Најекономично греење (затоплување)

Член од
6 јули 2018
Мислења
193
Поени од реакции
188
Tie 18ki sto ti se motaat se oznaki za ladenje ili za greenje?
Greennje ako e, baras prosecna mokjnost ili na Tbiv?
I na koja Tbiv
Po koj kriterium baras sporedba, po boja kako LN ?
Eve ti moj kriterium, tvojata na Bitolska zima duva bar 10C poladno od Amberot kaj sestrati, samo se sramis da priznaes. A dvete se 18ki za tebe.
овај е последен пост кој го пишувам со истото прашање.

не е важно каква клима имам јас.

мои блиски ќе купуваат во наредните 2/3 недели, сакаат клима со најдолга гаранции. затоа сакам да им препорачам Грее.

те прашувам како се споредуваат круната 18 и амбер нордик 18. ЗА ГРЕЕЊЕ

те прашувам за да знам што да им препорачам да си купат.

ако не добијам и овај (последен пат) одговор, ќе им препорачам друг бренд.

ако вие кои продавате Грее не знаете/ не сакате да ни кажете како се споредуваат вашите производи, другите сигурно ќе сакаат.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
1.747
Поени од реакции
2.269
^ Ако ти кажи дека Crown е подобар ќе го заебаваат дека дома има Амбер
Ако ти кажи дека Амбер е подобар тогаш промоцијата на Crown како најдобар моментално паѓа во вода.

Како и да е не очекувај одговор затоа што и во двата случаи заебан е. Како и да е (втор дел) ќе ти кажи дека твојата клима не чини и решен проблем.
Од друга страна Амбер Нордик 12 има минимум од 400 вати па ќе работи исто како Тундра 18... Не знам од кај ги копаат тие А+++ или си ги земаат од Амбер Ненордик.

Почекај уште малку, нека дојди Фери на промоција, ќе видиш како наеднаш станува најдобра клима на пазарот поради тоа што има 8 брзини на далечинско а другите немаат. Само почекај
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
3.684
Поени од реакции
3.648
@HEKOJ одма се јави за неговите Тундри на R410 да ги убаци у муабет да не ги заборавиме случајно.
Ама пред тоа требало да чита за "напред'ните технологии на неговиот љубен Хаиер пред да нуди стара боранија Тундра410 модел последен на листава за 2019.
Со Фиксен Period Дефрост kaj negovata (на 55мин) a измислиле и АутоДефрост па и Ice Monitor види машала, а кај него ни Deicer не ставиле (грејач ке да е ова) неставиле ни дисплеј понегде у новите ама ај ке зажмириме секако Тундрата е на дното и со и без дисплеј :)
Crystal Nordic, интересно моделче што за чудо греела до -30C, а тука се отепаа од вицови....дајте ја ајде Кристалов за 50к ако сте јаки, а не на задња класа Тундри од дедо Ное модели продавате прикаски.
Haier defrost-grejac.jpg

klasa nula.jpg
kristal.jpg
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.309
Поени од реакции
1.306
Imase sporedba objavena na forumot pomegu Ucrown12 ka so ururu sarara I Panasonik so kapaciteti I cop prebaraj
Барав, но неуспеав да најдам. Ако можеш да посочиш би бил благодарен.

U-Crown e vo programata za 2019ta i vo najnoviot katalog RAC 2019 broj eden model za 2019ta.
Производството е ново, но моделот е стар. Истиот го има и во програмата за 2015-та, а можеби и порано. Нели е на веќе застарениот R410?

Прашањето на @cyberbaze за споредбата на краун и амбер е на место, затоа што според каталогот на грее (не сајтот на клими.мк) амберот е подобра клима. Што е и за очекување со оглед дека е понов модел а се од иста или блиска ценовна класа. Барем според капацитетите измерени на +7. Како што е најверојатно измерена и максималната моќност од >7KW на амбер12, вредност за која сега велиш дека е потполно неважна за што се согласувам со тебе.

Затоа ги бараме важните податоци, колку грее и со која потрошувачка (или со кој СОР) на различни температури под нула. Не мора до -30, може и до -15. За да можеме да одлучиме кој модел да го купиме.

Дали тоа што никој не ги споделува овие податоци, треба да заклучиме дека вредностите не се нешто посебно и се дури и послаби од тие на конкуренцијата?
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
151
Поени од реакции
187
Strelco не се нервирај, далеку е таргетот а?/ мој совет драги форумџии за таа пара како ова што е наводно на кација од цхинесе грее имаш јапонски уреди. па дај бре дали си ти ?? ваши се парите ама на ниеден податок од тоа нивните А+++ и -30Ц греење не им верувам. на ниеден.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
953
Поени од реакции
1.266
Барав, но неуспеав да најдам. Ако можеш да посочиш би бил благодарен.

Производството е ново, но моделот е стар. Истиот го има и во програмата за 2015-та, а можеби и порано. Нели е на веќе застарениот R410?

Прашањето на @cyberbaze за споредбата на краун и амбер е на место, затоа што според каталогот на грее (не сајтот на клими.мк) амберот е подобра клима. Што е и за очекување со оглед дека е понов модел а се од иста или блиска ценовна класа. Барем според капацитетите измерени на +7. Како што е најверојатно измерена и максималната моќност од >7KW на амбер12, вредност за која сега велиш дека е потполно неважна за што се согласувам со тебе.

Затоа ги бараме важните податоци, колку грее и со која потрошувачка (или со кој СОР) на различни температури под нула. Не мора до -30, може и до -15. За да можеме да одлучиме кој модел да го купиме.

Дали тоа што никој не ги споделува овие податоци, треба да заклучиме дека вредностите не се нешто посебно и се дури и послаби од тие на конкуренцијата?
2015та воопшто не е битна бројка, нема некоја иновација кај климите за да се брка модел. Не е ова смартфон.

А за флегшип модел 18ка ВООПШТО не би се мислел за 60000. Поготово што е модел што може да го видиме по ривјуа и странски топ листи. Доколку е истата се разбира.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
593
Поени од реакции
469
Strelco не се нервирај, далеку е таргетот а?/ мој совет драги форумџии за таа пара како ова што е наводно на кација од цхинесе грее имаш јапонски уреди. па дај бре дали си ти ?? ваши се парите ама на ниеден податок од тоа нивните А+++ и -30Ц греење не им верувам. на ниеден.
Baterija, nema japanec...ne se nudi japanec, nemaat m..a da donesat, ke treba da gi uramat ili za vo muzej da gi cuvaat. Ima samo iminja japonski, proizvedeni sekade samo ne vo Japan.
Klasa na GREE U-Crown, proizveden vo Japan kaj nas bi cinela 3000Eur min, nema koj da kupi.....zatoa e tuka GREE. Top cena, top kvalitet, top garancija. Pozdrav......[DOUBLEPOST=1559150958][/DOUBLEPOST]A za da mu repliciras na Strelec treba uste dolgo leb da jades. Daleku e sonceto.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.309
Поени од реакции
1.306
2015та воопшто не е битна бројка, нема некоја иновација кај климите за да се брка модел. Не е ова смартфон.

А за флегшип модел 18ка ВООПШТО не би се мислел за 60000. Поготово што е модел што може да го видиме по ривјуа и странски топ листи. Доколку е истата се разбира.
Се согласувам дека не е толку важна годината, пишаното беше во контекст каде што токму годината на претставување на одреден модел беше претставена во негативна конотација.
Од друга страна технологијата постојано се развива, можеби не така видливо како кај смартфоните, но далеку од тоа дека стои во место. Затоа и веќе има клими со подобри перформанси од овој краунот за горе-долу слична цена. Така да освен дизајнот и некои џиџи-миџи, не гледам по што е флегшип и упорно тоа го прашувам.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
151
Поени од реакции
187
Baterija, nema japanec...ne se nudi japanec, nemaat m..a da donesat, ke treba da gi uramat ili za vo muzej da gi cuvaat. Ima samo iminja japonski, proizvedeni sekade samo ne vo Japan.
Klasa na GREE U-Crown, proizveden vo Japan kaj nas bi cinela 3000Eur min, nema koj da kupi.....zatoa e tuka GREE. Top cena, top kvalitet, top garancija. Pozdrav......[DOUBLEPOST=1559150958][/DOUBLEPOST]A za da mu repliciras na Strelec treba uste dolgo leb da jades. Daleku e sonceto.
како reply, ваков одговор смисливте во салонот за продажба. со тебе се согласувам дека грее е само топ и ништо друго. а бате за 60банки не да не е некој луд да ти даде па нашминкај ја со златко ако сакаш. ова ме поттсеќа кога лада требаше да вади гт модел и доживеа успех од невидени размери. така да трајте си со тие климичките за по тендери и по зградиве каде што нормално се бута најевтино и топ ќе бидете :):(;);)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
593
Поени од реакции
469
како reply, ваков одговор смисливте во салонот за продажба. со тебе се согласувам дека грее е само топ и ништо друго. а бате за 60банки не да не е некој луд да ти даде па нашминкај ја со златко ако сакаш. ова ме поттсеќа кога лада требаше да вади гт модел и доживеа успех од невидени размери. така да трајте си со тие климичките за по тендери и по зградиве каде што нормално се бута најевтино и топ ќе бидете :):(;);)
Baterija, na lugeto im e jasno deka GREE ima kvalitet, neosporno e toa. Za tvoe info, U-Crown se prodava kako alva.....
Tvojata antireklama ( omraza kon GREE ) izgleda deluva pozitivno na prodazbata.
Bidi pozdraven, nezaboravaj da ja napolnis baterijata.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
151
Поени од реакции
187
Kako taan alva ili so cokolado, drago mi e da odi prodazba, i treba da odi ama ne na klima uredi, verojatno mislese na pekacite na leb i mikserite. jas nemam omraza prema gree samo prema vasite t.n. experti koisto samo lazat i ubeduvaat nesto sto lazi derka trca.
a ne znam bas deka odi kako sto zboris magacinite nesto ne mi kazuvaat taka ama pa ti si znaes ili taka vo salonot ti kazuvaat da pisuvas po forumi i facebook. baterijata e fully charged nemaj gajle :bance:
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
593
Поени од реакции
469
Kako taan alva ili so cokolado, drago mi e da odi prodazba, i treba da odi ama ne na klima uredi, verojatno mislese na pekacite na leb i mikserite. jas nemam omraza prema gree samo prema vasite t.n. experti koisto samo lazat i ubeduvaat nesto sto lazi derka trca.
a ne znam bas deka odi kako sto zboris magacinite nesto ne mi kazuvaat taka ama pa ti si znaes ili taka vo salonot ti kazuvaat da pisuvas po forumi i facebook. baterijata e fully charged nemaj gajle :bance:
Baterija, vistinata boli, te razbiram. Ama ke ti pomine....
A expertot e za tebe mislena imenka....ima vreme, ke naucis I ti nesto.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
1.747
Поени од реакции
2.269
Од толку што се добри и квалитетни намерно не издаваат споредби, сервисни, за конкуренцијата да не му ја копира технологијата и иновацијата што ја создаваат како Г10, Г6 и слично.

Ама битно за Хаиер и Вивакс цели семинасрски имаат спремно :) :)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
593
Поени од реакции
469
Од толку што се добри и квалитетни намерно не издаваат споредби, сервисни, за конкуренцијата да не му ја копира технологијата и иновацијата што ја создаваат како Г10, Г6 и слично.

Ама битно за Хаиер и Вивакс цели семинасрски имаат спремно :) :)
Kolku sto pratev, za se ima servisni, I koj saka lesno ke gi najde.
Na sekoj nov clen na forumov da se postiraat po 100 pati e nevozmozno.
Isto kako I za drugi brendovi, ali za Vivax nema nitu eden test report....ama nitu EDEN. Zosto...na site im.e jasno.
 
На врв Bottom