Најдобар производител на матични плочи?

Најдобар производител на матични плочи?

  • ASUS

    Гласови: 109 36,5%
  • ABIT

    Гласови: 21 7,0%
  • MSI

    Гласови: 48 16,1%
  • JWELE

    Гласови: 7 2,3%
  • INTEL

    Гласови: 50 16,7%
  • GIGABYTE

    Гласови: 64 21,4%

  • Вкупно гласачи
    299
Член од
2 септември 2008
Мислења
52
Поени од реакции
2
Сега за сега нема проблеми. Веќе година дена имам и супер е. Работи брзо. И ефтини се, ги има во Анхоч
 
Член од
6 мај 2008
Мислења
320
Поени од реакции
9
Jas glasav za Gigabyte, mislam deka se najkvalitetni sto moze da se najdat, za overclocking postignuvaat fenomenalni rezultati iako hladnjacite sto gi stavaat na NB se daleku pomali otkolku na ASUS. Za zal ne najdov Gigabyte ko sto mi treba koga go zimav kompjuterot, ne znam ni sega dali ima nekoja so dobar chipset kaj nas (X48, X58). Zemav JW (D2X48 Extreme mislam deka se vikase) i prijatno me iznenadi, ima se sto imaat drugi high-end maticni a kosta dosta poeftino. Sepak ako najdev Gigabyte bez razmisluvanje ke ja platev ekstra cenata :)
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Да постоеше Abit сеуште, ќе гласав за нив. Навистина беа најдобри, супер се оверклокираа, имаа прекрасен биос, одлична контрола на кулерите ( карактерситика што мене ми е многу важна, а која ниедна друга компанија ја нема задоволително решена)...
Вака гласам за ASUS.
Сеа јас сум будала, или АБИТ стварно не постојат?
Ја ко што знам, извадија P45 матична, уште има АБИТ во нико, сеа се мислам за да зеам IР35 Про.... Сајтот на АБИТ им е потполно функционален.... Сум пропуштил нешто изглеа?

Инаку се знае дека АБИТ се најдобри матични, особено коа праите гејмерска конфигурација....
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
61
Поени од реакции
0
Na heksus izvadija vest deka ABIT nema veke da pravi maticni.Na forumot na Abitfan tolkuvaat deka izjavata bila deka nema veke da pravat maticni so socket 775.Izgleda se tesat.Imase i tabela deka abit posle ASSUS najgolem del od pazarot na maticni.Izvadija i IX-48 cipset.Koj ke gi znae.Miskam deka ke se otkazat od maticni(nema sluzbeno soopstenie) no ke gi servisiraat slednite 3 godin.Sepak ABIT se zakon no na posledniot forum sto bev kazuvaat deka DFI ima izvadeno najaka overklok maticna.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Iako imam ASUS i toa dosta solidna si glasav za ABIT posto zelba mi beshe odamna da ja iam edna plochica nivna ama kaj nas ja nemashe i zatoa zadov od ASUS i sega za sega dobra e.A za ABIT ic ne mi e jasno zashto planiraat da zaprat so proizvodstvo.Zverski plochi imaa i imaat.
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
искрено незнам
ке чекам да видам резултати од анкетава
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
185
Поени од реакции
4
Кој каква има за таква гласа дека е најдобра.:nesum:
 
Член од
11 јуни 2008
Мислења
54
Поени од реакции
0
Сеа јас сум будала, или АБИТ стварно не постојат?
Ја ко што знам, извадија P45 матична, уште има АБИТ во нико, сеа се мислам за да зеам IР35 Про.... Сајтот на АБИТ им е потполно функционален.... Сум пропуштил нешто изглеа?

Инаку се знае дека АБИТ се најдобри матични, особено коа праите гејмерска конфигурација....
Постојат уште, но полека престануваат да прават матични, со тоа што ветија дека ќе има поддршка во следните 3 години. Со самото престанување на производство се престанува и вршење на истражување и оптимизација на плочите.
Да не беше така, јас дефинитивно ќе гласав за нив, навистина беа најдобри во секој поглед.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
61
Поени од реакции
0
Постојат уште, но полека престануваат да прават матични, со тоа што ветија дека ќе има поддршка во следните 3 години. Со самото престанување на производство се престанува и вршење на истражување и оптимизација на плочите.
Да не беше така, јас дефинитивно ќе гласав за нив, навистина беа најдобри во секој поглед.
Ne mora da znaci.Moze da gi kupi nekoj pa so nekoja druga dodavka na imeto da restartiraat.Ne se odsekogas "univerzal Abit".Mnogu cudno e sto Intel koga gi promovirase svoiteI7core procesori go navede i Abit kako brend sto proizveduva ploci sto go podrzuvaat ovoj procesor.Abit IX-58 max.Znaci izlagaat novi proizvodi so sosema nov slot i druga arhitektura a i na izgled e dosta solidna.Ke vidime.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
X58 им е последна плоча што ја произведуваат ABIT после неа се повлекуваат од матични плочи али ќе даваат поддршка уште 3 години, така ми кажаа.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Сите производители на Интел.
ПС. Тие што планираат да земат нова плоча гледајте да биде crossfire. Poz
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
зборуваме за модели на матични од 50 до 100 евра? Епа вака
ASUS е моментално најголемото срање што може да се купи за не баш малку пари (секоја чест на поскапите ПРО модели над 100 евра)
Gigabyte е солидна плоча, во секој случај добар избор, само мислам дека би требало да се 20-тина посто поевтини за да ги прогласам за најдобри
MSI ? мнооогуу преценети, би купил само ако даваат и гратис процесор со секоја купена плоча
JW, искрено немам искуство со вакви (најмногу заради тоа што сите други се made in taiwan, а оваа е оригинал кинеска)
останува да верувам на неколкуте члена што позитивно искоментираа
Intel ? само морон може да плати толкава цена за просечна плоча
Аbit - убедливо најдобар однос цена-перформанси, штета само што инвалидине од НИКО не умееја да ги пробијат на пазарот (ја колку знам само они ги продаваа)
Biostar е најдобра плоча, со дури и пониска цена од JW, а со перформанси далеку над просекот (актуелните модели, не збориме за оние што НИКО ги чува во магацин, а се произведени 2005-6 година),
многу е попопуларна во соседна Србија и Бугарија, ама гледам сега и телеком почна да ја дава во нивните конфигурации
Asrock е исто одлична, они работат на принцип:
1. Тестирај 20 модели на АСУС
2. Поправи ги ситните багови на моделот што ке се покаже као најдобар на тестот
3. брендирај го као Асроцк и стави 10% пониска цена
(Да Асроцк и Асус моделите си личат као јајца)

И сега зашто сите гласаат за Асус? Пааа... ке прочитаат дека P5Q-Pro / Deluxe е најдобра плоча, и кога ке сакаат да ја купат, ке видат дека е 250 евра, па ке кажат ма дај која било за 50 евра, само да е асус
и после ке се фалат дека имаат асус, а во меѓувреме ке се жалат дека 'се некој вирус кај мене се закачува, нон стоп ми блокира и ми се ресетира компјутерот..., '


иии, ама се расзборев,
ко за првпат , доста е...
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
61
Поени од реакции
0
зборуваме за модели на матични од 50 до 100 евра? Епа вака
ASUS е моментално најголемото срање што може да се купи за не баш малку пари (секоја чест на поскапите ПРО модели над 100 евра)
Gigabyte е солидна плоча, во секој случај добар избор, само мислам дека би требало да се 20-тина посто поевтини за да ги прогласам за најдобри
MSI ? мнооогуу преценети, би купил само ако даваат и гратис процесор со секоја купена плоча
JW, искрено немам искуство со вакви (најмногу заради тоа што сите други се made in taiwan, а оваа е оригинал кинеска)
останува да верувам на неколкуте члена што позитивно искоментираа
Intel ? само морон може да плати толкава цена за просечна плоча
Аbit - убедливо најдобар однос цена-перформанси, штета само што инвалидине од НИКО не умееја да ги пробијат на пазарот (ја колку знам само они ги продаваа)
Biostar е најдобра плоча, со дури и пониска цена од JW, а со перформанси далеку над просекот (актуелните модели, не збориме за оние што НИКО ги чува во магацин, а се произведени 2005-6 година),
многу е попопуларна во соседна Србија и Бугарија, ама гледам сега и телеком почна да ја дава во нивните конфигурации
Asrock е исто одлична, они работат на принцип:
1. Тестирај 20 модели на АСУС
2. Поправи ги ситните багови на моделот што ке се покаже као најдобар на тестот
3. брендирај го као Асроцк и стави 10% пониска цена
(Да Асроцк и Асус моделите си личат као јајца)

И сега зашто сите гласаат за Асус? Пааа... ке прочитаат дека P5Q-Pro / Deluxe е најдобра плоча, и кога ке сакаат да ја купат, ке видат дека е 250 евра, па ке кажат ма дај која било за 50 евра, само да е асус
и после ке се фалат дека имаат асус, а во меѓувреме ке се жалат дека 'се некој вирус кај мене се закачува, нон стоп ми блокира и ми се ресетира компјутерот..., '


иии, ама се расзборев,
ко за првпат , доста е...
Ne gi spomna DFI,a bas me interesira sto mislis za niv
 

Kajgana Shop

На врв Bottom