Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
@Паланчански ustvari I neznam sho se palish na niska modulacija.
Eve hansolov na greenje ide I ispod 200w ali toa ne e nishto drugo osven laden vetar doma.
On off ne e nishto strashno, imam edno staro Neo on-off shto go jade Gree lomo mirror za dorucek u snaga na greenje.
Ednostavno pomiri se I pamet za drug pat.
Pozdrav.
Ова сакав и јас да кажам. Дома имам 2 од Даикините FTXB-C, кај мене во 40-тина квадрати го пуштам на 25 кога ќе се вратиме од работа, а кај моите во 20-тина квадрати работи нон стоп, преку ден 24-25 навечер 20 степ. Кај моите кога ШТЕДИ климата се осеќа тој ладен ветер, односно одржава 24-25 зададени со 30-степени на издув. Еден колега се исклучи од парно поради високи сметки, на радијаторите постави во Електропанел некои жички како за подно греење и за салон од 40-тина квадрати радијаторите му се димензионирани на 1,1 KW но кога ќе постигнат температура вклучува и исклучува. Како што кажува радијаторите од што се топли не се држат со рака што никој пат не биле топлку топли со БЕГ-овите. Топлината од радијаторите е неспоредлива подобра од топлина со климата(ОН-ОФ) ама со радијаторите нема ладење. Тоа е тоа.
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150
Не ти е лесно!!!

Ама тоа што го собрала инаку ќе го дишеш, така да супер си е.

Е сега прв пат и е веројатно и затоа и ја собрала прашината. Сега следниот период ќе е почиста зошто големото веќе го собрала. Ама тоа не значи да не и ги миеш филтрите барем еднаш месечно, сепак тие прашини се од просторот кај што е ставена. Тие таму ти биле во собите, не ги измислила климата. :) Со среќа користењето во секој случај, ако си земал ФТХФ50 изборот ти е одличен во однос вложено/добиено.

П.С. штом ти е толку земјосана таа сигурно и во самиот вентилатор се полни со земја. Јас еднаш годишно викам да ги исчистат вентилаторите и изменувачот. 1500 денари е. Ненормално е која земја излага. Тоа се е од собата. Црнила, катрани. :)
Те замолувам да ми пратиш контакт од сервисер кој би го направил ова чистење.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Целиот анти грее атмосфера е поради нивниот однос, не дека климите не се добри. Ама толку омаловажување на тие што се жалат од нивните клими, дека се пациенти, живеат во шатори, дилери на клими, монтери...
Да бидеш продавач не е само да го имаш производот.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
Pa bash tie pacienti treba da im bidat celen pazar vo drzava so olku golema kupovna mokj so ogled na proizvodot sto go nudat, ama nikoj ne zasluzuva da bide omalovazen.
Најголем проблем е што баш оние кои другите ги нарекуваат пациенти треба да одат на психијатриско лекување. Тие се вистинските пациенти.
Автоматски споено мислење:

И ние коњи за трка имаме... Photo0835.jpg
 
Последно уредено од модератор:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.128
Поени од реакции
4.942
Ovoj model na Carrier poskap od Vivax AERI a po energetska nalepnica se isti 2.7kw na -10°C
Znaci Carrier e poskap radi samiot brend a so jacina ovoj model e ist Vivax AERI

Carrier



Vivax

Zaklucok nekoj klimi se poskapi samo poradi brendot inaku se isti po specifikacii
Sporedba so ovie modeli na Vivax-ot i Carrier-ot isti specifikacii a ceni razlicni.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Ovoj model na Carrier poskap od Vivax AERI a po energetska nalepnica se isti 2.7kw na -10°C
Znaci Carrier e poskap radi samiot brend a so jacina ovoj model e ist Vivax AERI

Carrier



Vivax

Zaklucok nekoj klimi se poskapi samo poradi brendot inaku se isti po specifikacii
Sporedba so ovie modeli na Vivax-ot i Carrier-ot isti specifikacii a ceni razlicni.
Не мора да бидат исти. Можеби квалитетот на материјалите е различен. Некои имаат вграден WiFi, други немаат. Со некои дури и цевките се вклучени во цената. Треба сите податоци да се споредат.
И најважното: некои ангажираат монтери, други ангажираат малтерџии за монтажата. На крај поефтиното може да излезе поскапо.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.128
Поени од реакции
4.942
Не мора да бидат исти. Можеби квалитетот на материјалите е различен. Некои имаат вграден WiFi, други немаат. Со некои дури и цевките се вклучени во цената. Треба сите податоци да се споредат.
И најважното: некои ангажираат монтери, други ангажираат малтерџии за монтажата. На крај поефтиното може да излезе поскапо.
Tocno se razlikuvaat vo nekoj segmenti primer vivax-ot ima greaci Cartier-ot nema mada i dvata modela se proizvedeni vo Midea kako i da e se e do budzetot koj ima finansii najubavo da bira pomegu Panasonic Toshiba Fujitsu .
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
За Даикин контролорот ми треба помош, три дена неможам да се логирам преку надворешна мрежа, преку wi fi нормално функционира. Во сетинзите е уклучен Out of home, но цело време ми јавува No units found. Screenshot_20200210-165005.png Screenshot_20200210-164911.png

Што би можел да биде проблемот ?
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Ovoj model na Carrier poskap od Vivax AERI a po energetska nalepnica se isti 2.7kw na -10°C
Znaci Carrier e poskap radi samiot brend a so jacina ovoj model e ist Vivax AERI

Carrier



Vivax

Zaklucok nekoj klimi se poskapi samo poradi brendot inaku se isti po specifikacii
Sporedba so ovie modeli na Vivax-ot i Carrier-ot isti specifikacii a ceni razlicni.
Carrier-ot има Еуровент сертификат Vivax-ot нема кога ќе земи сертификат ќе видиме која ќе и биди цената
Споредиги ги овие убавици
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.128
Поени од реакции
4.942
Carrier-ot има Еуровент сертификат Vivax-ot нема кога ќе земи сертификат ќе видиме која ќе и биди цената
Споредиги ги овие убавици
Da imam dudzet Toshiba ja zimam bez mislenje top klima e
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Carrier-ot има Еуровент сертификат Vivax-ot нема кога ќе земи сертификат ќе видиме која ќе и биди цената
Споредиги ги овие убавици
Што да споредува? Клими од 1200-1300€ за да греат една соба?
За таков буџет не се зборува за "најекономично" греење,тука и комфорот веќе игра улога! Имаш парапетни единици,мултисплит,па влегуваш во територија на топлотни пумпи... итн итн. За тој што има да плисне 4000€ за три вакви,тој ќе намести нешто "покомфорно" од клима на ѕид.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Што да споредува? Клими од 1200-1300€ за да греат една соба?
За таков буџет не се зборува за "најекономично" греење,тука и комфорот веќе игра улога! Имаш парапетни единици,мултисплит,па влегуваш во територија на топлотни пумпи... итн итн. За тој што има да плисне 4000€ за три вакви,тој ќе намести нешто "покомфорно" од клима на ѕид.
Imam poznata situacija kaj moj prijatel,so dva daisekai ,edniot na esen drufiot na drug sprat,cela kuka ja great,so po 65-70 m2 ,na sekoj sprt montirano vo dnevnata ,kade e i kujna i trpzarija,i vo detskata i spalnata ja otvaraat ,i tamu im odi toplina,normalno so 3 - 4 stepeni pomalce,i so malo dogrevanje koga ke e ladno,mnogu se zadovolni.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Што да споредува? Клими од 1200-1300€ за да греат една соба?
За таков буџет не се зборува за "најекономично" греење,тука и комфорот веќе игра улога! Имаш парапетни единици,мултисплит,па влегуваш во територија на топлотни пумпи... итн итн. За тој што има да плисне 4000€ за три вакви,тој ќе намести нешто "покомфорно" од клима на ѕид.
Со 1300€ 7-8 години тој простор ќе се грее со обична греалка. Уште во самиот старт економичноста е изгубена.
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Што да споредува? Клими од 1200-1300€ за да греат една соба?
За таков буџет не се зборува за "најекономично" греење,тука и комфорот веќе игра улога! Имаш парапетни единици,мултисплит,па влегуваш во територија на топлотни пумпи... итн итн. За тој што има да плисне 4000€ за три вакви,тој ќе намести нешто "покомфорно" од клима на ѕид.
Исправно ми изгледа твоево размислување ама ако навлезеш во детали тие 4000 илјади може 8000 да станат
И ако е така зошто ги произведуваат овие клими.
Со 1300€ 7-8 години тој простор ќе се грее со обична греалка. Уште во самиот старт економичноста е изгубена.
Колку би потрошила една 4 киловатна греалка за една сезона?
Нека биде и 3 киловатна
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Imam poznata situacija kaj moj prijatel,so dva daisekai ,edniot na esen drufiot na drug sprat,cela kuka ja great,so po 65-70 m2 ,na sekoj sprt montirano vo dnevnata ,kade e i kujna i trpzarija,i vo detskata i spalnata ja otvaraat ,i tamu im odi toplina,normalno so 3 - 4 stepeni pomalce,i so malo dogrevanje koga ke e ladno,mnogu se zadovolni.
Така правам и јас со FH35VE. На секој спрат по една и чао џаци.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Со 1300€ 7-8 години тој простор ќе се грее со обична греалка. Уште во самиот старт економичноста е изгубена.
napraj matematika ne e baas taka,ova bese moj predlog i lugeto se premnogu zadovolni,i iznenadeni ,ene 9 kubici drva im stojt vo grazata,crvjata im gi izedoja,veruvaj mi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom