Најавени измени во законот за увоз на автомобили

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од A__, 25 јануари 2010.

 1. A__

  A__ Супер модератор

  Член од:
  16 март 2005
  Мислења:
  3.299
  Допаѓања:
  318
  Инпортерите контра владината намера за увоз на стари автомобилиАлександар Момировски Коментари (3)  25.01.2010 16:14

  Инпортерите на нови автомобили со контра аргументи ќе ја убедуваат Владата да не ја зголемува старосната граница за увоз на половни автомобили. македонија има стар возен парк, а владата е таа што треба да ги задоволи барањата на граѓаните и на трговците.

  Ние ќе ги дадеме нашите аргументи па ќе видиме како ќе одлучи Владата, изјави Златко Калиников претседател на групацијата за увоз на нови автомобили при сојузот на стопански комори.

  По вчерашната изјава дека Владата прави анализи за поместување на границата за увоз на половни автомобили не стари повеќе од една деценија премиерот Груевски денеска вели дека таква одлука се уште не е донесена со тврдење дека за него голф четворка од десет години не е премногу стар автомобил.

  „Рековме анализа ќе се прави. Сега како ги гледате работите, за некој можеби е десет годишен голф 4, крш, за некои не е баш крш. За мене десет годишен голф не е крш“, изјави Никола Груевски, претседател на Владата.

  Освен поместување на старосната граница во исто време се бара начин како да се пререгистрираат и големиот број возила со бугарски таблици кои се движат низ земјава. Трговците со нови автомобили за А1 веќе излегоа со тврдења дека олабавувањето на увозот на стари возила е операција контра ЕУ регулативите и прописите што ќе ја претвори Македонија во отпад за европскиот автомобилски крш.

  Побараа владата да обезбеди повисок стандард за граѓаните за да можат да купуваат нови автомобили.

  A1

  Ајде сега да кажете кој што и како ќе си купи :) За една две три илјади евра има супер количиња низ Европава а кај нас истите одат и до 12-13 илјади евра на старо...Уште не се знае но веројатно е дека ќе паднат и давачките па се надевам ќе се повтори 2000-та.
   
 2. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  15.333
  Допаѓања:
  6.901
  Инпортерите контра владината намера за увоз на стари автомобили.

  Инпортерите контра владината намера за увоз на стари автомобили

  Александар Момировски
  [​IMG] [​IMG] 25.01.2010 16:14 [​IMG]
  Инпортерите на нови автомобили со контра аргументи ќе ја убедуваат Владата да не ја зголемува старосната граница за увоз на половни автомобили. македонија има стар возен парк, а владата е таа што треба да ги задоволи барањата на граѓаните и на трговците.
  Ние ќе ги дадеме нашите аргументи па ќе видиме како ќе одлучи Владата, изјави Златко Калиников претседател на групацијата за увоз на нови автомобили при сојузот на стопански комори.
  По вчерашната изјава дека Владата прави анализи за поместување на границата за увоз на половни автомобили не стари повеќе од една деценија премиерот Груевски денеска вели дека таква одлука се уште не е донесена со тврдење дека за него голф четворка од десет години не е премногу стар автомобил.
  „Рековме анализа ќе се прави. Сега како ги гледате работите, за некој можеби е десет годишен голф 4, крш, за некои не е баш крш. За мене десет годишен голф не е крш“, изјави Никола Груевски, претседател на Владата.
  Освен поместување на старосната граница во исто време се бара начин како да се пререгистрираат и големиот број возила со бугарски таблици кои се движат низ земјава. Трговците со нови автомобили за А1 веќе излегоа со тврдења дека олабавувањето на увозот на стари возила е операција контра ЕУ регулативите и прописите што ќе ја претвори Македонија во отпад за европскиот автомобилски крш.
  Побараа владата да обезбеди повисок стандард за граѓаните за да можат да купуваат нови автомобили.


  ИЗВОР.


  ------------------------------------------------------------------------------------
  Шуќур изгледа ќе се смилува владава и ќе го дозволи недозволивото :cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc:.
   
 3. Scofield

  Scofield

  Член од:
  20 август 2007
  Мислења:
  2.252
  Допаѓања:
  309
  Ако е за некого Гољф 4ка к'ш,за мене не е к'ш :pos:
   
  На vlatkosaurus му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sluzbarski

  Sluzbarski Македонец

  Член од:
  21 јули 2009
  Мислења:
  3.364
  Допаѓања:
  76
  а зошто Владата не ги намали давачките,па сите да возат нови автомобили ?! вака случајот ќе се истегни и народот пак нема некое посебно добро да види-сепак автомобилите стари околу 10 години имаат веќе поминато по 200 000 км-купуваш “маска“ едноставно !
   
  На пештерски ирвас му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Џои

  Џои КИНЕКТиран

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  8.398
  Допаѓања:
  2.060
  Ме нервират тие што купиле нова кола (99% се купува кола на кредити) и ми се прави џек што ќе ти е џубре :tapp:.
   
  На Џокер-МК му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Спенсер

  Спенсер Гостин

  мене ми мириса на предвремени избори... ништо друго..

  а акцизата да ја намалеа??? па да можат луѓето да донесат и мечка/бмв или што и да е 2000кубика??
   
 7. mamba

  mamba UNITED MACEDONIA

  Член од:
  13 декември 2009
  Мислења:
  93
  Допаѓања:
  2
  Одлуката на владата е за поздравување, редно време беше и кај нас да можеме со мали давачки да увезуваме коли кои не се крш како што некои сакаат да ги претстават (за нив највероватно колите како застава 750, лада, југо се подобри), сите сме свесни дека колите од 99 се "коска" а има кој сака и со помала килоетража не мора да е 200 000 км.
  Инаку за увозот на автомобили се зборува дека за колите до 1400 кубика ќе се плаќаат мали давачки од околу 500 евра ВКУПНО, а за појаките евро од кубик.
  Втората варијанта е дека колите до 2000 кубика ке можат да се увезат со мали давачки од околу 500/600 евра ВКУПНО, а за појаките ке важи друга математика.
  Останува да видиме која опција ке остане во игра, а можеби и некоја трета ке влезе во играта, како и да е крајно време бесе да се пушти увозот на коли. :vozbud:
   
 8. k@z@n

  k@z@n RS power

  Член од:
  3 март 2008
  Мислења:
  988
  Допаѓања:
  49
  Па добро ќе е ако ја зголемат старосната граница за увоз на автомобили.:toe:
   
 9. Dzish

  Dzish unlike any other...

  Член од:
  15 февруари 2007
  Мислења:
  13.995
  Допаѓања:
  2.659
  Ништо нема да се смени, можат и да ја тргнат старосната граница... нема некој ненормален да увезува возила од 90 та година. Се знае што е исплатливо да се увези.

  Дури ја има акцизата, тешко дека ќе видиме некоја којзнае каква придобивка.
   
 10. JeepMkd

  JeepMkd Scratch model builder

  Член од:
  25 јуни 2008
  Мислења:
  1.576
  Допаѓања:
  466
  На крајот пак ќе излезе поевтино е да купиш автомобил од кај нас.
   
 11. Supreme06

  Supreme06

  Член од:
  26 април 2006
  Мислења:
  13.024
  Допаѓања:
  1.934
  Во право е Џиш, башка по кој основ се дрпа акциза појма немам коа не произведуваме штраф во државава.
   
 12. Бокле

  Бокле

  Член од:
  30 јуни 2008
  Мислења:
  493
  Допаѓања:
  13
  Некој да не има информации од прва рука дали ќе има измени кај акцизите ми треба да знам, пошо колата ми е спремна за царинење па дали се исплати да се чека?:smir:
   
 13. mamba

  mamba UNITED MACEDONIA

  Член од:
  13 декември 2009
  Мислења:
  93
  Допаѓања:
  2
  Jas ti preporacuvam da pocekas, bidejki nema da zgresis, imam informacija deka davackite znatno ke se namalat pa vidi sega ti sto ke pravis.
   
 14. darmon

  darmon

  Член од:
  6 март 2007
  Мислења:
  2.301
  Допаѓања:
  1.565
  Ова е добро затоа што има многу крш во земјава, фичовци, кецови, југца (ја имам едно), аскони, кадети, голф123... Сите овие коли загадуваат многу, издувани се.
  Доколку овие се заменат со понови модели кои ке чинат малку пари, ем ке се намали загадувачка на воздух ем обичните граѓани кои немаат толку средства да си купат нова кола ке си бидат задоволни и своите кецови и југциња ке си ги користат како план Б доколку е зафатена "новата" увезена корси4ка или астри4ка или голф 4 и сл.
  Боље ке возам Корса или астра од 1998, него југо од 1991 а за нова, немам пари да купам, како и многу други во земјава.:smir:
  И за малку ке заборавев, ке ги снема патриотит кои вадеа бугарски пасоши за да си купат кола.
  За една кола се продадоа. Срамота ама барем сега ке се изретчат тие патриотчиња блгарски.
   
 15. M1K1 007

  M1K1 007 не у еу

  Член од:
  7 јули 2009
  Мислења:
  1.796
  Допаѓања:
  571
  така е другар ке ги снема одма ПАТРИОТИТЕ

  и да ги снема акцизите посрани
  :salut:
   

Сподели преку: