Најдобар избор на TV

koj e najdobriot tv na pazarot so najdobra cena i slika


  • Вкупно гласачи
    122

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.206
Поени од реакции
3.489
Cromecast имаш во Анхоч

Или ова го купуваш и телевизорот плус ти добива Аndroid tv OS

Само што на ова Xiaomi е мала меморијата ама брка работа. Имаш Youtube можеш и Netflix, Prime Video или Stremio да му инсталираш за бесплатно гледање филмови и серии. Исто така и Kodi да подесиш за гледање филмови, серии, телевизија.
Не ми се верува дека Google ќе дозволи на конкуренција апарати да имаат достап до youtube. Сепак google е сопственик на youtube и од таа причина на конкурентскиот стик на амазон youtube е исклучен. За ксиаоми стик уште помалку е веројатно дека youtube долго ќе биде достапен.
Just saying.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.480
Поени од реакции
5.446
Не ми се верува дека Google ќе дозволи на конкуренција апарати да имаат достап до youtube. Сепак google е сопственик на youtube и од таа причина на конкурентскиот стик на амазон youtube е исклучен. За ксиаоми стик уште помалку е веројатно дека youtube долго ќе биде достапен.
Just saying.
A Philips и Sony телевизорите што си имаат Google Android и Youtube?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.206
Поени од реакции
3.489
A Philips и Sony телевизорите што си имаат Google Android и Youtube?
Имаат тие се додека тој андроид е ажуриран. А знаеш по телефоните дека еден просечен андроид на телефон се ажурира 2-3 години, на телевизорот пошо не е телефон и "процесорот" телевизорски е значително послаб, тоа значи дека ќе трае уште пократко плус што телевизорот додека да дојде на цена за МК услови веќе има 2 години најмалку седено во магацин. Па ти види сеа зашто не им работи youtube.


Доброто на Chromecast е што и на обичен телевизор се става што нема никаков интернет HD ready и имаш youtube кој google сам со го ажурира пошо е нивен производ. Нешто кое нема да фунционира на било кој неоригинален стик на ксиаоми или амазон fire.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.480
Поени од реакции
5.446
Имаат тие се додека тој андроид е ажуриран. А знаеш по телефоните дека еден просечен андроид на телефон се ажурира 2-3 години, на телевизорот пошо не е телефон и "процесорот" телевизорски е значително послаб, тоа значи дека ќе трае уште пократко плус што телевизорот додека да дојде на цена за МК услови веќе има 2 години најмалку седено во магацин. Па ти види сеа зашто не им работи youtube.


Доброто на Chromecast е што и на обичен телевизор се става што нема никаков интернет HD ready и имаш youtube кој google сам со го ажурира пошо е нивен производ. Нешто кое нема да фунционира на било кој неоригинален стик на ксиаоми или амазон fire.
Па мое мислење една од најкористените работи на смарт телевизорите е Youtube. Не постои денешно време домашна пријателска/фамилијарна забава, викенд ручек собиранка а да не се пушти од Youtube музика. Замисли на смарт телевизор да ги нема Youtube, Netflix, Amazon Prime Video, Spotify, Deеzer и сите други апликации за гледање онлајн видео, слушање онлајн музика тогаш не ти вреди што ги има тие опции да инсталираш апликации. Ниту пак опција да го поврзуваш на интернет не ти е потребна.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.206
Поени од реакции
3.489
Па мое мислење една од најкористените работи на смарт телевизорите е Youtube. Не постои денешно време домашна пријателска/фамилијарна забава, викенд ручек собиранка а да не се пушти од Youtube музика. Замисли на смарт телевизор да ги нема Youtube, Netflix, Amazon Prime Video, Spotify, Deеzer и сите други апликации за гледање онлајн видео, слушање онлајн музика тогаш не ти вреди што ги има тие опции да инсталираш апликации. Ниту пак опција да го поврзуваш на интернет не ти е потребна.
Го делам мислењето. Само се зачудив што во МК го немаше Google Chromecast по техно маркетите, ваљда од страв дека нема да им се трошат новите телевизори не знам. Иначе со тоа обичен телевизор го "трансформираш у смарт" и немаш мака со ажурирање и плус рекламите се каде каде помалку него ли да го гледаш видеото на лаптоп или телефон.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.480
Поени од реакции
5.446
Го делам мислењето. Само се зачудив што во МК го немаше Google Chromecast по техно маркетите, ваљда од страв дека нема да им се трошат новите телевизори не знам. Иначе со тоа обичен телевизор го "трансформираш у смарт" и немаш мака со ажурирање и плус рекламите се каде каде помалку него ли да го гледаш видеото на лаптоп или телефон.
Пишав во Анхоч има Google Chromecast. Исто видов го имале и последната верзија Google Chromecast со Android tv новата верзија што ја викаат Google tv.
Автоматски споено мислење:

Еве и Техномаркет имале Chromecast. Моментално не е на залиха.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.206
Поени од реакции
3.489
Пишав во Анхоч има Google Chromecast. Исто видов го имале и последната верзија Google Chromecast со Android tv новата верзија што ја викаат Google tv.
Автоматски споено мислење:

Еве и Техномаркет имале Chromecast. Моментално не е на залиха.
Ти го препорачувам.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.480
Поени од реакции
5.446
Да ве прашам на Philips телевизор на далинското зошто кога ќе кликнам на копчето TV се отвара Google Movies трејлер на филм? Дали пример може да се менува функцијата ба тоа копче па пример да наместам да ми отвара MaxTV приемникот бидејќи тој е приклучен на HDMI?
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
100
Поени од реакции
33
Ми се расипа LG32LD650, мајсторов вика некој дел од плочата на процесорот е, треба да се одлеми, залеми пак убаво, ми побара 2400ден...
Некои искуства околу поправки на телевизори? Вреди ли да ги дадам парите?

Знам дека нов е околу 150е, ама стариов го купив 650е пред 9 год...
 
Член од
8 февруари 2021
Мислења
63
Поени од реакции
24
Може совет за скромен телевизор до 150 евра највеќе 10 000.
Гледав Вивакс на нет ама многу лоши критики,видов некој TREVI TV првпат слушам.
Видов накај 10 000 има Grounding и Jvc мислам дека се троа поарни.
Било каков совет?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.609
Поени од реакции
2.716
Може совет за скромен телевизор до 150 евра највеќе 10 000.
Гледав Вивакс на нет ама многу лоши критики,видов некој TREVI TV првпат слушам.
Видов накај 10 000 има Grounding и Jvc мислам дека се троа поарни.
Било каков совет?
Подобро JVC и Грундинг одколку Вивакс иако не е толку лош хрватско е

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.238
Поени од реакции
1.053
Може совет за скромен телевизор до 150 евра највеќе 10 000.
Гледав Вивакс на нет ама многу лоши критики,видов некој TREVI TV првпат слушам.
Видов накај 10 000 има Grounding и Jvc мислам дека се троа поарни.
Било каков совет?
Bolje fuego 32inchi smart tv. Ako mozes uste 3500den ondak imas 43inchi fuego smart. Imaat 5 godini garancija. JVC i Grundig imaat 2 god garancija.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.923
Поени од реакции
12.148
Може совет за скромен телевизор до 150 евра највеќе 10 000.
Гледав Вивакс на нет ама многу лоши критики,видов некој TREVI TV првпат слушам.
Видов накај 10 000 има Grounding и Jvc мислам дека се троа поарни.
Било каков совет?
Philips 5525? 8-9 илјади е некаде
 

Kajgana Shop

На врв Bottom