Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
7к еур за стар модел на R410 фреон е PUHZ-SHW140YHA...ова за 2к може да помине, мало сутра за 7k ;)
Baska toa PUHZ-SHW140YHA e samo nadvoresnata edinica koja zaedno so vnatresnata kosta kako i sto kaza clenot od Bitola mu nudele za 10k eura....samo nerazbravme sto se dobiva za tie 10k eura vo kilowati koga ke zaladi vo Bitola taka i vo COP sto e najbitniot moment sto ovde se zaboshotuva....
Членот воопто не спомна дека прашал за Мицубиши..... не па да му нуделе за 10к.
А 2к еур се знае што оди, евтинкото... кинеското....
Врвна јапанска зубадан топлинска пумпа тешко... моментално не ме чуди и да е крената од 7к на 10к еур... коа може Амберката ваша 10.000 денари да поскапи...

Точно она што го пишав е моделот само од надворешната единица... а цената беше за комплет систем со внатрешна единица.
Пишав дека од пред 2 (и кусур) години е информацијата од мене... а тогаш а веројатно и сега нема подобра топлинска пумпа од онаа што ја пишав.
COP мислам сне расправале и споредувале тука на долго и на широко.... бар јас имам доста елаборирано за кај климиве што COP вадат Мицубиши ;)

И за крај, ДА, се забошотува тука многу дека на луѓево им требаат ептен јаки топлински пумпи од 30+kw за да се згреат тие 3 саати еднаш на 5 години кога во Битола ќе падне температурата -27С.
Дур и се препорачува 2 комада кинески Грее 16kw... е дур тогаш ниски ќе бидат сметките ;)


Vaka...sea za sekoja ponuda sto si ja sobral i si ja analiziral samo cenata od 10000€ sea pisi kolku KW ti ponudile site za 10000€....i posle napisi kolku KW Ti mislis deka ti se potrebni za 180-190m2 ne na +7 tuku na najladnata temperatura za tvojata lokacija ...region.
Ama....oni ke ti stavat za 10k pumpa so vgradeni 9kw elektricni grejaci za da se nadopolni ona sto pumpata znaat deka nemoze da go postigne.....mora eletricnite grejaci da go dogreat...pa posle visoki smetki za struja...e pa visoki.
Od Gree imas 16kw za 5k i dve pumpi mozes da si zemes za 10k vkupna mokjnost 32kw, bez grejaci bez bakraci so najkvalitetni delovi ....Alfa Laval i Danfos izmenuvaci vo Hydroboxot...Wilo Pumpa koja u denesni uslovi kosta preku 400evra...vrven kvalitet se Gree pumpite
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
12
Поени од реакции
17
7к еур за стар модел на R410 фреон е PUHZ-SHW140YHA...ова за 2к може да помине, мало сутра за 7k ;)
Baska toa PUHZ-SHW140YHA e samo nadvoresnata edinica koja zaedno so vnatresnata kosta kako i sto kaza clenot od Bitola mu nudele za 10k eura....samo nerazbravme sto se dobiva za tie 10k eura vo kilowati koga ke zaladi vo Bitola taka i vo COP sto e najbitniot moment sto ovde se zaboshotuva....
TOSHIBA ESTIA HI POWER inverter
HWS-P1105XWHT9-E / HWS-P1405H8R-E so vgraden elektricen grejac od 9kw. Isto i od Vailant 16kw plus grejac 8000€

Iskreno ne se razbiram vo ovie raboti pa za to pisav tuka i pobarav mislenje, ako znaev nemase da pisam ke odev to so znam deka e najubo i najisplatlivo i ke si go namestev. So nasiot standard ova e investicija so treba da ja plakjame so godini i ne mi se rizikva..
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.394
Поени од реакции
2.668
TOSHIBA ESTIA HI POWER inverter
HWS-P1105XWHT9-E / HWS-P1405H8R-E so vgraden elektricen grejac od 9kw. Isto i od Vailant 16kw plus grejac 8000€

Iskreno ne se razbiram vo ovie raboti pa za to pisav tuka i pobarav mislenje, ako znaev nemase da pisam ke odev to so znam deka e najubo i najisplatlivo i ke si go namestev. So nasiot standard ova e investicija so treba da ja plakjame so godini i ne mi se rizikva..
Gree toplinska Versati III Split 16kw, mislam deka monofazna e 4700, a trofazna 4900.
Ima vgradeno i trokrak ventil, cenata e prifatliva. Vredi za investicijata.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
@Bianconero10
Мислам дека не треба да ризикуваш. Фирмата нема уред ни од 500 - 1000 евра кој работи перфектно од -10С до + 10С. Секогаш некои проблеми. Нема Eurovent. Многу ризик по сето она што е напишано и за многу поевтините Gree уреди.

Еве, продавачите и промотерите нека ми препорачаат која Gree клима да купам до 1000е за 30м2, една соба, добро изолирана и дека уредот работи убаво од -15C до +15C, внатрешна температура 23C ?

Загуби на топлина во просторијата во идеални услови :
-15C-1,88kw
-10C-1,66kw
- 5C-1,44kw
0C-1,22kw
+5C-1,06kw
+10C-0,78kw
+15C-0,57kw
....а ќе има 10-20% поголеми загуби сигурно.

Предлози може да дадат и други брендови.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Bianconero10
Мислам дека не треба да ризикуваш. Фирмата нема уред ни од 500 - 1000 евра кој работи перфектно од -10С до + 10С. Секогаш некои проблеми. Нема Eurovent.
Прво лажеш дека нема Еуровент Грее што лесно се проверува на линкот
@Bianconero10
Еве, продавачите и промотерите нека ми препорачаат која Gree клима да купам до 1000е за 30м2, една соба, добро изолирана и дека уредот работи убаво од -15C до +15C, внатрешна температура 23C ?

Загуби на топлина во просторијата во идеални услови :
-15C-1,88kw
-10C-1,66kw
- 5C-1,44kw
0C-1,22kw
+5C-1,06kw
+10C-0,78kw
+15C-0,57kw
....а ќе има 10-20% поголеми загуби сигурно.

Предлози може да дадат и други брендови.
Бараш нешто што ни на еуровент го нема т.е собна температура од 23Ц....Еуровент ти дава податок за на 20Ц собна температура а како тоа да го преведеш за +3 степена т.е за 23C изгледа треба да им пишеш на еуровент да си ги сменат правилниците за тестирање како што ти се сака :icon_lol:
Ајде ти предложи ни клима од јапанциве што ги задоволува твоите топлински губитоци...ама и на +15 да работи со 0.57кw а и на -15 со 1.88кw ;)
За да имаш клима која би давала 1,88kw на -15 како бивалентна минимално, би требало да има PdisignH на енергетската етикета за ладна зона од 2,3kw за да се воопшто тестира на -15....а во твојот случај тоа секако не е така, немаш PdesignH за Ладна зона, тоа што имаш е имаш бивалентна на -7 и после тоа може само да догреваш со греалки.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
За еуровент мислев на обична клима, не на овие скапи уреди. Се извинувам ако напишав погрешно. Не сакам да греам до 20 степени туку на 23. А за еуровент ми е гајле, ама ми значи кога имам информација за обичната клима како се однесува на ладно.
Не знам која клима може да ја задоволи потребата, затоа прашувам. И не е важно дали е кинески или јапонски уред.

Треба да ги избереме уредите кои се најадекватни за нашите зими. Сировата моќност на -20 еднаш во 10 години не значи многу, ако климата работи лошо на -5 или +5, температура кои се најзастапени кај нас. Овие клими што ги имам со потрошувачка од 700-900w во целост за двете, без проблем одржуваа 24C - 42m2, неколку дена кога беше -15. ..а тоа е 2-3% временски период од грејната сезона. Имам впечаток дека без проблем можеше да ми се загрее станот и на -20. А ако не може да загрее на -20, тогаш ќе го вклучам греалката. Мене ми е важно 97% од грејната сезона да работи добро и прецизно. Не живееме во норвешки фјордови :)

@Strelec
Како би се однесувала Амбер во мојата ситуација,за 30м 2, една соба ? Знам дека е многу моќен уред.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Ајде и другите членови ако можат да помогнат и дадат предлози. Имате различни клими, различни производители. Ова е случај кој е често вообичаени кај нас.
Што е најдобро за мојата потреба...
Површина : 30м2, една соба, одлична изолација
Греење : на 23C
Буџет : максимум 1000е
Загуби на топлина во идеални услови :
-15C-1,88kw
-10C-1,66kw
- 5C-1,44kw
0C-1,22kw
+5C-1,06kw
+10C-0,78kw
+15C-0,57kw
(....а ќе има 10-20% поголеми загуби сигурно. )

Клима треба да работи прецизно, да има што е можно поголем капацитет на ладно време, но и да работи добро кога надворешните температури се во плус.
Мене ми е важно климата одлично да функционира на температурите кои кај нас се најзастапени во зима
Го погледнав линкот до Eurovent од @Strelec , за Gree има Amber, Bora, Lomo и Fairy, но многу модели со исти имиња и истата моќ. Многу Gree клима уреди кои се продаваат кај нас ги нема на Eurovent страницата.
Би сакал да купам што подобро, но и што поевтино :). Max 1000e. И не е важно дали е кинески или јапонски уред.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Zdravo na site,

Vo plan imam da stavam toplotna pumpa pa rekov da prasam za mislenje i iskustva od nekoj poupateni od mene. Se raboti za kukja so vkupna povrsina od nekoi si 180-190 m², na tri sprata i cel otvoren prostor bez vrati pomegju spratovite, vekje mi e postavena instalacijata za podno greenje na sredniot sprat kaj sto ke bidat kujnata, trpezarijata i dnevnata i isto taka postaveni se radijatorite na ostanatite 2 sprata. Da napomenam deka kukjata e maltarena + imam izolacija 8mm stiropor so pvc dograma.

Vaka od ponudenite sto razgledav bea LG, Toshiba, Haier, Vailant, Gree, Ariston..cenite na site skoro bea razlicni sto mo igra i uloga da bidi so nekoja si razumna cena da ne e 10000€.
Гледам веќе си се распрашал и знаеш како одат цените.
Не знам само дали ти кажале дека топлински и радијатори не одат рака под рака! А сам велиш дека кај тебе е комбинација од еден спрат подно и два спрата радијатори!?
Прво за да се изведе тоа(!) различен проток и различна температура сосе бафер, ќе ти треба една соба само за разводот! т.н.техничка просторија.
Радијаторите ти се исто поставени!? 55/45? 70/60? Пиши крст на тие уште одма!
Ефикасност на пумпата! Дури и кога дава иста моќност(топлина) е огромна разлика во КОП-от меѓу 45ц и 30ц!
На крај пари… ако имаш супер! Ама ако немаш и планираш да ја плаќаш на рати, сосе сметките за струја… огин! Ќе чекаш 5 до 10 години да ти се исплати, па тек тогаш ќе почнеш да “штедиш”! Ако и нешто уштеди, еден квар и “Ш” нема да остане од таа заштеда!

Поентава ми е дека за ТП мораш да имаш исполнето многу услови за да влезе во игра.
Многу е пишувано тука, и за изолација, и за подно, и за фенкојлери… па и за самата исплатливост.
Размисли си ептен убаво пред да се заглавиш!
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Ајде и другите членови ако можат да помогнат и дадат предлози. Имате различни клими, различни производители. Ова е случај кој е често вообичаени кај нас.
Што е најдобро за мојата потреба...
Површина : 30м2, една соба, одлична изолација
Греење : на 23C
Буџет : максимум 1000е
Загуби на топлина во идеални услови :
-15C-1,88kw
-10C-1,66kw
- 5C-1,44kw
0C-1,22kw
+5C-1,06kw
+10C-0,78kw
+15C-0,57kw
(....а ќе има 10-20% поголеми загуби сигурно. )

Клима треба да работи прецизно, да има што е можно поголем капацитет на ладно време, но и да работи добро кога надворешните температури се во плус.
Мене ми е важно климата одлично да функционира на температурите кои кај нас се најзастапени во зима
Го погледнав линкот до Eurovent од @Strelec , за Gree има Amber, Bora, Lomo и Fairy, но многу модели со исти имиња и истата моќ. Многу Gree клима уреди кои се продаваат кај нас ги нема на Eurovent страницата.
Би сакал да купам што подобро, но и што поевтино :). Max 1000e. И не е важно дали е кинески или јапонски уред.
Пријателе јас долго се немав приклучено. Сега го гледам твојов пост и може да ти кажам дека твоиве загуби се комплетно нереални. Не знам како ги сметаше ама во реалноста дури и да имаш добра изолација (10цм на ѕидови, таван, PVC со троен стакло пакет и тнт.) загубите ти се барем 50% повисоки.
Ако ги имаш сите овие изолации, во реалноста рачунај за околку 3W на м2 за 1 степен разлика.
Тоа ти еднакво на губиток на м2 за 1 степен разлика х површтина х разлика од внатрешна и надворешна температура. Во твојот случај на -10 = 3х30х33=2.970W. На -15 = 3*30*38=3.420W.

Било кој од овие модели со tBiv на -10 би тренало да е горе долу прилично добар избор за греење до -10.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Пријателе јас долго се немав приклучено. Сега го гледам твојов пост и може да ти кажам дека твоиве загуби се комплетно нереални. Не знам како ги сметаше ама во реалноста дури и да имаш добра изолација (10цм на ѕидови, таван, PVC со троен стакло пакет и тнт.) загубите ти се барем 50% повисоки.
Ако ги имаш сите овие изолации, во реалноста рачунај за околку 3W на м2 за 1 степен разлика.
Тоа ти еднакво на губиток на м2 за 1 степен разлика х површтина х разлика од внатрешна и надворешна температура. Во твојот случај на -10 = 3х30х33=2.970W. На -15 = 3*30*38=3.420W.

Било кој од овие модели со tBiv на -10 би тренало да е горе долу прилично добар избор за греење до -10.
Фала за одговорот.
Ги пресметав загубите на топлина со овој калкулатор ... https://microma.rs/kalkulator/
Можеби калкулаторот не е добар. Тоа е гарсоњера 6x5m, има само еден надворешен ѕид, се наоколу се грее и под станот и над станот. Трет кат од вкупно 5 ката. Столаријата е PVC со троен стакло. Подот има изолација од стиропор од 5cm, буков паркет 22mm. Надворешен ѕид гитер блок + малтер + стиропор од 10cm . На овој калкулатор ставив 10 cm стиропор на таванот, бидејќи нема друга опција, исто така и за ѕидовите. На -10 (23C) калкулаторот покажува загуби од 1662w (1,66kw). На -15 (23C) калкулаторот покажува загуби од 1.881w (1,88kw).
Дали е ова добро или не?
 
Последно уредено:
Член од
25 јануари 2014
Мислења
18
Поени од реакции
11
Некој да каже искуство со кандаско таванско греење Therma Ray?

Купивме простор во кој што веќе е инсталирано, летово планираме да реновираме и треба да решиме дали ќе го задржиме или ќе го менуваме.
Somebody, anybody?
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Фала за одговорот.
Ги пресметав загубите на топлина со овој калкулатор ... https://microma.rs/kalkulator/
Можеби калкулаторот не е добар. Тоа е гарсоњера 6x5m, има само еден надворешен ѕид, се наоколу се грее и под станот и над станот. Трет кат од вкупно 5 ката. Столаријата е PVC со троен стакло. Подот има изолација од стиропор од 5cm, буков паркет 22mm. Надворешен ѕид гитер блок + малтер + стиропор од 10cm . На овој калкулатор ставив 10 cm стиропор на таванот, бидејќи нема друга опција, исто така и за ѕидовите. На -10 (23C) калкулаторот покажува загуби од 1662w (1,66kw). На -15 (23C) калкулаторот покажува загуби од 1.881w (1,88kw).
Дали е ова добро или не?
Друже ти имаш исто како кај мене , јас грејам 30 кв

За 1000 еура земи си шораи еџ 13 ако сакаш убаво и ефтино да се грееш
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Друже ти имаш исто како кај мене , јас грејам 30 кв

За 1000 еура земи си шораи еџ 13 ако сакаш убаво и ефтино да се грееш
Чекај сеа Гри експертите ќе дојдат, како Тошиба е ужас Гри треба да стаи за тие пари боље има...
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Чекај сеа Гри експертите ќе дојдат, како Тошиба е ужас Гри треба да стаи за тие пари боље има...
Нека стави негово си е.
Јас само кажувам мое искуство али гледам некако слабо заинтересираност за прави искуства.
После секој месец имам постирано потрошувачка на климата без лаги колку е толку, додека бе видов од сите други кои коментираат на темата.
Изгледа како и платата никој не кажува точно македонска работа

пуштена од 15.12 до 31.03 ,24/7 потрошени 680 киловати *6 ден( некоја средна цена) = 4100 ден за греење оваа сезона

DE3CD856-CF57-436D-90A4-1D56EDCBDDFF.png
Еве и сметките од дек/јан/фев/март, ја задоволен од оваа сезона.
Може да продолжите да се карате, ке пишам искуства на лето ако некој го интересира.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
TOSHIBA ESTIA HI POWER inverter
HWS-P1105XWHT9-E / HWS-P1405H8R-E so vgraden elektricen grejac od 9kw. Isto i od Vailant 16kw plus grejac 8000€

Iskreno ne se razbiram vo ovie raboti pa za to pisav tuka i pobarav mislenje, ako znaev nemase da pisam ke odev to so znam deka e najubo i najisplatlivo i ke si go namestev. So nasiot standard ova e investicija so treba da ja plakjame so godini i ne mi se rizikva..
Poveli druze(modelot sto ti go ponudile e na 17ta str od PDFot Toshiba Estia HWS-P1105XWHT9-E / HWS-P1405H8R-E) ovde pisuva deka e so vgraden grejac od 12kw :(....pumpata dava samo 10,8kw na -7 so COP 1,8 ili u prevod na -7 trosi 6kw/h na saat....za 8000eu kako sto kaza deka ti ja ponudile kako ke zgrees 190m2 so ova stvarno neznam, osven grejacite ako ne se ukljucat.
Grejacite.jpg

Estia.jpg

Estia1.jpg
 

Attachments

Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom