Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
I jas tocno ne razbrav sto sakase da kaze ali predpostavuvam deka imaat zemeno 3 Suzumi eve da receme.
Toa e se od nepravilno koristenje na klimite
Ova e najgolemata glupost koja ja imam slusnato. Kolkav kapacitet imaat 3 Suzumi na -7? 3-4KW? Eve i da se 4, toa ti se 12 KW koga prostorot bara nad 20KW. Toa e barem normalna matematika, I normalno deka nema da stoplat. Imam i pisano predhodno, kaj mene na spratot koga dojde covekot za presmetka na parno, baraniot kapacitet na kotelot bese nad 20KW.
Ако е вистина толку голем просторот нека го преполоват и нека заштедат догодин за пвц и стиропор.

Или одвнатре со гипс картон нека стават 10 цм тервол.
Ќе ги фати помалку од 1000 еур за целиот простор и остатокот на пвц.

Дупната гума не ја пумпаш цело време и продолжуваш да возиш без прекин, идеш и ја лепиш.
Prijatele, dali znaes ti kolku kosta izolacijata? Jas se somnevam deka mnogu od nas moze da si dozvolat takva moznost. 23-25eur od kvadrat. I ne moze da izoliras samo eden del, tuku mora cela kuka, ako sakas da to dadat garancija. Vidov nekolku slucaevi, kade e izoliran samo eden del i kolku brzo se raspaka. A i ne dobivas garancija vo vakov slucaj. Nastrana deka prvo treba da se sredat prozori, i krov. Taka da celata investicija e blisku 20000 eur, vo mojot slucaj, a gledam deka prostorot e slicen. A izolacijata na tavanicata, za tie kvadrati ke gi kosta barem duplo od cenata koja ja spomena i rizicite od kondenzacija im se pogolemi.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Znam brat, toa na site im go kazuvam i jas. Od koga gi kupiv pred 10 meseci ne mi se isklucheni klimite :) Vo spalnava klimava mi e na 25 namestena denje-nokje.
Probaj namesto na 25c stavi na 23, se razbira ako odgovara toplinata, moze mnogu poniska da bide potrosuvackata, kaj mene 2-3c plus strasno se poznava pri potrosuvacka, mislam deka na 26-27 duplo mi vlece klimata nego na 23-24c. [DOUBLEPOST=1545287862][/DOUBLEPOST]
I jas tocno ne razbrav sto sakase da kaze ali predpostavuvam deka imaat zemeno 3 Suzumi eve da receme.

Ova e najgolemata glupost koja ja imam slusnato. Kolkav kapacitet imaat 3 Suzumi na -7? 3-4KW? Eve i da se 4, toa ti se 12 KW koga prostorot bara nad 20KW. Toa e barem normalna matematika, I normalno deka nema da stoplat. Imam i pisano predhodno, kaj mene na spratot koga dojde covekot za presmetka na parno, baraniot kapacitet na kotelot bese nad 20KW.

Prijatele, dali znaes ti kolku kosta izolacijata? Jas se somnevam deka mnogu od nas moze da si dozvolat takva moznost. 23-25eur od kvadrat. I ne moze da izoliras samo eden del, tuku mora cela kuka, ako sakas da to dadat garancija. Vidov nekolku slucaevi, kade e izoliran samo eden del i kolku brzo se raspaka. A i ne dobivas garancija vo vakov slucaj. Nastrana deka prvo treba da se sredat prozori, i krov. Taka da celata investicija e blisku 20000 eur, vo mojot slucaj, a gledam deka prostorot e slicen. A izolacijata na tavanicata, za tie kvadrati ke gi kosta barem duplo od cenata koja ja spomena i rizicite od kondenzacija im se pogolemi.
Znaci krs klimi zemal i ne e pravilno presmetana potrebata po toplina, so znaci nepravilno koristenje. Kaj golemi prostorii posebno ako se dolgi na edna strana najubavo namesto edna golema da se stavat dve klimi na dvata kraevi.
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Vaka i ochekuvav.. . eve ja potroshnjata na WN35kata vo spalna sega vo momentov. Megju 770 i 930 W se dvizi potroshnjava. 21m2 inache e spalnata, toplotni gubitoci kolku sakas. Zadadeni 25 stepeni, trojka izduv. Nadvoreshna po Accuweather e - 3. Ne znam dali e tochno ama mislam deka e, plus na sekoja temperatura za Ohrid izmerena bilo kade na bilo koj sajt, odzemete ushte 2 stepeni pa ke znaete kolku e tochno jas kaj shto ziveam.

Eve dodeka go pishev postov, vleze vo defrost, merev so shtoperica, od prekin so duvanje do pochetok so duvanje ravno 7:30 minuti.[DOUBLEPOST=1545263207][/DOUBLEPOST]Прегледај го приврзокот 201617
Brat tebe ti trosi klimava vo spalna od 21 m2 kolku mene za cela kuka druze duri i pomalku.Sega,toa se pikovi na potrosuvacka a prosekot kolku doaga za site saati raboteno?Kaj mene e momentalno na -5 nadvor, vnatre na 21 postaveno vo dneven prestoj 24
trosi 950- 1100w .Za cel prostor od 74.Ne e sekade ramnomerno ali wtf.
Ne cekaj nadvoresna stavi vnatresna izolacija na spalnata na nadvoresnite zidovi,nema da te cini mnogu a benefitot i komforot pogolem a ke ti odzeme 5 cm od zidot.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Eve kaj mene meracov momentalno pokazuva 600w se pokacilo preku nok za 170w od 430w normalno nadvoresnata temperaturata bajagi padnala.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.126
Тоа значи, иако пример се случува да не сме дома по 10-12 часа, пак треба климата да е вклучена. Да не оди многу фира вака цел ден, макар и на 20ц :unsure:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Тоа значи, иако пример се случува да не сме дома по 10-12 часа, пак треба климата да е вклучена. Да не оди многу фира вака цел ден, макар и на 20ц :unsure:
Ne treba ni da se namaluva temp, namesti na 23c i ne diraj 24/7. Ovaka provereno najmalce ke potrosi i najtoplo ke bide. Ako ja isklucis ili namalis temp potoa koga ke ja pustis ke treba izgubenoto da go nadoknadi no so ponizok cop. Ako nekade odite na poveke dena jas povtorno bi ja ostavil klimata da odrzuva barem na 18c.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Isklucuvanje nikako mozebi 2 -3 stepeni nagore nadole pojaka potrosuvacka so timer koga e poeftina strujata no isklucuvanje ne,barem ne na glavnata klima ako imas poveke.Jas glavnava ne ja isklucuvam ja stavam na 19 ili 20 navecer,t paga za 1 stepen no vo spalnata kaj sinot uklucuvam pomala klima za podobar komfort i taa rab samo od 21h do 07h maltene samo na eftina struja,preku den isklucena i t vo sobata e okolu 20 stepeni .
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Дали те разбрав добро, имаат 2 големи јапонски инвертери, во просторија неизолирана од тули, и за 3000 еур не ставија изолација на просторот, туку купија и ставија се на пелет и сега има пак неизолиран простор и исто големи топлински загуби.

Паметно.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Страшно. Изолација на горна плоча нема да фати повеќе од 500-1000евра. Задихтување на прозорци или нови прозорци 2000евра максимум. Сметки упола во најмала рака.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
I jas tocno ne razbrav sto sakase da kaze ali predpostavuvam deka imaat zemeno 3 Suzumi eve da receme.

Ova e najgolemata glupost koja ja imam slusnato. Kolkav kapacitet imaat 3 Suzumi na -7? 3-4KW? Eve i da se 4, toa ti se 12 KW koga prostorot bara nad 20KW. Toa e barem normalna matematika, I normalno deka nema da stoplat. Imam i pisano predhodno, kaj mene na spratot koga dojde covekot za presmetka na parno, baraniot kapacitet na kotelot bese nad 20KW.

Prijatele, dali znaes ti kolku kosta izolacijata? Jas se somnevam deka mnogu od nas moze da si dozvolat takva moznost. 23-25eur od kvadrat. I ne moze da izoliras samo eden del, tuku mora cela kuka, ako sakas da to dadat garancija. Vidov nekolku slucaevi, kade e izoliran samo eden del i kolku brzo se raspaka. A i ne dobivas garancija vo vakov slucaj. Nastrana deka prvo treba da se sredat prozori, i krov. Taka da celata investicija e blisku 20000 eur, vo mojot slucaj, a gledam deka prostorot e slicen. A izolacijata na tavanicata, za tie kvadrati ke gi kosta barem duplo od cenata koja ja spomena i rizicite od kondenzacija im se pogolemi.
Ubavo dale opcija od vnatre da se izolira i pokrie so gips, dovolno e stirodur 3ka da stavis i razlikata vo potrosuvacka ke bide ogromna. Vaka em smrznat, em bez pari. Dobronameren sovet e ova, ne se pravam pameten, osnovna rabota ako sakas da si zgrean e da nemas toplotni zagubi, a toa se resava so dobra dograma i so izolacija
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Abe seto toa e dobro. Megutoa problemot so varijantata so 3cm stirodur (iako na tavan nema potreba od stirodur, ne e izlozen na pritisok, i stiropor vrsi rabota samo sto e znacitelno poevtin) e golemata verojatnost za pojava na kondenzacija.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Abe seto toa e dobro. Megutoa problemot so varijantata so 3cm stirodur (iako na tavan nema potreba od stirodur, ne e izlozen na pritisok, i stiropor vrsi rabota samo sto e znacitelno poevtin) e golemata verojatnost za pojava na kondenzacija.
E dobro de, na zapad glupi li se sto nikoj ne macka sekade se stava gips vnatre na zidovite direkno na gol zid prethodno isprskan so maltergisko mleko.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
E dobro de, na zapad glupi li se sto nikoj ne macka sekade se stava gips vnatre na zidovite direkno na gol zid prethodno isprskan so maltergisko mleko.
Мора да се разбере ОД КАДЕ се јавува кондензација.

Значи, за да сфатиме. Кондензација не се јавува сама од себе зошто имало незнам што. Кондензација се јавува на она место каде има соодветни услови да се појави. Односно на она место во кое има соодветна температура за да се појави роса. Тоа се нарекува точка на оросување.
Еве калкулатор за тоа: http://www.dpcalc.org/

Значи ако во собата ни е 26Ц (на таван рецимо) и влага некоја максимална 65%. Не смее да имаме во собата точка каде е температурата под 19 степени. Затоа што на тоа место ќе се јави оросување и влага.

Толку е просто.

Значи тоа се најчесто бетонски столбови и плочи. Може и да се други места, кои со најобичен инфрацрвен термометар за бебиња може да се измерат. И согласно калкулаторот да се види како да се постапи. Ако се јавува влага значи дека:

1. Таа точка е под точката на оросување и треба да се изолира за да и се крене температурата. 2цм стиропор залепен од внатрешна страна тоа го коригира во 99% случаи, се става мрежа и лепак и се кречи. Крај. Може и 5цм ако има простор.

2. Влажноста на воздухот во собата е над 60-65%. Тоа е нездрава количина на влажност на воздухот и треба да се коригира. Имено треба да се готват манџи не секој ден, туку преку еден ден. Да се оди повеќе на печење и суви работи во тој период, и помалку варење. Треба при туширање да се отвори прозорец од WC да отиде надвор влагата, наместо во станот. И помалку да се сушат алишта внатре, и центрифугата да се крене за едно скалило погоре каде што може.

3. Температурата на просторот е превисока. Најчесто кај лошо изолиран објект со провев се држи нехумано висока температура зошто привидно е ладно иако е 26Ц. Затоа мора да се задихтуваат сите процепи и термални мостови и да се намали температурата на 22Ц. Пришто луѓето внатре ќе се чувствуваат потопло, иако е 22Ц во објектот. Со тоа и точката на оросување ќе падне од 19ц, на 16ц.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Abe seto toa e dobro. Megutoa problemot so varijantata so 3cm stirodur (iako na tavan nema potreba od stirodur, ne e izlozen na pritisok, i stiropor vrsi rabota samo sto e znacitelno poevtin) e golemata verojatnost za pojava na kondenzacija.
Zatoa kamena volna profili i gips karton kaj mene e taka nema ni kondenzacija ni nisto ,potrosuvacka momentalna za 16 d 620 kw za se na strujomer a samata glavna klima 280 kw t.e vo pari 3000 za cel mesec 6000 preku sila 6600 ama bate sum dal pari za vnatresna izolacija zs nemav pari za cela kuka nadvoresna i plus tavan 20 cm .Dovolno e da se postele kamenata volna uste podobro i folija no i otvorot za ventilacija podotvoren.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom