Најдобри населби/маала за семејно живеење во Скопје

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.489
Тука (Радишани) една барака отиде за 30.000 € пред година дена, но во лоша состојба. Оние кои се во подобра состојба одат до 100.000 €, што е подобро од стан. Бараките се двособни или трособни, 2 купатила, кујна, трпезарија, дневна и подрум. Може да си направите и поткровје (како што имам јас) и подрумот да го направите како мало апартманче. Плус имате 2 тераси и можност да си направите во дворот и летна тераса.

Чист воздух (демек), има зеленило, сега за места за рекреација не знам, има мало паркче (3 клупи ставиле!) и неколку игралишта. Имаме и градинка и училиште, плус 4-5 маркети. Ни Тито да стане од гроб не ме сели во стан во Центар.

Главниот проблем е што не се инвестира во оваа населба затоа што во однос на околните населени места сме имале повисок стандард!
се населуваат Албанци, или не
тоа е прашањето што нормален човек го занима
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.993
се населуваат Албанци, или не
тоа е прашањето што нормален човек го занима
Не. Последниве 10тина години само 1-2 бараки и евентуално некој стан имаат купено, колку што знам.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.285
Поени од реакции
5.413
Не. Последниве 10тина години само 1-2 бараки и евентуално некој стан имаат купено, колку што знам.
Чекај малку а што е со куќите наспорти вториот влез? таму јас колку што знам ги има нив (и циганите нормално)
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
660
Plac za kuka vo Skopje poubava naselba (Taftalidge, Trnodol, Crnice, ) od 200-250m2 nema pomalku od 100000-150000 evra vo start.
Dozvola,proekt,statika,karabina za okolu 250 m2 so podrum I podkrovje vkupno e okolu min 50000 evra,uste tolku ili nesto pomalku za komplet so fasada ,ograda. Znachi vkupno 250000 eu.
Neka kaze nekoj sto gradel kuka ako sum greshka I neka me ispravi.
Tuka ne e vkluceno vremeto, nervozata I zaebancii od sistemot I majstori.
Kuka e nezamenlivo I najubavo nesto no e previlegija na mnogu bogati.Sam da specalis vo eden zivot treba da si goooolem mangup Ili da te polazi tugja voshka.
P.S .Utnav malce tema ama izvinete.
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.436
Поени од реакции
3.696
Plac za kuka vo Skopje poubava naselba (Taftalidge, Trnodol, Crnice, ) od 200-250m2 nema pomalku od 100000-150000 evra vo start.
Dozvola,proekt,statika,karabina za okolu 250 m2 so podrum I podkrovje vkupno e okolu min 50000 evra,uste tolku ili nesto pomalku za komplet so fasada ,ograda. Znachi vkupno 250000 eu.
Neka kaze nekoj sto gradel kuka ako sum greshka I neka me ispravi.
Tuka ne e vkluceno vremeto, nervozata I zaebancii od sistemot I majstori.
Kuka e nezamenlivo I najubavo nesto no e previlegija na mnogu bogati.Sam da specalis vo eden zivot treba da si goooolem mangup Ili da te polazi tugja voshka.
P.S .Utnav malce tema ama izvinete.
Математикава не си ја утнал тука некаде си, плус минус 10-20к, зависи како ќе ја најдеш баракава/плацот.

Инаку јас имам градено куќа, и да ти кажам право, факт дека има многу заебанции, но сепак вреди да се доживее чуството дека градиш нешто свое, без никој да ти се меша.

пс. Не сум мангуп, а не се ни сметам како богат, иако ме коштал многу пари објекот.

Инаку призјемјето сум го пуштил деловен простор, затоа што со локација сум на прометна улица.
 
Член од
22 април 2020
Мислења
31
Поени од реакции
104
Abe kakvo usrano Skopje, so parite shto gi zborite 150k-250k vo drug grad mozham palata da napravam. Neka toa mir i spokoj imash vo skoro sekoj grad osven Skopje.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Јас се преселив од стан у Топаанско у куќа у доста мирна населба на околу 2.5км до плоштад, со двор од 900м2. Ми требаше време да се навикнам да тишината. Од првин си мислев дека дворот ќе ми биде главна физичка активност, а сега плаќам луѓе да ми го средуваат. Според ова искуство што го имам, кога пак би одлучил да се преселам (а почнувам да размислувам) би отишол можеби накај Ракотинци, ако после све се одлучам да останам во државава.
 
Последно уредено:

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.724
Поени од реакции
2.490
Брат не ти треба виза да излезеш од Скопје.
Знам, ако збориме за странски дестинации имам излезено многу повеќе од тебе сигурно. А и за селски туризам во границите на државата сум прошетан, битола, ова она...
Шала на страна, да им се бараше виза на мигрантите помал град - Скопје, сега многу подобро ќе се живееше и во Скопје, и во другите градови.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.434
Поени од реакции
29.711
Знам, ако збориме за странски дестинации имам излезено многу повеќе од тебе сигурно. А и за селски туризам во границите на државата сум прошетан, битола, ова она...
Шала на страна, да им се бараше виза на мигрантите помал град - Скопје, сега многу подобро ќе се живееше и во Скопје, и во другите градови.
А од кое колено се гледа дали си прав Скопјанец а не мигрант, татко, дедо, прадедо?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.874
Plac za kuka vo Skopje poubava naselba (Taftalidge, Trnodol, Crnice, ) od 200-250m2 nema pomalku od 100000-150000 evra vo start.
Dozvola,proekt,statika,karabina za okolu 250 m2 so podrum I podkrovje vkupno e okolu min 50000 evra,uste tolku ili nesto pomalku za komplet so fasada ,ograda. Znachi vkupno 250000 eu.
Neka kaze nekoj sto gradel kuka ako sum greshka I neka me ispravi.
Tuka ne e vkluceno vremeto, nervozata I zaebancii od sistemot I majstori.
Kuka e nezamenlivo I najubavo nesto no e previlegija na mnogu bogati.Sam da specalis vo eden zivot treba da si goooolem mangup Ili da te polazi tugja voshka.
P.S .Utnav malce tema ama izvinete.
Па затоа сите градат на различно место.

Кој не сака да се замара има станови, ама кога друг ти гради и кога ти сам си правиш радпоред и избираш материјал е голема разлика. Изгубеното време и нервоза се исплаќа.

На мои роднини бараката која ќе треба да се сруши им ја бараа во замена за нов стан 100м2, ама не ја дадоа. Постојано им даваат понуди, ама не прифаќаат.

На тие што купуваат им исплаќа таму да се купат барака и да направат помала зграда од 2-3 спрата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom