Најекономично греење (затоплување)

Член од
6 април 2014
Мислења
4.956
Поени од реакции
6.178
Дали се добри како бр

Дали се добри како бренд за греење и ладење или да купам некој друг бренд?
Купи си Грее не се мачи со тоа не вреди иако се солидни клими. Ама грее си е грее.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
374
Поени од реакции
524
Купи си Грее не се мачи со тоа не вреди иако се солидни клими. Ама грее си е грее.

Ako ne si znael Inventor gi pravi Gree i jas sum prezadovolen od Inventor Nemesis Pro 7kw vnatresna edinica ista amber na lik a inaku toa e Feri so ista tezina i vnatresna i nadvoresna i po specifikacii se e isto
Grejam 80 kvadrata dneven okolu 50m2 hodnik i dve detski sobi non stop vklucena na 24 stepena vo dnevna dovaga okolu 24-25 a vo detskite sobi okolu 21stepen eve lani za januari mi dojde smetka 4500 e ovaa godina malki e pokacena plativ 5100 denari za struja a za februar 3900 bidejki bese topol mesec.
E sega go nema Nemesis Pro ima nekoj drugi modeli pod brendot Inventor toa e proizvodstvo na Gree samo za grcki pazar kade se prodavaat pod imeto Inventor.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.136
Поени од реакции
4.954
Ako ne si znael Inventor gi pravi Gree i jas sum prezadovolen od Inventor Nemesis Pro 7kw vnatresna edinica ista amber na lik a inaku toa e Feri so ista tezina i vnatresna i nadvoresna i po specifikacii se e isto
Grejam 80 kvadrata dneven okolu 50m2 hodnik i dve detski sobi non stop vklucena na 24 stepena vo dnevna dovaga okolu 24-25 a vo detskite sobi okolu 21stepen eve lani za januari mi dojde smetka 4500 e ovaa godina malki e pokacena plativ 5100 denari za struja a za februar 3900 bidejki bese topol mesec.
E sega go nema Nemesis Pro ima nekoj drugi modeli pod brendot Inventor toa e proizvodstvo na Gree samo za grcki pazar kade se prodavaat pod imeto Inventor.
Sega Inventor se oem Midea ne se veke Inventor oem Gree sega Inventor e Oem Midea



Samo ovie 3 modeli na Inventor se oem Haier










Drugite site inventor modeli se oem Midea
 
Член од
16 април 2019
Мислења
374
Поени од реакции
524


Sepak na nivnata strana ima dosta modeli eve ja ima o mojava Inventor nemesis pro 7kw. No vo makedonija ne gi uvezuvaat Nemesis Pro bidejki cenata mnogu im e pokacena i tam nemesis pro 7kw kosta 1100€ slicna cena kako Feri to kaj nas a jas pred 3 god e kupiv 52.000 den


 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.136
Поени од реакции
4.954
Sepak na nivnata strana ima dosta modeli eve ja ima o mojava Inventor nemesis pro 7kw. No vo makedonija ne gi uvezuvaat Nemesis Pro bidejki cenata mnogu im e pokacena i tam nemesis pro 7kw kosta 1100€ slicna cena kako Feri to kaj nas a jas pred 3 god e kupiv 52.000 den


Dali se proizveduva Inventor Nemesis Pro neznam NO invertor ne e poveke oem Gree bese Inventor oem Gree no sega ne e sega Inventor se oem Midea bidejki tvojot link na inventor e od angliskata verzija na sajtot na inventor i tamu stoi Nemesis Pro


NO na oficijalnata Grcka strana na inventor go nema modelot inventor Nemesis Pro


Mozebi na Angliskata verzija na web stranata INVENTOR Nemesis Inventor Pro stoi ne e azurirana stranata.
 
Член од
25 јануари 2014
Мислења
18
Поени од реакции
11
Некој да каже искуство со кандаско таванско греење Therma Ray?

Купивме простор во кој што веќе е инсталирано, летово планираме да реновираме и треба да решиме дали ќе го задржиме или ќе го менуваме.

140 м2 - 5 простории, две недели читам, ум немам веќе, дали инвертери, топлинска пумпа, парно на струја. Пелети не се опција, нема оџак.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Некој да каже искуство со кандаско таванско греење Therma Ray?

Купивме простор во кој што веќе е инсталирано, летово планираме да реновираме и треба да решиме дали ќе го задржиме или ќе го менуваме.

140 м2 - 5 простории, две недели читам, ум немам веќе, дали инвертери, топлинска пумпа, парно на струја. Пелети не се опција, нема оџак.
Чим имаш пари за топлинска пумпа не размислувај за друго. Одбери добар бренд и цепај.
Висока Класа
Митсу екодан
Даикин Алтерма
Тошиба Естиа

Средна класа
Мидеа
Хаиер
Гри
Аристон

Ова е мое истражување лично јас се интересирав за куќа дома , новоградба е уште размислувам како да изиграм до сега најпрофесионилни беа од Енергија од Тошива дечките , дојде инженер објаснување од а до ш секој можен детал.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Kako i da e, Gree veke ja odkazuva sorabotkata so OEM brendovi, go butka sospstveniot brend.
Toa e celta na Gree.
Пошто работиш во Gree, ме интересира, ако можеби знаеш ...
Зошто OEM климите што ги работи фабриката Gree подобро модулираат од оригиналните. Има многу примери од членови на форумот. Дали Gree можеби го произведува само хардвер, а нивниот софтвер (за OEM клима уреди) е направен од друг производител, а не во Gree ? Затоа што многу пати е напишано дека Gree го има овој проблем. Па дури и дадоа нови далечински управувачи, но сето тоа не помогна. Како е можно Тosot Muse да модулира подобро од Gree. Има видеа овде на форумот ... еден форумџија снимил видео одамна за ова. A Тосот се прави во фабриката Gree
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.394
Поени од реакции
2.668
Пошто работиш во Gree, ме интересира, ако можеби знаеш ...
Зошто OEM климите што ги работи фабриката Gree подобро модулираат од оригиналните. Има многу примери од членови на форумот. Дали Gree можеби го произведува само хардвер, а нивниот софтвер (за OEM клима уреди) е направен од друг производител, а не во Gree ? Затоа што многу пати е напишано дека Gree го има овој проблем. Па дури и дадоа нови далечински управувачи, но сето тоа не помогна. Како е можно Тosot Muse да модулира подобро од Gree. Има видеа овде на форумот ... еден форумџија снимил видео одамна за ова. A Тосот се прави во фабриката Gree
Najobicna manipulacija i nepoznavanje e seto toa sto go kazuvas.
Nisto poveke.
Ima mnogu videa kako dobro modulira Gree, duri i Nordic varijanti.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
@Sv B
Тогаш се извинувам. Дај ми линк за Gree Nordic. Баш ме интересира, не успеав да најдам видеа ... благодарам
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Чим имаш пари за топлинска пумпа не размислувај за друго. Одбери добар бренд и цепај.
Висока Класа
Митсу екодан
Даикин Алтерма
Тошиба Естиа

Средна класа
Мидеа
Хаиер
Гри
Аристон

Ова е мое истражување лично јас се интересирав за куќа дома , новоградба е уште размислувам како да изиграм до сега најпрофесионилни беа од Енергија од Тошива дечките , дојде инженер објаснување од а до ш секој можен детал.
Добар совет! …уште да знаевме постерот дали има изолација, или ќе треба буквално да гори пари :rolleyes:
Т.П. не е за сегде и секаков простор ;)

А мој совет(за сите тука) ќе биде ако земам, ќе земам Грее, Мидеа и сл!
Потрошен елемент е ТП, и не е вечна…
Овие се најмалку упола поефтини од марките, а господ знае дали и колку ќе бидат долговечни! И кога се пресметува, треба и цената на ТП да се урачуна на 10-15год.(чисто сумњам дека подалеку од тоа ќе тераат…).
Кога ќе дојде за поправки, ќе боли глава за било која! А ако имаш кинеска, се расипува, ја фрлаш, купуваш нова, и па си ќар во однос на марка!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom