Најекономично греење (затоплување)

Член од
22 јуни 2019
Мислења
70
Поени од реакции
63
Таа си е Амберот што се продава кај нас, GWH12YD е Амбер S6DBXX е тој Амбер до -30 во сите сервисни. За тоа нема збор. Тоа што за Инвертор се тврди дека е Амбер бог знае која верзија на клима е, не вреди да се зборува.

Туку мене друго ме интересира.

Овде има еден куп што имаат купено Грее клими, освен кланот ги замолувам другите да кажат искуство со годишниот сервис.

Колку пари е сервисот.
Што вклучува,
дали ви чистат филтри
дали заменуваат делови,
дали само идат, прават вклучи исклучи и си заминуваат
дали потпишуваат документ дека гаранцијата е продолжена.
дали воопшто идат да продолжат гаранција.

фала и уште еднаш да потенцирам не сакам продавачите да ми одговорат туку само оние кои имаат купено клима!
Да можеби пошто пребарував сега по разни имиња ја наведуват некаде Premium, некаде Prestige.

Значи оваа е стандарната со овие сериски броеви. Еве пример во Белорусија

Gree Amber Standart R32 GWH24YE-K6DNA1A


Gree Amber Prestige R32 GWH18YE-S6DBA2A

А во Србија вака се декларира

GREE Klima uređaj Amber Premium Inverter WiFi - GWH18YE-S6DBA2A

Еве пример и во Украјна

GREE AMBER GWH18YE-S6DBA2A

А тоа која е разликата помеѓу Amber Standart R32 GWH24YE-K6DNA1A и GREE AMBER GWH18YE-S6DBA2A навистина не ми е јасно што како.

Тоа што за Инвертор се тврди дека е Амбер бог знае која верзија на клима е, не вреди да се зборува.
За тие Инвертор изгледа очигледно се обичен Амбер спроред тежината на надворешната единица.

Еве во белорусија споредба од Обичен Амбер(https://www.hobot.by/catalog/konditsionery/gree_amber_standart_r32_gwh24ye_k6dna1a_wi_fi/)

Вес внешнего блока, кг Нето тежина надворешна единица (kg)53
Вес внутреннего блока, кг Нето тежина внатрешна единица (kg)16.5


Со споредба од INVENTOR NEMESIS N2VI32 - 24WiFi/ N2VO32 - 24

Нето тежина внатрешна единица (kg): 16,5
Нето тежина надворешна единица (kg): 53

Значи според тежината очигледно е.
 
Последно уредено:

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
3.765
Поени од реакции
3.756
погледнете 13 , 40 минути ......


модулација 830 - 500 - 80 wati........Gree Amber 12 btu ...." МОДУЛАЦИЈА "
Ok, coekot kupil amber go stavil vo neizoliran prostor od 40m2 i plus otvara vrati pa gree dop 60m2....so 3,5ka...ama dali e 3,5ka na greenje ?
Videoto e postirano na Bench ovde na pocetok na zimata od likot Milan85.
I sto so toa video???....gasi na 14W sto se gleda na krajot od videoto odnosno deka nerabotat grejacite i deka klimata neduva kako Haierot....so 80W potrosuvackata e vo faza na gasenje koga i dvata Ventilatora rabotat nadvor i vnatre, no toa kratko trae i koga ke se ugasat potrosuvackata pagja na 14W(I NE DUVA).
No se gleda i daljinskoto, 23zadadena, fanot na fixna Fan3 brzina a ne na AutoFan....perkite se nasredina a ne skroz nadole....da redam uste?
A deka vadite od kontekst drugi mislenja na Milan85 se ovie....Zmej bljuje vatru ispred sebe
3.jpg

Koga go postirase videoto realno imase problem so kalibracija na sensorot, za koe jas imam postirano post na drug forum, i toj moj post bese prenesen na Milan85 na Bench...posle toa nemase problem so skokovi na temperaturata
Temp kalibracija.jpg Kalibracija OK.jpg
Zaljucokot na Milan85 na krajot na grejnata sezona April mesec e ovoj : moze da gree 40m2 neizolirani pa i 60m2(taka i go preporacuvam)....i nema gajle deka ni na -15 -20 deka ke bides zagrean kako sto treba i vo 40m2 bez izolacija...vakov post koga ke procitame za nekoja 3,5ka od Vivax ili Haier ke vi se poklonam, zasega Amberot e No1 klima za greenje, model 3.5ka koja na greenje moze do izbutka do 60m2 na temperaturi -15C ili -20C treba fala da i kazete.
jaka klima.jpg
Okolu potrosuvackata
1.jpg
Okolu Komforot...vo Januari-najladniot mesec napisal deka setaat po kratki rakavi...prezadovoni se
Po kratki vo Januar.jpg
Nevikam deka idealna ama gree za sve pare koga e najladno i nema da ve izneveri vo najladnoto....sto e i poentata na greenje so Inverter....inaku site ke bevme na drva i peleti.

Ova ne sum go napisal jas, no videoto e moe...reakcijata e jasna zasto si znae coekot kolku negovata poslabo duva na ladno (napisano na 952 strana)
azdaja.jpg
 
Последно уредено:
Член од
12 октомври 2015
Мислења
312
Поени од реакции
186
луѓето треба да читаат.Минималниот е висок во режимот на греење.
Вие тоа го знаете ! зошто не си го напишал ?
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
3.765
Поени од реакции
3.756
луѓето треба да читаат.Минималниот е висок во режимот на греење.
Вие тоа го знаете ! зошто не си го напишал ?
A sto ima da pisam sto ovde ne e napisano, baska sve sum pokazal za mojata klima....klima koja moze da isporaca do 7.2kw i na -7...da ne sakas so 100w da gi isporaca tie 7kw i ima COP=70 ?
Koj ne razlikuva maximum 3,8kw od 7,2kw ima problem so matematika....
DA mojata ima Minimum na greenje okolu 500W ama togas duva so 35~40C .....a toa gree i 50m2 bez problem....montirana e so nekoj 3,5m instalacija a Standardna e 5m za amberot....3m e minimum, izolacija stiroport nemam, sendvic zid e blok25 cigla -tervol5cm -blok25cm, da imase 10cm stiropor plus ke bese druga prikaska
Ti imas LT i FH....i zasto da ne ni pokazes koj minimum tvoite klimi imaat?
....imas edno edinstveno video pokazano, snimeno so Nokia od vremeto na Adama u temnica snimeno i tolku....e bas ti fala
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
22 ноември 2017
Мислења
988
Поени од реакции
1.324
Mojata FH35 najmalce sum ja videl so 275w da raboti. Za ponisko od toa ne pamtam, ne sum zastanal da bdeam nad merachot. Isto i WNot, podolu od nekade 275/280 W nemam videno da raboti. E sega kolku bila temperaturata na izduvot vo ovie slucaevi, iskreno nemam nikogas mereno.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
78
Поени од реакции
107
Минатото зимо/сезона беше убедливо најлошо за греење со клима. Јас не паметам да имало онолку проблеми со клими како оваа година.
Сервисерите беа преплавени со false positive пријави за клими кои не „греат“. Поплаките не беа од одреден бренд туку севкупно.
Зимата беше ладна со премногу влага. Паѓало и до -20/-15 ама воздухот бил сув па се случуваше без проблем да работат дури и on-off клими предвидени до -7.
Овој пат беше поинаку. Дури почнала да работи натрупала мраз, паднала ефикасноста па дефрост и така во круг. Во главно најголеми проблеми имаа оние со слаба или просечна изолација.

Друга тема и приказна е општата „некултура“ кај корисниците кои не знаеа/не знаат/немаат искуство со клими. Ги гаснат, местат на неразумни температури, погрешно место на монтажа во 80% од случаите затоа што или така им е згодно или така им одговарало на монтерите.
Па, добиваме внатрешни кои се монтирани премногу високо а во некои случаи сум гледал едвај 10-ина сантиметри простор.
Надворешни монтирани на тераса повторно набиени во плафон и лево и премногу залепени за ѕид а цела фора е оваа непречено да усисува воздух од позади.

До пред неколку години сум водел војна со монтери кои немаа чуено за вакумирање па истото го правеа на силеџиски начин (го одвртуваат фреонот се додека на другата цевка не излезе малку фреон - демек прво се истиснува воздухот кој бива заменет со фреон)
А сега се расправам дека е страшно битно климата да има непречен проток лево, горе и назад.

Згора на се пенали се плаќаат ако се намести на премногу ветровито место (на пример ветер од напред) и за таа намена се продаваат anti wind дифузери и се мести настрешница.
Местењето на гумици на памет и од тепка може да доведе до искосување на страната каде што е тешка па да се деформираат гумиците под компресорот (внатре во климата). Резултат на ова е она специфично брмчење на климите како да стружи плех на плех и ова е вака се додека не се стопли времето.
Затоа секогаш и без искључок на страната од компресорот се мести тврда гума а на другата мека.


И сега повторно се враќаме на тоа дека компресорот не чини пролеќе. Џабе Gree компресор, џабе Toshiba ако рандом кинез намести лоши гумици, лош и тенок плех кој често не е заштрафен како што треба, лош квалитет на пластика и сл.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
312
Поени од реакции
186
Imas LT i FH....i zasto da ne ni pokazes koj minimum tvoite klimi imaat?
Fujitsu 12 LT --- mod Heat, oko 200 - 230 wati - minimum.
Mitsu 35 FH minimum -----mod Heat 250 - 260 wati...... a најдобри услови за работа се 300 wati -- при минимална модулација на работа -- Heat mode .
Daikin 12 btu, raboti 130 - 140 - 150 - 160 wati --- Heat mode.minimum.

@Strelec -- @Sv B
само треба да бидете реални и искрен .
 
Последно уредено:

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
3.765
Поени од реакции
3.756
Минатото зимо/сезона беше убедливо најлошо за греење со клима. Јас не паметам да имало онолку проблеми со клими како оваа година.
Сервисерите беа преплавени со false positive пријави за клими кои не „греат“. Поплаките не беа од одреден бренд туку севкупно.
Зимата беше ладна со премногу влага. Паѓало и до -20/-15 ама воздухот бил сув па се случуваше без проблем да работат дури и on-off клими предвидени до -7.
Овој пат беше поинаку. Дури почнала да работи натрупала мраз, паднала ефикасноста па дефрост и така во круг. Во главно најголеми проблеми имаа оние со слаба или просечна изолација.

Друга тема и приказна е општата „некултура“ кај корисниците кои не знаеа/не знаат/немаат искуство со клими. Ги гаснат, местат на неразумни температури, погрешно место на монтажа во 80% од случаите затоа што или така им е згодно или така им одговарало на монтерите.
Па, добиваме внатрешни кои се монтирани премногу високо а во некои случаи сум гледал едвај 10-ина сантиметри простор.
Надворешни монтирани на тераса повторно набиени во плафон и лево и премногу залепени за ѕид а цела фора е оваа непречено да усисува воздух од позади.

До пред неколку години сум водел војна со монтери кои немаа чуено за вакумирање па истото го правеа на силеџиски начин (го одвртуваат фреонот се додека на другата цевка не излезе малку фреон - демек прво се истиснува воздухот кој бива заменет со фреон)
А сега се расправам дека е страшно битно климата да има непречен проток лево, горе и назад.

Згора на се пенали се плаќаат ако се намести на премногу ветровито место (на пример ветер од напред) и за таа намена се продаваат anti wind дифузери и се мести настрешница.
Местењето на гумици на памет и од тепка може да доведе до искосување на страната каде што е тешка па да се деформираат гумиците под компресорот (внатре во климата). Резултат на ова е она специфично брмчење на климите како да стружи плех на плех и ова е вака се додека не се стопли времето.
Затоа секогаш и без искључок на страната од компресорот се мести тврда гума а на другата мека.


И сега повторно се враќаме на тоа дека компресорот не чини пролеќе. Џабе Gree компресор, џабе Toshiba ако рандом кинез намести лоши гумици, лош и тенок плех кој често не е заштрафен како што треба, лош квалитет на пластика и сл.
A Firmata za koja rabotis e ?
Za Prilep e ova ?
Slobodno kazi i se gleda montaza ke dobijat saglam.....nema potreba da se kriete, kazete si slobodno samo moze da ve pobaraat
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
730
Поени од реакции
660
za rabotite da stanat pojasni postojat AMBER standarden( kako invertor) i AMBER nordik Razlikata vo tezinata na nadvoresnite e ocigledna Screenshot (14).png
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
3.765
Поени од реакции
3.756
za rabotite da stanat pojasni postojat AMBER standarden( kako invertor) i AMBER nordik Razlikata vo tezinata na nadvoresnite e ociglednaПрегледај го приврзокот 215803
Fino si napisale.... For Northern Europe ili za Nordicot Amber vazi dolnata tabela....ama na nekoj i so inka da mu stavas ne mu vlaga
Eve koj Amber Tripolka go ima u Mk za 49.990....istiot Amber sto na Milance mu gree 40m2 neizolirani i doma na -15 setaat po kratki rakavi sred Januar(a moze i 60m2)
IMG-267d4b2c038bc4d48decaf0a24ca154b-V.jpg
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
78
Поени од реакции
107
Ова е едно од моите разочарувања на (претходната) годината.
Ривју на Panasonic. И во овој Panasonic од „Панасоник страна“ е само вентилаторот на надворешната единица. Компресор GMCC упм!
Компанија која беше поим за клими. Која брука! Ги следам финските и норвешките форуми и овие се постанати синоним за неквалитет. Особено лоши електромотори на внатрешната единица (лоши лагери кои издржуваат макс. 2 години)

Се работи за софистицирани PWM електромотори со снажни природни магнети во роторот на кои ако им наместиш лоши лагери ,или истите не се заштитени од тоа снажно магнетно поле, страдаат заради електрична ерозија.
Electrical fluting - Bearing failures - Failure Atlas - ONYX InSight па затоа се местат специјално изработени метални (SKF, NTN..) или керамички односно порцелански лагери.


Комплетно кинеска клима


Честа на јапонците засега ја одбранува Mitsubishi Electric и донекаде Daikin. За Fujitsu и Toshiba немам поатоци.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.347
Флегшипите гледај ги, а не основните модели. Панасоник има Heatcharge многу добри модели.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
730
Поени од реакции
660
Флегшипите гледај ги, а не основните модели. Панасоник има Heatcharge многу добри модели.
Site nemaat Da GI kupat najskapite modeli.
Porano imase niska,sredna I visoka klasa Kaj poveketo proizvoditeli. Sega postoi uste Edna bucet klasa mirai,Mitsubishi WN I slicno
Pansonikot od pogore e nekade 35karti
Ima @gigovit 2-3generacii postar model na Panasonik koj za istite pari bese mnogu podobar.
Znaci za istite pari kvalitetot odi nadolu.
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
78
Поени од реакции
107
Флегшипите гледај ги, а не основните модели. Панасоник има Heatcharge многу добри модели.
Не е ова оправдување. Ако платиш Panasonic ред е и да добиеш Panasonic.

Единствено во Mitsubishi се е Mitsubishi до последно штрафче но овие уште во старт се оптпварени со 10% повеќе царина (затоа што се јапонски) и данок на тоа па не се конкурентни во Македонија.

Да не беше вака, Mitsubishi MSZ-FH35VE ќе чинеше некаде околу 800 евра и помалку.
Ќе беше best buy. Клима која врти кругови околу другите.
Ама не е. За жал.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.480
Поени од реакции
1.488
Ова е едно од моите разочарувања на (претходната) годината.
Ривју на Panasonic. И во овој Panasonic од „Панасоник страна“ е само вентилаторот на надворешната единица. Компресор GMCC упм!
Компанија која беше поим за клими. Која брука! Ги следам финските и норвешките форуми и овие се постанати синоним за неквалитет. Особено лоши електромотори на внатрешната единица (лоши лагери кои издржуваат макс. 2 години)

Се работи за софистицирани PWM електромотори со снажни природни магнети во роторот на кои ако им наместиш лоши лагери ,или истите не се заштитени од тоа снажно магнетно поле, страдаат заради електрична ерозија.
Electrical fluting - Bearing failures - Failure Atlas - ONYX InSight па затоа се местат специјално изработени метални (SKF, NTN..) или керамички односно порцелански лагери.


Комплетно кинеска клима


Честа на јапонците засега ја одбранува Mitsubishi Electric и донекаде Daikin. За Fujitsu и Toshiba немам поатоци.
Очигледно грешката на Panasonic беше што се обиде со цена да ги “брка„ кинезите... овој модел е Тиња од клима која ја нема веќе ни во SETEC, каде 2.5kW се продаваше само 29,000 Денари! И јас дознав неодамна за тоа од еден комшија, кој по 3 или најмногу 4 години користење ја менува, ИЧ НЕЗАДОВОЛЕН...А изгледа ја ја нема ни во Грција во понуда... барем не го најдов овој модел тука https://www.bestprice.gr/cat/2442/air-condition/f/1_263/panasonic.html не е оправдување секако, но сега кога Panasonic, си го врати под свое Sanyo, има сериозни клими и е самиот врв во климатизација и затоплување... од Етереата нагоре моделите се боли глава! Еве за што говори Дени, не е лошо уште еднаш да видиме рекламава од Шведска.... и за тоа што е топлина од клима!? ;)https://www.youtube.com/watch?v=WaZuly5Yn44...
Секако европските потрошувачи (на кој основ рангира ТопТенЕУ) знаат што е добро за нив:
1566633611286.png
А на таа листа Етереата Z/TKE меѓу првите 5 клими по квалитет... во сегмент 4-5kW
Тука се и Mitsubishy Heavy.... kako i Daikin, koj pak suvereno vladee so 6 modeli megju prvite 10... (moj vpecatok e) vo najpopularnata najtrazena klasa toplotni vo Evropa od 5-6kW ...
1566633787789.png
a tuka e i Fujitsu...iako i tie pa so novite modeli kako da reteriraa... i kako da ja pravat greskata na Panasonic, da konkuriraat so cenata na kinezite.
 
Последно уредено:
На врв Bottom