Најголем дел од интелигентните и талентирани тинејџери одбираат да слушаат хеви метал

Статус
Затворена за нови мислења.

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
нема врска...има интелигентни и талентирани што слушаат поп, рок па и шунд ако сакаат да тепаат време у некоја кафана...не верувам дека музиката има врска со паметот, туку со вкусот...башка ова истражувањево ко сите останати и без врска истражувања...сигурна сум дека има и некое истражување според кое НЕинтелигентните и НЕталентираните слушаат метал па тогаш сите ќе се буните дека нема врска :) јас знам металци што се тешки кретени, ама знам и прекрасни личности што многу ги почитувам и сакам...викате дека не треба да има класификација според музиката и не сакате луѓето да имаат предрасуди за вас пошто сте металци, а се удирате во гради кога ќе речат метал случале паметните...без везе, зошто едноставно мора да постојат поделби, некој е паметен, некој не, музиката што ја слуша или што одбрал да ја слуша нема да го смени тоа...
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Нема везе. Гижо, остај депресивната мајспејс генерација низ Америка. Едино, овие луѓе си ги лечат фрустрациите кои им се набиени од општеството кое не сака да ги разбере, не дека не може. Секако, луѓево ќе бидат изнервирани. Овде ќе им помогне хеви металот. Знајш тоа муабетите за уништување на системот? Е тоа е тоа. Накурчен си, се качиш на сцена, сереш пред многу народ со кои го делиш истиот курч, публиката вреска/воздивуна на секое гомце шо ќе клапне во шолјата. После си одиш од сцената, си заминуеш дома и повторно стануваш продуктивен член на нашето модерно и пуританско општество.
 

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
За тоа кој слуша метал не знам. Мислам дека е се до личниот вкус. Мене ме многу нервира кога некој ќе ми каже дека металот или хеви металот(тоа што го слушам) е за дрогираши или сл. Е што ја ке треба да им кажам дека трансот или хаусот е само за екстази да се накљукаш за да ти биде убаво? Во последно време ретко кој слуша рок или метал(поретко е металот). Сите слушат хаус, транс и поп барем голем дел од тие јас што ги знам. Инаку не сум имал предрасуди за некој дали слуша поп или рок. Исто мислење имам за сите. Само за турбофолк малку сум така така :).
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Kako turbofolk taka i metal, taka i skoro site drugi vidovi na muzika. Vistinskata muzika e taa klasicnata. Jedino samo Jazz-ot moze da se "bori" ramo do ramo so nea. Jedino samo Jazzot moze da dostigne nivo na klasicna muzika, i toa do nekade.
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
E, за да се даде мислење за металот како "бесни акорди, пцуење на системот и само бескорисно дркање од кое ништо нема да тргне на подорбро, у најмала рака треба да имаш преслушано по неколку бенда од секој метал жанр и да ги простудираш текстовите па конечно да ти олесне и да го констатираш тоа.
Во право си. Ама оној од мал дел песни што ги имам слушнато повеќето ми оставија лош впечаток. Јебига, не се пронајдов во таквата музика и не ни планирам да ја сфатам. А мое право е да го дадам своето мислење, колку и да е (не)стручно. Но сепак те сфаќам во целост, и мене би ми пречело кога некој што не се разбира во некоја музика што мене ми се допаѓа ја оцрнува. Ама и тоа се случува.
И во никој случај тоа не се единствените цели на металот, зарем некој "металците" што се на форумов (со исклучок на поединци) ти изгледа како нафурано детиште што само се труди да каже колку се е за никаде и се е поебено и повторно колку е се за никаде и се е поебено и така до вечноста?
Искрено? Има барем двајца „металци“ кои се баш такви. Ама сигурна сум дека ни тие самите не ја сфаќаат суштината на металот. Немој да ме сфатиш погрешно дека мразам металци и слично, имам другари и другарки кои се прилично забегани по метал а се дружиме.:)
Има и такви бендови, но никој никогаш не се се помачил да го сврти увото накај нив.
Најчесто на исклучоците од добрата музика се обрнува целото внимание. Она што е добро и квалитетно се занемарува колку да се истакнат негативностите на некој жанр. Секогаш е така.:)

Некои од луѓето кои слушаат метал можат да се сметаат за поинтелигентни бидејќи свеста и креативноста им се развива поинаку од другите
Не. Едно е да си оригинален, друго е да си интелегентен, и пак ќе речам музиката е тотално небитен фактор.
Ии, да: на интелигенцијата не се мисли дека тие со тоа што слушаат метал, добиваат на мозок, туку излегле попаметни со тоа што ја одбрале таа музика.
Итн.
Како не бе.:pos:
 

outcast

login: failed!
Член од
29 јануари 2007
Мислења
424
Поени од реакции
8
Музиката пред се` е за забава, така да цела основа на дискусијава НЕМА НИКАКВА ВРСКА. Тоа би било исто кога некој ќе рече: ”е онај/онаа колку е глуп/а, само гледа холивудски филмови, нема ништо гледано од Фелини, Годоар, Трифо бла бла бла...уметноста... бла бла бла”. Јбг, тоа е селективна дразба на сетилата, секој си има различна перцепција - некои работи ме интересираат - некои не, денес уметноста се` повеќе станува помодарство, лек за фрустрациите.
А баш ме интересира како се гледа према останатите музички жанрови, за металот еве од темава доволно е, за турбофолкот - и за тоа доволно е кажано. А што е со тие што слушаат Р&Б? -Тие сигурно се комерцијалисти немаат свое ЈАС, слушаат само тоа што им се сервира.. А џезерите? -Тие се престарени старомодни, неинтересни..Техноманите? -дупц-тупц, то е бе музика? Дај олабавете од ваквите ставови. Можам со сигурност да кажам дека најголемите глупаци се оние кои веруваат дека интелегентните тинејџери слушаат метал музика (не алудирам на никого).
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Кур се тресе у најлон ќесе (и шушти :star: )
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Не ја разбирам дискусијава. Од една страна се тие што не слушаат метал, па ајде сега да докажат дека и самите тие се интелигентни, од друга се металците кои се правдаат дека не треба да се генерализира, ама сепак и тие се од истиот „вид” како оние горенаведените што моментално ги читате на врвот од вашето прозорче.
Контрадикцијата вечно ќе манипулира со нашите чувствителни егоистички „мојот-избор-е-најдобар” умченца. Металот е уметност, не секој го разбира, фала богу. Дали тој што го разбира вистинското значење од, да речеме, 80% од метал песните, се смета за интелигентен и натпросечен, или само успеал преку својата најчесто душевна состојба да се поистовети со темата во таа песна, па автоматски се фали дека тој е еден од ретките кои ја разбрале „вистинската” порака? Навистина не знам зошто споредувате турбо фолк со метал, сепак, колку и да не слушате метал, навистина веднаш ве сметам за неинтелигентни ако речете дека турбо фолкот е исто така музика, и дека неговите обожаватели би можеле да се исто така интелигентни, а можеби и повеќе од металците. Да си интелигентен не е исто со тоа да бидеш, да речеме, прв во математика, просто кажано. Да си интелигентен значи да го одбериш, во најмала рака, она за кое знаеш дека не те оглупавува.
Премногу се сложувам со исказот дека оригиналноста неможе да се споредува со интелигенцијата. Сакајќи еден металец да биде оригинален, може тотално да се обрука, навлегувајќи во бескрајни тунели. Тие за него претставуваат некои си возвишени емоции и филозофии, кои за другите изгледаат како обични реченици напишани од едно 11 годишно дете, кое пишувало состав на тема „Како ми помина денот”.
Сум сретнала доста металци кои го одбрале металот само за да изгледаат поразлично, мислејќи дека тоа ќе ги оддели од нормалните-глупави луѓе. Но со тоа не стануваат интелигентни, туку ексцентрични-глупави ;). Сепак, интелигенцијата не му дозволува на еден поединец да биде вообичаен. Изгледа затоа повеќе од талентираните, паметни тинејџери кои очајно сакаат да ја избегнат бледата перцепција на повозразните, нивната поделба на добри и лоши, па одбираат еден невообичаен жанр на музика во којшто ќе можат бескрајно да ги толкуваат песните и текстовите, на начин на којшто тие сакаат, а не како што им проповедува едукативниот оддел на ова општество, кој да беше човек, би бил слепо старче кое само зборува, и се мава во сите бандери кои, подалечни или поблиски, ќе му застанат на патот.
Според мене секаде постојат и глупави, и паметни, па генерализацијата иако потребна за да се развие оваа дискусија, не е потребна, бидејќи не е реална. А поради тоа што на темава се генерализира на големо, можеме да дојдеме до заклучок дека сепак, бескрајните постови на оваа тема се залудни.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Од пуста желба за уникатност ќе почнете и магарињата да ги претварате во жанр музика... Ама ај - нека е. :wink:

Патем, дајте дефинирајте што е интелигенција и ќе можеме да ја продлолжиме дискусијава... :star:
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Јас кажав шо е интелигенција според мене..
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
Ја слушам метал, али сум глуп, не мора да значи.
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Прво вака, за вкусот не се дискутира, како што вели латинската изрека.
Второ, да слушаш метал не значи да се облекуваш во црни мантили, како што не секој верник оди во црква, или незнам... како што секој одличен ученик не е бубалица...
Јас слушам рок и метал... Тоа не значи дека сум сатанист, наркоман и што ли не... Секој треба да се пронајде во нешто...
Но работа која страшно ме вади од кожа е кога ќе слушнам некој постар, односно поконзервативен ( да не ги карактеризирам луѓето според возраста :) ) да кажува погрдни зборови за металот...
Само ќе ги потсетам дека тркалото се врти, кога оние слушале Pink Floyd, да не речам Led Zeppelin и др... А нивните родители им го велеле истото, за сега да зборат за металот...
Ако мислите дека металот не чини како музика, тогаш ве молам наведете ми една причина зошто го мислите тоа...
Зарем техно ``музиката``, или турбофолкот чинат ? И тоа го нарекувате музика ??? Кога тетки и детишта прават глупости за пари, а луѓе без изграден вкус за нештата сечат вени, и се фиксаат по ВЦ а...
Најдете ми една песна во металот или рокот што е бесмислена како стотиците од онаа ``музика`` која ја споменав. Зарем не е генијалност да се напише песна од стилот на Stairway to heaven, или Dark side of the moon, до The Trooper, или Master of Puppets...
И да... Ако некој слуша метал не значи дека не слуша останата музика... Еве јас често слушам џез и блуз... понекогаш дури и класика...
 
Член од
26 март 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
lol kolkavi komentari me mrzi site da gi citam pa ke kazam samo eden kratok osvrt (moe gledanje) na ovaa tema:
tocno e deka metalcite se intelegentni luge bilo vo teen-ages ili vo middle ili late ages ali ima i luge sto se intelegentni a ne se metalci . nemora da znaci deka site so se intelegentni mora da se metalci :) btw:ja slusam judas,alice cooper,metallica,iron ali si slusam i ska,reggae,punk .... :)
pa i se smetam za intelegentno mlado momce :D:P hahhhaha :P
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
Stefanos_M напиша:
Прво вака, за вкусот не се дискутира, како што вели латинската изрека.
Второ, да слушаш метал не значи да се облекуваш во црни мантили, како што не секој верник оди во црква, или незнам... како што секој одличен ученик не е бубалица...
Јас слушам рок и метал... Тоа не значи дека сум сатанист, наркоман и што ли не... Секој треба да се пронајде во нешто...
Но работа која страшно ме вади од кожа е кога ќе слушнам некој постар, односно поконзервативен ( да не ги карактеризирам луѓето според возраста :) ) да кажува погрдни зборови за металот...
Само ќе ги потсетам дека тркалото се врти, кога оние слушале Pink Floyd, да не речам Led Zeppelin и др... А нивните родители им го велеле истото, за сега да зборат за металот...
Ако мислите дека металот не чини како музика, тогаш ве молам наведете ми една причина зошто го мислите тоа...
Зарем техно ``музиката``, или турбофолкот чинат ? И тоа го нарекувате музика ??? Кога тетки и детишта прават глупости за пари, а луѓе без изграден вкус за нештата сечат вени, и се фиксаат по ВЦ а...
Најдете ми една песна во металот или рокот што е бесмислена како стотиците од онаа ``музика`` која ја споменав. Зарем не е генијалност да се напише песна од стилот на Stairway to heaven, или Dark side of the moon, до The Trooper, или Master of Puppets...
И да... Ако некој слуша метал не значи дека не слуша останата музика... Еве јас често слушам џез и блуз... понекогаш дури и класика...
Dobro.. kako mozhe ova vo IST post da ti e? Nema nikogash da gi razberam nekoi lugje.. Kako mozhe da bidat nekoi pointelegentni so toa kakva muzika slushaat?... c, c,c
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
jas misalm intelegencijata so muzikata nema vrska, koj sto saka neka slusa, ic ne gledam nekoj po toa kakva muzika slusa :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom