Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 95595

Гостин
@FlegmaFX
Пазарната веке е стигната во Франција, поплаки таму на работата на FH35-Ve од 2015та се пријавенни, и само во МК може да се дуваат балони дека климата е ТОП.
Какви 3Д сензори и бакрачи, препораката е од АутоФан да се стави на 3Фан мануелно зашто АутоФанот не работи.
Втората конфигурација е слика 2, 3та црта Фанот на мануал за да ти е топло
Македонски Превод
Прегледај го приврзокот 232705
И Англиски превод
Прегледај го приврзокот 232718


Околу бучавата на FH35 цела тема имаат Французите, овде Пазарната инспекција била на лице место уште 2015та, и сето тоа фалично и бучно го префрлиле кај нас и само кај нас може да биде нечујно од патетици дека купиле јапанец па глуви им се ушите.
Прегледај го приврзокот 232713
O Gospode, Francija zamina da chitat. Vidi te molam dur si zagrean, vo Portugalija koe e opshtoto mnenie za FH35kata.
Na ljugeto generalno. Za klimata i jas imam gree, ete sega zasega ne cuka, ne tropa, ne mirisa na plastika, si raboti onaka najnormalno. Samo da napomenam deka uste pred da ja zemam nemav nekoj golemi ocekuvanja i planirav da se gream kombinirano so klima i drva vo zavisnost od nadvoresnata temperatura i potrosuvackata na struja. Taa granica mi bese zamislena na okolu minus 10 stepeni ili sprema meracot koga prosecnata modulacija pretvoreno vo pari ke ja zamini cenata na kubik drva ili okolu 3000 denari. Toa teoretski po muabeti, prikazni i falenje tuka. Realnosta ispadna deka pod vekje - 5 potrosuvackata veke ja nadminuva taa granica i toa seriozno. Koga imase magla voopsto i da ne pravime muabet. Srekja vo nesrekja e sto ovaa zima bese edna od najblagite za koi pamtam. Da gi imav ovie soznanija sto gi imam sega bi zel mnogu poevtina klima. Sekako do - 5 ja rabotam. Za nad nulata sekoja kanta ke raboti,duri i on off klima. Drugite muabeti i prikazni tuka vo smisla evtino, bezpari greenje, neznam sto i kako se made golo muabeti i najverojatno si gi procital i ti i vazat podednakvo za kineski, japonski, maleziski, evrejski i neznam kakvi klimi. Zatoa rekov site se isto sranje. I klimite i tie sto gi promoviraat kako zivotot da im zavisi od toa.
So seta pochit drugar, ama da imashe klima koja shto e kvalitetna i mokna, namesto Gree, nemashe ushte na -5 da razgovarash za neekonomichnost ili neisplatlivost.
ТА е добро решение за ДОПОЛНА на инвертер ако има некои преладни денови под -7 степени. За да и крене ЦОП на климата и во тие моменти.

Јас сакав за спална да ставам ТА печка со тајмер средена цакум пакум од 1KW. Демек ете уште повеќе ќе штедам. Ама не ми излегува логично зошто ТА е 90000, а има послаб ЦОП од инвертер. Предноста и е само што е тивка за во спална, ама 90000 само за спална е претерано многу.

Еве оваа одма би ја ставил и во спална и во детска кај што се спие, да беше 8000 денари. Ќе и помага на климата со акумулацијата, а навечер бесшумно ќе ги грее спалните. Нема да морам да држам отворена врата. Башка што климите греат преку конвекција и ТА ќе ми додаде малку радијација на топлина во просторот.

Кај нас има некои вакви, ама не се толку практични.

Ама цениве се отров.


Затоа и се чудам од каде исплатливост за ТА кога се ненормално скапи да ги купиш, а немаат којзнае каква ефикасност за нашиве поднебја. Каде каде послаби од инвертер. За 90000 ќе си земам два Дајкина ФТХФ50! Железо ќе топат со 1KW потрошња. Двата по 500W да влечат со 5цоп ќе работат на -7 и ќе испорачаат 5KW топлина!
A zoshto gledash samo TA? Ne ti vrshi uloga nekoj obichen radijator so termostat koj bi go povrzal na tajmer?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Колку би потрошила една 4 киловатна греалка за една сезона?
Нека биде и 3 киловатна
napraj matematika ne e baas taka,ova bese moj predlog i lugeto se premnogu zadovolni,i iznenadeni ,ene 9 kubici drva im stojt vo grazata,crvjata im gi izedoja,veruvaj mi.
Не можеме да направиме некаква математика или да знаеме колку ќе троши една греалка и колку ќе биде повисока сметката. Има тука повеќе фактори, меѓу кои најважен е загубата на топлината (изолацијата). Ако една клима месечно троши 5000 денари, греалката ќе троши 15000 денари (да претпоставиме дека коефициентот кај климата е 3). Тука разликата е 10000 денари. Ако климата троши 2000 денари (добра изолација) разликата ќе биде само 4000 денари. Ваква разлика ќе има во студената сезона (нека биде 3 месеци) останатиот дел од сезоната потрошувачката е мала. За 3 месеци (во вториот случај, добра изолација) разликата е 12000 денари (200€) на годишно ниво. 1300€ се враќаат за 6,5 години.

Ова е само релативна пресметка.Секој простор, секоја клима и секоја грејна сезона си има свои карактеристики.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Не можеме да направиме некаква математика или да знаеме колку ќе троши една греалка и колку ќе биде повисока сметката. Има тука повеќе фактори, меѓу кои најважен е загубата на топлината (изолацијата). Ако една клима месечно троши 5000 денари, греалката ќе троши 15000 денари (да претпоставиме дека коефициентот кај климата е 3). Тука разликата е 10000 денари. Ако климата троши 2000 денари (добра изолација) разликата ќе биде само 4000 денари. Ваква разлика ќе има во студената сезона (нека биде 3 месеци) останатиот дел од сезоната потрошувачката е мала. За 3 месеци (во вториот случај, добра изолација) разликата е 12000 денари (200€) на годишно ниво. 1300€ се враќаат за 6,5 години.

Ова е само релативна пресметка.Секој простор, секоја клима и секоја грејна сезона си има свои карактеристики.
Izvini, ne te razbrav jas koj ti beshe problemot so Haier shto ne kupi so oznakite? Vchera, na moe ubeduvanje, striko mi ja kupi Haier Tide Green 5,5kata so oznaki AS50TDMHRA/1U50MEMFRA. Pred da mu recham da jabkupi otvoriv na internet, istraziv, najdov servisno za klimata, se javiv vo Setec da mi gi slikaat oznakite dali se tie shto gi gledav i koga vidov deka e se ok, mu rekov na striko i si ja kupi. Vchera montirana, normalno prv den striko mi prezadovolen. Na koj problem naide ti so oznakite?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
O Gospode, Francija zamina da chitat. Vidi te molam dur si zagrean, vo Portugalija koe e opshtoto mnenie za FH35kata.
Па Франција со средоземноморска клима на 80% своја територија мора да има проблем со FH!!!;) .... Дури и еден Париз како град од поладните со просечни температури 1581409991986.png
во најстудените месеци Декември (минимална +4*С максимална дневна +9) и Јануари (просечна минимална +3 а максимална од +8).... запишувале на ланскиот мраз кога ќе паднел снег или температури под нула (сите 2-3 дена у годината.... и тоа мал минус со кој би се справил и ОнОф NEO од 2005та).... и сега “нормално“ е да имаат проблем при загревање со FH35ка... Па и најстудениот Стразбург, кој е на пола пат меѓу Средоземното.... и Северното и Балтичко Море... има поблаги зими од повеќето поголеми градови во Македонија... големи искушенија и предизвици за Mitsu FH во Франција!!! :tapp:
Си сакаат луѓето комфор кој им овозможува високиот стандард јапонски клими - инвертери, а ми се чини и законот им наметнува само купување ел уреди со А++ енергетска класа!? ... инаку од наш аспект (и стандард), кому реално у Франција и каде (на Алпите!?) би му требало повеќе од еден добар јапонски Он Оф или најевтина канта од инвертер за да поминеш евтино со греење!? Па во стан од 50-60 квадрати при климатски услови со минимални зимски температури во Јан и Дек од +4 +5+6*Ц (како на пр. ние во Март).... реално нема да потрошиш повеќе од 300-350kW месечно греејки 24/7 на 25*С макар и со две клими!

Околу Haier Tundra Green моделите беше недоразбирањето. Значи овде на МК пазар барем во SETEC се нуди Haier Tundra Green (Plus) моделот Haier Tundra PLUS 1U35MEEFRA .... како и на клими.мк https://klimi.mk/product.php?id=357 со максимален капацитет на греење 4,6kW со компресор Hitachi....Додека кај соседите на југот се нуди Haier Tundra Green (без плусот) со ознаки 1U35BEFFRA https://www.alphaclimagr.gr/product/1409041/haier-tundra-green-as35tabhra-1u35beffra-12000btu.html?ref=bestprice.gr но со максимален капацитет при греење со солидни 5,4kW а искрено импресивни BTU (3,750-18,420) и "као" со компресор Mitsubishi!? Ако е точно!? Она (плус) во називот како да е минус во перформансите... детали не видов и тех. листи, податоциве само од грчкиов сајт ... но ако се точни, со овие карактеристики со цена од 390 Евра Тундрата ми изгледа ТОП клима! Иако и MEEFRA (онаа што се нуди кај нас) исто така за цената 24,000 е многу солидна клима!
Тоа е разликата која јас ја увидов! А кој модел (од овие два) го нуди Енергија навистина не знам!?
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.101
Поени од реакции
4.840
Izvini, ne te razbrav jas koj ti beshe problemot so Haier shto ne kupi so oznakite? Vchera, na moe ubeduvanje, striko mi ja kupi Haier Tide Green 5,5kata so oznaki AS50TDMHRA/1U50MEMFRA. Pred da mu recham da jabkupi otvoriv na internet, istraziv, najdov servisno za klimata, se javiv vo Setec da mi gi slikaat oznakite dali se tie shto gi gledav i koga vidov deka e se ok, mu rekov na striko i si ja kupi. Vchera montirana, normalno prv den striko mi prezadovolen. Na koj problem naide ti so oznakite?
Dali kaj strikoto tvoj Haier tide ima Wi-fi i display ? jas na mojata Haier tide imam wi-fi a namesto display ima 4 led diodi.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Izvini, ne te razbrav jas koj ti beshe problemot so Haier shto ne kupi so oznakite? Vchera, na moe ubeduvanje, striko mi ja kupi Haier Tide Green 5,5kata so oznaki AS50TDMHRA/1U50MEMFRA. Pred da mu recham da jabkupi otvoriv na internet, istraziv, najdov servisno za klimata, se javiv vo Setec da mi gi slikaat oznakite dali se tie shto gi gledav i koga vidov deka e se ok, mu rekov na striko i si ja kupi. Vchera montirana, normalno prv den striko mi prezadovolen. Na koj problem naide ti so oznakite?
Овие проблеми. Најлошо е што продавачите не беа сигурни дали е вака или онака. Јас ја имав во предвид тундрата.
Околу Haier Tundra Green моделите беше недоразбирањето. Значи овде на МК пазар барем во SETEC се нуди Haier Tundra Green (Plus) моделот Haier Tundra PLUS 1U35MEEFRA ...
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Паланчански @Dr Zmigo
Iskreno, mene se mi e ok so oznakite, barem na web stranata od Setec. Imam detalen PDF file od skoro site Haier modeli i ubavo gi sporeduvav oznakite na PDFvo so tie na Setec web stranata i se si e ok. Ili jas neshto epten ne razbiram shto konkretno e problemot so oznakite.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.528
Поени од реакции
10.019
Не можеме да направиме некаква математика или да знаеме колку ќе троши една греалка и колку ќе биде повисока сметката. Има тука повеќе фактори, меѓу кои најважен е загубата на топлината (изолацијата). Ако една клима месечно троши 5000 денари, греалката ќе троши 15000 денари (да претпоставиме дека коефициентот кај климата е 3). Тука разликата е 10000 денари. Ако климата троши 2000 денари (добра изолација) разликата ќе биде само 4000 денари. Ваква разлика ќе има во студената сезона (нека биде 3 месеци) останатиот дел од сезоната потрошувачката е мала. За 3 месеци (во вториот случај, добра изолација) разликата е 12000 денари (200€) на годишно ниво. 1300€ се враќаат за 6,5 години.

Ова е само релативна пресметка.Секој простор, секоја клима и секоја грејна сезона си има свои карактеристики.
Апсолутно се согласувам,а посебно што на форумов луѓе се фалат дека климата им вади просек од 400w/h.
Значи простор со топлотни потреби ~1.5kw мање-више за нашава клима!
Треба човек да е луд да купи скапа клима за тој простор! Не заради парите што ќе треба 7-8 години да ги врати(а,ако рикне климата никогаш!),туку заради комфорот од кој се откажува.Не е исто радијативно греење и дување.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Fikshe1989 dali Haier tide inverter ( 5.5kw ) sto ja ima strikoti ima display i wifi ?
Abe ne znam. Vxhera od na rabota izlegov da odam malce da ja sledam montazata i od ko si zaminav, ne se privrativ od ko ja uklucija, a striko mi vo momentot ne e vo stanot, na pat zamina ke se vrati za 4 dena. Kolku jas shto vidov, vnatreshnata ima led sijalicki kako taa 5,5kata na R410 od moite. Sijalicka za On/Off, za rabota na kompresor i ushte edna sho zaborajv za sho sluzeshe. Display neznam dali ima za temperatura.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom