки радијаторот си има спецификација колку грее НО при одреден проток. Нема да грее колку што треба ако протокот е помал од тоа што треба да биде, после од тоа се одредува каква циркулациона пумпа ти треба.
Исто почитај и за трокрак мешачки вентил (3 way thermostatic mixing valve) ако стаиш ваков вентил на влезот во секое орманче секогаш ке добиваш вода со температура колку ке ја подесиш на термостатската глава. За све си има решение само пари треба :)
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
[DOUBLEPOST=1420746416][/DOUBLEPOST]
ајде уште еднаш....
ako trgneme od toa deka za sedum metri kvadratni e potreben 1 kw togash tebe ti treba okulu 25kw kotel. No toj bi bil 25kw ako go koristish na maximum. tzlatko mozebi poveke znae, toj pravel presmetki vo sredno ako se sekava, no kaj tebe ke treba 30kw kotel da stavish a za radijatorite ke ti treba dobro strucno lice da ti kaze/presmeta oti tuka ako ja utnesh, kako i vo izvedbata na samata instalacija, se ke e gjabe. Moj sovet: koga veke davash pari i vlozuvash, odberi strucni lica koi ke gi platish i da se napravi kako shto treba. Na takov sistem ima milion raboti koi mozat da trgnat na losho poradi NESTRUCNOST. ZATOA NE REZIKUVAJ
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.742
Поени од реакции
4.095
Eve eden interesen podatok za korisnicite na on/off klimite i algoritmot na defrostot. Ova se podatoci za MIDEA (goleminata na nadvoresnata edinica od 37kg, kolicinata na freon od 870gr, rabota do -7C kako i elektricnite semi se isti, se slozuva so mojata FONKO- po se izgleda se raboti za isti klimi) koja odi vo defdrost po dva kriteriumi:
-Prviot e onoj sto go navedov porano so T na pipe senzorot za merenje na T na izmenuvacot na vnatresnata edinica. Koga negovata T ce bide 37 C ili 38 C ili 39 C, vo zavisnost od brzinata na ventilatorot, klimata odi vo defrost na 6 minuti. Toa go pravi tri pati po toj kriterium, a sekoj cetvrti pat odi na 10 minuten defrost. Pa pak od novo.....
-Vtoriot kriterium za odenje vo defrost e interesen: ako kompresorot raboti NEPREKINATO 40 min odi vo 6 minuten defrost tri pati, pa cetvrtiot na 10 minuti.

Zosto go pisuvam ova? Ako gi znaeme ovie dve raboti togas mozeme da izbegneme precesti defrosti, duri mozeme da postigneme da nema nitu eden defrost.
Jasno e kako neli?
Koga ce imam inverter, ce se pozabavam so nivnite defrosti, sega ne mi e interesno, no sepak mislam deka imaat slicni kriteriumi zbogateni so uste podatoci od nadvoresnite senzori.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom