Најавени измени во законот за увоз на автомобили

Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Ти си пијан 100%
Ладен старт е поштетен за моторот отколку долготрајно непрекинато работење (нормално ако редовно се сервисира). Да не зборувам дека нашите патишта се штетни за подвозјето и се друго во колата. Додуша, кога зборуваме за вратени километри, измама си е измама и го разбирам револтот на дискутантот - она го спомнав како еден вид утеха.

ПС. Вложи малку повеќе труд во коментарите, биди поитересен.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Ладен старт е поштетен за моторот отколку долготрајно непрекинато работење (нормално ако редовно се сервисира). Да не зборувам дека нашите патишта се штетни за подвозјето и се друго во колата. Додуша, кога зборуваме за вратени километри, измама си е измама и го разбирам револтот на дискутантот - она го спомнав како еден вид утеха.

ПС. Вложи малку повеќе труд во коментарите, биди поитересен.
Од каде знаеме дека во Германија моторот бил одржуван?Газдата на колата може не пазел ни на ладен,ни на топол старт..Може масло менува еднаш на 30.000 км..Како може 600.000 км,да бидат по здрави,по безболни од реални 170.000 км,тоа неможам да го сфатам..Ма и по златни патишта вози ја,600.000 км се 600.000 км,некои мотори се програмирани да работат до 450.000-500.000 км,после следи ебавењето,сензори,електрики,пумпи,за тој Мерцедес не се 100 денари од пазар..Која утеха,човекот требало да си отвори очите навреме..Касно е сега.

П.С Кој труд да го вложам другар,дај не заебавај,или толку сфаќаш и ти..
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
некои мотори се програмирани да работат до 450.000-500.000 км,после следи ебавењето,сензори,електрики,пумпи,
Ова со програмирањето на моторот да се расипе по одредена километража ми е еден од најјаките митови.

2,000,000км: http://tinyurl.com/n3mrxng

1,200,000km: http://tinyurl.com/mczk2hn
 

TE-EN

кибицер
Член од
18 септември 2009
Мислења
50
Поени од реакции
5
Znaci ne mozam da razberam,prasanjeto bese edno a vie ja prosirivte temava vo drug pravec.I koj e toj expert vo drzavava sto ke si gi otvori ocite i ke proceni deka km ne se realni ako voziloto e vo top sostojba,se raboti samo za propust koj podocna doznavme deka imalo nacin da se proveri kolku realni km ima napraveno.Ne e samo eden prelagan vo drzavava,iljadnici sekoj den se lazat na istiot nacin,drzavava molci,batinava si ustekuvaat laptopcina i prp nazad km,toa mi bese prasanjeto,ako ima zakon kade moze da se pozali covek i toa e seta prikazna.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Ако некој знае, ќе се јави, не се секирај.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Ако некој знае, ќе се јави, не се секирај.
Како што гледам,само тој е превеслан..[DOUBLEPOST=1402073380][/DOUBLEPOST]
Znaci ne mozam da razberam,prasanjeto bese edno a vie ja prosirivte temava vo drug pravec.I koj e toj expert vo drzavava sto ke si gi otvori ocite i ke proceni deka km ne se realni ako voziloto e vo top sostojba,se raboti samo za propust koj podocna doznavme deka imalo nacin da se proveri kolku realni km ima napraveno.Ne e samo eden prelagan vo drzavava,iljadnici sekoj den se lazat na istiot nacin,drzavava molci,batinava si ustekuvaat laptopcina i prp nazad km,toa mi bese prasanjeto,ako ima zakon kade moze da se pozali covek i toa e seta prikazna.
Абе пријател,ќе земеш механичар со тебе земи однеси ја на компјутерКако сте дознале дека Мерцедесот има 580.000 км-преку компјутер така..Зошто тоа навреме не сте го направиле,пример кога сте ја купувале колата,ќе си плател 1000 денари за компјутер,и ќе си дознаел уште тогаш Мерцедесот колку има км,и ти ќе си одлучел дали ќе ја купиш колата или не..Во оваа ситуација самиот си ти крив,никој друг.Ако гледаш дека колата не ја бива,денеска едно откажува,утре друго,земи продади ја испод цена и куртули се навреме..Закони кај нас не барај,да живееме во Канада,Шведска,е таму има закони..
 
Последно уредено:
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Како што гледам,само тој е превеслан..[DOUBLEPOST=1402073380][/DOUBLEPOST]

Абе пријател,ќе земеш механичар со тебе земи однеси ја на компјутерКако сте дознале дека Мерцедесот има 580.000 км-преку компјутер така..Зошто тоа навреме не сте го направиле,пример кога сте ја купувале колата,ќе си плател 1000 денари за компјутер,и ќе си дознаел уште тогаш Мерцедесот колку има км,и ти ќе си одлучел дали ќе ја купиш колата или не..Во оваа ситуација самиот си ти крив,никој друг.Ако гледаш дека колата не ја бива,денеска едно откажува,утре друго,земи продади ја испод цена и куртули се навреме..Закони кај нас не барај,да живееме во Канада,Шведска,е таму има закони..
кој црн мерцедес, ауди вика дека има човекот
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Znaci ne mozam da razberam,prasanjeto bese edno a vie ja prosirivte temava vo drug pravec.I koj e toj expert vo drzavava sto ke si gi otvori ocite i ke proceni deka km ne se realni ako voziloto e vo top sostojba,se raboti samo za propust koj podocna doznavme deka imalo nacin da se proveri kolku realni km ima napraveno.Ne e samo eden prelagan vo drzavava,iljadnici sekoj den se lazat na istiot nacin,drzavava molci,batinava si ustekuvaat laptopcina i prp nazad km,toa mi bese prasanjeto,ako ima zakon kade moze da se pozali covek i toa e seta prikazna.
od aktivnite členovi ovde @valvoline bi možel da znae nešto, no toj i samiot e uvoznik na polovni koli, pa verojatno ima konflikt na interesi :icon_mrgr:
 
M

mordekaj

Гостин
Доколку некој може да ми одговори.
Сакам од Словенија да купам (односно пријател ми ја донесе со возење ) ПЕЖО 206 или ГОЛФ 4 или ПАСАТ (1998-2000; 1.9 ТДИ; 60-90-110 кс).
Фолксвагените се 1700 ЕУР, а пежото 1200 ЕУР.
Колку ќе ме чинат сите давачки, царини, акцизи хомологации... до регистрација.
Тоа со еур 1,2 најмалку го разбирам во вкалкулирањето.
На кои сајтови можам да прегледувам коли.
Благодарам.
Еве сајт за коли од Словенија
http://www.avto.net/
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Odamna dignav race od dizeli i pogolemi limuzini. Ovakvi nosam samo po poracka so realni km. I toa mnogu retko, narodot e izuzetno glup i ne moze da mu objasnis deka nema eftin dizel so pominati realni 250-300.000km. Sakaat za bez pari (pa uste so 150-200.000km) neli da se.:tapp: Inaku na nivo na cela Evropa se voveduva zaednicki zakon za vpisuvanje na kilometrite sekoja godina pri registracija vo soobrakajnite ili na poseben karton za ovaa namena. Mislam deka najkasno za godina dena ova ke stane standard vo cela Evropa so sto ke se stavi kraj na mutenjeto so kilometri.[DOUBLEPOST=1402084319][/DOUBLEPOST]
Доколку некој може да ми одговори.
Сакам од Словенија да купам (односно пријател ми ја донесе со возење ) ПЕЖО 206 или ГОЛФ 4 или ПАСАТ (1998-2000; 1.9 ТДИ; 60-90-110 кс).
Фолксвагените се 1700 ЕУР, а пежото 1200 ЕУР.
Колку ќе ме чинат сите давачки, царини, акцизи хомологации... до регистрација.
Тоа со еур 1,2 најмалку го разбирам во вкалкулирањето.
На кои сајтови можам да прегледувам коли.
Благодарам.
Vo Slovenija tesko se vadi eur1 ili izjava i skapi se kolite. Kupeno gore na tie ceni sto gi pisa ke te fati poskapo nego ovde da go kupis. Bez eur1 racunaj na pasat edno 900 evra davacki do registracija samo vo Mk (carina,spedicii,parkinzi,prevodi,homologacijja itn znaci se komplet) plus troskovi edno 300-400 evra voziloto da se donese do tuka(gorivo,patarini,registracija,pat natamu itn) . 206kite se isto skapicki vo svake davacki bez eur1 ke te fatat okolu 700 evra do registracija i isto kako za pasatot plus 300-400 evra da se donese do tuka.
 
Последно уредено:

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Znaci ne mozam da razberam,prasanjeto bese edno a vie ja prosirivte temava vo drug pravec.I koj e toj expert vo drzavava sto ke si gi otvori ocite i ke proceni deka km ne se realni ako voziloto e vo top sostojba,se raboti samo za propust koj podocna doznavme deka imalo nacin da se proveri kolku realni km ima napraveno.Ne e samo eden prelagan vo drzavava,iljadnici sekoj den se lazat na istiot nacin,drzavava molci,batinava si ustekuvaat laptopcina i prp nazad km,toa mi bese prasanjeto,ako ima zakon kade moze da se pozali covek i toa e seta prikazna.
Ајде вака...
Од каде е купено возилото?
Ако е од Германија на пр. ќе си најдеш адвокат во Германија за да тужи по оној закон со кој е казниво враќање на километри.
Ако возилото е купено тука, ќе си фатиш адвокат, и тој адвокат би го тужел продавачот дека те довел во заблуда за стварта(возилото) предмет на купопродажба, по закон за облигациони односи. Те лажел дека има 170000, а тоа има всушност 580000 и ќе бараш надоместок на штета.
Е, ќе треба со вештачење да се докаже КОГА е вратена километражата, т.е. дали уште во државата од каде доаѓа колата, така да ако е тоа случај губиш, бидејќи нашиот продавач е совесен, и тој бил во заблуда дека всушност носи кола со 170000 км.
Докажи дека тој вратил километража, го добиваш делото и надомест на штета.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Епа добро,моја грешка..Нешто за Мерцедес падна муабет и затоа се префрлив..
Jas go prasav @valvoline za Mercedes pa moze si pomesal tuka, inace ne mi odgovori uste Valco pa da ja kazam situacijata moja, znaci u MakAutostar si plativ kompletna detalna kompjuterska dijagnostika 3500den pred da go kupam Mercedes-ot, znaci kako sto mi bese kazano od prodavacot sto mi go donese od Germanija deka e odrzuvan vo ovlasten servis mi go potvrdija u MakAutostar i se poklopi se kako vo servisnata kniska, na kolku km i kakov servis mu e praven i sto mu e menuvano, bukvalno cela istorija na voziloto samo dokolku e odrzuvano vo OVLASTEN SERVIS bilo kade, zatoa sto celiot sistem im e povrzan i se sto mu treba da go zakaci na kompjuter i da go aktivira za prebaruvanje vo sistemot, isto taka kilometrite si bea realni 198 000km za vozilo 2001 godina.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Go vidov ponazad prasanjeto, moze da se realni km zosto da ne. Zavisi od kade e doneseno. najmalku km pravat italijanite, najveke pravat holangjanite i belgijcite, mada ova ne treba da se zema zdravo za gotovo.

Ponovite vozila moze da gi proveruvate na carfax. Obicno kolite od sredna i povisoka klasa od ponovo godiste gi ima na carfax. Sam ne go upotrebuvam, moze sekoj od vas da proba da go pobara svoeto vozilo ili toa so saka da go kupi po brojot na sasija i da vidi dali e vneseno vo sistemot. Za detalna informacija se plakja od 20-30e ili taka neso, mislam deka ne e nekoja para ako kupues skapicko vozilo i nejkes da te boli glava.
https://www.carfax.eu/de
Poeftina alternativa za carfax e vinaudit, samo ne znam kolku e pokriena evropa. inaku cenata na detalno info kaj ovie e 1/3 od taa na carfax.
https://www.vinaudit.com/
 
Последно уредено:
Член од
23 октомври 2013
Мислења
60
Поени од реакции
4
Сакам да купам половен автомобил што изгледа пристојно, е издржлив и е до 2300 еур.регистриран ( гледам clio, punto, 206, WV)
Golf 4 тди и Passat тди 1998 - ... ми изгледаат добро, дали се најдуваат добри за таа цена, или да ги исклучам како опција.
Не се разбирам многу во коли, дали дизел или бензин (нели се зборува дизели се по добри ама се поскапи, а со ограничен буџет, кој се подобри дизели до таа цена).
Нормално потрошната на гориво ми е битна во иднина и одржувањето, деловите најмногу.
Кои ми ги препорачувате?.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom