Најдобри интернет Пакети!

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
Бидејки има најразлични теми за различните типови на интернет провајдинг во македонијава наша би сакал да ја направиме темава акко би било најпрегледно за сите!
е сеа на што мислам..
мислам сите понуди од македонските провајдери да се стават на ова место!
со што било кој што би погледнал би можел да си одбере според вкусот , цената,потребата интернет пакет!

значи овде иде:
име на пакет!
брзина на пакет!
цена на пакет!
фирма која го овозможува!
и по можност искуство (лошо/добро)

еве ке почнам за WADSL-ов:
512/128 kb (ефективно околу 30 килобајти у секунда download ама на моменти иде и повеке околу 60/70 килобајти)
цената како што е наведена е 1090 денари (без вклучен ддв/со ддв 1286 ден. или така нешо) и плус уплата за инсталацијата 699 денари при склучување на договорот!
фирмата која ми го овозможува е он.нет
го имам од 25 јануари 2007 и досега за месецов сум задоволен,иако на моменти ми идеше да го лупнам од земја бидејки не можеше да се конектира..тие проблеми траеја само до 05.февруари 2007
..навака е супер! инаку подршката не верувам дека нешо многу им функционира бидејки се како телефонска радио станица (кога и да се јавам ми пуштаат музика)
ама кога ке сумирам задоволен сум..

ке ве молам пишувајте ги на сличен начин постовите..
се надевам дека е вака прегледно!
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Имам Макс Адсл и еве ги податоците
1024/256 kbps(на торенти вади до 110 килобајти доколку има доволно seads,на други страни оди 70-85)
Цената е 1750 денари месечно(без вклучен ддв/со ддв околу 2000)
Уплатата за овозможување на интернетот ми е непозната т.е. не знам колку пари е
фирмата која ми го овозможува ова...е АДСЛ?
Инаку Макс Адсл по мене знам дека е многу стабилен интернет,ретко се случува да падне,и важно го добиваме тоа што го даваат за разлика од некои други корисници на други интернет пакети
Лошото во Макс Адсл-от како што повеќето знаат е 4 гигабајтниот лимит,кој не ти дава да уживаш во интернетот повеќе од 10 дена(ај јас го исчував 20 дена,ама пак си сакам цел месец добра брзина) но се шпекулира дека после март лимитот од 4 ќе се покачил на 10 гига(се надевам)
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
СпаЈдеР напиша:
фирмата која ми го овозможува ова...е АДСЛ?
Леле дете незнаеш кој нуди АДСЛ во Македонија? :tapp: Демек 200 фирми имаме со АДСЛ понуди!!
Па Македонски телекомуникации, разбираш!

Ај да кажам и јас.
Имам кабелски интернет од Телекабел повеќе од една година, конекција 1Mbit/256Kbps. Брзината не е константно 1Мбит но е најчесто над 512kbps. Задоволен сум, како што разбрав лимитот е 50ГБ за ептен да ти ја намалат брзината, цената е 1500 ден. со 18% ДДВ плус 800 ден. мислам за приклучок (не сум сигурен). Техничка поддржка, КРШ! Како и за сите интернет провајдери во МК. Мислам дека минус е тоа што кај Телекабел треба да си купиш модем, кој е прилично скап, сега е намален на 2000 ден. пред тоа беше 3000.
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
frenki напиша:
Леле дете незнаеш кој нуди АДСЛ во Македонија? :tapp: Демек 200 фирми имаме со АДСЛ понуди!!
Па Македонски телекомуникации, разбираш!
Добрео де...Македонски телекомуникации...не знаев,па што?Дали ми е поважно на кој ќе ги дадам парите или што ќе добијам?:uvo:
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
СпаЈдеР напиша:
Добрео де...Македонски телекомуникации...не знаев,па што?Дали ми е поважно на кој ќе ги дадам парите или што ќе добијам?:uvo:
Во право си, битно е што ќе добиеш. Се зезавме малце:baeh:
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
frenki напиша:
Л

Ај да кажам и јас.
Имам кабелски интернет од Телекабел повеќе од една година, конекција 1Mbit/256Kbps. Брзината не е константно 1Мбит но е најчесто над 512kbps. Задоволен сум, како што разбрав лимитот е 50ГБ за ептен да ти ја намалат брзината, цената е 1500 ден. со 18% ДДВ плус 800 ден. мислам за приклучок (не сум сигурен). Техничка поддржка, КРШ! Како и за сите интернет провајдери во МК. Мислам дека минус е тоа што кај Телекабел треба да си купиш модем, кој е прилично скап, сега е намален на 2000 ден. пред тоа беше 3000.
Јас сакав да се ставам на телакабел кога ми помина договорот со адсл ама бараа 5.000 инсталација(нормални ли се)???
Се ставив пак на адсл ем поевтино плаќам колку толку 130 денари.
Али лимитов е срање, како што кажа спајдер ако после март лимитот биде 10гб тоа ќе биде супер.
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
vlatko напиша:
Јас сакав да се ставам на телакабел кога ми помина договорот со адсл ама бараа 5.000 инсталација(нормални ли се)???
Се ставив пак на адсл ем поевтино плаќам колку толку 130 денари.
Али лимитов е срање, како што кажа спајдер ако после март лимитот биде 10гб тоа ќе биде супер.
Незнам што да ти кажам ама 5000? Немаше такво нешто. Барем јас не платив толку! Дури кога ставив пошто не беше 1-ви, беше 22, ми ги одземаа тие 22 дена од претплатата.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
frenki напиша:
Незнам што да ти кажам ама 5000? Немаше такво нешто. Барем јас не платив толку! Дури кога ставив пошто не беше 1-ви, беше 22, ми ги одземаа тие 22 дена од претплатата.
Епа 2 или 3.000 за модем и тоа што ќе ми инсталираат.Така ми кажаа.
Колку што знам адсл е бесплатно да ти инсталираат.
 
Член од
7 март 2005
Мислења
131
Поени од реакции
2
Epa vaka momentalno NAJDOBRA ponuda za xDSL internet vo Makedonijava ima On net so WADSL, zaso vredi za tie pari. Samo sto brzinata mnogu zavisi od brojot na prikluceni korisnici, toa mu e edna mana, za razlika od nego ADSL na MTnet si e konstantno istata brzina bez nikakvi paganja na netot.
A za tehnicka poddrska mora da se kaze deka MTnet imaat 24/7 nonstop usluzliva poddrska, sto ti pomaga za bilo sto okolu konekcijata.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Мт.нет имаат поддршка од 07:00 до 00:00 часот, немаат 24/7.
Иначе, најдобар пакет за цената и услугата е оној што го користам - WADSL.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Mala ispravka za onie koi kazuvaat deka im barale 2000-3000 Telekabel za modem.

Toa e cenata za da go kupite modemot koj ostanuva vo vasa sopstvenost, a dogovort e na neopredeleno ...

Inace najdobar paket e onoj za koj relano dobivas ona sto plakas ... a momentalno kaj mene od site probani (znaci i ADSL na MT i WASDL na no.net, WIFI na MOL i kablovaca od Telekabel) e kablovskiot ...
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Bidikov напиша:
Mala ispravka za onie koi kazuvaat deka im barale 2000-3000 Telekabel za modem.

Toa e cenata za da go kupite modemot koj ostanuva vo vasa sopstvenost, a dogovort e na neopredeleno ...

Inace najdobar paket e onoj za koj relano dobivas ona sto plakas ... a momentalno kaj mene od site probani (znaci i ADSL na MT i WASDL na no.net, WIFI na MOL i kablovaca od Telekabel) e kablovskiot ...
Ditto.
Нема договор, брзина 1024/256, лимит 50 гига после кој те намалуваат на 256/128, 500-1500 денари..
 

Swifty

Никола
Член од
5 февруари 2007
Мислења
992
Поени од реакции
2
Имам пакет од КТВ Зора.
Цена:1500 ден. месечно.
Лимит:6 GB , после се намалува брзината иако мене не ми ја намалиле никад. :)
Брзина: Просечно ми оди со 60/70 kb во секунда.

Договор: 2 години.

Од сево ова горе наведено задоволен сум дефинитивно од нивниот интернет,иако до негде ноември знаеше да паѓа многу и да биде брзината апла спора.Од нова година да не кажам ми се нема случено да падне и да се намали брзината.Поздрав до КТВ Зора!
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
P.Overdrive напиша:
Ditto.
Нема договор, брзина 1024/256, лимит 50 гига после кој те намалуваат на 256/128, 500-1500 денари..
не ми е јасен детаљов 50 гига. месечно 50 гига????
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Гижо напиша:
не ми е јасен детаљов 50 гига. месечно 50 гига????
Да Гижо, месечно 50 гига.. до пред некое време беше без лимит.
Сега, имаш 1 мегабит до 50 гига, после тоа 256/128 до колку сакаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom