Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Ti si izgleda daleku od realnosta….ptica bez krilja…hahaha….ima mnogu….posledniot proekt sto znam e nad 1500KW VRF….kade…doznaj sam….olesnitelna “vo Skopje e”….hahaha….
Za Chileri stom prasuvas….preku 500KW….Replek….dosta ti e….sega mukla.
A za nesto sto nikoj go nema, nitu japankive, PV VRF ( fotovoltaik VRF ) ….nad 300KW….
Шо има ја да дознавам?
Еве бујрум! Направи си бесплатна реклама!
Постирај слики!
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
106
Поени од реакции
259
@PticaSelica :)
Koji crni VRF, koji crni cileri, industrijski projekti ...... pitas pogresne osobe. Ovi ovde na forumu su samo da zamajavaju narod i pokusaju da raznoraznim trikovima i manipulacijama opravdaju losu modulaciju ---- losu kulturu rada ----- nemanje Evropskog sertifikata ---- upitan COP ---- za uredjaje 400-800-1000e ----- i nista vise ........... A lepe ovde sertifikate za uredjaje koje Balkan nikad nece da vidi ...... Jos jednom ......... svako moze da se uveri da u USA svaki pa i najmanji Gree split ( a ne samo veliki sistemi ) ima AHRI...........
A naglo povecanje cena takvih uredjaja koji se prodaju ovde (vecinom bez Euroventa) ----- je direktno proporcionalno povecanju njihovih manipulacija //// I pletu se ko pilici u kucine :)

Da se razumemo --- samo sam obicni korisnik klima i nista vise od toga. /// i izvinjavam se svima sto ne znam makedonski da pisem --- nego teram na srpskom
 
Последно уредено:
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Да го прекинеме овој некорисен муабет........Имам неколку прашања за goran petrovic. 1. Кој модел на Fujitsu имаш, кој модел на Mitsubishi и кој модел на Daikin???? Дали можеш да направиш корисничка анализа на овие марки_ модели по однос на економичност, култура во работата и сл. Однапред ти благодарам на споредбената анализа.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Да го прекинеме овој некорисен муабет........Имам неколку прашања за goran petrovic. 1. Кој модел на Fujitsu имаш, кој модел на Mitsubishi и кој модел на Daikin???? Дали можеш да направиш корисничка анализа на овие марки_ модели по однос на економичност, култура во работата и сл. Однапред ти благодарам на споредбената анализа.
Ne me prasuvas mene ama eve ke ti odgovoram, nebitno e koj model go ima ili go nema, dali ima tie uredi koi ti mu gi baras gi testiral vo identicni uslovi kade nadvor temperaturata bila ista, vlaznosta isto taka, vnatre bile vo istiot objekt so isti zagubi i slicno ....
Ne nema nisto od toa, da imase ke bese akreditirana laboratorija a ne forumski lik.

Za da dobies sto odreden ured moze da isporaca i da go sporedis so drug ured pri sto testot e izvrsen vo isti uslovi go imas eurovent, ne ti treba nisto poveke za da napravis sporedba. I ke dobies informacija barem koj bi trebalo da dava poveke toplina ili koj e poekonomicen, samo sto kako toj ured rabotel vo laboratorija i kako ke raboti kaj tebe doma e sosema razlicen poim. Ako imas super izolacija i ti treba pomalku isporacana toplina normalno deka toj sto e poekonomicen ke ti vrsi podobra rabota, ama ako imas golemi zagubi koja e poentata da go zimas ekonomicniot koga celo vreme ke raboti na maksimum?

Primer ist ured so jacina od 3.5kw kaj @zlatko_ti412 rabotel loso so losa modulacija i normalno deka Zlate ne bil zadovolen, od druga strana toj ured (dobro de ne istiot ured ama toj model) vo prostorot kaj mene rabotese odlicno i kontinuirano bez on/off intervali i slicno. Ama prostorot kaj mene ima golemi toplotni zagubi, primer za mene normalna temperatura e 20-21 stepen i toa bese lesno ostvarlivo. Sega sestra mi zivee vo toj prostor i za niv 20-21 stepen e ladno, istiot toj ured od koj jas bev zadovolen sestra mi ne e zasto ne moze da i ja isporaca toplinata sto i treba. Ova so mene i sestra mi ti e bukvalno istoiot prostor, istata klima samo razlicni pobaruvanja na korisnikot i doagas do dva sosema razlicni rezultati.

Sakam da kazam sporedba na uredite ke napravis spored nekoi rezultati vo isti uslovi kako na primer Eurovent, ama toa ne ti garantira deka uredot ke raboti odlicno kaj tebe. Ke treba tuka da gi zemes vo predvid i potrebite na prostorot i sto e za tebe komforno.
 
Последно уредено:
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Ne me prasuvas mene ama eve ke ti odgovoram, nebitno e koj model go ima ili go nema, dali ima tie uredi koi ti mu gi baras gi testiral vo identicni uslovi kade nadvor temperaturata bila ista, vlaznosta isto taka, vnatre bile vo istiot objekt so isti zagubi i slicno ....
Ne nema nisto od toa, da imase ke bese akreditirana laboratorija a ne forumski lik.

Za da dobies sto odreden ured moze da isporaca i da go sporedis so drug ured pri sto testot e izvrsen vo isti uslovi go imas eurovent, ne ti treba nisto poveke za da napravis sporedba. I ke dobies informacija barem koj bi trebalo da dava poveke toplina ili koj e poekonomicen, samo sto kako toj ured rabotel vo laboratorija i kako ke raboti kaj tebe doma e sosema razlicen poim. Ako imas super izolacija i ti treba pomalku isporacana toplina normalno deka toj sto e poekonomicen ke ti vrsi podobra rabota, ama ako imas golemi zagubi koja e poentata da go zimas ekonomicniot koga celo vreme ke raboti na maksimum?

Primer ist ured so jacina od 3.5kw kaj @zlatko_ti412 rabotel loso so losa modulacija i normalno deka Zlate ne bil zadovolen, od druga strana toj ured (dobro de ne istiot ured ama toj model) vo prostorot kaj mene rabotese odlicno i kontinuirano bez on/off intervali i slicno. Ama prostorot kaj mene ima golemi toplotni zagubi, primer za mene normalna temperatura e 20-21 stepen i toa bese lesno ostvarlivo. Sega sestra mi zivee vo toj prostor i za niv 20-21 stepen e ladno, istiot toj ured od koj jas bev zadovolen sestra mi ne e zasto ne moze da i ja isporaca toplinata sto i treba. Ova so mene i sestra mi ti e bukvalno istoiot prostor, istata klima samo razlicni pobaruvanja na korisnikot i doagas do dva sosema razlicni rezultati.

Sakam da kazam sporedba na uredite ke napravis spored nekoi rezultati vo isti uslovi kako na primer Eurovent, ama toa ne ti garantira deka uredot ke raboti odlicno kaj tebe. Ke treba tuka da gi zemes vo predvid i potrebite na prostorot i sto e za tebe komforno.
Се согласувам. Сето тоа што е кажано од тебе е така, но кога побарав тоа што го побарав од именуваното лице мислев на општи негови запазувања од уредите кои ги има, едноставно како корисник. Кога го побарав тоа не мислев да прави дополнителни тестови или дополнително посебно да се ангажира во обезбедување на дополнителни информации и податоци. Поентата ми беше едноставно како корисник да сподели искуство од досегашното користење на уредите кои ги има од споменатите марки.
Во секој случај благодарам за одговорот, бидејќи е корисен за новите членови да согледаат дека еден уред од една марка не се однесува исто во различен простор, тука свое влијание имаат и други параметри кои не се директно поврзани со уредот. Во секој случај даде корисен одговор ( информација).
Поздрав.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Ne me prasuvas mene ama eve ke ti odgovoram, nebitno e koj model go ima ili go nema, dali ima tie uredi koi ti mu gi baras gi testiral vo identicni uslovi kade nadvor temperaturata bila ista, vlaznosta isto taka, vnatre bile vo istiot objekt so isti zagubi i slicno ....
Ne nema nisto od toa, da imase ke bese akreditirana laboratorija a ne forumski lik.

Za da dobies sto odreden ured moze da isporaca i da go sporedis so drug ured pri sto testot e izvrsen vo isti uslovi go imas eurovent, ne ti treba nisto poveke za da napravis sporedba. I ke dobies informacija barem koj bi trebalo da dava poveke toplina ili koj e poekonomicen, samo sto kako toj ured rabotel vo laboratorija i kako ke raboti kaj tebe doma e sosema razlicen poim. Ako imas super izolacija i ti treba pomalku isporacana toplina normalno deka toj sto e poekonomicen ke ti vrsi podobra rabota, ama ako imas golemi zagubi koja e poentata da go zimas ekonomicniot koga celo vreme ke raboti na maksimum?

Primer ist ured so jacina od 3.5kw kaj @zlatko_ti412 rabotel loso so losa modulacija i normalno deka Zlate ne bil zadovolen, od druga strana toj ured (dobro de ne istiot ured ama toj model) vo prostorot kaj mene rabotese odlicno i kontinuirano bez on/off intervali i slicno. Ama prostorot kaj mene ima golemi toplotni zagubi, primer za mene normalna temperatura e 20-21 stepen i toa bese lesno ostvarlivo. Sega sestra mi zivee vo toj prostor i za niv 20-21 stepen e ladno, istiot toj ured od koj jas bev zadovolen sestra mi ne e zasto ne moze da i ja isporaca toplinata sto i treba. Ova so mene i sestra mi ti e bukvalno istoiot prostor, istata klima samo razlicni pobaruvanja na korisnikot i doagas do dva sosema razlicni rezultati.

Sakam da kazam sporedba na uredite ke napravis spored nekoi rezultati vo isti uslovi kako na primer Eurovent, ama toa ne ti garantira deka uredot ke raboti odlicno kaj tebe. Ke treba tuka da gi zemes vo predvid i potrebite na prostorot i sto e za tebe komforno.
Не се слагам. Еуровент може многу да каже, но всушност не кажува ништо посебно и повеќе може да го заведе крајниот корисник. Многу побитно е корисничкото искутво и за тоа се добри форумите каде може да се најдат вистинските карактеристики и принципот на работа, нормално ако не е филувано со некоја задна намера како тука за грее, затоа на дилери на клими не треба да се верува и треба да им се забрани пристап на форуми.
2013 земав тошиба сузуми 13 по долго размислување, пратење странски форуми, читање спецификации, еуровент и што не. Супер клима, 11-та зима извади без проблем, а освен
филтри не е ништо чистена. Перфекција, подеси Т, аутофан и заборави го даљинското.
Првата зима мерев потрошња за цела зима, 1200кв, исто перфекција. Куќа, дрвена столарија, обична фасада, први спрат, 25 кв дневна со кујна. Загуби поприлични.
2015 решив да купам и за 2 спрат, иста квадратура, плоча со стар кров изнад со уште поголеми загуби. И се заебав. Без кориснички искуства, само по спецификација, еуровент задолжителен, наидов на панасоник модел РКЕ, 12-13.000 поефтин од сузумито, малезиски, надворешна 34 кила, исто како сузуми, еуровент идентичен, али на крај благе везе нема една со друга. Тотално немаат ништо заедничко иако се идентични по еуровент и по технички спеицификации.
7 години ја трпев и оваа година ја сменив за една 18ка Аукс за кој ми гарантираа монтерите дека е супер клима и излезе одлична. 47 кила надворешна со 14 кила внатрешна, предимензионирана можда за мојот простор, али нема дефрост направено.
Е сега еве корисничко икуство за некој кој може да се најде у ова.
Тошибата е погодена за просторот кој го грее бидејќи е за постари кои нејќат да чепкаат даљинско и потребна е цело време константна температура.
Кај мене е различна ситуација. Ми треба добра температура насабајле 2-3 саати и навечер после 4-5 часот. Оваа аукс 18-ка за 10-15мин може без проблем да качи 3-4 степени без да се мачи, кај тошибата тоа оди потешко, кај панасоникот беше невозможно. Кога не сум дома е на 18, кога сум дома 22. Минимумот е висок 670-750в но добро ја одржува зададената темп. За два месеца мерено фев-март има потрошено 385кв. и за мене е одлично.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Не се слагам. Еуровент може многу да каже, но всушност не кажува ништо посебно и повеќе може да го заведе крајниот корисник. Многу побитно е корисничкото искутво и за тоа се добри форумите каде може да се најдат вистинските карактеристики и принципот на работа, нормално ако не е филувано со некоја задна намера како тука за грее, затоа на дилери на клими не треба да се верува и треба да им се забрани пристап на форуми.
2013 земав тошиба сузуми 13 по долго размислување, пратење странски форуми, читање спецификации, еуровент и што не. Супер клима, 11-та зима извади без проблем, а освен
филтри не е ништо чистена. Перфекција, подеси Т, аутофан и заборави го даљинското.
Првата зима мерев потрошња за цела зима, 1200кв, исто перфекција. Куќа, дрвена столарија, обична фасада, први спрат, 25 кв дневна со кујна. Загуби поприлични.
2015 решив да купам и за 2 спрат, иста квадратура, плоча со стар кров изнад со уште поголеми загуби. И се заебав. Без кориснички искуства, само по спецификација, еуровент задолжителен, наидов на панасоник модел РКЕ, 12-13.000 поефтин од сузумито, малезиски, надворешна 34 кила, исто како сузуми, еуровент идентичен, али на крај благе везе нема една со друга. Тотално немаат ништо заедничко иако се идентични по еуровент и по технички спеицификации.
7 години ја трпев и оваа година ја сменив за една 18ка Аукс за кој ми гарантираа монтерите дека е супер клима и излезе одлична. 47 кила надворешна со 14 кила внатрешна, предимензионирана можда за мојот простор, али нема дефрост направено.
Е сега еве корисничко икуство за некој кој може да се најде у ова.
Тошибата е погодена за просторот кој го грее бидејќи е за постари кои нејќат да чепкаат даљинско и потребна е цело време константна температура.
Кај мене е различна ситуација. Ми треба добра температура насабајле 2-3 саати и навечер после 4-5 часот. Оваа аукс 18-ка за 10-15мин може без проблем да качи 3-4 степени без да се мачи, кај тошибата тоа оди потешко, кај панасоникот беше невозможно. Кога не сум дома е на 18, кога сум дома 22. Минимумот е висок 670-750в но добро ја одржува зададената темп. За два месеца мерено фев-март има потрошено 385кв. и за мене е одлично.
Се сложувам со тоа што си го напишал, но пак стојам до тоа дека еуровент е добар за да направиш споредба во исти услови на даден уред.

Сепак како што пишав при купување најбитно е да знаеш за потребите на просторот, ако тоа го игнорираш ништо не ти помага ни еуровент ни бренд на клима баш ништо.

корисничкото искуство е доста битен дел точно, ама кога читаш искуства од други треба да си свесен дека и просторот е друг или побарувањата на корисникот се различни.
Како што пишав една иста клима кај мене во Скопје ист простор различен корисник различно ја оценува.
 
Член од
8 март 2023
Мислења
87
Поени од реакции
60
Ne se sekirajte ovie od OPM ke vi kazat kako I sto da "Kupite" Kolektivno Kupuvanje na Inverter Klima Uredi :lolzz: samo da ne preporacaat nekoj so tri?+++ Testiran u Servisooo u Chinatown? A I Riki go nem da prenese iskustvo so 6ta tata klima od No.1
 
Член од
28 мај 2021
Мислења
25
Поени од реакции
44
Имам неколку прашања за goran petrovic. 1. Кој модел на Fujitsu имаш, кој модел на Mitsubishi и кој модел на Daikin???? Дали можеш да направиш корисничка анализа на овие марки_ модели по однос на економичност, култура во работата и сл. Однапред ти благодарам на споредбената анализа.
Zar stvarno misliš da ćeš dobiti ikakav smislen odgovor? Pa to je najobičniji trol koji na identičan način, i po potrebi onih u čijem interesu radi i piše, dolazi i odlazi, pojavi se, pljune i nestane, i to ne samo ovde, na ovom forumu, već i na drugim mestima gde piše, i pojavljuje se samo pod drugim nickom. Ima ovde još jedan vrlo sličan njemu, poznat i prozvan na forumima u Srbiji kao papagaj sa govornom manom. Ista ekipa. Isti šablon. A možda je samo u pitanju podvojena ličnost, ko bi ga znao? ;)
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Od edno vreme 2017ta koga eden covek ja butkase celalata firma i po sosedni drzavi za koj nemaa *uda nieden odovde da pripari .
Mojot prv post na srpskiot Elitemadzone e ova...kako reakcija na upadi od SR likovi na temava "sponzorirana"...pa ja se najdov budala da im repliciram...
Skopljan4e.jpg
A od seto toa i godini pominati so nervozi i karanici kjarot zavrsi u edna torba, .. sto do vcera tengerinja prodavala i nema pojma od greenje/ladenje
Kolku sum bil glup na site da im objasnuvas so godini i nakraj dobivas koj te :tapp:
 
Последно уредено:
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Komšo sećaš li se kako si varao ljude kojima Gree klime ne rade dobro da će da prorade čim se zidovi zagreju za neki dan:pos:Kad ni posle 3-4 dana nisu dobro održavale temperaturu i loše modulirale onda si im napisao da im prostorije nisu dobre za klimu ili da im klime nisu dobro postavljene.Jedan korisnik je napisao da zidari čekaju napolju da ozidaju sobe u kojima će Gree klime da rade dobro:tapp:
Pa isto ti e i so Toshiba, i mene me lazea deka ke ja sredat, deka se samo vibracii, deka e ispravna, i sega posle 2 godini otkako imase nekolku defekti a problemite seuste ostanaa, mi ostana izbor da go prodadam stanot i da se nadevam deka vo novata zgrada Toshiba ke bida kompatibilna so zidovite pa nema da sviri. Taka da pred da se kupi odreden klima ured, treba da se proveri so arhitektite koi klima uredi se kompatibilni so tipot na gradba, ziv i konstrukcija, pa duri posle da se kupi klima. Ili pak prvin da se kupi klima, ama posle da se bara gradba koja e kompatibilna so klimata.
 
Член од
8 март 2023
Мислења
87
Поени од реакции
60
Pa isto ti e i so Toshiba, i mene me lazea deka ke ja sredat, deka se samo vibracii, deka e ispravna, i sega posle 2 godini otkako imase nekolku defekti a problemite seuste ostanaa, mi ostana izbor da go prodadam stanot i da se nadevam deka vo novata zgrada Toshiba ke bida kompatibilna so zidovite pa nema da sviri. Taka da pred da se kupi odreden klima ured, treba da se proveri so arhitektite koi klima uredi se kompatibilni so tipot na gradba, ziv i konstrukcija, pa duri posle da se kupi klima. Ili pak prvin da se kupi klima, ama posle da se bara gradba koja e kompatibilna so klimata.
Od iskustvo da ti kazam gledam od tipovi na izolacija nemas iskustvo,slobodno zemi nareden pat nekoj low budget klima ured pa da mozes da si gi zapoznaes site komsii.Ubavo si pisa zemi si stan napraven po standard ne da gledate sareni fasadi I pvc stolarija pa za klimice e lesna rabota!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom