Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 12196

Гостин
Kolku sto svativ od link-ot sakas da grees okolu 25m2
Да, ќе греам половина стан. Дилема ми е дали еден инвертер или два послаби за подобро распоредување на топлината.
При изборот поважен е квалитетот отколку цената.
Благодарам за советот.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.900
Да, ќе греам половина стан. Дилема ми е дали еден инвертер или два послаби за подобро распоредување на топлината.
При изборот поважен е квалитетот отколку цената.
Благодарам за советот.
Kolku ti e vkupnata kvadratura na stanot dokolku imas moznost Mozes da stavis dve klimi od 3.5kw odnosno 2 takvi kako sto ti prativ na link-ot ke imas odlicna rasporedenost na toplina vo stanot
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Kolku ti e vkupnata kvadratura na stanot
Станот е 48м2. Но јас ќе го греам само половина. Нема потреба да го греам остатокот. Прашањето е дали еден инвертер може да ги грее добро двете простории. Едната ќе биде претопла, другата нема да е доволно топла. Затоа размислувам за два инвертера во двете простории. Се разбира послаби, ако има.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.900
Станот е 48м2. Но јас ќе го греам само половина. Нема потреба да го греам остатокот. Прашањето е дали еден инвертер може да ги грее добро двете простории. Едната ќе биде претопла, другата нема да е доволно топла. Затоа размислувам за два инвертера во двете простории. Се разбира послаби, ако има.
Ako sakas da grees 2 prostorii najdobro stavi vo ednata soba inverter klima 2.5kw a vo drugara 3.5kw
Link 2.5
Link 3.5
Haier 3.5 kw e na akciska cena vo Setec.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Станот е 48м2. Но јас ќе го греам само половина. Нема потреба да го греам остатокот. Прашањето е дали еден инвертер може да ги грее добро двете простории. Едната ќе биде претопла, другата нема да е доволно топла. Затоа размислувам за два инвертера во двете простории. Се разбира послаби, ако има.
На волко му е дебел врато оти сам си ја брка работата..На климе му е дебел врато пошо си наоѓа овци(нобови) за стрижење(муабет) и дава совети и нуди уреди!Пази пред да го послушаш види кој е најубавиот ака @klimaured па после одлучи.. Не ти советува ништо јас,освен малку сам да се потрудиш и да одлучиш што ќе земиш..Таму ти ќе живееш а не Климе или јас или некој трет..За чамче муабет и со продавач на бела техника каде има клими можеш да си правиш! За мобилен телефон да купиш сигурно трошиш побеќе време на интернет што да одбереш, а за греење греота е да не се потрудиш..
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Не ти советува ништо јас,освен малку сам да се потрудиш и да одлучиш што ќе земиш..
Сепак можеш да дадеш некој предлог, па јас ќе размислувам што ќе изберам. Досега не ме интересирало, па не знам ниту каде има за купување, ниту каде има (по можност добри) мајстори...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
Станот е 48м2. Но јас ќе го греам само половина. Нема потреба да го греам остатокот. Прашањето е дали еден инвертер може да ги грее добро двете простории. Едната ќе биде претопла, другата нема да е доволно топла. Затоа размислувам за два инвертера во двете простории. Се разбира послаби, ако има.
Zemi si eden Hansol 3,5ka za da osetis i greenje do najniski granici a ne samo ladenje, podobro vo pola stan da osetis 26C nego so dvete od Ubaviot vo cel stan da nemas pojse od 20C.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@ante1 Sobata e 36m2, dnevna soba, severna strana, prizemje od kukja, bez izolacija, drveni, slovenski prozori, ne se neshto posebno ama se ok. 9m dolga, 4m shiroka, 2,60m visoka. Poslednite 4 metri od sobava se nad podrumot od kukjata.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
Дефрост на Хаиер на -2Ц.....значи не треба да стане -15 или -30 за да ви се појави проблемов, доволна е голема влага и темп околу 0Ц.
Овде e едвај -2C и голема влага
Оваа ко искустовото со Тундрата на @HEKOJ што му тече и прелевала на сите страни, па норално ке има искуство со прелевање кога дупчето му се смрзнало и му течи од сите страни, овде ни дупчето не се гледа не па да тече од таму, прелева од сегде одстрана, може се замрзнало дупчево? :P
Na 1:45 од видеово прелива преку тацна и на фасада
DefrHaier.jpg
Ке ви даде @Lithium002 по еден Фен-gratis со Тхундрата за ова мразулциве :)
Башка комшијата од доле што ке ви се качи па и 2 Фена ке идат зијан :)
И понекој леген гратис :D
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
Еве видео од defrost на Amber 7KW
(- 4C,80-90% влажност на воздух)
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
Еве видео од defrost на Amber 7KW - 4C,90% влажност на воздух)
Точно пишки низ дупчето зашто не смрзнала нигде, башка што овој ни гумите ги нема извадено а ова дупче е 3пати поголемо од тоа на Тхундрата.....климава е подесена за греење и затоа опремена со додатни отвори кои служат за една цел, не се за на лето ставени и му пишува во упатството. А да се чудиш и кај Хаиер има такви модели, пa и до -30 не се прави паметен...со опис за тацни за климите за греење, па Смарт Дефрост а не глуп.....нешто што вие Не го носите тука и продавате муда за бубрези, збприте за топли зими, немало потрба од греачи....монтерска посла и после легените и феновите.
Бунус школа за Паметен Дефрост само кога треба
InteligentDefrost.jpg
https://youtu.be/4GqOD8oMk7U
Интелигентен Дефрост значи да уредот не дефрстира на секои 55мин како по тајмер за да накрај има слаб SCOP или ефикасност како штокажува погоре, туку како на видеово, ни у 12часа и на -5 да нема ниеден дефрост, затоа Amberot има A+++ ефикасност и SCOP=5,1 а Хаиерот за жал само A+ и SCOP=4.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
Точно пишки низ дупчето зашто не смрзнала нигде, башка што овој ни гумите ги нема извадено а ова дупче е 3пати поголемо од тоа на Тхундрата.....климава е подесена за греење и затоа опремена со додатни отвори кои служат за една цел, не се за на лето ставени и му пишува во упатството. А да се чудиш и кај Хаиер има такви модели, ап и до -30 не се прави паметен...со опис за тацни за климите за греење, па Смарт Дефрост а не глуп.....нешто што вие Не го носите тука и продавате муда за бубрези, збприте за топли зими, немало потрба од греачи....монтерска посла и после легените и феновите
Чисто да прашам што ти значи и на кого се однесува следново
"нешто што вие Не го носите тука и продавате муда за бубрези, збприте за топли зими, немало потрба од греачи....монтерска посла и после легените и феновите"???
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
@baljo ти Тесла имаш или Секира ?
Кколку ти сече ме занима
Мислам дека не е клима туку климакс те има фатено, па нема зошто да ти замерам.
Како и да е, немам никаква релација со увоз, продажба, монтажа и сервисирање на клима уреди.
Ич да не те занима колку ми сече пошто не си нешто меродавен а не си ми ни репер.
BTW Пошто си кажуваш дека си од фирмата што ги продава тие климите на коишто им се клањаш, сакам да прашам една работа. Пред некое време уплатив Fairy кое сеуште не е испорачано и монтирано, па ме интересира што треба за да ја откажам нарачката и да ми рефундирате тоа што е уплатено?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
И ја купив една Тхундра и после ова со дефростиве што го гледам сакам одма да ми ја рефундираат, да ти пишам на тебе или кој ке ми ги врати парите?
Пиши ми на кое име ти е купена одма ке ти средам, ама да ми средиш и ти, фер нели ;)
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
И ја купив една Тхундра и со ова дефростиве сакам одма да ми ја рефундираат, да ти пишам на тебе или кој ке ми ги врати парите?
Воопшто не се шегувам со тоа што го пишав. НАВИСТИНА имам купено Fairy можам фа ти пратам фискална и тоа листот за нарачка. И ДА, сериозен сум за откажување на нарачката. Не се шегувам.
Во врска со твојот проблем разбери се со тие од каде што ја има купено споменатата клима.
Јас работам во областа на телекомуникациите и немам ништо со климатизација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom