Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.689
Поени од реакции
3.995
Ne sum lekar..... Bi se slozil deka otvoren ogan moze da susi vozduh, greac so zazarena povrsina, golema povrsina zagreana na 300-400 C, tagar na drven cumur so zarot da, ama nesto sto e na 45-50 C da susi vozduh koj e na 20-22 C ne mi odi vo glava. Site imaat problem so VLAZEN vozduh vo zima a se great so niskotoplotni uredi a ne so suv vozduh. Bas ste simpaticni so ova lajkojve medju sebe, ha, ha, ha. Pozdrav do ogledalceto i strelecov, vie ste mi najsipaticni likovi tuka.
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
Поздрав и до тебе tzlatko, како прво еве ме во дневна со пушена клима и пред мене мерачто за влажност ми покажува нешто над 40% влажност а сабајле кога станав и ја вклучив климата беше скоро до 60%, како второ зошто матичната педијатарка на моето бебе кога и кажав дека се грееме на клима ми препорача ставање нешто на шпорет да испарува од 5-10мин по 2-3 пати во текот на денот поради сувиот воздух од климата, јас затоа го прашав ogledaloogledalo како детето негово се справува со сувиот воздух.
А за лајкот што толку слатко те изнасмеа беше затоа што и јас сакав да те прашам слично нешто само ogledaloogledalo ме превари со прашањето.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.689
Поени од реакции
3.995
Aj razmisli so svoja glava, batali ja doktorkata, medicina studiraat onie sto se plasat ili se isplasile od fizika. Doduse ima i izuzetci, koi samo go potvrduvaat praviloto, kasko sin mi na kogo mu odese se, no toj izbra medicina, bese uporen i sega e vo Nemacka na "privremena rabota"....
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
jas koga ja pustam klimata imam poveke rosa na prozorite od koga go pustam parnoto.
bi rekol deka klimata go vlazni vozduhot poveke od parnoto
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Bi rekol deka zavrsi diskusija so vlaznosta na vozduhot po posledniot komentar :blablab:


Gledam prognoza, od sabota pocnuva zimata. Slednata nedela za Nova godina i do -11.
Uste sega na +8 se stresuvam. :oftopik:
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
кај мене надвор моментално 19с. не ја бива и оваа работа толку топло
не можам 500ден. да истрошам со климата :D
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.728
Поени од реакции
2.546
Инаку, да не видел некој некаде нешто како решо со загревање на принцип на индукција? Ама баш решо или така нешто помало, не зборуваме за цела плотна/шпорет.
Имаше во Сет, ама гледам ги испродале. Имаше и на хјундаи во електроелемент.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.728
Поени од реакции
2.546
Mene nikoj nema da me ubedi deka normalno 3-4 cleno semejstvo vo stan moze da ima mesecna smetka pomala od 2000 den i toa vo ler period koga nema ladenje greenje. E sega ako ne gleda TV sedi po temnica, nema PC, ne slusa muzika, ne mie sadovi itn togas moze i pod 1000 ......
treto, site mashini za perenje i bojleri, 90 % od peglanjeto (peglata za tie shto ne znaat e od 1.5 - 2 kw OGROMEN potroshuvac), generalki i pravosmukalku 90% vo nedela
Еден потрошувач што никој не го зема во обзир е осветлувањето и тоа она со класични сијалици. Ако направите анализа, ќе видите дека доколку имате обични сијалици тие месечно трошат многу повеќе отколку пеглата, фенот, правосмукалката и машините за перење заедно.

Кај мене светат барем пет сијалици цело време: две во дневна, кујна, трпезарија, ходник, предсобје, детска, купатило... Сега како што се стемнува рано, се палат во 4 светат до полноќ. 5 сијалици, 8 часа по 100 вати секоја, 4 киловати на ден, 120 месечно или околу 700 денари.

Точно дека пеглата и фенот се големи потрошувачи, но колку време месечно се користат? Освен ако немате фризерски салон, фенот не троши повеќе од 3-4 киловати месечно, што е занемарливо. Слично и пеглата, два киловата, меѓутоа не грее постојано за време на пеглањето, а колку пати се пегла и по колку време? Два пати неделно по час-час и половина? 10-15 киловати месечно, во најлош случај. tzlatko пресмета некои 5 киловати за машина за перење и сушење по циклус односно околу 50 месечно. Правосмукалка, повторно потрошувач од 1-2 киловати, но не чистиме со саати секој ден. Еднаш до два пати неделно, 15-30 минути, во најлош случај 6-8 киловати. Сетоа ова заедно не троши ниту 80 киловати месечно, сеуште далеку од 120-те на сијалиците.
Со замена со штедливи или лед (иако според мене ледот сеуште не се најдобра инвестиција поради сеуште високата цена на сијалиците), се остварува заштеда од најмалку 75%, што тие 120KW ги сведува на 30, односно на најмногу 175 денари месечно.
Покрај споменатите бојлери, сериозни потрошувачи се и компјутерот и телевизорот, токму поради тоа што како и сијалиците работат многу часови во денот, секој ден. Додајте тука рутери, модеми, кабелски рисивери, плеери, појачала, секој од нас има неколку вакви мали практично невидливи потрошувачи кои трошат 24/7.

А сметката за ноември 2330, 4 лица, готвење на струја, греење со инвертор, осветлување cfl/led. Со оглед дека период март-окт просек е <1600, доаѓа околу 600-700 денари за греење за тој месец. Декември ќе е повеќе, беше (е) поладно.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
zavisi kakvi naviki ima sekoj od semejstvoto.dali se mali ili golemi deca...
se stegaat sekoj mesec ili koristat normalno el.energija
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Еден потрошувач што никој не го зема во обзир е осветлувањето и тоа она со класични сијалици. Ако направите анализа, ќе видите дека доколку имате обични сијалици тие месечно трошат многу повеќе отколку пеглата, фенот, правосмукалката и машините за перење заедно.

Кај мене светат барем пет сијалици цело време: две во дневна, кујна, трпезарија, ходник, предсобје, детска, купатило... Сега како што се стемнува рано, се палат во 4 светат до полноќ. 5 сијалици, 8 часа по 100 вати секоја, 4 киловати на ден, 120 месечно или околу 700 денари.

Точно дека пеглата и фенот се големи потрошувачи, но колку време месечно се користат? Освен ако немате фризерски салон, фенот не троши повеќе од 3-4 киловати месечно, што е занемарливо. Слично и пеглата, два киловата, меѓутоа не грее постојано за време на пеглањето, а колку пати се пегла и по колку време? Два пати неделно по час-час и половина? 10-15 киловати месечно, во најлош случај. tzlatko пресмета некои 5 киловати за машина за перење и сушење по циклус односно околу 50 месечно. Правосмукалка, повторно потрошувач од 1-2 киловати, но не чистиме со саати секој ден. Еднаш до два пати неделно, 15-30 минути, во најлош случај 6-8 киловати. Сетоа ова заедно не троши ниту 80 киловати месечно, сеуште далеку од 120-те на сијалиците.
Со замена со штедливи или лед (иако според мене ледот сеуште не се најдобра инвестиција поради сеуште високата цена на сијалиците), се остварува заштеда од најмалку 75%, што тие 120KW ги сведува на 30, односно на најмногу 175 денари месечно.
Покрај споменатите бојлери, сериозни потрошувачи се и компјутерот и телевизорот, токму поради тоа што како и сијалиците работат многу часови во денот, секој ден. Додајте тука рутери, модеми, кабелски рисивери, плеери, појачала, секој од нас има неколку вакви мали практично невидливи потрошувачи кои трошат 24/7.
Ova za sijalicite se zlozuvam, no ostanatoto za fen, pegla i tako dalje sto navede deka ne e mnogu, ne se slozuvam budejki smetkata e zbir od site potroshuvaci. Znaci dali imame frizerski salon ili ne, vo prashanje se nashite naviki. A ako sakame lagodno da si ziveeme togash nema potreba ni za klimi da pravime muabet. Kako shto navedov i prethodno: i so nashe vnimanie i bez nashe vnimanie EVN so dovolno bogati.
TZLATKO prijatele tetovski. Eve za Noemvri site imame okulu 2 do 2.500 mkd mesecna smetka. Znaci ili ti si greshka deka ne moze normalno semejstvo vo ler period (bez greenje) da bide pod 2000 ili pak jas, moongoses, ogledalceto i ostanatite sedime doma vo temnica, ne gledame TV, ne koristime pc (a od kade li jas pisuvam sega?) i ne se cistime. Ova cisto bidejki onaka, malce provokativni ti bea postovite, posebno poslednive, me potseti na eden drug clen na forumov koj od vreme na vreme niknuva kako pecurka so po nekoj post i se rasfrla so po nekoj podatok i sekoja prilika za kurcenje ja iskoristuva. A toa ne e tema na ovaa tema.

А сметката за ноември 2330, 4 лица, готвење на струја, греење со инвертор, осветлување cfl/led. Со оглед дека период март-окт просек е <1600, доаѓа околу 600-700 денари за греење за тој месец. Декември ќе е повеќе, беше (е) поладно.
Ova za sijalicite se zlozuvam, no ostanatoto za fen, pegla i tako dalje sto navede deka ne e mnogu, ne se slozuvam budejki smetkata e zbir od site potroshuvaci. Znaci dali imame frizerski salon ili ne, vo prashanje se nashite naviki. A ako sakame lagodno da si ziveeme togash nema potreba ni za klimi da pravime muabet. Kako shto navedov i prethodno: i so nashe vnimanie i bez nashe vnimanie EVN so dovolno bogati.
TZLATKO prijatele tetovski. Eve za Noemvri site imame okulu 2 do 2.500 mkd mesecna smetka. Znaci ili ti si greshka deka ne moze normalno semejstvo vo ler period )bez greenje) da bide pod 2000 ili pak jas, moongoses, ogledalceto i ostanatite sedime doma vo temnica, ne gledame TV, ne koristime pc ( a od kade li jas pisuvam sega?) i ne se cistime. Ova cisto bidejki onaka, malce provokativni ti bea postovite, posebno poslednive, me potseti na eden drug clen na forumov. A zo tvoite tehnicki poznavanja, pruzam raka i vadam kapa (eve i rima izvadivme)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.689
Поени од реакции
3.995
Navistina ne sum pameten zosto mojata smetka e 4000 za noemvri!? Koristam plin, stedlivi sijalici, led TV, led monitor, imam novi sovremeni frizideri, perilka i susilka, gream isklucivo edna soba, nikoj ne preteruva so kapenje. Imam maski deca i ne se mnogu po kapenjeto, plus vece 6 meseci sme 3 clena, bevme 4....
Uste nesto e interesno, kolicinata na potroseni kwh za 2014 e za 30% zgolemena vo odnos na 2013, 7000 kwh na 9000 kwh za 2014 .Kako uspevate so mala potrosuvacka mene ne mi e jasno....
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
od edna strana pola godina ste eden clen pomalku za potroshuvacka a od druga strana imash 2000kw poveke. Ti si znaesh prijatele ama vo ovaa tvoja "spika" neshto ne shtima....."ne kuzim ja ovu spiku"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom