Национализам...позитивен или негативен?

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.338
Поени од реакции
46.463
не е убаво да си националист, паметно е да се живее под девизите “попаметниот попушта- магарето рика и кој си го вика у уста си го пика ’’.
 
M

mar30

Гостин
patriotizmot e sekogas na granica so nacionalizmot no tuka pa i u sosedstvoto nema kapacitet da se odvojat edno od drugo zatoa vo vakvi stranja sme.
osnova na drzavite namesto da bide opstestvo,socijala i patriotizam e nacionalizam koj napravil horor vo ovoj region.
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
83
Поени од реакции
117
Nacionalizam - edno golemo NE!!!!
 
Последно уредено од модератор:
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Не за национализам, ДА за здрав патриотизам.
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Попрво би рекла да за патриотизмот, зошто нема ништо лошо и ненормално во тоа, напротив. Но во денешно време кога секој ти соли памет како не треба да го поттикнуваш и развиваш национализмот, како тоа лоша работа, а сите го прават сосема спротивното (се невидени националисти) би рекла да и за национализмот. Што сега, сите можат да се чукаат во гради и да се сметаат за супериорни, да ја величаат својата држава и земја, а ние како ,,воспитани, цивилизирани суштества" треба да се откажеме од национализмот зошто е глупа работа? I don't think so.
 

confuzed

Geek
Член од
2 ноември 2014
Мислења
34
Поени од реакции
11
spored edna od frazite koja me vodi vo zhivotot
too much of a good thing is bad thing
Jas sum ZA Patriotizmot i Nacionalizmot megjutoa so granici.
Primer za stetnosta na pregolema kolicina na nacionalizam i patriotizam e makedonskiot narod.

Nemam namera da navredam nikogo ova e licno moe mislenje i ne go nametnuvam tuku samo go iskazuvam.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
Патриотизмот ти е нешто како религија. Измислено, крајно смотано и штетно.
Во таква моронштина само празна душа наоѓа идентитет.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.868
Повеке почитувам патриотизам али на повисоко ниво на свест. Баш како европјаниве. Возат свои брендови на автомобили, носат облека од домашни производители, се хранат со домашна кујна. Не ретко се случува кога ке побараш помош како турист на Англиски јазик они иако разбираат ти враќаат на нивни мајчин, си го заштитуваат јазикот. Многу битен фактор е што они не одбегнуваат даноци кон државата. Исто така нема граѓанин кај нив што не си ја знае историјата на својата држава. Епа како да не им биде полесно живеењето од секој аспект. Навистина си го заслужуваат тоа што го уживаат. Од мене имаат секоја им чест. :cuc: :)
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.983
Поени од реакции
8.107
едно големо ДА за национализам, барем кога се работи за нашиов случај се виде дека све друго е погубно. Ја изгубивме државата додека изигрававме јагниња мегу волци.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
ДА за национализам и без тоа нема држава


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Според демократиите европски ,само македонскиот национализам е погубен.А напротив грчкот и албанскот шовинизам е демократско право на тие народи!Не случајно сме во ваква позиција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom