Најдобри населби/маала за семејно живеење во Скопје

Член од
11 февруари 2019
Мислења
22
Поени од реакции
7
Би сакал да прочитам аргументирани мислења за населбите во Скопје, каде според Вас има услови за најквалитетен семеен живот. Зеленило, поврзаност, образовни и други установи, места за рекреација и тн.
Велам аргументирани, за муабетот да биде целосен. Не од типот на "Дебар Маало е најјако", туку зошто е најјако, кои предности ги има во споредба со други места и тн.
Благодарам (y)
 

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.245
Поени од реакции
13.401
Нема такво. Се' уништија.

Јас цел живот живеам во Тафталиџе. Имав став до пред 10-тина години дека Карпош (како општина) има квалитет од тој тип - повеќе зеленило, а релативна близина со центар, Водно, Вардар....сепак, ужасно се смени демографски, се зголеми густината, се упропасти многу зеленило.
Скопје генерално е усран град у многу аспекти.
Сеа и ради ова е***о нато ќе испоскапи све, а за к** не не бива. Ќе исподигнат и цени на станови и земјиште, а истиот транзиционашки шлајм од квалитет ќе продужи да цвета.
Чоек шо не е од Скопје, а шо мисли дека многу ќе добие у него, опасно се лаже самиот себе.

За физичка близина...основно, средно и факултет ми беа на дистанца за пешки да одам...ама денес кој иде пешки. И децава у основно ги носат со аута за да не биде дека се само од фастфуд дебели.
 
Член од
11 февруари 2019
Мислења
22
Поени од реакции
7
Нема такво. Се' уништија.

Јас цел живот живеам во Тафталиџе. Имав став до пред 10-тина години дека Карпош (како општина) има квалитет од тој тип - повеќе зеленило, а релативна близина со центар, Водно, Вардар....сепак, ужасно се смени демографски, се зголеми густината, се упропасти многу зеленило.
Скопје генерално е усран град у многу аспекти.
Сеа и ради ова е***о нато ќе испоскапи све, а за к** не не бива. Ќе исподигнат и цени на станови и земјиште, а истиот транзиционашки шлајм од квалитет ќе продужи да цвета.
Чоек шо не е од Скопје, а шо мисли дека многу ќе добие у него, опасно се лаже самиот себе.
Генерално се сложувам дека е уништен градов, ама тука сум, не планирам да си одам, па се трудам да живеам квалитетно, колку се може.
И веројатно не е се тска црно, мора да остана по некок квалитетен кварт за живот :)
 

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.245
Поени од реакции
13.401
Многу аспекти се.
Ако сакаш да возиш може и да се тргнеш во населбине како Бардовци или Сопиште. Ама и тие не се тоа што беа. Имам пријатели во Бардовци што своевремено им одевме на гости и беа полиња од сите страни, се гледаше Шара...сега имаат ѕидови од сите страни околу себе и нема никаква разлика со некој двор во центар, со тоа што имаат 5км возење секој ден до работа.

Субјективно е...може се останати микро-средини кои што и промакнале на мафијата за да не изградат срања, ама ако не денес - утре ќе се изнаебат на тоа шо остана.
Пак субјективно - Козле, делчиња од Капиштец, Жданец, Трнодол, Водно, Црниче, Пржино - во куќа или помала зграда според мене е ок...ама со долго барање и солидна цена. И во овие што ги спомнав има имоти што се катастрофални карактеристики - немање паркинг, тротоар, голема бука исл.
 
Член од
11 февруари 2019
Мислења
22
Поени од реакции
7
Не сум за тие населби/села што се подалеку. Сакам да функционирам и пешки или со велосипед, а и јас и сопругата работиме во центар. Не би се осудил да сум врзан за кола. Инаку сакам да правам куќичка, и се надевам дека ќе најдам некое плацче во градска убава населба. Затоа побарав мислења, може ќе добијам некој предлог каде да барам. Веројатно има убави маала кај што не ми паднало на памет да погледнам.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.339
Поени од реакции
10.260
Не сум за тие населби/села што се подалеку. Сакам да функционирам и пешки или со велосипед, а и јас и сопругата работиме во центар. Не би се осудил да сум врзан за кола. Инаку сакам да правам куќичка, и се надевам дека ќе најдам некое плацче во градска убава населба. Затоа побарав мислења, може ќе добијам некој предлог каде да барам. Веројатно има убави маала кај што не ми паднало на памет да погледнам.
празен плац за куќа во град тешко да најдеш
 
Член од
11 февруари 2019
Мислења
22
Поени од реакции
7
така можеш, мислев да не бараш празно место :)
Не ми менува дали има или нема објект. Секако не барам плац поголем од 300м2. Гледав еден во Црниче, лугето имаат голем двор, сакаат да продадат дел што не го користат, но во последен момент се појави некој потенцијален наследник и ја зафркна купопродажбата...
Идемо даље :)
 

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.245
Поени од реакции
13.401
Има еден куп стари бараки/куќи :)
Да, ама рачунај дека на таквите им е даден таканаречен „развој“ и многу често цената така им е „наместена“ да се исплати само инвестирање во зграда со повеќе станови. Во делов јас каде што живеам многу такви бараки станаа зградички со 4-8 станови.
Скопската ситуација со недвижнини е тежок надреализам. Ако не си почнал да истражуваш, кога ќе почнеш, ќе дојдеш во темава и ќе пцуеш.[DOUBLEPOST=1550337677][/DOUBLEPOST]
Веројатно има убави маала кај што не ми паднало на памет да погледнам.
Тешка работа...
 
Член од
11 февруари 2019
Мислења
22
Поени од реакции
7
Да, ама рачунај дека на таквите им е даден таканаречен „развој“ и многу често цената така им е „наместена“ да се исплати само инвестирање во зграда со повеќе станови. Во делов јас каде што живеам многу такви бараки станаа зградички со 4-8 станови.
Скопската ситуација со недвижнини е тежок надреализам. Ако не си почнал да истражуваш, кога ќе почнеш, ќе дојдеш во темава и ќе пцуеш.[DOUBLEPOST=1550337677][/DOUBLEPOST] Тешка работа...
Верувај истражувам со месеци, па еве и тука се обратив во очај :icon_mrgr:
Види, има. Ретко, ама се наоѓа. Е сеа, во Рафталиџе тешко пошто барака под 200000 нема...
Надежта последна умира :)
 

Marquess

Second to none
Член од
20 јули 2009
Мислења
3.659
Поени од реакции
5.462
Верувај истражувам со месеци, па еве и тука се обратив во очај :icon_mrgr:
Види, има. Ретко, ама се наоѓа. Е сеа, во Рафталиџе тешко пошто барака под 200000 нема...
Надежта последна умира :)
Она момин поток што го викаат,делот према вардар и парк што гледа ми делува како последното мирно маало во скопје кое е ептен блиску до центар.
Види да не има таму некој плац празен останат.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Член од
11 февруари 2019
Мислења
22
Поени од реакции
7
Она момин поток што го викаат,делот према вардар и парк што гледа ми делува како последното мирно маало во скопје кое е ептен блиску до центар.
Види да не има таму некој плац празен останат.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk[/QUOTE

Мислиш на она баш поред Вардар, после Александар Палас десно надоле? Кај Меана Б?
Ако мислиш на тоа, не ми прави мерак бидејќи нема ништо во близина. Градинки, школо... Инфраструктура ужас, а се градат зградички у велико на редот поред река...
 
На врв Bottom