Најдобри населби/маала за семејно живеење во Скопје

Член од
30 август 2017
Мислења
701
Поени од реакции
953
Не знам каде живеете, ама на пример во моево маало гледам сосема други работи.
Изгреа сонце, сите седат по дворови, слушаат музика, игралиштево ни е преполно со деца, сите се насмеани и комуникативни.
Каде и да сум бил низ Европа, пиле не пее по игралиштана маалски, луѓето се како роботи, не покажуваат никаква емоција.
Напротив, мене ми е криво што ние се движиме во таа насока.

Се сложувам дека државата не нуди никаков просперитет, дека во странство можеме да изградиме далеку подобра кариера, да заработиме за се' што сакаме да си приуштиме во животот, ама дека овдешниот народ ширел негативна енергија и дека роботине низ Европа се пример за нас, тоа никогаш нема да се согласам.
Само пример ке земам онака ми дојде напамет не знам колку се сеќаваш или дали си бил на игралиштето во Влае (пролет/летно време), порано пред 10 години живееше тоа место, децата до 20:00 часот, после полно беше со млади кој играше фудбал, кој кошарка кои ке седнеа на трева ке си правеа муабет другите шетеа покрај Кеј патеката, другите се бакнуваа на клупите :D, се путаште и музика со еден збор вриеше од народ местото. Оди и види дали е таа слика и ден денеска, еве јас и да не сум од урбаните места на Скопје. Знам дека некои места во Скопје живеат добар живот но дали се 20% тие што имаат добар живот тука, ние другите 80% да цркнеме??? Со такви проценти не можеш да кажеш дека во нашиот град има живот
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.781
Поени од реакции
16.403
Кога барате стан за живеење, глеајте малку повеќе од "за 5 минути си у центар" и "блиску ми е до работа".
За жал, човек и да пази на вакви детаљи, нема веќе многу избор по Скопје.
https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/od-parkirani-koli-ne-mozhevme-da-stasame-do-zgradata-koja-goreshe-veli-komandantot-na-pozharna-vladimir-simonovski-za-pozharot-vo-kisela-voda/

ОД ПАРКИРАНИ КОЛИ НЕ МОЖЕВМЕ ДА СТАСАМЕ ДО ЗГРАДАТА КОЈА ГОРЕШЕ, ВЕЛИ КОМАНДАНТОТ НА ПОЖАРНА ВЛАДИМИР СИМОНОВСКИ ЗА ПОЖАРОТ ВО КИСЕЛА ВОДА
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.551
Поени од реакции
9.374
Јас сум на ум за прв пат во мојот живот да го продадам станот и да се преселам на село, се што ми треба е некоја мала куќа до 80 квадрати и една бавча. Сакам да е тоа нешто блиску до градот, со инфраструктура да е поврзано и да има добри услови ( да не биде Трубарево јебем га, не планирам у кал да се бањам ).

Има ли некој предлог идеја за некое скопско селце каде би можел мирот да си го најдам?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.781
Поени од реакции
16.403
Зависи што бараш.
Зелениково, Петровец е рамно, блиску, релативно добро поврзано. Слична поблиска варијанта е Бардовци (веќе бааги упропастено), ама во продолжение (Орман мислам дека е...такви некои места).
Друга варијанта е попланинска. Или позади Водно, Сопиште, Соње, западен дел на Водно - Нерези или Скопска црна гора, таму има повеќе села: Кучково, Чучер, Бањани...мислам дека летно време таму е супер, ама зимно време дали сакаш да се ебааш со кола по снегови...тоа е избор веќе.
Зависи колку "селски" мислиш да живееш....Горно Нерези е село, на пример, ама последниве 20 години станува дел прилично елитно на места. А тие на Сцг, мене ми се малку порурални..
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
20.602
Поени од реакции
53.137
Зависи што бараш.
Зелениково, Петровец е рамно, блиску, релативно добро поврзано. Слична поблиска варијанта е Бардовци (веќе бааги упропастено), ама во продолжение (Орман мислам дека е...такви некои места).
Друга варијанта е попланинска. Или позади Водно, Сопиште, Соње, западен дел на Водно - Нерези или Скопска црна гора, таму има повеќе села: Кучково, Чучер, Бањани...мислам дека летно време таму е супер, ама зимно време дали сакаш да се ебааш со кола по снегови...тоа е избор веќе.
Зависи колку "селски" мислиш да живееш....Горно Нерези е село, на пример, ама последниве 20 години станува дел прилично елитно на места. А тие на Сцг, мене ми се малку порурални..
Или Арачиново...
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.551
Поени од реакции
9.374
Зависи што бараш.
Зелениково, Петровец е рамно, блиску, релативно добро поврзано. Слична поблиска варијанта е Бардовци (веќе бааги упропастено), ама во продолжение (Орман мислам дека е...такви некои места).
Друга варијанта е попланинска. Или позади Водно, Сопиште, Соње, западен дел на Водно - Нерези или Скопска црна гора, таму има повеќе села: Кучково, Чучер, Бањани...мислам дека летно време таму е супер, ама зимно време дали сакаш да се ебааш со кола по снегови...тоа е избор веќе.
Зависи колку "селски" мислиш да живееш....Горно Нерези е село, на пример, ама последниве 20 години станува дел прилично елитно на места. А тие на Сцг, мене ми се малку порурални..
Од сите овие што ги наброја, некако најпогодни ми се селата на СЦГ, ама баш како што пиша, малку ме плаши пристапноста зимно време кога ќе навее снег. Имам одено доста пати во Раштак и отприлика го знам теренот, тоа би било катастрофа кога ќе навее и подмрзне, а доброто е што не е баш толку далеку од град. Е сеа дали себе се лажам и дали ќе можам да живеам, и тоа ме плаши, цел живот живеам во Стара Чаршија, научен сум се да ми е на 5-10 минути, ама пак од друга страна сега ми треба мир и природа. Кога би имал можност, би си купил една викендичка на СЦГ, но здравје.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.781
Поени од реакции
16.403
Од сите овие што ги наброја, некако најпогодни ми се селата на СЦГ, ама баш како што пиша, малку ме плаши пристапноста зимно време кога ќе навее снег. Имам одено доста пати во Раштак и отприлика го знам теренот, тоа би било катастрофа кога ќе навее и подмрзне, а доброто е што не е баш толку далеку од град. Е сеа дали себе се лажам и дали ќе можам да живеам, и тоа ме плаши, цел живот живеам во Стара Чаршија, научен сум се да ми е на 5-10 минути, ама пак од друга страна сега ми треба мир и природа. Кога би имал можност, би си купил една викендичка на СЦГ, но здравје.
Зависи што ти е идејата. Има луѓе што под "враќање во село" подразбираат дека ќе си куцаат на компјутер по цел ден у некоја куќичка како во Ивица и Марица прикаската. Селски живот во права смисла е доста тежок и не за џабе многу луѓе го напуштаат. Има доста физичка работа, често и залудна, што ако не е човек навикнат да ја праи, ќе го фрустрира. Мислам....може веројатно и така идилично да функционира некој, ама да заработува чоек многу надпросечно.
Има опција да живееш на некоја дистанца 20-30км од Скопје и да возиш до работа секој ден. Мене тоа ми е напорно. Во Словенија многу луѓе функционираат така и важи као за cool нешто, иако мене ми звучи прилично нееколошки и скапо, а и досадно да губам 2 саати во денот во кола, некогаш и во снег, пекол топло, невреме...
Викендица на многу луѓе им звучи супер, вклучително и мене, а и имам такво нешто. Не ми се јавила потреба целосно да се преселам, дури и напротив. Ќе ти кажам дека чувствата се разликуваат со огромна амплитуда....на пример, со кеиф купуваш некој мебел, есцајг, ситници што ги користиш за скара, излет до тотално прекурчување кога треба да чистиш, да вршиш поправки (што стално искачаат) или стравот дека ќе те сјебе некое невреме или некој ќе ти обие. Тука треба да напраиш компромис и да пресечеш.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.558
Поени од реакции
3.150
И Кондово е добро. А и блиску до Скопје.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.787
Поени од реакции
1.924
Живеење надвор од град воопшто не е едноставно. Секаде може да биде добро, ако имаш возрасни деца или ако си без обврски. Нормално, покрај сета убавина, тој живот е поскап и со многу работа во и околу куќата. Меѓутоа, тешко е изведливо да развезуваш деца по школи, разни курсеви или спортови, цел ден ќе ти отиде само за тоа. Потоа, проблем со набавки, постојана електрична енергија, вода.
Се сведува на еден краток период во животот; а потоа, со старост, почнува да претставува терет.
Вака барем кажува моето искуство
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.618
Поени од реакции
11.033
Живеење надвор од град воопшто не е едноставно. Секаде може да биде добро, ако имаш возрасни деца или ако си без обврски. Нормално, покрај сета убавина, тој живот е поскап и со многу работа во и околу куќата. Меѓутоа, тешко е изведливо да развезуваш деца по школи, разни курсеви или спортови, цел ден ќе ти отиде само за тоа. Потоа, проблем со набавки, постојана електрична енергија, вода.
Се сведува на еден краток период во животот; а потоа, со старост, почнува да претставува терет.
Вака барем кажува моето искуство
Да имавме урбана инфраструктура ко у Словенија сосем подруг муабет ќе беше за доста луѓе, али зашто така кога цел Фиром у Скопје може да се досели и 6 километри да ги патуваш саат време, а зимно време да си ги облагородиш белите дробови со 1000 пм10 честици на кубен метар.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
6.812
Поени од реакции
3.950
Уште Влае остана саглам населба, ненатрупана со згради од по еден метар раздалечина една од друга.
 
На врв Bottom