Најекономично греење и ладење

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Дечки не се зафркавајте :rolleyes: топлински загуби се смрт за клима.Немислев да пишувам за ова тука ај еден рант ми тежи
.На спрат над мене(не се на Климе комшивките :P) живее сестра ми.90м2 неизолирани-ужас,цигла малтарена со дрвена дограма и дупло(обично) стакло,над тоа плоча со поткровје-исто 0 изолација,под нив јас греам само 60м2.Вовлечени 3 балкони(поголема надворешна површина!!),плус издаден дел од дневна.Убаво наизглед,инаку ужас за греење.Мало дете,секој ден машина за алишта,садови,бојлер,сушара,шпорет.
За греење два јапанци+ТА+панелка за најладното.Сметки за струја ХОРОР!
Есенва прежалија 3000€,парно на пелети плус бојлер со топловодна инсталација.
Прелиминарни резултати 1.5 вреќи на ден,си работи со тајмер,сабота-недела нон-стоп ако се дома.Уште е рано,ама сметките за пелети+струја треба негде исто да дојдат.
Е ама знаете што викаат? Барем сме стоплени сега!Сабајле се бричиш и (со извинение) какиш на топло,детенцето кај и да отиде-иста температура,топла вода и во кујна и купатило без да палиш бојлер.
Предтоа класиката “живи смрзнати”!Стојам под сузуми 18-ка топло како тајфун да дува,на три метра седнувам ти студи,со џемпери шетаме.

Дисклајмер:знам дека темава е и за еколошко греење,ама морав да споделам искуство исто како мое(надмене живеат).И да,клима може да стопли,ама кога имаш вакви губитоци по која цена и конфор?!
Овер енд аут
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
ooo mame mu e*am,
on vika porano se greev na panelki i ne mozev da zatoplam koa pagjase strujata, pa vikam aj da prasam dali e isto i so klimive


Sent from my iPhone using Tapatalk
Merel li on kolku pagja naponot tamu? Mislam deka gree inverterive se tolerantni do 160V pad na napon taka nesto ko da sum snimil ako gresam neka me ispravat..
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
aufff vrska neam, utre sabajle kje go prasam pa kje pisam...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
aufff vrska neam, utre sabajle kje go prasam pa kje pisam..
Se potsetiv sea mi tekna za Cozy modelot koga istrazuvav preklani deka imase sigurno podatok za zastita na maticnata ploca pri pad na napon
IMG_4181.jpg

Eve poupatenite neka objasnat kako vlijae poslabiot napon, promenata na napon, kako toa se manifestira kaj greenjeto so inverterot..siguren sum deka mnogu od nas bi gi interesiralo..
Plus ako se ima info koi marki i modeli se poosetlivi a koi potolerantni..
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Дечки не се зафркавајте :rolleyes: топлински загуби се смрт за клима.Немислев да пишувам за ова тука ај еден рант ми тежи
.На спрат над мене(не се на Климе комшивките :P) живее сестра ми.90м2 неизолирани-ужас,цигла малтарена со дрвена дограма и дупло(обично) стакло,над тоа плоча со поткровје-исто 0 изолација,под нив јас греам само 60м2.Вовлечени 3 балкони(поголема надворешна површина!!),плус издаден дел од дневна.Убаво наизглед,инаку ужас за греење.Мало дете,секој ден машина за алишта,садови,бојлер,сушара,шпорет.
За греење два јапанци+ТА+панелка за најладното.Сметки за струја ХОРОР!
Есенва прежалија 3000€,парно на пелети плус бојлер со топловодна инсталација.
Прелиминарни резултати 1.5 вреќи на ден,си работи со тајмер,сабота-недела нон-стоп ако се дома.Уште е рано,ама сметките за пелети+струја треба негде исто да дојдат.
Е ама знаете што викаат? Барем сме стоплени сега!Сабајле се бричиш и (со извинение) какиш на топло,детенцето кај и да отиде-иста температура,топла вода и во кујна и купатило без да палиш бојлер.
Предтоа класиката “живи смрзнати”!Стојам под сузуми 18-ка топло како тајфун да дува,на три метра седнувам ти студи,со џемпери шетаме.

Дисклајмер:знам дека темава е и за еколошко греење,ама морав да споделам искуство исто како мое(надмене живеат).И да,клима може да стопли,ама кога имаш вакви губитоци по која цена и конфор?!
Овер енд аут
Toa e se od nepravilno koristenje na klimite. Da pogodam, izlagate nadvor, gasi klimata i slicni gluposti. Ako e pravilno izbrana mokta sto treba klimata da ja isporaca, i ako pravilno se koristi so konstantna temperatura 24/7 nema nikakva teorija ni priblizno da se pravi sporedba so peletite koi se realno najskap nacin na zatopluvanje, vo odnos na klimite najmalku duplo poskap e toplinskiot kw. Ama arno ako na vas taka vi odgovara i si izmislil nekoja nova fizika togas so sreka da e.[DOUBLEPOST=1545260389][/DOUBLEPOST]1kg peleti = 4-5kwh, a kaj nas imas i cklj peleti i so pod 3kwh, eve 5kwh od najkvalitetnite neka e za 1kg. vreka ipol e 23kg x5kwh =115kwh za 300den. Za 300 den dobivas 60kw struja so prosecna cena dnevna nokna eve 5den, sto klima so cop 3 ke gi pretvori vo 180kwh toplina a kvalitetna so cop4 i preku 240kwh. Ako ti ne daj boze nacukaat slabi peleti so kaj nas e standard pod 4kwh za 1kg prednosta ke bide realno 1:3 za klimite. Ova ti e fizikata to est realnata matematika. Nesto u tvojov post nekako ne stima.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Toa e se od nepravilno koristenje na klimite. Da pogodam, izlagate nadvor, gasi klimata i slicni gluposti. Ako e pravilno izbrana mokta sto treba klimata da ja isporaca, i ako pravilno se koristi so konstantna temperatura 24/7 nema nikakva teorija ni priblizno da se pravi sporedba so peletite koi se realno najskap nacin na zatopluvanje, vo odnos na klimite najmalku duplo poskap e toplinskiot kw. Ama arno ako na vas taka vi odgovara i si izmislil nekoja nova fizika togas so sreka da e.
Не погодуј,грешка си... климите 24/7 плус бафер ТА.
Тебе нешто не ти оди термодинамикава гледам.Да ставиш тундра во тој салон+трпезарија+кујна нема да може ни 20ц да постигне не па да ги одржава,ќе спие у дифрост и ќе влече 40кв/д.Ако има загуба од 6кв/ч тогаш толку и дополна треба да има! А тоа перките на прва втора само у соба со 20м2 и изолација ;).Затоа и пишав:топлинските загуби се смрт за клима(она штеди само кога одржава),инаку е калорифер со со коп 2-3.
И можда се пелетите најскапо греење незнам,ама на ваков месец кој и не е особено ладен они се радуваа на 200€ сметка.Замисли на поладно.
И точно,не е еколошки,и не ги подржувам... ама тоа е :(,пишав само искуство.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Дечки не се зафркавајте :rolleyes: топлински загуби се смрт за клима.Немислев да пишувам за ова тука ај еден рант ми тежи
.На спрат над мене(не се на Климе комшивките :P) живее сестра ми.90м2 неизолирани-ужас,цигла малтарена со дрвена дограма и дупло(обично) стакло,над тоа плоча со поткровје-исто 0 изолација,под нив јас греам само 60м2.Вовлечени 3 балкони(поголема надворешна површина!!),плус издаден дел од дневна.Убаво наизглед,инаку ужас за греење.Мало дете,секој ден машина за алишта,садови,бојлер,сушара,шпорет.
За греење два јапанци+ТА+панелка за најладното.Сметки за струја ХОРОР!
Есенва прежалија 3000€,парно на пелети плус бојлер со топловодна инсталација.
Прелиминарни резултати 1.5 вреќи на ден,си работи со тајмер,сабота-недела нон-стоп ако се дома.Уште е рано,ама сметките за пелети+струја треба негде исто да дојдат.
Е ама знаете што викаат? Барем сме стоплени сега!Сабајле се бричиш и (со извинение) какиш на топло,детенцето кај и да отиде-иста температура,топла вода и во кујна и купатило без да палиш бојлер.
Предтоа класиката “живи смрзнати”!Стојам под сузуми 18-ка топло како тајфун да дува,на три метра седнувам ти студи,со џемпери шетаме.

Дисклајмер:знам дека темава е и за еколошко греење,ама морав да споделам искуство исто како мое(надмене живеат).И да,клима може да стопли,ама кога имаш вакви губитоци по која цена и конфор?!
Овер енд аут
Дали те разбрав добро, имаат 2 големи јапонски инвертери, во просторија неизолирана од тули, и за 3000 еур не ставија изолација на просторот, туку купија и ставија се на пелет и сега има пак неизолиран простор и исто големи топлински загуби.

Паметно.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Дали те разбрав добро, имаат 2 големи јапонски инвертери, во просторија неизолирана од тули, и за 3000 еур не ставија изолација на просторот, туку купија и ставија се на пелет и сега има пак неизолиран простор и исто големи топлински загуби.

Паметно.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Разговарав со нив и за ова.Со 3000€ едвај надворешните со 5цм и премачкување.Кај е ПВЦто,таванот?Плус они ако ставаат ќе морам и ја :place:.
Тоа ќе биде понатаму,сега за сега девизата “повеќе топлина за исти пари”
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Разговарав со нив и за ова.Со 3000€ едвај надворешните со 5цм и премачкување.Кај е ПВЦто,таванот?Плус они ако ставаат ќе морам и ја :place:.
Тоа ќе биде понатаму,сега за сега девизата “повеќе топлина за исти пари”
Matematikata jas veke ti ja posociv. Muabetot ti ispaga do vcera vozele polo dizel edvaj idelo 150kmh i troselo realni 5l na 100km a sega zemale audi a6 so 3.0 benzin motor ide 300kmh i trosi 2l na 100kmh. Ne biva rabota, fizika e fizika.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
20 eur kvadrT 10 cm.

Покрај купени инвертери фрлање 3000 еур на нешто што ќе ти ги дополнително зголеми сметките е најнелогичната да не речам глупавата работа која ја имам прочитано на нет веќе дооолго време.
Ако е вистина толку голем просторот нека го преполоват и нека заштедат догодин за пвц и стиропор.

Или одвнатре со гипс картон нека стават 10 цм тервол.
Ќе ги фати помалку од 1000 еур за целиот простор и остатокот на пвц.

Дупната гума не ја пумпаш цело време и продолжуваш да возиш без прекин, идеш и ја лепиш.

Исто и ако колата ти троши огромна количина на моторно масло не го решаваш проблемот со дотурање голема количина од него, туку ремонт или тражеш причинтел и гледаш да затнеш кај тече.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Vaka i ochekuvav.. . eve ja potroshnjata na WN35kata vo spalna sega vo momentov. Megju 770 i 930 W se dvizi potroshnjava. 21m2 inache e spalnata, toplotni gubitoci kolku sakas. Zadadeni 25 stepeni, trojka izduv. Nadvoreshna po Accuweather e - 3. Ne znam dali e tochno ama mislam deka e, plus na sekoja temperatura za Ohrid izmerena bilo kade na bilo koj sajt, odzemete ushte 2 stepeni pa ke znaete kolku e tochno jas kaj shto ziveam.

Eve dodeka go pishev postov, vleze vo defrost, merev so shtoperica, od prekin so duvanje do pochetok so duvanje ravno 7:30 minuti.[DOUBLEPOST=1545263207][/DOUBLEPOST] Screenshot_20181220-004627.jpg
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Vaka i ochekuvav.. . eve ja potroshnjata na WN35kata vo spalna sega vo momentov. Megju 770 i 930 W se dvizi potroshnjava. 21m2 inache e spalnata, toplotni gubitoci kolku sakas. Zadadeni 25 stepeni, trojka izduv. Nadvoreshna po Accuweather e - 3. Ne znam dali e tochno ama mislam deka e, plus na sekoja temperatura za Ohrid izmerena bilo kade na bilo koj sajt, odzemete ushte 2 stepeni pa ke znaete kolku e tochno jas kaj shto ziveam.

Eve dodeka go pishev postov, vleze vo defrost, merev so shtoperica, od prekin so duvanje do pochetok so duvanje ravno 7:30 minuti.
let me guess, pred toa isklucena, ili namestena na 15c? Decki klimite namestete gi na 22-24c 24/7 i ne gi cepkajte!
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Sega pojasno e zosto euroventot e vazen,a ne dijagramite i tabelite na prodavackite
Не е така..Еве кај мене истата клима поголем простор за 23ч 13.4 кв и тоа вчера 18.12 до 19.12 од 23 до 22ч,просек 580вати/час...З47кв за 32дена...450в на час! Зошто е така кажав,да не се повторувам..
Еве вечерва слушнав и дека ФХ 35 за време на првиот снег во ноември влегувала во дефрост на 50мин...Податок кој досега го нема тука никој кажано..Просторот кој го загрева таа клима е 40м2 за ФХ то зборувам..Зошто правела така незнам х причини...Сакам да кажам дека на темата секој си го фали своето магаре,се истакнуваат само позитвните работи додека негативните се ставаат под черџе...Нормално кој сака комшијата да има подобро магаре...
Климе те молам не враќај (не враќајте го)се на темата,онаков како што беше,беше повеќе штетен..А гледам и дека notebookot e ист :)[DOUBLEPOST=1545264813][/DOUBLEPOST]
Дечки не се зафркавајте :rolleyes: топлински загуби се смрт за клима.Немислев да пишувам за ова тука ај еден рант ми тежи
.На спрат над мене(не се на Климе комшивките :P) живее сестра ми.90м2 неизолирани-ужас,цигла малтарена со дрвена дограма и дупло(обично) стакло,над тоа плоча со поткровје-исто 0 изолација,под нив јас греам само 60м2.Вовлечени 3 балкони(поголема надворешна површина!!),плус издаден дел од дневна.Убаво наизглед,инаку ужас за греење.Мало дете,секој ден машина за алишта,садови,бојлер,сушара,шпорет.
За греење два јапанци+ТА+панелка за најладното.Сметки за струја ХОРОР!
Есенва прежалија 3000€,парно на пелети плус бојлер со топловодна инсталација.
Прелиминарни резултати 1.5 вреќи на ден,си работи со тајмер,сабота-недела нон-стоп ако се дома.Уште е рано,ама сметките за пелети+струја треба негде исто да дојдат.
Е ама знаете што викаат? Барем сме стоплени сега!Сабајле се бричиш и (со извинение) какиш на топло,детенцето кај и да отиде-иста температура,топла вода и во кујна и купатило без да палиш бојлер.
Предтоа класиката “живи смрзнати”!Стојам под сузуми 18-ка топло како тајфун да дува,на три метра седнувам ти студи,со џемпери шетаме.

Дисклајмер:знам дека темава е и за еколошко греење,ама морав да споделам искуство исто како мое(надмене живеат).И да,клима може да стопли,ама кога имаш вакви губитоци по која цена и конфор?!
Овер енд аут
Е ова е точно!
 

Attachments

Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom