Најдобра слаткарница во Македонија?

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од Crazy in Love, 20 септември 2012.

 1. Crazy in Love

  Crazy in Love Here's looking at you kid.

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.800
  Допаѓања:
  25.300
  Темава ја отварам за секој да си каже која му е омилена слаткара во неговиот/нејзиниот град, а воедно и да ги упати другите или да им препорачате слаткарница која е популарна, квалитетна во вашиот град, за нареден пат кога некој член ќе оди да знае каде да се обрати. :)

  Значи, која според вас е најдобра слаткарница?
  По што е препознатлива?
  На пример, Апче во Скопје е препознатлива по боза. Јас не пијам боза, но општо е познато дека најдобрата боза ја прават таму.
  Значи кога ќе пишете некоја слаткарница, кажете и што препорачувате, односно што е најубаво таму.
  Пожелно е и да додадете какви се услугата и цените. :)
   
  На Chica Loca, Незапирливи 1903/87 и Tantur>.< им се допаѓа ова.
 2. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.338
  Допаѓања:
  25.466
  Од темата за Апче:

  „Јас стварно не можам да ги разберам луѓето кои сеуште јадат слатки кај Апче. Не, сериозно, треба да си ретардињо за да јадеш во таква дупка во која нема ни закачалка каде да си ја оставиш јакната.

  Да правиш толкав промет и да не ја реновираш слаткарата пола век, треба да си стипса ипол. За нехигиената башка, гнасно. На секоја втора чаша има остатоци од "сјај". Можам да замислам колку бубашваби имаат во работилницата.

  Апче е слаткарница која е долгогодишен белег на Скопје и која им значи на старите Скопјани, ама во денешно време Апче не претставува ништо освен белег на едно време кој е претворен во г'насотилук.

  -

  Критиката за слатките е на место.
  Пофалбата за бозата е на место.
  Критиката за хигиената е на место исто така...

  И мене еднаш ми ставија боза во неизмиена чаша, полна со меурчиња од "Сјај"... И уште се накурчи таа дебелата теткица со бркови и бемка со влакна, откако ја дадов забелешката за чашата. Џабе добра боза кога Апче е вистинска дупка (шупа со неонско светло). Хигиената им е под секое ниво, услугата исто така... А слатките :гомце:

  Боза стриктно во шише од дома.

  Слатки и онака ретко јадам во слаткарници. Домашно си е домашно...
  Од слаткарница единствено сладолед (и понекогаш боза) зимам.“

  Апче излегува од секоја комбинација. Освен за боза.
   
  На sankerce, Кајсиичка, sphinx и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. Blondi

  Blondi

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  1.237
  Допаѓања:
  2.291
  Тука во Скопје, Палма има најдобар сладолед според мене и многу пријатна атмосфера има за седење таму...А за цената - 35 денари е топче сладолед во чаша и 30 ден во корнет...Избор на сладоледи има огромен...Ова лето излегоа некои нови, а меѓу нив имаше ден што се вика Симба - од вишна и чоколадо, преубав...
  Једина замерка ми е што никако од портокал не прават сладолед иако неколку пати им сугерирав..Порано имаа мислам...
  Летово еднаш во Малага отидов во Центар и тоа на инсистирање од други и нарачав бајадери...Во едната од нив најдов огромно црно влакно...
  Во слаткарницата во Веро имаш добри грчки баклави со црно и бело чоколадо и др...
   
  На Crazy in Love и Tantur>.< им се допаѓа ова.
 4. .Lost Angel.

  .Lost Angel. Гостин

  Иако до пред некое време одев по слаткарнициве единствено со добра хигиена и онака слатки најдов во Скопје во Н.Лисиче мислам дека се викаше ла петит :D ако не се лажам. Мада според мене нема некоја супер слаткарница со екстра слатки и сл. :confused: или јас не сум сретнал :)
   
  На КвикСилвер му/ѝ се допаѓа ова.
 5. zigi812

  zigi812

  Член од:
  30 јануари 2010
  Мислења:
  448
  Допаѓања:
  556
  Мора слатките од Апче да се пробаат :icon_lol:, глушец ако не прошета датибам слаткарницата стерилна.
  Чоколадната од Аида (помина булдожерот ги истурка дуќаните ама дома ја прават по порачка), после Киндер Торта од Дизниленд, ролатите и ребро слатко од Алфа и то.
   
  На sankerce му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  17.344
  Допаѓања:
  25.815
  Имам другарка која работи во слаткара и од кога слушнав како ги прават слатките и оние бомбиците им се смеса од се што останува неизедено од муштериите и веќе никогаш не одам во ниедна па макар и цел свет да купува од таму.
   
 7. VLJ

  VLJ

  Член од:
  14 ноември 2011
  Мислења:
  2.277
  Допаѓања:
  4.310
  Кажи која слаткара, колку некој да не налета на таквите остаточни слатки.
   
 8. AlternativeF

  AlternativeF госпожата од втори

  Член од:
  1 мај 2006
  Мислења:
  4.275
  Допаѓања:
  5.728
  Порано имаше многу добар марципан и гријаж торта во Моцарт, кај Универзална.
  Златен стандард се тортите на Канела, папуцаките во Стела (ако постои се' уште) и сладоледот во Ескимо.
   
 9. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  17.344
  Допаѓања:
  25.815
  Во Штип онаа до Мако
   
  На Acid, Forrest Gump и VLJ им се допаѓа ова.
 10. Воин без Коњ

  Воин без Коњ краток и јасен

  Член од:
  18 септември 2010
  Мислења:
  843
  Допаѓања:
  1.168
  У маало си иам Шехерзада и се незаменливи. Продавницата им е секогаш чиста, уредна, има чисти масички и столови за ако сакаш да си седнеш таму, квалитетна боза, слатки преубави... не сум имал замерка никогаш.

  И имаат богами и избор најразличен. Највеќе јас си зиам оние шо се по 30-40 денари од парче. Тие се секс.

  Баш у моментов јадам Шарлота-Јагода и Киндер :)
   
  На Saber Rider, Doc Holliday и Crazy in Love им се допаѓа ова.
 11. Violent Femme

  Violent Femme I am as lovely as a dream in stone..

  Член од:
  27 мај 2011
  Мислења:
  725
  Допаѓања:
  521
  Малага имаат најубав сладолед, да не заборавам Шехерезада најмногу поради чоколадните глувчиња иако не ги прават често како порано,омилен десерт од детството :D
   
 12. Tegla

  Tegla Interista

  Член од:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  3.758
  Допаѓања:
  6.011
  Туљумб и боза во Шехерезада <3
   
 13. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.944
  Допаѓања:
  14.633
  Помина времето на слаткарниците, какви торти и благо има, нејќам да погледнам накај слаткарници т.е. оние класични слатки како што се Еклери, Тулумби и слично.
   
 14. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  5.604
  Допаѓања:
  9.047
  Во мојата маалска продавница носат слатки (тулумби, грклани, баклави, еклери) од Мики пром. Убаво се спакувани имаат солидна цена и квалитет.
  За торти закон ми се Канела (иако услугата и не им е баш на ниво) а у последно време и Шарлота.
  Супер им се во Шарлота тортите, големки, вкусни и со достава до дома.Вработените се љубезни и културни. :pipi:
  Иако у последно време се испраксирав за торти, па си ги праам по дома за мерак :icon_lol:
  Ситни колачи ретко купувам, пошо и тоа ми иде од рака. Си ги правам со мерак и постојано испробувам нови рецепти. Ако желудник не ги вари (а не ми се десило тоа до сеа) канта сигурно ќе ги јаде :pos:
  Најубав сладолед и незаменлив за мој вкус има во Ескимо кај Беко.
  Палма имаат супер сладолед, ама не се токму со цените. Се прецениле ептен.
  --- надополнето: 20 септември 2012 во 14:41 ---
  Ги има во Шехерезада чоколадните глувчиња? :vozbud:
  --- надополнето: 20 септември 2012 во 14:47 ---
  Кај е оваа слаткарница поточно? :icon_lol:
   
  На Acid му/ѝ се допаѓа ова.
 15. .Lost Angel.

  .Lost Angel. Гостин

  Величествената

  Во трговскиот во Н.Лисиче до месарницата мега :) инаку хигиената и плус како е средено местото оценка едноставно 10ка :D
   
  На HITCH и Величествената им се допаѓа ова.

Сподели преку: