Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Druze dzabe probuvas sigurno nema da zemam da meram samo klimata kolku bi bila ili so drugi grejni tela ili vaka ili taka
Ништо не пробувам.... ти пишав добронамерен совет... натаму ти си знаеш.
btw. топлотна е поголем зафат и инвестиција... парно изведба не е баш ефективна варијанта и далеку по-не-економична споредено со изведба со подно или пак воздух-воздух ака клими.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.244
Поени од реакции
3.630
Kaj se deckive sto merat cop/energetska itn? ....tosot lclh, 12ka
Neka izmerat, na medium izduv, 23° podesena, so off set +/-1, ete vi T, na izduv usis bese 26.5, /31m2,sprotivno od klimata 24° na 50/60sm visina, dolzina na dnevnata 6m. 8° nadvoresnaT. Potrosna okolu 450~520w, vklucena klimata okolu 16,30h
 

Attachments

Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Inace za eve lista na uredi (gi selektirav samo tie sto se oznaceni kako DOBRA PONUDA) spored nekoi testovi vo svedska (dali pravele testovi ili samo sporeduvale dokumenti ne znam i nemozam da potvrdam

Effektivitetspoäng = poeni za efektivnost
Miljöpoäng = kolku e dobra za okolinata
Garantipoäang = ocenka na garancijata koja ja nudat
Funtionspoäng = kakvi funkcii ima uredot
* = nedostig na podatoci od nekoi merenja
1668452081005.png
Ke te vikne tebe na gosti da gi stavis meracinjata…..hahahaa.
Poglupa konstatacija deka 30% noviot model ke bide poefikasen nemam cueno. Ti izgleda zivees vo nekoj imaginaren svet.

Тух @Sv B што ми е жал што го нема најдобриот бренд No.1 во Шведскава листа означена како ДОБРА ПОНУДА.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.307
Поени од реакции
4.726
Ништо не пробувам.... ти пишав добронамерен совет... натаму ти си знаеш.
btw. топлотна е поголем зафат и инвестиција... парно изведба не е баш ефективна варијанта и далеку по-не-економична споредено со изведба со подно или пак воздух-воздух ака клими.
Planot e deka panelkite ke bidat vkluceni na nekoja temperatura (recimo 18 stepeni barem so tolku planiram da pocnam pa ke vidime kako ke ide) a klimata da postigne do 20-21 i da vidime kako ke bide potrosuvackata i komforot.

instalacija na toplotna pumpa so parno za taa kukja mi pobaraa pomegju 20k i 24k normalno bez da dojdat da go vidat prostorot ili da napravat merenja i slicno, samo vrz baza na dadena kvadratura broj na spratovi i momentalna potrosuvacka na godisna energija.
spored niv so instalacija na parno potrosuvackata bi se namalila od 8300 (inace proveriv denes za 2021 lugjeto pred mene potrosile 8290kw) na 5500, zborime za toplotna pumpa so efekt od 6.5 ili 7kw za potrosen 1kw struja

Ovaa toplotna pumpa e isto kako nadvoresna edinica za klima a vnatre vrzana na kazan, toplotna pumpa so busenje vo zemja i kompletna instalacija na radijatori bi bila okolu 30-32k, a razlikata vo godisna potrosena energija e okolu 5000-5200kw spored ekonomicnosta na modelot (taka sto razlikata e mala vo potrosena struja na godisno nivo, a golema vo instalacija)

Podno druze ubiva rabotna raka pod 50k edna kompanija nema ponuda dadeno :)
kolku i da e poekonomicno 20k evra nema da gi izvadam dodeka ziveam vo taa kukja (moze ke ziveam 50 godini tamu moze 5 od kaj da znaes :))
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Planot e deka panelkite ke bidat vkluceni na nekoja temperatura (recimo 18 stepeni barem so tolku planiram da pocnam pa ke vidime kako ke ide) a klimata da postigne do 20-21 i da vidime kako ke bide potrosuvackata i komforot.

instalacija na toplotna pumpa so parno za taa kukja mi pobaraa pomegju 20k i 24k normalno bez da dojdat da go vidat prostorot ili da napravat merenja i slicno, samo vrz baza na dadena kvadratura broj na spratovi i momentalna potrosuvacka na godisna energija.
spored niv so instalacija na parno potrosuvackata bi se namalila od 8300 (inace proveriv denes za 2021 lugjeto pred mene potrosile 8290kw) na 5500, zborime za toplotna pumpa so efekt od 6.5 ili 7kw za potrosen 1kw struja

Ovaa toplotna pumpa e isto kako nadvoresna edinica za klima a vnatre vrzana na kazan, toplotna pumpa so busenje vo zemja i kompletna instalacija na radijatori bi bila okolu 30-32k, a razlikata vo godisna potrosena energija e okolu 5000-5200kw spored ekonomicnosta na modelot (taka sto razlikata e mala vo potrosena struja na godisno nivo, a golema vo instalacija)

Podno druze ubiva rabotna raka pod 50k edna kompanija nema ponuda dadeno :)
kolku i da e poekonomicno 20k evra nema da gi izvadam dodeka ziveam vo taa kukja (moze ke ziveam 50 godini tamu moze 5 od kaj da znaes :))

Интересно решено е греењето таму. Дали претходните сопственици ти спомнаа како им било за греење, дали биле стоплени и сл? Ти кажаа некое искуство во тоа поле :D
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.307
Поени од реакции
4.726
Тух @Sv B што ми е жал што го нема најдобриот бренд No.1 во Шведскава листа означена како ДОБРА ПОНУДА.
Iskreno ne znam dali imas povrzanost so odreden proizveduvac (bez razlika dali kako korisnik ili kako prodavac, no toa ne e ni bitno nitu sum ti konkurencija nitu pak ke ti bidam (osven ako ne pocnes da prodavas specificen softver sto Tesla bi sakala da go ima a nema tehnicka moznost :) )) no bi te zamolil da ne go koristis ova kako argument za da provociras iskreno nepotrebna debata od tipot koj ima pogolem.

Realno temava zasluzuva podobra debata i ima potencijal za istoto, ima i lugje koi mozat mnogu da spodelat ama nekako na los nacin se obiduvaat da go napravat toa i stvarno e nekogas zamorno za citanje.
Zatoa eve koga mi se ukazuva moznost da postiram nekakvo iskustvo sakam da spodelam za i drugi da vidat vo ovie uslovi dadeniot ured kako ke pokazal.
No pak ke potenciram toa sto kaj mene se pokazal na odreden nacin ne e znaci deka taka bi bilo sekade, razlicna klima, razlicna gradba na objekt, razlicna dograma/izolacija, na prv pogled ova vo kukjata izgleda super (ama moze i ne e bas taka neli)

Drugi faktori primer se cenata na strujata, jas plakam varijabilna cena vo momentov kade cenata znae da mi varira od 0.5 denari do najmnogu sto sum videl vo poslednive mesec dena e okolu 17-18 denari (od 1vi Noemvri dobiv pristap vo kukjata i od togas mi e startuvan dogovorov so vakvo kupuvanje), primer seuste sum vo stanot ne sum kompletno preselen zasto tuka mozam da sedam do kraj na dekemvri a strujata vo stanov zasto imam potpisano fiksna cena mi iznesuva okolu 2 denari za kw. Toa e cenata so danok no samo cena na strujata, i vo stanov i vo kukjata imam posebna smetka za transport na istata i fiksen danot za transferot od faking 2 denari po kw (ovie 2 denari se samo danokot) +1 denar mi e cenata za prenesen kw.
znaci za transport plakam 3 denari po kilovat (kolku sto bese eftina struja vo mkd)
Ova go potenciram zasto kako sto gledas moze da ima golema razlika na strujata sto se plaka, pa so samoto toa i investicija od 1000evra plus za poekonomicen model moze da se izvadi duri i vo edna sezona. Za razlika od toa vo mkd site imate sekade fiksna cena na strujata pa za razlikata pomegu edna Haier Tundra od 30k ili Toshiba/Daikin sto znaat da bidat i 80-90k e pogolema od uslovite tuka.
50-60k zastedeni pari moze da se od golema korist za edno prosecno semejstvo vo mkd, veruvaj rado bi gi potrosile oni tie pari na rati(vo forma na 15-20% povisoka potrosena struja) vo slednite 2-3-4 godini odkolku da gi dadat sega pa da gi zastedat vo istiot toj period. Toa sto ke go zastedat ke go dadat na bankata sto im dala kredit i na kraj pak ke dojdat do pistite brojki :D

Ali toa e moe mislenje, moze sum vo pravo moze gresam. Pak ke potenciram tuka sum za vodenje diskusija, bi prifatil sugestija/sovet ako e izvodlivo i bi go primenil. Ama nemoj na baza na moite postovi da pocnuvas od dosadnite raspravi nasocena kon odreden brend.


Ke se obidam da ja najdam i energetskata deklaracija koja e napravena vo 2014 godina (ova e pred lugjeto sto mi ja prodadoa kukjata na mene da ja kupat), kade ne e vlezena klimata vo presmetkata, zasto obicno pisuva deka ako stavis klima bi zastedil volku, ako smenis prozori bi zastedil tolku itn itn (sansite da ja najdam se relativno mali zasto ne veruvam deka zacuvav elektronska kopija, a pecatena verzija nemame dobieno). Inaku od minatite sopstvenici prozorite bile kompletno renovirani/restavrirani so drugi zborovi popraveni nedostatoci ako gi imalo, kitirani, promeneti dihtung gumi i slicno (tuka dosta vodat griza za toa barem, pa duri i za novi prozori mnogu poveke kupuvaat drvo odkolku pwc.

Автоматски споено мислење:

Интересно решено е греењето таму. Дали претходните сопственици ти спомнаа како им било за греење, дали биле стоплени и сл? Ти кажаа некое искуство во тоа поле :D
За цела 2021 година претходните сопственици (двајцата се на возраст над 70 години и пријавија дека грееле на 21 степен) потрошиле 8200-8300кв (дали беше 8240 или 8290 (ova e godisnata potrosuvacka za 2021 proveriv denes vo dokumentite)), што значи ако изготват нова енергетска декларација ќе се добие околу 62кв/м2 потрошувачка во 2021 година (која пак е неточна зашто ги опфаќа сите уреди машина садови/алишта, сушара, шпорет, фрижидер итн итн)
Ако ви треба како референца
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Апсолутно се сложувам и цело време го зборувам истото..
Колку пари толку музика..
Инаку се се прави во Кина..
Ако два производа се направени во Кина тогаш разлика во цената е заради квалитет..на деловите а не заради маржа или бренд..
А доколку едниот е во Германија а другиот во Кина. Е тогаш може да биде таа разлика заради поголемите трошоци
Но на овој форум збирките ги направија овие од Грее..велејќи оти јапонските клими не вределе
Druze dzabe probuvas sigurno nema da zemam da meram samo klimata kolku bi bila ili so drugi grejni tela ili vaka ili taka, ne mi se mene uredite za da si go meram so drugi tuka na koj kolku mu trosi klimata. Mene mi e bitno da e zgreano na prostojna temperatura. Ako e visoka potrosuvackata na prolet ke se bara drugo resenie za slednata zima (i ako veke se bara drugo resenie toa verojatno bi bilo toplotna pumpa vozduh voda, i instalacija na parno, zasto instalacija na podno bi bila preskapa poradi rabotnata raka)

Se razbirame zatoa i ne mu krojam kapa na neroden petko. Koga ke pocnam da ja koristam ke vidam kako sum zadovolen od komforot i od vkupnata potrosuvacka doma i dali se isplati da vlozuvam vo nov sistem na greenje ili ne

Inace za eve lista na uredi (gi selektirav samo tie sto se oznaceni kako DOBRA PONUDA) spored nekoi testovi vo svedska (dali pravele testovi ili samo sporeduvale dokumenti ne znam i nemozam da potvrdam

Effektivitetspoäng = poeni za efektivnost
Miljöpoäng = kolku e dobra za okolinata
Garantipoäang = ocenka na garancijata koja ja nudat
Funtionspoäng = kakvi funkcii ima uredot
* = nedostig na podatoci od nekoi merenja
Прегледај го приврзокот 353621
Немој вакви листи кај што ги нема грее..Ќе го окркаш ни крив ни должен ..Ќе биде војна од плачковциве..
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
Здраво друштво,сакам мислење ваше во врска со вивакс аери Р . Ја монтирав пред 3 дена и денес прв пат ја палам и приметувам од време на време звук како перка да закача во внатрешната единица и трае околу 5-8секунди нормално е или не? И гледам на нет далечинското на аери е различно од моето,има тоа некоја врска? IMG_20221114_232414.jpg
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Iskreno ne znam dali imas povrzanost so odreden proizveduvac (bez razlika dali kako korisnik ili kako prodavac, no toa ne e ni bitno nitu sum ti konkurencija nitu pak ke ti bidam
Не бе уживај, ова онака сакав само да го задевнам Sv B, чисто онака оти тој постојано се задева ;)

spored niv so instalacija na parno potrosuvackata bi se namalila od 8300 (inace proveriv denes za 2021 lugjeto pred mene potrosile 8290kw) na 5500, zborime za toplotna pumpa so efekt od 6.5 ili 7kw za potrosen 1kw struja
Ова и не е некоја голема потрошувачка, бар не многу поголема од она што имаме во МК.
Тоа панелите што ги спомна звучеа пострашно...
А тоа ефект што го викаш 6.5-7 ниe тука си го викаме COP, и таква висока бројка ретко кој модел може да испорача... сем со подно греење можда....

Podno druze ubiva rabotna raka pod 50k edna kompanija nema ponuda dadeno :)
kolku i da e poekonomicno 20k evra nema da gi izvadam dodeka ziveam vo taa kukja (moze ke ziveam 50 godini tamu moze 5 od kaj da znaes :))
Од друга страна ако увидиш дека климата ти е доста поекономична од панелите... можеш да размислиш за решенија што се предлагаат во МК тука на форумов. Да си набавиш уште 1-2 (зависи колкав и каков е распоредот на просториите) квалитетни климички од по 2к еур сосе монтажа и да ја вратиш инвестицијата во догледен рок.
Е сеа комфорот е друг со парно или подно споредено со дувањето од климите... ама па и инвестицијата е друга :)

a strujata vo stanov zasto imam potpisano fiksna cena mi iznesuva okolu 2 denari za kw. Toa e cenata so danok no samo cena na strujata, i vo stanov i vo kukjata imam posebna smetka za transport na istata i fiksen danot za transferot od faking 2 denari po kw (ovie 2 denari se samo danokot) +1 denar mi e cenata za prenesen kw.
znaci za transport plakam 3 denari po kilovat (kolku sto bese eftina struja vo mkd)
Па доста ефтини цени сте имале во Шведска.....
Не знам колку следиш... ама и во МК транспортот е веќе засебен трошок т.е. во сметките е пишан под засебна стапка и како што гледам е доста поскап од во Шведска :(
1kw транспорт = 3,3742 денари
Цените по блокови се следни
Домаќинства ДВОТАРИФНО мерење (висока тарифа) ВТ14,3484ден/kWh01.07.2022
Домаќинства ДВОТАРИФНО мерење (висока тарифа) ВТ24,7017ден/kWh01.07.2022
Домаќинства ДВОТАРИФНО мерење (висока тарифа) ВТ35,2877ден/kWh01.07.2022
Домаќинства ДВОТАРИФНО мерење (висока тарифа) ВТ414,1025ден/kWh01.07.2022
Домаќинства ДВОТАРИФНО мерење (ниска тарифа) НТ0,6193ден/kWh01.07.2022
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.981
Inače ako se stavi DDV sega samo 5% a od nova godina 15%, se dobivaat slednite vkupno ceni po blokovi:
do 210 Kwh ........... 8.106 den/kwh
od 210 do 630 .......8.484
od 630 do 1050 ......9.093
nad 1051 ........18.354
NT .................4.19
cenite se so 5% DDV,plus komunalna taksa 184 den
Vo apsoluten iznos tuka se od 10 do 15 pati povisoki od evropskite.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.244
Поени од реакции
3.630
Inače ako se stavi DDV sega samo 5% a od nova godina 15%, se dobivaat slednite vkupno ceni po blokovi:
do 210 Kwh ........... 8.106 den/kwh
od 210 do 630 .......8.484
od 630 do 1050 ......9.093
nad 1051 ........18.354
NT .................4.19
cenite se so 5% DDV,plus komunalna taksa 184 den
Vo apsoluten iznos tuka se od 10 do 15 pati povisoki od evropskite.
Blazesi ni....
Автоматски споено мислење:

Kaj se deckive sto merat cop/energetska itn? ....tosot lclh, 12ka
Neka izmerat, na medium izduv, 23° podesena, so off set +/-1, ete vi T, na izduv usis bese 26.5, /31m2,sprotivno od klimata 24° na 50/60sm visina, dolzina na dnevnata 6m. 8° nadvoresnaT. Potrosna okolu 450~520w, vklucena klimata okolu 16,30h
Ne saka nikoj da vidi...?? ili namerno ne gledate....??mislejnata mi se 50/50....
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.307
Поени од реакции
4.726
Kaj se deckive sto merat cop/energetska itn? ....tosot lclh, 12ka
Neka izmerat, na medium izduv, 23° podesena, so off set +/-1, ete vi T, na izduv usis bese 26.5, /31m2,sprotivno od klimata 24° na 50/60sm visina, dolzina na dnevnata 6m. 8° nadvoresnaT. Potrosna okolu 450~520w, vklucena klimata okolu 16,30h
Druze 8 stepeni sto se vika noknata mi e nad toa :), vo tekot na minatata nok primer minimalnata mi bese 6 stepeni, barem do cetvrtok nema temperatura pod 5 stepeni predvidena, a posle toa dnevnite treba da bidat maksimum 5-6 stepeni (ladna bila ovaa svedska be :), sala na strana ama tuka varijaciite pomegu dnevna i nokna temperatura se minimalni sporedeno so toa sto go imame vo mkd)

Ова и не е некоја голема потрошувачка, бар не многу поголема од она што имаме во МК.
Тоа панелите што ги спомна звучеа пострашно...
А тоа ефект што го викаш 6.5-7 ниe тука си го викаме COP, и таква висока бројка ретко кој модел може да испорача... сем со подно греење можда....
I u mkd imas pumpi so golem COP ama se i druga cena ne se 500 evra :D, inace mislam deka na slikata so dobar izbor vo zagradi za sekoja klima bese staveno (COOP/SEER) ako ne se lazam
Од друга страна ако увидиш дека климата ти е доста поекономична од панелите... можеш да размислиш за решенија што се предлагаат во МК тука на форумов. Да си набавиш уште 1-2 (зависи колкав и каков е распоредот на просториите) квалитетни климички од по 2к еур сосе монтажа и да ја вратиш инвестицијата во догледен рок.
Е сеа комфорот е друг со парно или подно споредено со дувањето од климите... ама па и инвестицијата е друга :)
Normalno za bilo sto koga ke se menuva ke si dojde nekoj od licenciranive kompanii tuka ke si napravi uvid ke dizajnira i ke kaze sto preporacuva kolku potrosuvacka se predviduva so koja opcija i vo zavisnost od cenata ke si odlucam (ako dojde do toa nivo ke spodelam sto predlozile i kako preporacuvaat)
Па доста ефтини цени сте имале во Шведска.....
Не знам колку следиш... ама и во МК транспортот е веќе засебен трошок т.е. во сметките е пишан под засебна стапка и како што гледам е доста поскап од во Шведска :(
1kw транспорт = 3,3742 денари
Цените по блокови се следни
Домаќинства ДВОТАРИФНО мерење (висока тарифа) ВТ14,3484ден/kWh01.07.2022
Домаќинства ДВОТАРИФНО мерење (висока тарифа) ВТ24,7017ден/kWh01.07.2022
Домаќинства ДВОТАРИФНО мерење (висока тарифа) ВТ35,2877ден/kWh01.07.2022
Домаќинства ДВОТАРИФНО мерење (висока тарифа) ВТ414,1025ден/kWh01.07.2022
Домаќинства ДВОТАРИФНО мерење (ниска тарифа) НТ0,6193ден/kWh01.07.2022
Vo apsoluten iznos tuka se od 10 do 15 pati povisoki od evropskite.
Tuka e dosta kompliciran sistemot, uloga igra kade zivees koj e sopstvenik na mrezata vo tvojot reon, kolku struja ke rezerviras da trosis na godisno nivo, dali glavniot osigurac ti e 16A ili 20A ili kolku i da imas glaven osigurac i slicno.
Primer za stanot dogovorot sto go imam mi e na godisna potrosuvacka od 2000kw (trosam pomegu 100 i 150 mesecno, skoro nikogas ne sum nad 130) I ima glaven osigurac od 16A
Poradi "niskata" rezervacija od 2000 imam fiksna davacka kon sopstvenikot na mrezata od 1200sek godisno (raspredelena na mesecno nivo)
znaci 100sek mesecno na gladno, na toa se dodava 0.25sek za sekoj potrosen kilovat i 0.45sek danok za sekoj potrosen kilovat.
ili vo razbirlivi sumi edna krina toa se 500 denari na gladno + 3 denari za sekoj kilovat (1 denar za optovaruvanje na mrezata, 2 denari kako danok)

Za vo kukjata zasto isto imam 16A glaven osigurac i potrosuvacka nad 8000kw godisno prijaveno zatoa na gladno ke plakam 450sek(okolu 2250denari) samo taksa i tie 3 denari za po kilovat, ako pobaram 20A osigurac primer ide na 650sek mesecno na gladno samo zasto mozes da povleces pojke struja na saat (a moze i gresno go razbiram)
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Kaj se deckive sto merat cop/energetska itn? ....tosot lclh, 12ka
Neka izmerat, na medium izduv, 23° podesena, so off set +/-1, ete vi T, na izduv usis bese 26.5, /31m2,sprotivno od klimata 24° na 50/60sm visina, dolzina na dnevnata 6m. 8° nadvoresnaT. Potrosna okolu 450~520w, vklucena klimata okolu 16,30h
Ne saka nikoj da vidi...?? ili namerno ne gledate....??mislejnata mi se 50/50....
Што да види... што да пресмета.... 40С deltaT не Амберот.... Уруру Сарара не вади.... ама твојов Тосот си го сликнал дека извадил :)
na medium izduv, 23° podesena, so off set +/-1, ete vi T, na izduv usis bese 26.5
Со вакви податоци што сакаш да ти се пресмета не знам....
Земи сними бар 10 минути видео со моментална потрошна, температура на воздух на усис и издув, подесување од далечинско и сподели податоци за проток од сервисно за моделот.... па ќе пресметаме...
Со матно сликче и вакви изјави COP да се пресметуваше и Тosot-от твој ќе беше на Шведската листа за ДОБРА ПОНУДА споделена погоре.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.981
Druze 8 stepeni sto se vika noknata mi e nad toa :), vo tekot na minatata nok primer minimalnata mi bese 6 stepeni, barem do cetvrtok nema temperatura pod 5 stepeni predvidena, a posle toa dnevnite treba da bidat maksimum 5-6 stepeni (ladna bila ovaa svedska be :), sala na strana ama tuka varijaciite pomegu dnevna i nokna temperatura se minimalni sporedeno so toa sto go imame vo mkd)


I u mkd imas pumpi so golem COP ama se i druga cena ne se 500 evra :D, inace mislam deka na slikata so dobar izbor vo zagradi za sekoja klima bese staveno (COOP/SEER) ako ne se lazam

Normalno za bilo sto koga ke se menuva ke si dojde nekoj od licenciranive kompanii tuka ke si napravi uvid ke dizajnira i ke kaze sto preporacuva kolku potrosuvacka se predviduva so koja opcija i vo zavisnost od cenata ke si odlucam (ako dojde do toa nivo ke spodelam sto predlozile i kako preporacuvaat)



Tuka e dosta kompliciran sistemot, uloga igra kade zivees koj e sopstvenik na mrezata vo tvojot reon, kolku struja ke rezerviras da trosis na godisno nivo, dali glavniot osigurac ti e 16A ili 20A ili kolku i da imas glaven osigurac i slicno.
Primer za stanot dogovorot sto go imam mi e na godisna potrosuvacka od 2000kw (trosam pomegu 100 i 150 mesecno, skoro nikogas ne sum nad 130) I ima glaven osigurac od 16A
Poradi "niskata" rezervacija od 2000 imam fiksna davacka kon sopstvenikot na mrezata od 1200sek godisno (raspredelena na mesecno nivo)
znaci 100sek mesecno na gladno, na toa se dodava 0.25sek za sekoj potrosen kilovat i 0.45sek danok za sekoj potrosen kilovat.
ili vo razbirlivi sumi edna krina toa se 500 denari na gladno + 3 denari za sekoj kilovat (1 denar za optovaruvanje na mrezata, 2 denari kako danok)

Za vo kukjata zasto isto imam 16A glaven osigurac i potrosuvacka nad 8000kw godisno prijaveno zatoa na gladno ke plakam 450sek(okolu 2250denari) samo taksa i tie 3 denari za po kilovat, ako pobaram 20A osigurac primer ide na 650sek mesecno na gladno samo zasto mozes da povleces pojke struja na saat (a moze i gresno go razbiram)
Многу лелекања( не мислам на тебе специално), а примањата се кријат. Што да речам јас со пензија од 300 е, а за струја треба да идвојам од 3000 до 8000ден, просечно да речеме 5000 ден(85е).....Европа не убедува дека имаме најевтина ел. енергија, а јас плаќам према примањата десет пати повеќе, значи како да плаќам 850е на 3000е пензија.
Еве син ми е лекар во Германија се жали дека сега од 110е треба да плаќа 200е месечно комплет греење, топла вода и ел. енергија, а зима од 3500 до 4000е месечно, на крај година се прави ребаланс горе или доле.
Ние сме тука јадници, впрочем и ти си се нашол таму од слични причини.
Знам сега ако почнеш да редиш трошоци на крај пак кусоци, ама ние овде половина од тие трошоци не ги есапиме зошто силом прилика не ни можеме да си ги дозволиме.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.136
Поени од реакции
4.954
Здраво друштво,сакам мислење ваше во врска со вивакс аери Р . Ја монтирав пред 3 дена и денес прв пат ја палам и приметувам од време на време звук како перка да закача во внатрешната единица и трае околу 5-8секунди нормално е или не? И гледам на нет далечинското на аери е различно од моето,има тоа некоја врска?Прегледај го приврзокот 353692
Pusti sliki od Vnatresnata i Nadvoresnata Edinica dali e montirana klimata so minimum 3 metri bakarni cevki toa ( sustenje ) moze da e od freonot ako se pokratki cevkite koj odat od Vnatresnata do Nadvoresnata Edinica ( treba minumum 3 metri bakarni cevki ) Vnatresnata Edinica treba da e odalecena od prafonot 10 do 15 cm

Okolu Dalecinskot sega novite modeli na Vivax AERI + se so vakvo dalecinsko


Starite modeli na Vivax AERI bea so vakvo dalecinsko
 

Kajgana Shop

На врв Bottom