Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
дечки...краток период ви ја читам вербалната војна што ја водите....дури сите што сте вклучени се '' дрзнувате'' да навредувате '' така наречено'' други членови што се тука да добијат некои информации'' секако беЗплатни нели темава е отворена за таа намена''. се докажувате кој бренТ е подобар и кој има повеке познавање од оваа '' тематика". ке ве замолам да престанете со препукувањата затоа што ЃИ збунувате идните корисници на клими...можам да искажам благодарност до одредени членови Што се коректни во односот и навистина сакаат да помогнат во изборот...благодарам и се надевам дека нема да бидам на некој "не буквално" цел на напад.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Јас од џаболебарење читам, ни клима имам ни планирам во брзо време, едно време сакав да поднаучам нешто ама видов дека е*биветер е 80% од темата е од ликови како овие погоре стрелци, овај словако па тие потполковници на овие шо само ги тапкаат по рамо и плукаат на сите шо ке имаат различно мислење. Се дур се работи за сопствен профит никој нема да добие ни знаење ни квалитет со вакви форсирања на брендови, исто незнам овде како може админот да трпи вакви ликови без да ги банира, или пак нека им додаде на сите во никот кој е монтер кој е продавач да знаат луѓето кој дошле за информација со кој имаат работа
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Ne mi e jasno kako posle 1800+ objavi ne napravi nekoj od vas sopstven inverter??? Bese , taka i ostana se polemizira povece nego vo fabrikite za klima uredi
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
дечки...краток период ви ја читам вербалната војна што ја водите....дури сите што сте вклучени се '' дрзнувате'' да навредувате '' така наречено'' други членови што се тука да добијат некои информации'' секако беЗплатни нели темава е отворена за таа намена''. се докажувате кој бренТ е подобар и кој има повеке познавање од оваа '' тематика". ке ве замолам да престанете со препукувањата затоа што ЃИ збунувате идните корисници на клими...можам да искажам благодарност до одредени членови Што се коректни во односот и навистина сакаат да помогнат во изборот...благодарам и се надевам дека нема да бидам на некој "не буквално" цел на напад.
Prasuvase predhodno za FTXF....
Za Sensirata od Daikin FTXF 18ka, barem vo toa se slozni dvete antagonizirani strani, kako i poveketo clenovi, a osobeno onie sto ja imaat...deka e zmej klima! Na forumov imas 3-4 ca sto ja koristat za greenje.... kako po specifikaciite na klimava, kako po Euroventot i korisnickite iskustva koi gi procitav, bi mozel da zaklucam odlicna klima e Sensirata! ... i moj predlog namesto da gubis vreme so citanje na prepucavanja, ili koj e pro koj contra... da pobaras koi se tie korisnici i gi prasas sto te interesira, eve mene od prva mi teknue na dvajca koi ja imaat Sensira-ta 18ka... Jey(i nekoe brojce imase vo nikot) i na BuliPilot od Gv ili Kicevo bese toj koj so vakva klima gree 60-70m2 bi mozel da im se obratis i pp i gi prasas sto te interesira kako i za cenata. Mislam deka gi nabavija od Tetovo i toa nekoja banka pod 60 karti! A gledam DSC 65k... Jas ne sum zainteresiran i mi begaat podatocive i detali no ne i nivnite vpecatoci za ovaa klima, deka se zadovolni, no za detali: salvo erore, se ograduvam od greski) ... a dokolku sakas i mozes da ja "svercnes" od GR... vo start ke ustedis nad 100Evra, a pri slednoto odenje ke si dobies i del od DDVto ili kako go vikaat tie (mislam deka 12% vrakaat)... za tie informacii kako sto, ako te interesira ke se vratis malku nazad na temava, (bas se javi toj neodamna clenot,bitolcanec mislam ne mi teknue nikot, no bese se skoro javil na ovaa tema da objasni na eden clen sto prasuva kako odi nabavka od GG najdi go ako si zainteresiran prasaj go, ke ti objasni podetalno! Se izvinuvam sto ne sum precizen, rekov mi begaat detalite posto ne sum zainteresiran .... veruvam ke pobaras barem za (gore desno Барај)... pa so srekja vo izborot!
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
@Sv B Kako shto ti kazav, pazi koga ke objavuvash po mediumi za Haier deka lazat.... ima i vistina vo muabetot.....
Ne se sekiraj, infoto ke bide za sega i od mart 2019.
Uste stoi info na oficijalnata strana na uvoznikot deka site modeli na Haier imaat Eurovent, a NEMAAT vo momentov i nemale poslednive 5 meseci.
Veke e praten mail do Eurovent.
Cekam odgovor.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
@Androit имаш ли мерено да видиш како модулира твојата клима Nemesis pro 24 ? Само што ја монтираат кај еден познаник во 70м2 стан, го убедував да стави две 12ки ама ја купи оваа.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
@Androit имаш ли мерено да видиш како модулира твојата клима Nemesis pro 24 ? Само што ја монтираат кај еден познаник во 70м2 стан, го убедував да стави две 12ки ама ја купи оваа.

Prezadovolen sum od Invertor Nemesis 7kw gream okolu 80 kvadrata , kujna trapezarija i dnevna vo edna celina okolu 55 kvadrata plus hodnik i dve spalni edna spalna i kupatiloto ne go grejam ladam vkupna kvadratura spratot e 120 kvadrata. Potrosuvacka e okolu 1000w -1100w na saat konstantno i i sega za ladenjeto e 700w-1050w Podesena temperatura na dalinsko 23 stepena vo dnevnata zagreva 24 a vo spalnite 21 stepen, nemam poplaki od klimava Plazma jonizatorot e perfekten ja procistuva dimta od cigarive i od gotvenjeto vo kujna. Mislam deka i da kupev 5.5 kw ke mi vrsese rabota no dobra e i ovaa podobro vaka otkolku zimovo da dogrevam. zimoto ne sum e videl da zamrzne nadvoresniot del ni pak da pobele kapka voda ne kapnuva defrost ne znam sto e toa starata klima si pravese defrost na 1 cas ovaa ne.
eve ti sliki od izduvot na toplina koga se vklucuva i koja potrosuvacka e konstantna koga e vklucena non stop.
 

Attachments

D

Deleted member 95595

Гостин
Ne se sekiraj, infoto ke bide za sega i od mart 2019.
Uste stoi info na oficijalnata strana na uvoznikot deka site modeli na Haier imaat Eurovent, a NEMAAT vo momentov i nemale poslednive 5 meseci.
Veke e praten mail do Eurovent.
Cekam odgovor.
10 mejlovi korespondencija imav so Eurovent, muabetot zavrshi so toa deka ne znaat dali i koga ke se reshi situacijata so Haier, no deka imaat Eurovent sertifikat napraveno
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Климите на ладење го сушат воздухот?
Да. И тоа многу. Особено off/on затоа што работат со полна снага

Инвертерите ако се наместени на разумна температура не го сушат како on/off. Кога ја намалуваат снагата дел од влагата повторно се испушта внатре.
Сета онаа вода која истекува надвор е влагата од внатрешниот простор. А знае да истече по 1L и повеќе на час.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
816
Поени од реакции
1.296
Pocituvani korisnici.

Ne mozam a da ne napisam nekolku zbora vo vrska so temava. Kako prvo nitu poznavam nekogo na forumov od Gree, nitu nekogo koj raboti tamu, nitu pa nekogo licno na forumov poznavam. Na ovoj forum mozam samo da krivam edna licnost, so golem pocit kon nego, a toa e gospodinot Strelec. Sega ke se prasate zosto da go krivam gospodinot Strelec. Go krivam zaradi toa sto citajki gi forumite po drugive drzavi naletav na eden forum, barajki mislenja i razni iskustva vo vrska so klimatskite uredi, kade sto go cekaa da naleta kako Gospod, da im dade soveti, da ne spomenuvam sega kakvi klimi bea vo prasanje. Tamu ne bese so nikot Strelec tuku bese so drg nik, a odozdola bese napisano deka e vo Makedonija so nikot Strelec. Sledejki go negoviot nik Strelec dojdov do ovoj forum. Sekoja cest, koga dojdov imase iljada i sedumsto i nekoja stranica i malku mnogu mi trebaa dve nedeli da gi procitam site stranici. Da vi kazam iskreno, za razlika od nekoi drugi forumi, ovde dve tretini od ovoj del na najekonomicno greenje, se raspravate koj imal pogolem, koj oma podebel i razno razni za mene nerazbirlivi raboti. Namesto da gi cenite i tie malku strucnjaci i da se odnesuvate do niv so pocit i do nivnata strucnost i znaenje, koe da vi kazam nesebicno go delat, ne samo na ovoj forum tuku gubat vreme i na drugi forumi, gi crnite kako da nisto ne znaat. Procitav nekdeka na forumov deka nekoj clen bi kupil Gree, ama zaradi Strelec ne kupuva tuku ke kupi nekoja druga marka. Pogolema glupost od taa ne sum procital vo zivot. Ne vikam deka Gree e najdobar, ama odgovorno vi tvrdam deka podobrite klimi cinat kolku eden model na Gree plus 1000 EUR od koi veruvam 300 EUR odat zaradi nalepkata so imeto, koja patem da vi kazam e zalepena vo Kina. Da ne ostane samo na gospodinot Strelec, tuka e i SV B i uste nekolkumina, da ne gi pisuvam site, ke gi molam da mi prostat sto ne sum gi napisal site. Nekoi novi clenovi doagaat i prasuvaat za volku kvadrati za tolku kvadrati sto predlagate a imam samo tolku pari, bidete realni vo vasite odgovori, kazuvajte si go svoeto licno iskustvo a ne od prijatelot, od prijatelot na prijatel i od sestiot komsija, taka covekot ke si gi dobie najrealno odgovorite, a strucnite prasanja i okolu tehnickite specifikaciji pustete da odgovaraat postrucnite lica odnosno tie sto se strucno i tehnicno podgotveni za toa. Vi blagodaram za vnimanieto i vaseto vreme citajki go ovoj malce podolg post.

Pozdrav
A ti pocituvan slovenecu ocigledno od premnogu ladenje na ova zesko so gree nordic si go naucil makedonskit jazik za 2 dena. So sreka da si gi uzivas penzionersite denovi.

P.S : Na mrtvo more si ziveal dolgi godini se gleda
 

Kajgana Shop

На врв Bottom