Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.186
Поени од реакции
2.859
Sekako ke platis za frustraciite....i ke se izvinis
Eve mojata kako raboti so 160w vo segasnive uslovi temperaturni, vlaznost, izduv
Ууууу видите што убаво се лади стрелец со Амберката со 160w


Sto ured e ova vaka da vezi i plus najverojatno ti e komforno toplo ,a ne kako nekoj sto velat ovde deka nemozi da se grees na 180w vo vakvi periodi kade nadvor e plus 5 i nagore ,a ako stavime deka na ovie 165w so cop 4 imas 650+w toplina toa e toa poln pogodok kako kvarcna na eden greac pustena sto bi trosela 650w . A vlade potvrduva deka e uste eden korisnik koj potvrduva deka Gree ne odi pod 480w vo nikakvi situacii a pretezno e na 540w i isklucuva .
Грее клима со испод 400w може да работи само у мод ЛАДЕЊЕ! (Исклучак Хансол-от со Sanyo компресор)


Drugar jas ne sum merodaven ovde,ima tuka ,mitsu,tosiba guruuu majstori sto snimaat po12 saati (so po 3 meraci) ,i tvdrat deka so 200w se toplat?(jas tvrdam deka 200w se za ladejne potrosuvacka)a ovie majstorive-testerive mislat deka nie ke poveruvame vo toa....kako vikase z.z.?malo sutra.!
Е тенкс тенкју тенкју што се издаде дека на претходното видевце уствари си пуштил на ладење :P
Исто како Стрелчо ваш шо ја пушта на ладење ко ќе покажува ниски модулации!

Ти другар еве имаш отворена покана да повелиш на гости да си видиш со очината дал Мицу грее со 200w...
Атер сограѓанец Прилепчанец... eве утре недела слободен сум цел ден барај ме во приватна порака и бујрум.

Ako si ti spremen nema problem poveli pokazi deka mozi da modulira na greenje pod ovie 480w sto gi ima na 1minuta vo 3dena inaku na 540w pa off ,kako sto kazav ke gi dostavam jas do domasna adresa ne e problem,kladba si e kladba .
Ќе ја стај на ладење ко Стрелец шо прај и оп ќе намали под 200w.

Izgleda problemot e vo gazdata, taka mi lici.
Така ви личи вас на продавачите штом ги земете парите... секогаш проблемот е во газдата.

inaku poprvo ke treba na zlatko da mu gi dadam ako e toa cija klima najdobro modulira .gree kanta za modulacija
Сполајти... иам една не ми требаат поќе.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.135
Поени од реакции
3.511
Ууууу видите што убаво се лади стрелец со Амберката со 160w



Грее клима со испод 400w може да работи само у мод ЛАДЕЊЕ! (Исклучак Хансол-от со Sanyo компресор)




Е тенкс тенкју тенкју што се издаде дека на претходното видевце уствари си пуштил на ладење :P
Исто како Стрелчо ваш шо ја пушта на ладење ко ќе покажува ниски модулации!

Ти другар еве имаш отворена покана да повелиш на гости да си видиш со очината дал Мицу грее со 200w...
Атер сограѓанец Прилепчанец... eве утре недела слободен сум цел ден барај ме во приватна порака и бујрум.


Ќе ја стај на ладење ко Стрелец шо прај и оп ќе намали под 200w.


Така ви личи вас на продавачите штом ги земете парите... секогаш проблемот е во газдата.


Сполајти... иам една не ми требаат поќе.
Ne ocigledno ne svajkas sto e kazano i poentata za tie 200w izduvot e edvaj 30° na +7 nadvoresna vo soba od 41m2 .e edvaj 20°(na 2m,od klimata se osejka ladno za mene toa e ladno) za mene e ladno se sto e pod 23°mene mi studi.Da bidi 23 toa veke vrvi 400w pomejgu 400 i 500w ne mitsu/tosiba koja saka neka e... Ti kolku sakas snimaj/meri pisuvaj ,mene me boli laktoto za tvojata klima i za klimata od klime i od tase i od komsijata i od site drugi razbiras...?ili slabo....
Btw jas ne sum prodavac ne prodavam nisto,rabotam 2.raboti sto pojma nemaat so ova,i ti so siot um mislis deka jas sega na ladejne ja stavam za da tuka nesto ti postiram?..... Blazesiti na umot...so da kazam
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.186
Поени од реакции
2.859
i ti so siot um mislis deka jas sega na ladejne ja stavam za da tuka nesto ti postiram?..... Blazesiti na umot...so da kazam
(jas tvrdam deka 200w se za ladejne potrosuvacka)
Не баба ми ја стави на ладење и го постираше ова видевцево пред некој саат.... и баба ми твреше дека 200w биле за ладење потрошувачка.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.135
Поени од реакции
3.511
Не баба ми ја стави на ладење и го постираше ова видевцево пред некој саат.... и баба ми твреше дека 200w биле за ладење потрошувачка.
ako ne taka, ke ja frlis i ti od terasa i tvojata ili tuka uste 2000 strani istiot muabet ke go vrtite ...???
ako vlatko se nafati naredna nedela da trosam saat/dva,(ako imam vreme bidejki rabotam 2 raboti od 08do16 i posle 16h do legnuvajne) i ke se uveri deka ke raboti gree vo mod greejne so stabilna modulacija povejke saati...togas sto ke pravis ti ? sto ke pravi toj ? a kaj ke se pikate i dvajcata ....?
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.186
Поени од реакции
2.859
ako ne taka, ke ja frlis i ti od terasa i tvojata ili tuka uste 2000 strani istiot muabet ke go vrtite ...???
Ќе го вртиме кога има тврдоглави како тебе... нит сакаат да видат во живо со свои очи... нит веруваат на докази (си мислите сите малверзираат ко Стрелчо?)
Се видело од таквите ко тебе.... туку ај некој попаметен мож ќе ќари од муабетиве во овие 2000 страни па и во наредните 2000.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
492
Поени од реакции
1.123
ako ne taka, ke ja frlis i ti od terasa i tvojata ili tuka uste 2000 strani istiot muabet ke go vrtite ...???
ako vlatko se nafati naredna nedela da trosam saat/dva,(ako imam vreme bidejki rabotam 2 raboti od 08do16 i posle 16h do legnuvajne) i ke se uveri deka ke raboti gree vo mod greejne so stabilna modulacija povejke saati...togas sto ke pravis ti ? sto ke pravi toj ? a kaj ke se pikate i dvajcata ....?
Biduva koga sakas .
Nokeska vidi kako rabotela ,od polnok do 8:30 sabajlevo e taa potrosuvacka i so toa sto ne pagja pod 540w presmetaj kolku pati isklucila pa vklucila isklucila ,setirana bese na 21.5 na i feel duvase do 8:30 iskluci vnatre pregreano 23,5 pokazuva i termometarot i dalecinskoto ,e sega ke vkluci koga ke padni na 20 ili 20.5 i praj razlika minimum 3c od iskluci do vkluci i za tebe e ova dobra rabota .Poveke veruvam deka da rabotela ceko vreme so 330tina w i toj mlak izduv sto velis ke odrzuvala temperatura mozebi so edno isklucuvanje i bez pregrevanje.Ne e normalno na ovaa temperatura 5pati da iskluci ami zamisli kako e na +15 pa do +24 koga imam potreba za dogrevanje za do 23c .E zatoa idnite kupuvaci neka obrnat vnimanie deka ova so niskata modulacija e biten faktor za komfor a ne da gi ubeduvaat isto e pak ke potrosela 2.85kw nokeska i ako duvala celo vreme ,da ama nemalo da pali gasi 5pati . Pod niska jas velam za 3.5ka da spusta bar do 280w kee ok za 5.5ka 400w. I toa so ofsetot se proba za da nema pregrevanje i toa vazi se dodeka snema struja i pak na fabricki a secnuva struja postojano na den dva posekako , znaci i toa ne upotreblivo kaj gree .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.135
Поени од реакции
3.511
Ќе го вртиме кога има тврдоглави како тебе... нит сакаат да видат во живо со свои очи... нит веруваат на докази (си мислите сите малверзираат ко Стрелчо?)
Се видело од таквите ко тебе.... туку ај некој попаметен мож ќе ќари од муабетиве во овие 2000 страни па и во наредните 2000.
Vikas taka e..???nemam sto da pravam izminative kovid 2godini pa ke snimam po 12 sati pa ne ednas ne dvapati 10pati,za sto.?za da dokazam koga ke dokazam ako dokazam.....koj e ovde tvrdoglav....?
Автоматски споено мислење:

Biduva koga sakas .
Nokeska vidi kako rabotela ,od polnok do 8:30 sabajlevo e taa potrosuvacka i so toa sto ne pagja pod 540w presmetaj kolku pati isklucila pa vklucila isklucila ,setirana bese na 21.5 na i feel duvase do 8:30 iskluci vnatre pregreano 23,5 pokazuva i termometarot i dalecinskoto ,e sega ke vkluci koga ke padni na 20 ili 20.5 i praj razlika minimum 3c od iskluci do vkluci i za tebe e ova dobra rabota .Poveke veruvam deka da rabotela ceko vreme so 330tina w i toj mlak izduv sto velis ke odrzuvala temperatura mozebi so edno isklucuvanje i bez pregrevanje.Ne e normalno na ovaa temperatura 5pati da iskluci ami zamisli kako e na +15 pa do +24 koga imam potreba za dogrevanje za do 23c .E zatoa idnite kupuvaci neka obrnat vnimanie deka ova so niskata modulacija e biten faktor za komfor a ne da gi ubeduvaat isto e pak ke potrosela 2.85kw nokeska i ako duvala celo vreme ,da ama nemalo da pali gasi 5pati . Pod niska jas velam za 3.5ka da spusta bar do 280w kee ok za 5.5ka 400w. I toa so ofsetot se proba za da nema pregrevanje i toa vazi se dodeka snema struja i pak na fabricki a secnuva struja postojano na den dva posekako , znaci i toa ne upotreblivo kaj gree .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Ok,sekoj za sebe si e vo pravo...taka neka bide kako sto velis...si imal nekoe prdhodno mislejne i ne ispadnalo spored toa i si se razocaral i tuka nisto ne te razubeduva ,toa e fakt.!
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.186
Поени од реакции
2.859
Vikas taka e..???nemam sto da pravam izminative kovid 2godini pa ke snimam po 12 sati pa ne ednas ne dvapati 10pati,za sto.?za da dokazam koga ke dokazam ako dokazam.....koj e ovde tvrdoglav....?
Точно снимав минатото зимо, може и повеќе од 10 видеа имав од по 1 час... Вие дека немате такви?
Ради ковидот бев дома по 24/7 шо се вика... а и нова ми беше климата па ми беше инересно особено пошо вие тука убедувате дека нешто такво е невозможно и Грее се најбољи.

Ова зимо во 2-3 наврати по 5 мин снимив, колку да ве чепнам на форумов :)
Не е поќе интересно да снимам, ама веќе имам снимки да ви ги споделувам кога е и да пробате да продавате магла или да малверзишете тука.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.135
Поени од реакции
3.511
Точно снимав минатото зимо, може и повеќе од 10 видеа имав од по 1 час... Вие дека немате такви?
Ради ковидот бев дома по 24/7 шо се вика... а и нова ми беше климата па ми беше инересно особено пошо вие тука убедувате дека нешто такво е невозможно и Грее се најбољи.

Ова зимо во 2-3 наврати по 5 мин снимив, колку да ве чепнам на форумов :)
Не е поќе интересно да снимам, ама веќе имам снимки да ви ги споделувам кога е и да пробате да продавате магла или да малверзишете тука.
Koj te maltretira,kogo cepkas....??? Ti vikam nemam vrska so klimatizacija,klimi,frizideri itn ama bas vrska nemam...
Zemi zadevaj se...so tie sto smetas deka treba da se zadevas so so mene....
Kaj sum rekol gree se najdobri site si se dobri....za kogo/kako
Nekoj sto nema 1500€ i vox i fuego i aux si se odlicni od po 400€
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Mi go otvora minijaturno na mobilniot, taka da kazi sto ti e poentata.
Автоматски споено мислење:


Ete nadvor sega e 9 stepeni. Modulacija 518 w za 24 stepeni namestena temperatura. Si ja odrzava bez problem i nema da padni pod 480 w tuku ke iskluci.
Za kakva izolacija pravime muabet. Tuka zborame za prosek potrosuvacka i modulacija pri odrzuvanje na zadadena temperatura. Ja imam tri godini, niti ednas ne se spustila modulacijata pod toa, kolku saka neka e toplo nadvor.
Јаз зборував за на -7 но и сеа на +7 или 12 не е страшно да нема модулација испод 460w инаку климата 5.5 кај мене на оваа температура спушта на 300 вати и дува ладно ,но и да се гасне на овие температури ништо страшноо
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.186
Поени од реакции
2.859
Drugar jas ne sum merodaven ovde,ima tuka ,mitsu,tosiba guruuu majstori sto snimaat po12 saati (so po 3 meraci) ,i tvdrat deka so 200w se toplat?(jas tvrdam deka 200w se za ladejne potrosuvacka)a ovie majstorive-testerive mislat deka nie ke poveruvame vo toa....kako vikase z.z.?malo sutra.!
Koj te maltretira,kogo cepkas....???
Чепкам еве вакви како тебе ;)
Малу данас... малу сутра...
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.186
Поени од реакции
2.859
A be dete, snimaj se so salce i kapce, celo zimo te nema, kutis kako p..ence, izmrzna…lapa klimata preku 1,7kw…i pak smrznat vo 20m2
А бе шиткач мене ако ме нема тебе те има.... те има да... ама само за глупости пишување.
Па за мене ќе кажува цело зимо ме немало.... свашта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom