Најекономично греење (затоплување)

Член од
6 јули 2018
Мислења
193
Поени од реакции
188
^
Треба малку осет да се има... И Енергија долго време пишуваа цена инбокс, па се научија да даваат конкретни цени.
Она што ме нервира е што се зема нешто добро (пример бог знае каков модел на U Crown бил препорачан за топ5 во УСА, плус во тоа ревјуата секој може да си пиши што му душа сака) и уште се тврди дека тоа што во УСА го земаш за 2500 евра во МКД специјално за нас сега е 1000.

Башка нигде не пишав дека моделот не чини, можеби е стварно супер клима, но нели Амберот беше најдобро нешто?? од каде сега овој модел па и толку форсирање за него?
Затоа јас прашувам.

Конкретно сценарио: некој сака ја купи најдобрата 18ка од Грее, која да ја земи?

Затоа и прашувам како се споредува оваа круна со амберот и хансолот (сите 18ки) ама некако ги нема денес Стрелец и другарите :)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
127
Поени од реакции
217
Затоа јас прашувам.

Конкретно сценарио: некој сака ја купи најдобрата 18ка од Грее, која да ја земи?

Затоа и прашувам како се споредува оваа круна со амберот и хансолот (сите 18ки) ама некако ги нема денес Стрелец и другарите :)
Флегшип си е флегшип! Како да споредуваш еС-класа со Е-класа(мерцедес),и двете се добри ама ес-класа си е ес-класа!
Амберот е нов модел и за него тешко ќе најдеш искуства,а Хансолот има многу контрадикторни корисници-некој ептен го фалат,некој се жалат.
Краунот од друга страна е подолго време на пазарот,беше популарна клима и за него имаш многу напишано како корисничко искуство.Јас би тргнал од тоа... на крај краева затоа и сме тука на овој форум.Оти хартија трпи се,ама статистички искуствата се сепак побитни(не може се да се намести,лошиот глас надалеку се слуша).
Еве според мене Краунот испред амберот и хансолот,јас така би играл независно што на хартија е “послаб”.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.309
Поени од реакции
1.306
GWH18UC-K3DNA4F.........59'990,00 ден
Има ли некаде податоци за перформасите на климава на температури под 0? Капацитет на греење и потрошувачка за разни температури. Не графици, измерени вредности.
@Strelec, @Gree info, anyone?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
711
Поени од реакции
644
Има ли некаде податоци за перформасите на климава на температури под 0? Капацитет на греење и потрошувачка за разни температури. Не графици, измерени вредности.
@Strelec, @Gree info, anyone?
Imase sporedba objavena na forumot pomegu Ucrown12 ka so ururu sarara I Panasonik so kapaciteti I cop prebaraj
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
151
Поени од реакции
187
Абе дечко и дедо ми ја утепа ладата од возење и по одмори и секаде и не ја продаде ама не гледам дека луѓево бараат нешто многу лади. сите сакаат јапонско германско француско итн... така да вие си знаете но 50 банкноти по 1000 ми се ептен too much за chinese brand
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
193
Поени од реакции
188
Флегшип си е флегшип! Како да споредуваш еС-класа со Е-класа(мерцедес),и двете се добри ама ес-класа си е ес-класа!
Амберот е нов модел и за него тешко ќе најдеш искуства,а Хансолот има многу контрадикторни корисници-некој ептен го фалат,некој се жалат.
Краунот од друга страна е подолго време на пазарот,беше популарна клима и за него имаш многу напишано како корисничко искуство.Јас би тргнал од тоа... на крај краева затоа и сме тука на овој форум.Оти хартија трпи се,ама статистички искуствата се сепак побитни(не може се да се намести,лошиот глас надалеку се слуша).
Еве според мене Краунот испред амберот и хансолот,јас така би играл независно што на хартија е “послаб”.
Ако добро разбрав круната е во залез и најверојатно ќе биде заменета со нов модел.

Атер на постојаната аналогија со коли: дали новата Е класа е полоша од еС претходен модел?

Имам чувство дека вработените во Грее не сакаат да ни кажат како се споредува круната со амбер, што им дава право на сите кои пишуваат дека „најдобра клима од Грее е таа која е во моментот на промоција“.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
193
Поени од реакции
188
и како се споредва со амбер нордик 18 освен што има помал максимален капацитет на греење, помала просечна моќност, помал проток на воздух и што е полесна?
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
3.685
Поени од реакции
3.648
А што е тоа просечна моќност дали знаеш ?
на која температура и како е добиен тој податок?
...тоа го читаш на клими.мк ама добро би било да знаеш и што значи тоа што го читаш и коментираш, ама дали знаеш ?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
6 јули 2018
Мислења
193
Поени од реакции
188
А што е тоа просечна моќност дали знаеш ?
на која температура и како е добиен тој податок?
...тоа го читаш на клими.мк ама добро би било да знаеш и што значи, ама дали знаеш ?
од пред време се очекуваше или твое игнорирање (кога ти одговара да игрнорираш) или префрлување на топката на мојата/твојата клима.

кога прашувам за споредба меѓу ДВЕ клими кои ги продаваш ТИ во ГРЕЕ, очекувам одговор за ТИЕ ДВЕ клими за кои те прашувам.

во наредните 2/3 недели мои блиски треба да се подноват со 18ка клима.

сакаат да ја има најдолгата можна гаранција (без оглед на тие 800/900 денари годишно за проверка) и тука е само еден бренд ГРЕЕ.

од ГРЕЕ сакаат да им го предложам најдоброто. затоа и те прашувам.

тоа каква клима имам јас нема никаква врска со твојот интерес и интересот на грее да продадат што повеќе клими.

последен пат те прашувам како се споредуваат круната на промоција со амбер нордик 18.

твое е дали ќе сакаш да одговориш.
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
3.685
Поени од реакции
3.648
Момак Просечна мочност има Вивакс Аери 3,8kw , а од друга страна FH35 имаше просечна мочност 4кw и кошташе тродупло.
Просечната моќност е најчеста фора да те прелажат, и кога тоа не го разбираш што да ти објаснувам понатака?
ДАли да почнам од Тbiv за средна и ладна зона да ти објаснувам ?
Овие модели се со јака муда декларирани до -30....не заради тоа за да пар тука терате мајтап хехе колку ке грее на -30....него затоа што стартен Tbiv имаат од -15C па надоле а не како тие вашите што на -7C им е максимумот па им треба греалка или бекап грејач под -7.

Просечната мочност е добиена со тест во лабараторија, при овие услови....надворешна Темп од +7C, зададена 30C на даљинското и Фан на максимум. Сосема небитен податок за на +7 да мериш која е подобра na klimi.mk, на таа надворешна ниту некој задава +30 ниту Фанот му е на максимум.
Битното е до кој минус нетреба да догреваш, ама и тоа ти е очигледно најасно.
Зaтоа и на Еуровент сега тоа е сменето зашто Еуровент пресметува едно SCOP....а за SCOP им треба 35% од тоа на +7 а не максимумот со 30задаена.....
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
193
Поени од реакции
188
Момак Просечна мочност има Вивакс Аери 3,8kw , а од друга страна FH35 имаше просечна мочност 4кw и кошташе тродупло.
Просечната моќност е најчеста фора да те прелажат, и кога тоа не го разбираш што да ти објаснувам понатака?
ДАли да почнам од Тbiv за средна и ладна зона да ти објаснувам ?
Овие модели се со јака муда декларирани до -30....не заради тоа за да пар тука терате мајтап хехе колку ке грее на -30....него затоа што стартен Tbiv имаат од -15C па надоле а не како тие вашите што на -7C им е максимумот па им треба греалка или бекап грејач под -7.

Просечната мочност е добиена со тест во лабараторија, при овие услови....надворешна Темп од +7C, зададена 30C на даљинското и Фан на максимум. Сосема небитен податок за на +7 да мериш која е подобра na klimi.mk, на таа надворешна ниту некој задава +30 ниту Фанот му е на максимум.
Битното е до кој минус нетреба да догреваш, ама и тоа ти е очигледно најасно.
Зaтоа и на Еуровент сега тоа е сменето зашто Еуровент пресметува едно SCOP....а за SCOP им треба 35% од тоа на +7 а не максимумот со 30задаена.....
супер, како се споредуваат круната 18 на промоција со амбер нордик 18?
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
3.685
Поени од реакции
3.648
Tie 18ki sto ti se motaat se oznaki za ladenje ili za greenje?
Greennje ako e, baras prosecna mokjnost ili na Tbiv?
I na koja Tbiv
Po koj kriterium baras sporedba, po boja kako LN ?
Eve ti moj kriterium, tvojata na Bitolska zima duva bar 10C poladno od Amberot kaj sestrati, samo se sramis da priznaes. A dvete se 18ki za tebe.
 
Последно уредено:
На врв Bottom