Најдобар производител на матични плочи?

Најдобар производител на матични плочи?

  • ASUS

    Гласови: 109 36,5%
  • ABIT

    Гласови: 21 7,0%
  • MSI

    Гласови: 48 16,1%
  • JWELE

    Гласови: 7 2,3%
  • INTEL

    Гласови: 50 16,7%
  • GIGABYTE

    Гласови: 64 21,4%

  • Вкупно гласачи
    299
Член од
17 ноември 2008
Мислења
9
Поени од реакции
0
Intel си произведува сам плочи и се многу стабилни. Нема опции многу за оверклок, ама па и шо ќе ти е кога работат многу брзо. Би ги споменал и Gigabyte како доста добри.
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
МСИ се дефинитивно најдобри...и најголема поддршка имаат...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Цена/перформанси според мене се ASRock.
Па кој сака нека ги руга,јас имав година и пол нивна плоча (впрочем и они ја извадија првата Vista Certified со 7.1 audio),се глупирав со оверклокирање и во ниеден момент не откажа.
А плоча со исти карактеристики од Gigabyte е за 30-40% поскапа.

Морав да ја сменам за P35 бидејќи слотот беше PCi-x4 па со новата графичка ми работеше тиње.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
5.117
Цена/перформанси според мене се ASRock.
Па кој сака нека ги руга,јас имав година и пол нивна плоча (впрочем и они ја извадија првата Vista Certified со 7.1 audio),се глупирав со оверклокирање и во ниеден момент не откажа.
А плоча со исти карактеристики од Gigabyte е за 30-40% поскапа.

Морав да ја сменам за P35 бидејќи слотот беше PCi-x4 па со новата графичка ми работеше тиње.
Во право си, добри се ASRock, btw тие се поткомпанија на Asus, то ест дивизија за евтини, а добри матични.Меѓу првите се што извадија X58.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
teneke напиша:
И јас оверклокувам, баш затоа зедов MSI.
MSI ми е четврт избор за оверклокување (пошто ме интересира минимум пари максимум перформанси) ама многу инвестираа во стабилноста така да добро си одбрал.

За максимум оверклок првите три се подобри (на пример со Q9550 да постигнеш 3,9 GHZ)но за понормални брзини и MSI е супер.



http://www.pctweaker.de/http://www.pctweaker.de/
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
MSI ми е четврт избор за оверклокување (пошто ме интересира минимум пари максимум перформанси) ама многу инвестираа во стабилноста така да добро си одбрал.

За максимум оверклок првите три се подобри (на пример со Q9550 да постигнеш 3,9 GHZ)но за понормални брзини и MSI е супер.
Ме зинтересира со муабетов, може да кажиш нешто подетално, што плочи си користел и што оверклок си постигнал, нешто и скреншот, ова она.

Јас имам:

http://www.tomshardware.com/reviews/msi-p35-platinum-makes-a-comeback,1656.html

Лани кога ја купив во септември беше топ оверклокер по tomshardware, со преку 460mhz стабилен FSB.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Да постојат, MSI ги произведува...
MSI произведува плочи со Интелов чипсет. ИНТЕЛ ИСТОТАКА произведува плочи со Интелов чипсет.

Не, туку Foxconn ги произведува за Интел.
Читај погоре.

Цена/перформанси според мене се ASRock.
А плоча со исти карактеристики од Gigabyte е за 30-40% поскапа
Да има исти карактеристики нема да биде 3-40% поскапа. Не зезај, споредуваш low-end буџет плочи со едни од најбесните плочи у денешно време.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
5.117
Foxconn произведува плочи за Интел кои се брендирани со Интел име и имаат Интел чипсет на нив!
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Ме зинтересира со муабетов, може да кажиш нешто подетално, што плочи си користел и што оверклок си постигнал, нешто и скреншот, ова она.

Јас имам:

http://www.tomshardware.com/reviews/msi-p35-platinum-makes-a-comeback,1656.html

Лани кога ја купив во септември беше топ оверклокер по tomshardware, со преку 460mhz стабилен FSB.
Ќе излеземе малку надвор од тема ама ќе ни простат

До сега сум користел само Abit и многу сум задоволен.

Имам NF7-S V2 со Athlon 2500 + (1833 Mhz) оверклокуван на 2400 Mhz. Не се смеј :wink: тоа ми е сегашната конфигурација која беше топ кога ја купив пред 4-5 години.

Ова е новата која во најскоро време планирам да ја земам. Како што гледаш не ризикувам ништо, плаќам нешто повеќе ама имам гарантиран оверклок на купениот процесор.

http://www.pctweaker.de/product_info.php?info=p7873_.html

4 Ghz би требало барем 2-3 години комотно да трае :wink:.

Работам со графика така да не ми се експериментира многу (тоа порано го правев) и ме интересира да добијам стабилна и ефтина за перформансите конфигурација.

Во МК немаш многу избор пошто верувам дека ни степингот не можеш да го бираш а веројатно и ги немаат поновите степинзи.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Мислам дека нема некоја посебна дилема .....
Asus и Gigabyte ...... може да се сместат на врвот во моментов....
....asus чат пат знае и чкуљав bios да извади ама сепак ....
MSI и "компанија" што се наведени во анкетава треба уше леб да јадат да ги стигнат горенаведените....како што стојат сега за сега работите во индустријата.....
Gigabyte имаат одлични опции во bios .... добар распоред на компонентите на самата плоча, добра финална изработка ..... не се претарано скапи....
....обично се избор на hardcore оверклокери, поред DFI и Asus...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
Ќе излеземе малку надвор од тема ама ќе ни простат

До сега сум користел само Abit и многу сум задоволен.

Имам NF7-S V2 со Athlon 2500 + (1833 Mhz) оверклокуван на 2400 Mhz. Не се смеј :wink: тоа ми е сегашната конфигурација која беше топ кога ја купив пред 4-5 години.

Ова е новата која во најскоро време планирам да ја земам. Како што гледаш не ризикувам ништо, плаќам нешто повеќе ама имам гарантиран оверклок на купениот процесор.

http://www.pctweaker.de/product_info.php?info=p7873_.html

4 Ghz би требало барем 2-3 години комотно да трае :wink:.

Работам со графика така да не ми се експериментира многу (тоа порано го правев) и ме интересира да добијам стабилна и ефтина за перформансите конфигурација.

Во МК немаш многу избор пошто верувам дека ни степингот не можеш да го бираш а веројатно и ги немаат поновите степинзи.
Cool е плочава, а и целиот комплет. Браво.

Не се смеам и јас го имав до лани во септември истиот процесор Athlon 2500, само оверклокуван на 2,1ghz, на MSI плоча.

Јас не сум екстрем оверклокер, сакам само стабилна и брза машина. Ако земам сега процесор, најверојатно ќе го земам E5200, убо се оверклокува, а и не е скап околу 4500 денари, а ќе си тера фино на 3,6гхз, ако налета убав примерок можеби и повеќе.

Но, во моментов процесорот не ми е критичен си тера овај добро на 3,0гхз. Сега следно е рам, бадијала е дојдена цената, така да најверојатно ќе земам барем уште 4гб, да имам вкупно 6гб.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
MSI произведува плочи со Интелов чипсет. ИНТЕЛ ИСТОТАКА произведува плочи со Интелов чипсет.



Читај погоре.



Да има исти карактеристики нема да биде 3-40% поскапа. Не зезај, споредуваш low-end буџет плочи со едни од најбесните плочи у денешно време.

Јас кога ја купив,имаше поддршка за Quad Core (заборавив точно името тогаш,на C почнуваше процесорот),имаше dual-ram,dual-vga и 7.1 аудио.
Единствена мана беше,VIA chipset,ама јбг.

Е сеа,истата од Gigabyte,беше постар модел,без поддршка дури ни на Core 2 Duo,и со 5.1 аудио.
А замисли,поскапа беше од оваа (добро,кај нас,во странство претпоставувам поефтина била,ама сепак,збориме за кај нас)

СИ кажувам,оверклокерски и гиковски,неспоредливо е дека се подобри Gigabyte.
Но вака,за обичниот корисник,не знам зашто толку ги ругаат ASRock,кога се издржливи и прилично квалитетни.
Тие кондензаторите дали биле Extra Durable или не,не им е битно толку на луѓето :)
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Јас имам една глупа матична, што не можам ни компјутерот да го гледам, а фирмата е Soltek.:pos2:. Стара е 4 години и веќе неколку делови ми изгореа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom