Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 март 2023
Мислења
87
Поени од реакции
60
Da me rabotat so toa sto go brukaat "Brendot" so Servisceto u Chinatown I drzi na kopceto Mode posilno ke se upali samocistenje :tapp:
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Da me rabotat so toa sto go brukaat "Brendot" so Servisceto u Chinatown I drzi na kopceto Mode posilno ke se upali samocistenje :tapp:
Ova so samo cistenje e edna od virtuelnite opcii na gree ,konkretno na g tech sigurno nema takvo nesto iako se reklamira deka ima ,no po detalno citanje na upatstvoto za upotreba na ovaa opcija najdov edna * koja veli kaj nekoi uredi i ocigledno kaj mene kaj dvata ne mi se padna takva opcija a smetav deka e vredna opcija .
Inaku da kazam deka probani se site mozni opcii so kombinacija na kopcinja i e djabe , samocistenje nema, pa da ne se trosat so pisuvanje probaj vaka taka onaka .....nevredi.
Do dopolnam deka uredive funcioniraat nee problem ,kako sto veli Riker vredni se za sredna klasa a ne kako sto se reklamirani a i sega gledam cenovno zaminale nad sredna klasa. A megjuvreme nemam zabelezano Strelec da ima promeneto stav okolu tezinata na nadvoresnata edinica ,bidejki gledam Gree e dosta na dieta staven 3.5 kw tezat po 24.5 kg znaci ne gi biva ic prema tvrdenjeto na strelec koj vo mnogu posta nanazad se podsmevase ,mislam deka bese panasonic so 24kg za koja velese ni ke grej ni nisto a sega gree oslabel i toa dosta .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
8 март 2023
Мислења
87
Поени од реакции
60
Ova so samo cistenje e edna od virtuelnite opcii na gree ,konkretno na g tech sigurno nema takvo nesto iako se reklamira deka ima ,no po detalno citanje na upatstvoto za upotreba na ovaa opcija najdov edna * koja veli kaj nekoi uredi i ocigledno kaj mene kaj dvata ne mi se padna takva opcija a smetav deka e vredna opcija .
Inaku da kazam deka probani se site mozni opcii so kombinacija na kopcinja i e djabe , samocistenje nema, pa da ne se trosat so pisuvanje probaj vaka taka onaka .....nevredi.
Do dopolnam deka uredive funcioniraat nee problem ,kako sto veli Riker vredni se za sredna klasa a ne kako sto se reklamirani a i sega gledam cenovno zaminale nad sredna klasa. A megjuvreme nemam zabelezano Strelec da ima promeneto stav okolu tezinata na nadvoresnata edinica ,bidejki gledam Gree e dosta na dieta staven 3.5 kw tezat po 24.5 kg znaci ne gi biva ic prema tvrdenjeto na strelec koj vo mnogu posta nanazad se podsmevase ,mislam deka bese panasonic so 24kg za koja velese ni ke grej ni nisto a sega gree oslabel i toa dosta .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Sekoja "Laga kazana 100 pati stanuva vistina"! Izgleda Im e pravilo broj eden No.1, 24 kg da ne e 5ka ?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
E moj @Sv B , ----- nemaju Gree klime na Balkanu AHRI. Ovo je sertifikat za USA ---- vise puta sam pisao ----- pa mi brisali postove izgleda. Sami sebi skacete u grlo objavljivanjem ovoga :) ------- pojma ti i ekipa nemate ---- smesni ste kao decije obdaniste :)
Nemas poim detence, uste si daleku so mene na polemiziras.
Sedi si madro….hahaha
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.278
Поени од реакции
4.685
Член од
9 февруари 2023
Мислења
106
Поени од реакции
259
Ma koji crni sertifikati ---- lupaju gluposti i ako nista drugo zanose i zabavljaju clanstvo godinama ovde a i sire. Nema sta ---- poslovnost na nivou ............. nadmenost takodje, hrabrost velicanstvena :)
A sa druge strane se plase i cvikaju od zene ;) ----- ko misevi od macke ---- to je posebna prica :icon_mrgr:, eh //// ej bre Greejevci, .... pa nije ona babaroga :)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.613
Поени од реакции
10.235
Абе царе?! Ти понимаеш по англискиј или таква ти е работата, па тераш сошл-медиа со сликички што не ги разбираш?

Убаво што на Грее му сертифицирале комерцијална опрема! Честито на Грее!

Вие тука нема никад ни да видите нешто од ова што му го сертифицирале на грее во Америка!
Кај ви даваат вас да продавате HRV од пола миљон $ па на даље!
Ај седи си мирен не не смеј.
Арно ви оди со Амберот…
 

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
Здраво, ми треба совет околу купување нов клима уред првенствено наменет за греење во зимскиот период.
Ситуацијата е следна.
2 спрата (40 квадрати секој)
На горниот спрат веќе има инсталирано Самсунг клима 3.5 kW (минимум работна температура -7 С што во зима моментално знае да е недоволно) која потенцијално може да се демонтира.

Идеата ми е на двата спрата да имам по една глава.
Опциите се следни:
1. Една нова надворешна единица со две нови глави внатре.
2. Нова клима само за долниот спрат (ќе се користи само за греење во зима), и Самсунг да си остане горе (ќе се користи воглавно за ладење во лето и ,,догрејување'' во зима)

Објектот има 10/10 изолација и 6-7 kW вкупно е повеќе од доволно моќност.

Ако може да добијам совет од поупатените членови за best value/money во однос на бренд и комбинација.

Исто така ме интересира која е главната разлика/предност/недостаток на главите внатре да се стандардни (горна зона што се монтираат) и перепентни(вака ги сретнав незнам како е правилно се нарекуваат), ниско што се монтираат (личат на панели).

Буџет: 1000-1500e

Фала однапред.
 
Член од
8 март 2023
Мислења
87
Поени од реакции
60
E Dalecinskoto e cela "Nauka" u No.1 ;) ke mora Riki da pazi na cas u Chinatown.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Здраво, ми треба совет околу купување нов клима уред првенствено наменет за греење во зимскиот период.
Ситуацијата е следна.
2 спрата (40 квадрати секој)
На горниот спрат веќе има инсталирано Самсунг клима 3.5 kW (минимум работна температура -7 С што во зима моментално знае да е недоволно) која потенцијално може да се демонтира.

Идеата ми е на двата спрата да имам по една глава.
Опциите се следни:
1. Една нова надворешна единица со две нови глави внатре.
2. Нова клима само за долниот спрат (ќе се користи само за греење во зима), и Самсунг да си остане горе (ќе се користи воглавно за ладење во лето и ,,догрејување'' во зима)

Објектот има 10/10 изолација и 6-7 kW вкупно е повеќе од доволно моќност.

Ако може да добијам совет од поупатените членови за best value/money во однос на бренд и комбинација.

Исто така ме интересира која е главната разлика/предност/недостаток на главите внатре да се стандардни (горна зона што се монтираат) и перепентни(вака ги сретнав незнам како е правилно се нарекуваат), ниско што се монтираат (личат на панели).

Буџет: 1000-1500e

Фала однапред.
Предноста е што дуваат долу па топлиот воздух прво долу ќе се рашири пред самиот да се качи нагоре, што особено би ти помогнало ако просторот ти е дуплекс.
Негативната страна е што имаат 1/3 помал проток на воздух споредено со високоѕидните па следствено имаат помал капацитет и помал COP (коефициент на ефикасност)

Ако изолацијата ти е 10/10 би ти рекол да размислиш за поквалитетен парапетен Јапанец за долу и да ја оставиш постоечката горе да припомага и да го врти воздухот за поизедначени температури насекаде.
Би ти предложил да го видиш моделот MFZ-KT35VG на Мицубиши Електрик, пошто знам носи twin компресор (ист како мојата LN35)... само последно се доста поскапени па не знам дали ќе ти е во буџет.

Ако одиш со кинез ќе имаш почести он-офф циклуси на работа а со тоа и намален комфор... + веројатно че треба да одиш со 5kw модел.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.613
Поени од реакции
10.235
@Sv B Дај бе нешто комерцијално што сте изработиле постирај тука! Пофали се! Да видиме и ние малку “свет”! Да видиме како изгледа чилер од 500kw, индустриски измењач, нешто машинерија..?!

Доста само финти продавате, стисни ctrl-alt-del на даљинското за чистење, или за некој “економичен мод”!

Дај заќути ме со факти! Кажи кој мол го опремивте? Која фабрика? Кој процес го одржавате..?! Каде?

П.С. ја го знам одговорот, туку за другиве да им се разјасни колку (не)ве бива!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
@Sv B Дај бе нешто комерцијално што сте изработиле постирај тука! Пофали се! Да видиме и ние малку “свет”! Да видиме како изгледа чилер од 500kw, индустриски измењач, нешто машинерија..?!

Доста само финти продавате, стисни ctrl-alt-del на даљинското за чистење, или за некој “економичен мод”!

Дај заќути ме со факти! Кажи кој мол го опремивте? Која фабрика? Кој процес го одржавате..?! Каде?

П.С. ја го знам одговорот, туку за другиве да им се разјасни колку (не)ве бива!
Ti si izgleda daleku od realnosta….ptica bez krilja…hahaha….ima mnogu….posledniot proekt sto znam e nad 1500KW VRF….kade…doznaj sam….olesnitelna “vo Skopje e”….hahaha….
Za Chileri stom prasuvas….preku 500KW….Replek….dosta ti e….sega mukla.
A za nesto sto nikoj go nema, nitu japankive, PV VRF ( fotovoltaik VRF ) ….nad 300KW….
Prosetaj se do salonot na Gree da vidis kako izgleda vo zivo kompresor od Chiler 2500KW…ke naucis nesto….
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom