Најдобар бурек според вас прават во...

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.665
Поени од реакции
81.831
Ова со муслиманиве држи вода донекаде, посебно во Чаир има некои бурекџилници што ги држат албанци, бошњаци или торбеши што знаат ептен да ги трефнат буреците (+ сараевскиот бурек) и симит погачите...онака нит да е мрсно, тестото да е меко, а внатре да е полно со месо.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.925
Поени од реакции
1.776
Друже успори со Жито Леб бе. Кажа дека ти се свиѓа и не напињај живти се. Не можеш некој да убедуваш со спамање дека нешто е ок, кога не е.

Жито Леб ти е тапа ко и Специјал и сличните им со 150 локации. Можда малце бољи од Специјал, од кај што земав еднаш бурек кај нив да јадам, нож не го сечеше. Бурек со месо ко земеш од Жито Леб, месото ко да е бајато 3 години. Може да ти е убав само ако не си пробал мелено свинско од домашно чувана свиња па си навикнал на тој неквалитет. Тоа што го ставаат или не е свинско или им е бајато со години. И пробан ми е на повеќе локации, Центар, Капиштец, Кисела Вода, сегде е крш.

Досега секогаш местата што биле локални и метар на метар квадратура, за мене извадиле бољи бурек од извикани локали.
А ти одјеби малу и немој да убедвиш некој дека секој шо имат метар на метар бурекџилница кај шо имат нула хигиена и користит лој имат квалитет....
хаха ги спмна босанците за бурек а 90 посто од бурекџилници во босна ги држат македонци и Албанци од кичево,тетово и гостивар.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Жито леб од Охрид имат и во Скопје?

Жито Леб, колку што знам една и единствна фирма е со тоа име.

Ко друго се пренапна за Жито Леб ко да си му газда. Ако си, подобри си го бурекот, молим те. А одјеби да им кажеш на домашните твои, темава е за бурек.

П.С. нигде не спомнав Ѓупци, Каури, Шипци или Талибанци, де читај пред да цитираш.

П.П.С. Специјал е дно, Жито Леб има крш бурек, а малце подобри се Силбо, Ла Делишес и тоа карши Ла Делишес. Во Центар нема саглам бурек, освен можда на Бит Пазар, ако прават бурек таму и спаѓа под Центар тој дел.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
645
Поени од реакции
1.770
Нема веќе убав бурек затоа што нема класична бурекџилница што прави само бурек и ништо друго.
Све се тоа локали што продаваат 300 производи во трката за пари и муштерии.
Конкуренција.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.938
Поени од реакции
10.569
И јас бев правоверец по тоа прашање, ама сега со оваа килажа си јадам зимно време со зелка или со спанаќ кога има и не ми смета. Единствено што не можам е пица бурек, киселини на два дена гратис идат со него :(
затоа што ставаат кечап затоа имаш киселини, за ваму кај што трубам дека имаат пица бурек најдобар не ставаат баш од таа причина, печурки, шунка и кашкавал млечен


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.494
Поени од реакции
16.145
Најдобар бурек во Куманово ви е во бурекџилница Вардар, после тоа во Mирела, за други искрено не знам. Да во Вардар е прав бурек, ви гарантирам. ;)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.938
Поени од реакции
10.569
Најдобар бурек во Куманово ви е во бурекџилница Вардар, после тоа во Mирела, за други искрено не знам. Да во Вардар е прав бурек, ви гарантирам. ;)
Во Мирела беше врв порано ама последно кога јадев беше чист просек


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 јуни 2021
Мислења
27
Поени од реакции
43
Кај овие имав пробано повеќе пати и ниту еднаш не ме бендиса. Што е најтрагично никогаш не им беше ни ист, едниот пат препечен и цврст заби да искршиш, другиот пат сув упм...

Засега земам само во Силбо и тоа со шунка и кашкавал, или пак банички од Ла Делишес.
Во ред секој има право на свое мислење и секој човек има различен вкус! (y)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Пробајте пица бурек во Литко во Гевгелија па ќе правиме муабет за добар бурек...

Иначе, гледам дека 2-3 месеци уназад се фура бурекот од Оселот. Не сум пробал и не знам каков е. Дали некој од вас пробал бурек таму?
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.307
Поени од реакции
45.993
Пробајте пица бурек во Литко во Гевгелија па ќе правиме муабет за добар
Нели беше Житко тоа. Во центарот на главното џаде.
Ако е истиот стварн е добар, прелив му ставаат одозгора еден како кечап. Толку е добар што едно лето три четврта заденав , тргнав накај Скопје и не знам дали беше тровање или дека скоро пита изедов на +40 степено, ама мислам дека ќе умрев три пати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom