Најдобар бурек според вас прават во...

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Е тој е бурекот :D
Автоматски споено мислење:

Пробајте од Катерина кого го води пат позади Порта Влае.По мене дефинитивно најдобар.И вие што јадете жежок бурек не знам како ви е убаво така.После пола саат е врв,како се лади вкусот се појачува.Таму у Катерина има и овчо кисело млеко,страшна комбинација со бурек со сирење
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.994
Поени од реакции
1.890
Не е тоа босански бурек,тоа е вртена пита.Босански бурек е во ленти по должина,нема никакви вртеници
Такви имаш еден куп бурекџилници во Север, на ист ред (три или четири, Босна , Сараево,...), и се продаваат со грамажа..250 грама му доаѓа отприлика, една порција бурек..имаат мислам и со компир ако не се лажам ...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Такви имаш еден куп бурекџилници во Север, на ист ред (три или четири, Босна , Сараево,...), и се продаваат со грамажа..250 грама му доаѓа отприлика, една порција бурек..имаат мислам и со компир ако не се лажам ...
Таму сум јадел у тоа некое Призрен ли како се викаше,блиску до кружниот тек.Симитки исто имаат не видена работа
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.994
Поени од реакции
1.890
Е тој е бурекот :D
Автоматски споено мислење:

Пробајте од Катерина кого го води пат позади Порта Влае.По мене дефинитивно најдобар.И вие што јадете жежок бурек не знам како ви е убаво така.После пола саат е врв,како се лади вкусот се појачува.Таму у Катерина има и овчо кисело млеко,страшна комбинација со бурек со сирење
Овие од Катерина имаат вруќи буреци? Оти јас исклучиво уживам да јадам, кога е вруќ бурекот :toe:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Овие од Катерина имаат вруќи буреци? Оти јас исклучиво уживам да јадам, кога е вруќ бурекот :toe:
Па како сакаш,јас им барам од претходната тура.Жежок кога е нема вкус.Можда тој со месо е ок кога е изваден од печка
 
Член од
28 јуни 2021
Мислења
27
Поени од реакции
43
Најдобар бурек според мене прават во пекара Бакал во Скопје. Секогаш кога ми се јаде бурек одам таму, многу вкусен бурек.
1629887863652.png
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.899
Поени од реакции
1.732
Најдобар бурек прават Жито леб Охрид,без конкуренција.
 
J

joli1

Гостин
Ја сметам дека најдобар бурек може да се најде по локални пекари, не во ланец на пекари.

Целиот мој живот купувам бурек кај торбеши кои што занаетот го имаат испечено во Сараево, две четвртини и два Алпи ајрани е тоа што го наручувам секогаш.

Не ми прави разлика бурек со месо или бурек со сирење, се зависи од тоа што има тазе и како се чуствувам во дадениот момент.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.895
Поени од реакции
17.520
Ја сметам дека најдобар бурек може да се најде по локални пекари, не во ланец на пекари.

Целиот мој живот купувам бурек кај торбеши кои што занаетот го имаат испечено во Сараево, две четвртини и два Алпи ајрани е тоа што го наручувам секогаш.

Не ми прави разлика бурек со месо или бурек со сирење, се зависи од тоа што има тазе и како се чуствувам во дадениот момент.
Точно, јас секогаш сум јадел бурек во такви места и секогаш бил добар, додека во ланец на пекари или познати пекари, секогаш бурекот е срање. Без разлика во кој град или пак нација, така е секаде.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Оки кај пазар Тафталиџе, рацете да му се позлатат, прво идање во Скопје јадам бурек од таму па после се друго.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.829
Поени од реакции
24.225
Бурекот во Оки позади новата НЛБ Банка карши Јахја Кемал школо е права перверзија. Стрикно само локална пекара.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.899
Поени од реакции
1.732
Жито ЛЕБ Охрид--НајФкусен бурек за тие шо знаат шо е бурек,,,,а тие шо јадат бурек со Лој нека продолжат да ..... такви с....
 
Член од
16 август 2015
Мислења
226
Поени од реакции
278
Оки кај пазар Тафталиџе, рацете да му се позлатат, прво идање во Скопје јадам бурек од таму па после се друго.
Бурекот во Оки позади новата НЛБ Банка карши Јахја Кемал школо е права перверзија. Стрикно само локална пекара.
Hahahahah jadete vie kaj Oki zatoa on ke gi pusi najskapite cigari ( primetete sekogas mu se na masickata nadvor ) ps. navecer toj sho im go prai burekot labavo si pusi cigarce vnatre , higiena 0. A i skapi mu se nekako , mi go falea pizza burekot i zemav i premrsen bese a i 1/4 mal bese nekako.. zatoa zlatno Silbo 1/3
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Најдобар бурек според мене прават во пекара Бакал во Скопје. Секогаш кога ми се јаде бурек одам таму, многу вкусен бурек.
Прегледај го приврзокот 304624
Кај овие имав пробано повеќе пати и ниту еднаш не ме бендиса. Што е најтрагично никогаш не им беше ни ист, едниот пат препечен и цврст заби да искршиш, другиот пат сув упм...

Засега земам само во Силбо и тоа со шунка и кашкавал, или пак банички од Ла Делишес.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom