Најдобри населби/маала за семејно живеење во Скопје

Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
Знам, ако збориме за странски дестинации имам излезено многу повеќе од тебе сигурно. А и за селски туризам во границите на државата сум прошетан, битола, ова она...
Шала на страна, да им се бараше виза на мигрантите помал град - Скопје, сега многу подобро ќе се живееше и во Скопје, и во другите градови.
Ај само објасни ми како ќе се живееше подорбо?
Скопје нуди повеќе можности и затоа одат сите таму, немаат друга опција, како што одат сите во Белград, Атина, Загреб, Софија.
Автоматски споено мислење:

А од кое колено се гледа дали си прав Скопјанец а не мигрант, татко, дедо, прадедо?
Од тоа како ќе му прдне на некој и ќе се прогласи за стар Скопјанец, као коа иделе после 63 и си зафаќале место па кој колку земал.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
660
Sekoe parce zemja vo Skopje I okolina ima sopstvenici so tapii od tursko vreme.No nacionalizacijata na imotot po vtora svetska vojna go preraspredila na novi sopstvenici koi dobile imot za bez pari. Prodazbata na zeleni povrsini za nekoe evro megju urbana mafija I lakomosta I siromastijata na skopjani go napravila gradot slepo crevo.
Stari skopjani sto se bucaat se meshani I nema stari skopjani .
 
D

dobramuzika

Гостин
Abe kakvo usrano Skopje, so parite shto gi zborite 150k-250k vo drug grad mozham palata da napravam. Neka toa mir i spokoj imash vo skoro sekoj grad osven Skopje.
си правиш во отовица, велес, за многу помалку пари куќа, си купуваш кола и ако си со работа или потреба за извршување обврски во скопје, ете го каде е. а да не правам муабет колку само ќе си раат. :)
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.724
Поени од реакции
2.490
Ај само објасни ми како ќе се живееше подорбо?
Скопје нуди повеќе можности и затоа одат сите таму, немаат друга опција, како што одат сите во Белград, Атина, Загреб, Софија.
Автоматски споено мислење:


Од тоа како ќе му прдне на некој и ќе се прогласи за стар Скопјанец, као коа иделе после 63 и си зафаќале место па кој колку земал.
Моите лично се многу пред 63та тука, али е секако нерелевантно у муабетов, секој треба да има исти можности во државава без разлика од каде потекнува.
Според мене, не би требало да се вложува само во Скопје туку и во другите градови, од неколку едноставни причини.
Скопје е пренаселено, додека други градови кои имаат потенцијал да станат урбано место за живеење зјаат празни. И секако ова влече повеќе непогодности...

Секако муабетот ми беше заебанција, се додека си Македонец ок е све.
Не мора се озбилно да се сфаќа...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
Моите лично се многу пред 63та тука, али е секако нерелевантно у муабетов, секој треба да има исти можности во државава без разлика од каде потекнува.
Според мене, не би требало да се вложува само во Скопје туку и во другите градови, од неколку едноставни причини.
Скопје е пренаселено, додека други градови кои имаат потенцијал да станат урбано место за живеење зјаат празни. И секако ова влече повеќе непогодности...

Секако муабетот ми беше заебанција, се додека си Македонец ок е све.
Не мора се озбилно да се сфаќа...
Ова ти е веќе друг муабет, на место шо викаат старите :icon_mrgr:
Се согласувам со ова, инаку некако ептен сериозно ми делуваше она што си го пишал погоре, затоа и така изреагирав на ист начин :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.489
Сарај или Арачиново (ниту данок ќе плаќаш , ниту струја, вода и комуналии) :)
ниту жив ќе бидеш
У Сарај порано имаше каури, денес не знам колку се, а у Арачиново пред десетина години го убија последниот пред куќа, како куче.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.668
Поени од реакции
2.142
ниту жив ќе бидеш
У Сарај порано имаше каури, денес не знам колку се, а у Арачиново пред десетина години го убија последниот пред куќа, како куче.
Саркастичен бев. :icon_mrgr:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.554
Поени од реакции
28.998
По мирни - можеби (иако во сезона, ова не е случај во Охрид). Почисти и средени, тешко :)
Stoznam, koga gi gledam shupite i kolibite u madzir maalo, na pocetok na skopje imam druga pretstava. znam deka se stavaat paravani i dzidcinja da se sokrie smetot i grdotijata, ama sepak postoi.
Ti samiot nekolku pati imase napisano za neasfaltirani zapusteni patista.

I da, Skopje e by far najzagaden grad momentalno, definitivno se drugo e pocisto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom