Најдобар женски вокал

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
oti ja nejkes ejmi? odma da daes argumenti :):)

иначе LISA JOHANSON јејееејејеејејеееее.

Draconian, Theatre of Tragedy, Arch Enemy & Tourettes имаат наааааааааајаки вокалистки. Каква Scabbia, за у фаца би ја * и ја, ама за глас има многу подобри.
Eпааа Ејми никад не ме допрала со нејзиниот глас, а и целата аура на нејзиниот екс бенд не ми се свиѓа/ше. И такој лол
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Amy Lamey :)

Инаку мислам ја заборавивте Floor Jansen
А Theatre од 2003 немаат добра пеачка,Liv сега е во Leaves' Eyes
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
LAURA BITCH od AEROBITCH!




KIM SHATTUCK od the pandoras i poznata kako additional singer na razni pesni od nofx



BETH GIBBONS portishead
 
Член од
20 јули 2007
Мислења
18
Поени од реакции
0
Мислам дека до сега никој не ја спомена Ени Ленокс (Annie Lennox) од Јуритмикс (Eurythmics).
Најдобриот вокал на сите времиња...
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Мислам дека до сега никој не ја спомена Ени Ленокс (Annie Lennox) од Јуритмикс (Eurythmics).
Најдобриот вокал на сите времиња...
Не најдобра вокалистка на сите времиања-но дефинитивно една од подобрите.:wink:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
За мене најдобра вокалистка е Patty Smith. Не се одликува со виртуозност у пеење, во класичен смисол, али знае да пренесе чувство и да те внесе у филм целосно. Кога на тоа ќе се додаде фактот дека е лауерат на панк-рокот и поета, не можам а да не ја сакам.
Иначе Amy Lee, иако не ми се свиѓа ни стилски, ни никако, нејзината музика морам да признаам дека е неверојатен вокал. Уште се ежам на секое слушање на Freak On A Leash(Unplugged верзијата)
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.714
Поени од реакции
22.212
Тарја порано од Nightwish.

Бет Гибонс убаво што ја спомна има глас од којшто се осеќам како шкорпии да ми пуштиле на грб. Морничаво, моќно, главопоматувачки.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Пинк има добар глас дефинитивно.
Исто Ејми Ли и типката од Најтвиш.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Тарја нема ништо друго освен оперски глас. Што се однесува до мене можеа и Павароти да го земат у бендот место неа.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Тарја нема ништо друго освен оперски глас. Што се однесува до мене можеа и Павароти да го земат у бендот место неа.
:3: Еј закон, ама нели павароти имаше као гостување на една песна на слеер. Не ми текнува дали беше микс или права песна?
Ти би требало да го знаеш ова:helou:
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Eпааа Ејми никад не ме допрала со нејзиниот глас, а и целата аура на нејзиниот екс бенд не ми се свиѓа/ше. И такој лол

Првиот можам да го прифатам, ама фториот ти е безвеза. И да не те бендисува музиката на некој бенд, би требало објективно да ги гледаш способностите на музичарите ;)
 
Член од
24 август 2006
Мислења
41
Поени од реакции
1
Janis Joplin, Aretha Franklin и Tina Turner. Нема други вокалистки со таков глас, опсег и моќ.
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
Божице, тотална согласка за вокалистките кои ги наведе, освен за певицата од Theatre of Tragedy. Типката пее грлено, т.е. шушти, а тоа не се поштуе. И јас ги љубам премногу ToT, али Ејми (или цурата од Draconian) го бришат подот со шушталката:)
Дијафрагма брааат:))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom