Најекономично греење (затоплување)

Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Не сум имал проблем со климите ама интернационално сум ги контактирал за проблем оти овие тука не ме шишат 2 посто и од тогаш го контактирала некоја и било се коректно. Кој мабет човече жити се.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Сеа ме заинтригира уште поќе да дознаам што си им пишал на Кинезите (y)
Eee, ne kazuvam. Prasaj gi deckite od gree l, ako sakaat neka ti kazat.
Автоматски споено мислење:

Не сум имал проблем со климите ама интернационално сум ги контактирал за проблем оти овие тука не ме шишат 2 посто и од тогаш го контактирала некоја и било се коректно. Кој мабет човече жити се.
Da be. Mi isoratija kinezite volsebmo stapce i se se opravi
 
Член од
8 март 2023
Мислења
87
Поени од реакции
60
Nema ekonomija nad 45C voda, ili podno greenje ili niskotemperaturni radijatori.
Brkanje temperatura na voda na 60C/65C/70C e neekonomicno.
Znaci TP samo za podno,energetska +++ ?Tipicen primer na nepoznavanje na osnovi na koj nacin se predlozuva "Greenje I Ladenje"kako bese direktno se vrzuva za sistemot na HB toplo I ladno ;) neke da e taka Ili do "Brendot" E! Nemalo dovolno izolacija,necinele Radijatori nebile soodvetni itn.Ete vazno na slikata ubava sporedba za dimenzii na HB.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Znaci TP samo za podno,energetska +++ ?Tipicen primer na nepoznavanje na osnovi na koj nacin se predlozuva "Greenje I Ladenje"kako bese direktno se vrzuva za sistemot na HB toplo I ladno ;) neke da e taka Ili do "Brendot" E! Nemalo dovolno izolacija,necinele Radijatori nebile soodvetni itn.Ete vazno na slikata ubava sporedba za dimenzii na HB.
Ti si tezok slucaj ….ke se opravis so vreme…hahaha
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Почнаа да се носат 3.5kw топлински пумпи? За станови со подно се идеални, а и цената би била доста конкурентна. А и највеќе би се трошеле, наместо 8-10-15-20kw што се ставаат непотребно.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Почнаа да се носат 3.5kw топлински пумпи? За станови со подно се идеални, а и цената би била доста конкурентна. А и највеќе би се трошеле, наместо 8-10-15-20kw што се ставаат непотребно.
Дали е 3.5 дали е 23.5 правилата се тие!
Ако ги исполнува сите предуслови, има логика. Ако не, пишање уз вјетар!

Плус кај топлинските е изразена т.н. economy of scale.
Па целата инвестиција на помал стан станува поскапа по квадрат отколку на поголем.
Тие така кубурат со исплатливост/заштеда… па уште позафркнато испаѓа.

Кој сака комфор, на крај ќе си го плати претплати!

П.С. ете ја немам проблем кога некој би ги фурал како најкомфорно, најгосподско и најскапо греење по инвестиција!
А не некој да те е*е у здрав мозок со економија и екологија…
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Heheh. Ne e taka. 6 klimi od gree imam ama 3 mi se doma :vozbud: sega uste pogolem pacient ke stanam hahahah.
Duri 6 Gree klimi bravo, koj klimi gi imas ?
SCOP kolku imaat? Medium SX ili XXL ??
???? Koj telefon? Koga zazvonil pa PAK da zazvoni? Jas ne prodavam. A telefonot moze da zazvoni vo sekoe vreme. Redno e kako na veren potrosuvac da mi dadete nekoj gratis. Mnogu ste stisnati. Ako vi vleze edno klince, 5m bodlikava zica ke izleze
Sto e gratisot ?
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2023
Мислења
106
Поени од реакции
259
Ne pisite nista --- dok ne donesem grickalice sa benzinske pumpe koja mi je 5km daleko.
 
Член од
8 март 2023
Мислења
87
Поени од реакции
60
Megu sebe ke se ispotepaat ovie od "Brendot" koj kolkav COP imal :lolzz: pa ke go merele Abe pamet ne vi doaga !
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Te rabotat tebe kako bavca, ne osekas….hahaha
 

Kajgana Shop

На врв Bottom