Најдобра слаткарница во Македонија?

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од Crazy in Love, 20 септември 2012.

 1. Violent Femme

  Violent Femme I am as lovely as a dream in stone..

  Член од:
  27 мај 2011
  Мислења:
  725
  Допаѓања:
  521
  Да,да и во Жито Лукс или како и да се вика сега има :)
   
 2. goce iliev

  goce iliev

  Член од:
  13 март 2011
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  12
  Ех едно време имаше под МНТ Бисер.Горе беше хотелот Бисер а долу имаше слаткарница.Е таму имаше навистина огромен избор,а и хигиената беше на врвно ниво.Одев сигурно по 3 пати во неделата.Многу се разочарав последниот пат кога отидов и видов дека повеќе не работи.Навистина ми е криво.Луѓето навистина беа мајстори за слатки....Инаку сега не сум бил одамна никаде,не сметајќи го Џино каде со еден пријател земавме Џино торта.Ја имав пробано неколку пати и порано и нормално дека е со полош квалитет,а и цената им е 20 денари повисока.(n).Кога беше италијанецот газда,поубаво и поевтино беше:)
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Medea

  Medea Облинеса

  Член од:
  25 април 2007
  Мислења:
  2.889
  Допаѓања:
  3.068
  Во Битола јадев едно слатко чуденце, вишна колач, пробав профитерол со крем од чоколада и брцнав захер торта во слаткарницата GT.
  Фина услуга, убаво принесени слатките, цената таман... Ми се допадна што нема вообичаени благи, туку иновативни.

  Во Скопје, одамна им имам речено НЕ на слатките од Апче. Причина - двапати имам повраќано, еднаш најдено влакно, друго што сите им се со ист вкус. Мамата, ако веќе давам 50 денари, поарно чоколадо ќе си купам!
  Канела за торти рулз, Романса за ситни колачи, а во Палма Карпош ден денешен го јадам најдобриот чоколаден ролат со ореви.
   
  На Crazy in Love и Смрт за зони и пајак воз. им се допаѓа ова.
 4. Blazing Guns

  Blazing Guns

  Член од:
  29 декември 2011
  Мислења:
  2.919
  Допаѓања:
  2.352
  Постои збор благар? Епа мераклија сум на благи работи, така да сум пробал од многу места низ градов (Скопје). Интересно што никој не го спомна Пастел. Имаат доста интересни ствари од кои скоро сите се вкусни, и не се класични тулумби, индијанки и слични ствари. Имаат еден чоколаден колач мислам дека се вика, и мислам дека тоа е врвот во градов како колаче, страшно нешто.
  Палма има исто ок ствари, вкусни и генерално свежи (тазе) производи. Канелите (двете) имаат стандардно солидна торта, не најдобра, ама знаеш што добиваш. Романса исто така има солидни торти. Перфето (близу Ленинова) има ептен добри мали колачи (ги пакуваат во кутии од пола килограм), исто така имаат и многу вкусни торти.
  Доколку вкусот е нешто класично, мора да се спомне Ригара во Чаршија. Квалитетни и исто така свежи благи производи, падобранецот им е врхунски! Дури слушнав и дека извезуваат за Истанбул (што мора да значи нешто, имајќи во предвид дека и тие се шербетлии).
  Ова се горе- доле според мене поквалитетните слаткарници низ градов, со малку повисоки цени од останатите.

  Од Шарлота два пати сум купувал торти, врска немале. Ако ептен сум го утнал тоа мастрафот тогаш сум малер, ама се сомневам.
  Санчно ми е во маало, и за 10-20 денари од парче би рекол дека има солидни ствари. Далеку од најдобри, ама ако се земе во предвид цената, ок се.
  Апче врска нема!
  Во Малага престанав да одам одамна, изгубија квалитет некако, ако се поправиле последниве години, може грешам.

  И во врска со муабетот за Палма. Таа што е во Аеродром е поснабдена и посетена. Цените и се повисоки од другата (како што кажаа погоре). Услугата им е спора, не дека се криви девојчињата, туку дека газдата вработил само две а надвор седат 200 души и кутриве не можат да постигнат, а често и да не ти донесат нешто или да измешаат.

  Слушнав за некоја нова слаткарница во ГТЦ, ама не сум бил. Искуство некој?
   
  На Crazy in Love и Смрт за зони и пајак воз. им се допаѓа ова.
 5. Crazy in Love

  Crazy in Love Here's looking at you kid.

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.800
  Допаѓања:
  25.300
  Сакаш да ми кажеш дека во Жито Лукс ги вратиле глувчињата? :гик::гик::гик::vozbud::love:
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.510
  Тоа беа омилени колачи на мојот Син
   
 7. ACTION

  ACTION

  Член од:
  28 мај 2009
  Мислења:
  3.370
  Допаѓања:
  3.957
  Canela Blue najubavi torti ima nezamenlivi :P
   
 8. Crazy in Love

  Crazy in Love Here's looking at you kid.

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.800
  Допаѓања:
  25.300
  Тоа беа омилените колачи на секое дете.
  Уште го паметам вкусот! И најголема грешка на Жито Лукс е тоа што ги повлекоа од продажба!
   
  На Кајсиичка и Смрт за зони и пајак воз. им се допаѓа ова.
 9. draguviti

  draguviti

  Член од:
  11 септември 2012
  Мислења:
  69
  Допаѓања:
  38
  Шехерезада во гтц и Малага кај Беко
   
 10. Teenage girl

  Teenage girl

  Член од:
  1 март 2012
  Мислења:
  53
  Допаѓања:
  10
  Шехерезада(гтц-приземје) има најубава боровница.Нешто такво сеуште немам пробано на друго место.Слатките се убави иако може да бидат и поубави за таа цена.Не велам дека се скапи,но за разлика од порано,поскапи :)
   
 11. pain_killer

  pain_killer Invictus

  Член од:
  27 јули 2007
  Мислења:
  4.502
  Допаѓања:
  2.157
  Рекорд гостивар... фантазија!
   
  На Sase_Mk му/ѝ се допаѓа ова.
 12. fidanmk

  fidanmk

  Член од:
  30 септември 2011
  Мислења:
  2.069
  Допаѓања:
  1.620
 13. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  5.604
  Допаѓања:
  9.047
  ^ Eдитирано мислењето на fidanmk фала богу сите не служи видот, не мора да се пишува со огромни букви за да прoчитаме. Тој шо сака да прочита и кинески да пишеш ќе прочита ;)
   
  На fidanmk му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gata salvaje

  gata salvaje matufa

  Член од:
  2 декември 2011
  Мислења:
  6.893
  Допаѓања:
  10.436
  GT- bitola se zakon, nesto novo i unikatno za nasi prostori:)
  Profiterol kolac :love:
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 15. sankerce

  sankerce прогресиФ

  Член од:
  6 март 2009
  Мислења:
  3.043
  Допаѓања:
  4.925

  Хахахаххахахаха .... :)))))

  Aбе апче до пред некое време супер си беше ( по мене ) индијанките им се одлични , и шо вика Acid боза у мое шише стриктно ... али ете , скоро година дена , како немам пробано благо од таму , а не се надевам дека скоро ќе пројдам од таму :) ептен ако дојде зорт , нема благо дома , ќе наминам :)
   

Сподели преку: