Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 февруари 2019
Мислења
38
Поени од реакции
140
momentalna temperatura Stip -6...modulira na nesto nad 600w...od vcera se minusni temperaturite...za 24h mi potrosila 15kw...se izvinuvam ama nemam drugi merni instrumenti za temperatura.....inaku grejam 60 tina kvadrata otvoren prostor....no da naglasam deka sum so super izolacija...vnatresna od 5sm tervol i gips i nadvoresna 8sm stiropor...kuka....isto imam i na gorniot sprat Daisekai 8 Ras-16 postavena vo hodnik i zatopluvam spalna i detska plus VC...gornata mi e postavena na 21° 24/7 i trose nekade okolu 100kw mesecno
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ќе си испоцрка сега. На форумов седи повеќе од 5 години и на секој еден што купил клима гледа да му изврти муабет и да му каже како се заебал со изборот. Не знам од каде ја црпи сета негативна енергија, ама со секој напишан пост се подлабоко тони.
Дилерчево Прилепско од железаријата на чапкуна мора да се јави
Баш да видиме како изгелда салонот за клими на Чапкуно -железаријата ....има некој од Прилеп да ни пушти слика од Салонот за тенеќија Чапкун Прилеп ?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.842
Поени од реакции
7.617
Дилерчево Прилепско од железаријата на чапкуна мора да се јави
Баш да видиме како изгелда салонот за клими на Чапкуно -железаријата ....има некој од Прилеп да ни пушти слика од Салонот за тенеќија Чапкун Прилеп ?
1610826176753.png

добредојден си било кога
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
momentalna temperatura Stip -6...modulira na nesto nad 600w...od vcera se minusni temperaturite...za 24h mi potrosila 15kw...se izvinuvam ama nemam drugi merni instrumenti za temperatura.....inaku grejam 60 tina kvadrata otvoren prostor....no da naglasam deka sum so super izolacija...vnatresna od 5sm tervol i gips i nadvoresna 8sm stiropor...kuka....isto imam i na gorniot sprat Daisekai 8 Ras-16 postavena vo hodnik i zatopluvam spalna i detska plus VC...gornata mi e postavena na 21° 24/7 i trose nekade okolu 100kw mesecno
Odlicna modulacija, kazi mi ako ne palis klima na kolku stepeni ti paga preku nok temperaturata so taa izolacija.da receme bilo 24 i sabajle padnala na 20stepeni.....inace izlolacijata ti e top sam po sebe striroporot e super plus od vnatre sto si stavil i dali gi stavi od ednas ili prvo vnatre pa nadvor odnosno razlika dali napravi koga stavi od vnate.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
додека вие се карате која клима е појака и која клима троши помалку,
албанскиве села покрај скопје се грејат на парно и к.р ги боли за се.
ни цоп ни коп не ги интересира

лично се имам уверено во неколку албански куќи во кондово и грчец.

а вие правите досадни муабети со споредби,мерења и плаќајте сметки.

ставката 33% за испорачана моќност е поради загуби од крадење струја.
сега ја тргнаа ама е вметната во цената на струјата.
Парно на струја ...да појаснам

Ама и имаат помал напон

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
додека вие се карате која клима е појака и која клима троши помалку,
албанскиве села покрај скопје се грејат на парно и к.р ги боли за се.
ни цоп ни коп не ги интересира

лично се имам уверено во неколку албански куќи во кондово и грчец.

а вие правите досадни муабети со споредби,мерења и плаќајте сметки.

ставката 33% за испорачана моќност е поради загуби од крадење струја.
сега ја тргнаа ама е вметната во цената на струјата.
Парно на струја ...да појаснам

Ама и имаат помал напон

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Здраво форумџии, само да ве известам Daikin ftxf50 втора година работи како саат. Прилеп -6 степени моментална температура. Вреди за секоја пара. Потрошувачка 0.8-1.5 на сликите е моментална потрошувачка.


Sent from my SM-A715F using Tapatalk
pisi nesto za prostorot... kvadratura,izolacija....
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
38
Поени од реакции
140
Odlicna modulacija, kazi mi ako ne palis klima na kolku stepeni ti paga preku nok temperaturata so taa izolacija.da receme bilo 24 i sabajle padnala na 20stepeni.....inace izlolacijata ti e top sam po sebe striroporot e super plus od vnatre sto si stavil i dali gi stavi od ednas ili prvo vnatre pa nadvor odnosno razlika dali napravi koga stavi od vnate.
Izolacijata mi e stavena vo isto vreme i neznam da ti kazam za razlika...inaku imam i 5sm tervol so spusten plafon...ne ja gasam klimata nikako samo navecer ja stavam na 22°
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Neznam dali primetivme ama daisekaito 10 13 i 16 vnatresnite i nadvoreshnite se so isti dimenzii i tezina znaci samo razlicna ploca ina vnate a porano imase mislam daikin takov model koga kupuvaa 2ipolka i ja pravea dali 5ka.....dali nekoj ima procepkano vo servisnite koja e razlikata vo klimite posto vaka logicno e da e eden model samo dali razlicen software ili nekosto sitno na plocata.nesto kako so kolite e edno bcm a software za 5modeli razlicni.
Автоматски споено мислење:

Izolacijata mi e stavena vo isto vreme i neznam da ti kazam za razlika...inaku imam i 5sm tervol so spusten plafon...ne ja gasam klimata nikako samo navecer ja stavam na 22°
A tervolot ti e samo na plafon...jas te razbrav deka i na vnatresnite zidovi...toa me interesirase kolku zaguba ima vo temperatura posto kaj mene neizolirano e samo pvc ima i kolku i da grejam ako ja isklucam posle 12 popladne e 17stepeni odnosno paga 7 8 stepeni zavisi predhodno kolku bilo ama za pomalce od 10 saati paga tolku mnogu.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Здраво форумџии, само да ве известам Daikin ftxf50 втора година работи како саат. Прилеп -6 степени моментална температура. Вреди за секоја пара. Потрошувачка 0.8-1.5 на сликите е моментална потрошувачка.


Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Pred godina dena od trite verzii na Daikinot Sensira ....ednata od COP 2.29 megicno ripna na COP 2.71, za tretata nema ni da komentiram
Dilema2.jpg

No za kratko vreme otkako Daikinot se pojavi se pojavi i nesto vakvo ....i nosi Mitsu kompresor ;)
Dilema.jpg
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
pisi nesto za prostorot... kvadratura,izolacija....
Имам поназад пишувано ама еве пак, ова кај што е сликано е северна страна 35-37м2 поткровје со таванска изолација 15цм два зида се неизолирани имаат пвц два се сендвич и еден зид прозор пвц 3м на 1.5м2. Долу имам соби кои не ги греам . Климата ми ја грее оваа соба плус отворам за во салон и спална +20м2. Во спалната не е баш топло.
Дијагонално на спрат подолу греам 50м2 со уште една ftxf50 јужна со солидна изолација и пвц врата прозори во должина 8м собата е јужна имам помала потрошувачка 500-1200w и се грее секогаш 23-24с во споредба со оваа горе која секогаш грее 25-28с, топлината можам да речам дека е како долу така горе...


Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
38
Поени од реакции
140
Neznam dali primetivme ama daisekaito 10 13 i 16 vnatresnite i nadvoreshnite se so isti dimenzii i tezina znaci samo razlicna ploca ina vnate a porano imase mislam daikin takov model koga kupuvaa 2ipolka i ja pravea dali 5ka.....dali nekoj ima procepkano vo servisnite koja e razlikata vo klimite posto vaka logicno e da e eden model samo dali razlicen software ili nekosto sitno na plocata.nesto kako so kolite e edno bcm a software za 5modeli razlicni.
Автоматски споено мислење:


A tervolot ti e samo na plafon...jas te razbrav deka i na vnatresnite zidovi...toa me interesirase kolku zaguba ima vo temperatura posto kaj mene neizolirano e samo pvc ima i kolku i da grejam ako ja isklucam posle 12 popladne e 17stepeni odnosno paga 7 8 stepeni zavisi predhodno kolku bilo ama za pomalce od 10 saati paga tolku mnogu.
Da da..znaci na vnatresnite sidovi plus na plafon....vnatresno mi e se komplet izolirano nemam dopir so neizoliran sid
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Pred godina dena od trite verzii na Daikinot Sensira ....ednata od COP 2.29 megicno ripna na COP 2.71, za tretata nema ni da komentiram
Прегледај го приврзокот 281187

No za kratko vreme otkako Daikinot se pojavi se pojavi i nesto vakvo ....i nosi Mitsu kompresor ;)
Прегледај го приврзокот 281188
Не знам што компресор носи оваа мојава ама сум задоволен инаку носи ознака ftxf50/rxf50b ланска сезона ми потрошија за 7месеци вкупно по моја математика по 12000ден или според мерачот некаде по +-2500кв.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom